Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena popiołu


mik90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Poniżej zdjęcia popiołu. Kocioł Defro Komfort Eko Lux 20KW. Temperatura na kotle w granicach 65st., na powrocie 56 st. Ekogroszek Bobrek 29mj. Uważam że opał suchy. Mam go w kotłowni. Na 2 tyg. przed zasypem przesypuje go plastikowe wentylowane skrzynki. Palę w PID. Klapka wentylatora podniesiona na stałe. Nawiew do kotłowni zetka fi 200cm. Proszę o poradę co mogę poprawić bo jak widzę u niektórych popiół jest jak z papierosa. Chyba że to u mnie jest ok? 

IMG_20200414_174040.jpg

IMG_20200414_174043.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn może być wiele sam groszek to pierwsza kaloryczność zbyt duża przy obecnych temperaturach, czy też nastawy jeżeli trzyma kocioł w podtrzymaniu to zawsze jakieś spieki mogą być.

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie przez zimę popiół też tak wygląda. W takim razie jaka kaloryczność jest optymalna? 

Może coś zmienić w ustawieniach wentylatora? W menu serwisowym są takie opcje jak poniżej na zdjęciu. Wiem, że kiedyś przy problemie z innym opalem podniosłem parametr z ostatniego zdjęcia ale nie pamiętam o ile. Może warto coś zmienić? 

IMG_20200414_174725.jpg

IMG_20200414_174735.jpg

IMG_20200414_174743.jpg

IMG_20200414_174750.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popiół wygląda dość dobrze jak na ten węgiel, może trochę dużo łupków ale niedopałów nie widać.

Może zanim zaczniesz coś zmieniać zapoznaj się z tym:  https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/podstawowe-parametry-wegla-kamiennego/ ,tu są opisane typy węgla, a każdy typ daje trochę inny popiół.

Edit.

Na ciepłe dni 24-25MJ, węgiel płomienny, on daje właśnie taki sypki popiół, ale przeważnie jest go też więcej niż przy węglu bardziej kalorycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Ryni napisał:

Popiół wygląda dość dobrze jak na ten węgiel, może trochę dużo łupków ale niedopałów nie widać.

Może zanim zaczniesz coś zmieniać zapoznaj się z tym:  https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/podstawowe-parametry-wegla-kamiennego/ ,tu są opisane typy węgla, a każdy typ daje trochę inny popiół.

Edit.

Na ciepłe dni 24-25MJ, węgiel płomienny, on daje właśnie taki sypki popiół, ale przeważnie jest go też więcej niż przy węglu bardziej kalorycznym.

Jeśli możesz to podaj konkretną nazwę węgla to poszukam wtedy na test. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemowit, Piast, Sobieski, nazw handlowych nie znam jeśli występują, bo kupuje głownie w lokalnych składach, a w nich ciężko uzyskać informacje inne niż kaloryczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popiół jest ok i nie ma co szukać dziury w całym , jak jest chęć na eksperymenty to można delikatnie zmniejszyć dmuchawe , ale ostrożnie żeby nie zaczął kopcić bo ten popkorn to stopiony popiół , taki urok Tego  węgla , ale moim zdaniem jest naprawdę ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dzięki za podpowiedź. A czy na tryb letni może być ten ekogroszek czy polecacie jakiś inny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zdania za najlepiej palić jednym ekogroszkiem cały sezon , raz ustawić i zapomnieć , Ew można mieć dwa o rożnej kaloryczności , mocniejszy z mała ilością popiołu na okres zimowy a na lato i okresy przejściowe ekogroszek lub ekomial o kaloryczności ok 24MJ , ale co kto lubi ale teoria mówi ze mocno kaloryczne z mała ilością popiołu latem słabo się sprawdzają tzn nie widać tych kalorii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na Bobrka popiół masz bdb

Z polskich ekogroszków to aktualnie cięzko cokolwiek spalić w pył, takie mamy teraz pokłady węgla.

To moim zdaniem zdecydowanie nie jest opał na lato, szkoda ślimaka, palenisko będzie siadać i przegrzewać sie będzie podajnik. To nie jest paliwo na takie ciepełko jakie już mamy za oknem,

Ostatnio pyłek z polskiego widziałem w konkretnych warunkach na stanowisku testowym ze stałym odbiorem ciepła własnie na Skarbku z Bobrka, to zeszłej jesieni.

Tu jednak kwestia dostawy i z jakiej to ściany zeszło.

 

Chcesz bliżej pyłu, to raczej coś mieszane albo całe importowane 27-29MJ taki KGM Gold (KGM 29), opał o nazwie Super Mocny 27-29MJ (mocnyopal.pl) czy Sobianek Lew 27-29MJ (stara nazwa Gold), Ogień Ultra (Ultra ekogroszek 27-29MJ) to z sibugolpl.com . Te opały maja w granicy 3-5%popiół, najczęściej bliżej 3% w realu i na dobrym palniku idzie je spalić w pył.

Takimi jak wyżej palę zimą, w okresach przejściowych sam korzystam od lat z ekomiału z lokalnego składu. Tu bardziej chodzi o to,że taki opał 25MJ ma więcej części lotnych i popioł 7-9% a to oznacza,że przy mini zapotrzebowaniu łatwiej utrzyma żar i łatwiej się rozpala.

 

Jak zamierzasz palic cały rok jednym, to taki kompromisowy jest nasz polski Karlik nadaje się na cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sibugol to ruski nie? Słyszałem o nim bardzo dobre opinie i ceny z dostawą przystępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eliks

Osobiście paliłem Ogień Ultra, Super Mocny oraz Sobianek Lew

Szczerze mówiąc dużo lepsze od naszych, szczególnie pierwsze dwa wyróżniała bardzo mała ilość popiołu (<3%). W sobianku u mnie wyszło ciutkę więcej (koło 5%) ale i tak mniej jak z większości naszych.

Ceny nie są bandyckie i pali się to elegancko a popiołek drobniutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.