Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie kotła kostrzewa eei 21kw


Krystianwp9

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na samym wstępie przyznaje się że kompletnie nie mam pojęcia w tej dziedzinie więc proszę o wyrozumiałość. Podczas budowy nowego domu zdecydowałem się na pięć na pellet. Hydraulik który zajmował się pracami zaproponował mi piec firmy kostrzewa eei 21kw. Niestety ani ja ani hydraulik nie jesteśmy w stanie poprawnie go skonfigurować. Osobiście mam wrażenie że piec ten żyje własnym życiem i nie działa tak jakbym sobie tego życzył. Piec ma do ogrzania dom o wielkości 155m2. Dom w większości posiada ogrzewanie i tylko 5 grzejników. Zasobnik na wodę ma 150l. Ustawiłem aby w domu było 22 stopnie a woda ma posiadać 65 ( wiadomo że jeszcze jest histereza ale również skonfigurowałem to co widać na załączonych zdjęciach) mam wrażenie że hydraulik zgaduje poprostu jak powinno to być ustawione. Na codzien zajmuje się ogrzewaniem gazowym i okazuje się że to nie to samo. Mam wrażenie że piec spala bardzo dużo pelletu mimo że dawka w czasie jego pracy wynosi 3,2kg. Piec spala około 150kg pelletu na tydzien. Dziś jeszcze zauważyłem że temperatura która wskazuje boiler a piec są bardzo różne a czujnik działa bo próbowałem go podgrzać zapalniczka i wskazania na piecu się zmieniały ( również widoczne na zdjęciach ) Wrzucam kilka fotek i może ktoś mi powie co tu jest nie tak i jak mogę się z tym uporać.

IMG_20200411_171804.jpg

IMG_20200411_171757.jpg

IMG_20200411_171750.jpg

IMG_20200411_171741.jpg

IMG_20200411_171733.jpg

IMG_20200411_171725.jpg

IMG_20200411_171705.jpg

IMG_20200411_171658.jpg

IMG_20200411_171643.jpg

IMG_20200411_171620.jpg

IMG_20200411_171548.jpg

IMG_20200411_171541.jpg

IMG_20200411_171531.jpg

IMG_20200411_171528.jpg

IMG_20200411_171525.jpg

IMG_20200411_171517.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://cieplowlasciwie.pl/start

Wypełnij dane na tej stronie i je tu podaj - to po pierwsze. 

Po drugie - zastrzel hydraulika ;) 

Nie ma pojęcia o kotle ( o firmie nawet  nie wspomnę :).)  a zaproponował Ci kocioł, który zakres mocy w kw jest od 6.3 do 21. 

Skoro nowa chata, to pewnie ocieplona i dziur w oknach nie masz, więc kocioł max 12kw by wystarczył, a nawet 10 KW, który by spalał adekwatnie do zapotrzebowania. 

Chata już wygrzana, czy dopiero zaczynasz ją wysuszać? Bo to też generuje koszty w pierwszej fazie po budowie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom jest już wysuszony i piec pracuje już od roku. I co chwilę jest próbą nowej konfiguracji która dalej jest niestety nieskuteczna i nie spełnia moich wymagań które nie uważam za zbyt duże. Poprawiam już dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci taka temperatura kotła 80 st i cwu 65 st tu jest jedna z przyczyn zwiększonego z użycia palatu jeśli chcesz sprawdzić ten czujnik cwu to wyciąg na chwile ten analogowy z zasobnika i wsadź tam ten od sterownika powinno pokazać podobnie czasami przyczyną tej rozbieżności jest źle wsadzony czujnik lub nie na tym samym poziomie woda w zasobniku na spodzie jest zimniejsza niż na górze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wcześniej temperaturę cwu ustawiona na 45 stopni jednak pojawił się po jakimś czasie problem śmierdzącej ciepłej wody i została zwiększona temperatura aby wyparzyć kocioł. Jak zmniejszyć temperaturę kotła to też wiem. Ale patrząc na te czasy pracy pomp i histerezy to nie wiem jakie wartości powinny być tam po wpisywane. Mam wrażenie że nie jest to zrobione poprawnie. Możecie się odnieść do tego ?

No i jeszcze może ktoś wie dlaczego skoro według sterownika pieca temperatura wody jest dużo mniejsza niż zadana to dlaczego on nie grzeje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co nie grzeje ? palnik nie pracuje ,czy woda w kotle gorąca a nie ma obiegu w wężownicy , na pewno nie może być tak że woda w zasobniku 50 st a czujnik temperatury na sterowniku pokazuje 26 st .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie wygląda to tak że piec się wcale nie odpala tak jakby czekał aż temperatura w domu spadnie poniżej 21stopni.. według wskazań to wodę już dawno powinien zacząć grzać termometr na bojlerze wskazuje że woda ma 40 stopni zaś sterownik twierdzi że 21.. woda aktualnie ma zadaną temperaturę 65stopni i histerezę 10 stopni.. dlaczego piec nie grzeje wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Krystianwp9 napisał:

Dziś jeszcze zauważyłem że temperatura która wskazuje boiler a piec są bardzo różne 

A to normalne o czym właśnie pisał kolega @Kordjano.

CT = mufa do czujnika, która jest dużo niżej niż termometr zasobnika ( RT), więc wskazania są poprawne i muszą być " różne" taka to Panie jest fizyka. 

Gdy miałeś wcześniej zadaną CWU na 45 ( śmierdząca woda), to czy wtedy kocioł odpalał się od histerezy CWU? 

Z tą śmierdzącą wodą to jakieś dziwne zjawisko... Może tak było na samym początku podczas uruchamiania instalacji.

 

Screenshot_2020-04-12-09-00-41-1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatem powinien się odpalić  na ciepłą wodę pod warunkiem że temperatura kotła spadła o zadaną histerezę kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kordjano jeżeli temp kotła bedzie na tyle wysoka, to najpierw załącza się pompa CWU, dopiero po spadku temp kotla o jego histerezę następuje odpalenie palnika. Co tam ma kolega pokićkane, to na odległość trudno powiedzieć.

Może niech spisze wszystkie obecne ustawienia ( w razie czego) i przywroci ustawienia fabryczne. Wtedy na spokojnie ustawić samo CWU i sprawdzić. 

P. S. Co nie zmienia faktu przewymiarowanego kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda , zapomniałem o tym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem taki że temperatura kotła i temperatura cwu są już dużo poniżej minimalnych temperatur, mimo tego piec nie grzeje ani wody ani kotła. Pompy też stoją. Na zdjęciach które umieściłem w pierwszym poście sa konfigurację poszczególnych mieszaczy. Może rzuca się wam w oczy coś nieprawidlowego.. te czasy pracy pomp to według mnie są nietrafione i może to jest powód ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ty masz CWU podłączone przez jakiś mieszacz? 

Pytałem się jak było gdy miałeś ustawione CWU na 45 st.  Omijasz pytania, a mnie się powoli odechciewa takich korespondencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej będzie to widać na zdjęciu :) przepraszam ale nie znam się na tym. Pompa zaznaczona na zdjęciu załącza się gdy ma grzać się woda. Obok niej jest pompa grzejnikowa a trzecia to podlogowka. Maksymalna temperatura kotła to 80 zaś minimalna 50. Histereza wynosi 5 stopni. Aktualna temperatura kotła wynosi 23 a piec nie rusza. Woda ma aktualnie 17 stopni 

IMG_20200412_094015.jpg

IMG_20200412_094446.jpg

IMG_20200412_094454.jpg

Zmniejszyłem temperature wody tak jak mi zalecaliscie i sterownik automatycznie zmniejszył sobie temperaturę kotla, jednak mimo wszystko piec nie uruchomił się..

W ustawieniach kotła ( zdjęcie wyżej ) zmieniłem wybór termostatu z ecoster na wyłączony i piec ruszył.. zobaczymy co z tego wyjdzie ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz jakieś sterownie z domu?  Ruszył bo go histereza kotła pobudzila, a przestał " widzieć" temp w domu.  Tylko dlaczego nie grzeje samej CWU jak spada o histerezę...wyglada jakby priorytetem odpalenia palnika była tylko temp w domu..., a weź później wyłącz priorytet CWU.. Może coś się " gryzie"  chociaż nie powinno... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki panel który wisi w mieszkaniu i działa jako termostat w którym mogę ustawić temperaturę jaka chce osiągnąć w domu i wody. Tylko jedna sztuka.

IMG_20200412_100956.jpg

Tylko powiedz mi czy to ustawienie jest prawidłowe że wylaczylem ten termostat w ustawieniach kotła czy jednak powinienem go ustawić na ecostar t1 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wygasi się jak dogrzeje CWU ( sprawdź czy tak bedzie). Idź i patrz z jaką mocą pracuje kocioł i czy jak bedzie osiągał 65 st to czy będzie spadała moc ( powinna). Tylko zmniejsz to CWU do 55 st. 

Termostat powinien być włączony jeżeli ma coś sterować temp w domu...

P. S. Już zmniejszyłeś do 50. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wyłączeniu tego termostatu to pięć się rozpalił a razem z nim wszystkie pompy ruszyły i grzeje teraz podłogowe, grzejniki i cwu.. gdzie w domu zadane jest 22 stopnie a jest już ponad 24 i on dalej grzeje.. liczyłem ze ruszy tylko z wodą ale i kotłem a ruszył wszystko.. histereza kotła 5 stopni nie jest za mała przypadkiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wył pompy od termostatu masz teraz "NIE". Przełącz na TAK   i zobacz czy pompa się zatrzyma. Jeżeli się nie zatrzyma, to spowrotem załącz termostat... Ciekawe czy się wygasi, czy dalej będzie grzał samo CWU. 

Histereza kotła, to czasami sprawa indywidualna dla każdego użytkownika. Nie zmieniaj jej teraz, bo przy szukaniu jednego problemu nie powinno się zmienić kilku parametrów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten obieg cwu  trza było dać przed sprzęgłem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.