Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zgazowujący z buforami ciepła - schemat


kastyk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

planuję zmodernizować kotłownię - zamiast kotła z podajnikiem na ekogroszek, chciałbym zainstalować kocioł zgazowujący drewno i zbiorniki buforowe. Zbiorniki muszą być 2, jako połączone ze sobą rurami na górze i na dole prostopadłościany, wykonane na zamówienie. Inne się nie zmieszczą do kotłowni. W sumie dwa zbiorniki będą miały pojemność ok. 2100 litrów.

Załączam schemat planowanej instalacji, proszę o ocenę i porady. Najważniejsze informacje:

- dom 3-kondygnacyjny, poziom najniższy: ogrzewanie podłogowe, dwa górne poziomy - stara instalacja grawitacyjna, grzejniki z zaworami termostatycznymi, układ otwarty. Link do cieplowlaściwie: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7mnf

Zamiarem jest działające ogrzewanie w układzie grawitacyjnym przy braku prądu. Oczywiście wtedy głowice na grzejnikach muszą być otwarte. Celem jest jak najmniejsza liczba elektroniki i modułów sterowania - już się tym nacieszyłem.

W normalnej pracy, przy załączonej pompie kotłowej, zamyka się zawór zwrotny na powrocie. Ochrona powrotu realizowana jest przez zawór trójdrogowy z nastawem zgodnym z zaleceniami producenta kotła. Górne poziomy CO zasilane są za pomocą drugiej pompy, a temperatura ustawiona jest ręcznie za pomocą trójdrogowego zaworu mieszającego. Z doświadczenia wiem, że na grzejniki spokojnie wystarczy temperatura rzędu 55 st.C, a w mrozy góra 60 st.C, stąd zawór mieszający, ponieważ zakładam, że w zbiornikach buforowych temperatura będzie w granicach 90 st.C.

Pompa zasilająca ogrzewanie podłogowe czerpie gorącą wodę z głównego zasilania jeszcze przed pompą CO, podobnie pompa CWU. Temperatura zasilania podłogówki jest w tej chwili regulowana ręcznie przez nastawny zawór trójdrogowy i chciałbym, żeby tak to pozostało.

Chciałbym, żebyśmy na razie zostawili na boku resztę detali: ogrzewanie solarne CWU, wszelkie zawory odcinające, filtry, zbiorniki ciśnieniowe, zabezpieczenia instalacji, manometry, termometry itp, ponieważ akurat to nie stanowi zakresu pytania. Chodzi mi tylko o to, czy prawidłowo mój projekt nie jest obarczony jakimiś błędami, uniemożliwiającymi działanie instalacji wg założeń.

Proszę o ocenę.

01 schemat kotłowni kastyk.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.