Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze kotła na drewno


kastyk

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Jeśli ta łajza, koronawirus, mi nie przeszkodzi, noszę się z zamiarem wymiany kotła na ekogroszek na kocioł zgazowujący drewno.

Jako że mam sporo lasków i drzew na swoich posiadłościach, w zasadzie drewno pozyskane tylko z pielęgnacyjnych przecinek i usuwania wiatrołomów spokojnie powinno mi wystarczyć na ogrzewanie domu zimą. Jest to niezaprzeczalnie najważniejszy powód zamiany. Poza tym, będzie bardziej ekologicznie :)

Przeczytałem milion stron różnych poradników i opinii, i wybór padł na Viadrusa U22 Economy. Później jednak znów zacząłem czytać i czytać i... Już mi się wszystko w głowie pokiełbasiło. Proszę zatem Was o pomoc - czy mój wybór będzie optymalny? Czy też macie może jakieś inne, ciekawe propozycje?

Link do wyliczeń na ciepłowłaściwie.pl: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/7mnf

Kocioł będzie sprzężony ze zbiornikiem buforowym o pojemności 2100 litrów - więcej nie zmieszczę do kotłowni. Główne paliwo to drewno, ale dobrze by było, gdyby okazjonalnie można było dosypać węgla lub innego paliwa. Ciąg kominowy jest bardzo dobry, wentylator nie jest niezbędny.

Mój projekt połączenia kotła z istniejącą instalacją przedstawię w innym wątku, ponieważ również jestem ciekaw waszej opinii i porad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak koniecznie Viadrus to moc ile komin pozwoli, nawet moze pomyśleć o wyciągu. U22 wyjątkowo bardzo kusi cena, nawet za 41kW.

Jeżeli starczy to ciekawy jest MPM DS. W wersji 25kW ma certyfikacje również na drewno.

Jak nie to z a Czech Attack SLX, choć wersje oferowane w PL to nie jest dla opcja tylko dość droga.

Jak już a Czechy to proponuje pomyśleć o Blaze. 

Attack jest chyba najmniej sprawdzonym kotłem choć w Niemczech jest bardzo uznany a w Czechach dość tani. 

Reszta jest na tym forum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam za dużo miejsca w kotłowni, jako że muszę tam jeszcze zmieścić zbiorniki akumulacyjne, no i przecież chociaż niewielki zapas paliwa. Myślałem o Viadrusie U22 Economy o mocy 25 kW. Przy okazji: trochę mnie zastanawia skąd się biorą te dodatkowe kilowaty? Oba kotły U22, w wersji 21 i 25 kW, mają identyczne wymiary, masę, głębokość komory spalania... Różnią się tylko pojemnością komory spalania (o 2 litry). Czy chodzi może o to, że w mocniejszym piecu dana jest inna (krótsza) blacha pochyła na dolny ruszt? Hmmm...

Nie znalazłem informacji o tym, że MPM DS 25 kW ma certyfikat na drewno. Gdzie można to znaleźć? Będę najprawdopodobniej korzystał z programu Czyste Powietrze i chciałbym mieć pewność, że zamontuję kocioł z odpowiednimi certyfikatami. Na stronie MPM, do spalania drewna jest wymieniony tylko kocioł MPM DS 14.

Z racji tego, że do Czech czy Słowacji mam daleko (podlaskie), wolę jednak montować kotły z jakiejś polskiej dystrybucji. Poza tym: cena :)
U22 naprawdę kusi ceną. Jeśli ten kocioł da radę, myślę że koszt przeróbki kotłowni (kocioł+zbiorniki+instalacja) zamknie się w 10 000zł, a to cena samego kotła Attack o dużo mniejszej mocy... Znalazłem jeszcze kocioł Atmos DC 25S. Wiem że Atmos jest uznaną marką, ale czy różnica w cenie między Atmosem a Viadrusem jest aż tak istotna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przepraszam. MPM faktycznie ma bardzo niska moc certyfikowana na drewno.

O Atmosie ogolnie nie gadam. Podobnie i jak o innych kotłach które są skazane na korozję a 8-10 lat to u nich oczekiwana długość życia. Wersja S za ok 5 tys jest kosztująca. Reszta to już kiepski pomysł. 

W Polsce jest zasadniczo Thermoflux,  Viadrus, Attack i bardzo drogi Lazar. Na allegro jest Vigas. Konstrukcyjnie bardzo dobry dobry kocioł ze słaba renoma. ( praktycznie nie że swojej winy )

Reszta to porazka. Co ciekawe to z czeskiej dystrybucji dostaniesz nawet 6 czy 7 lat gwarancji.

Zacznijmy od tego czy stalopalnosc Viadrusa Ci pasuje i jakiej kaloryczności będziesz miał drewno.

Viadrusy to kotły do systemu duży bufor plus duza moc. Jeżeli bufor 2,1m3 to dla Ciebie duży bufor ( wystarczy na powiedzmy 18h) to nic powinieneś dać wyższa ( szybciej sobie zagrzejesz i mniejsza ilością wkładów ).

Przy słabym drewnie chodzenie co 2 h to raczej wymóg. Więc bufor musi starczyć na całą noc. 

Jeszcze wiele różnych zmiennych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wiele pewnie nie pomogę, a może nawet wprowadzę większe zamieszanie, ale plotki głoszą , że MPM pracuje nad kotłem na drewno, który ma się pojawić na rynku w najniższym czasie, proponuje zadzwonić do producenta. MPM 14kW na faktycznie certyfikat na drewno ale tylko na drewno liściaste.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. To super nowina! 

Jesteś pewien że na drewno liściaste? Nie widziałem by było rozróżnienie.

Z tego co pamiętam to nas certyfikacie jest rodzaj paliwa i sortyment.

Klasyfikacje "drewno A" znalazłem tylko w Niemczech. I w zasadzie to zgodnie z prawem taka grubością drewna by trzeba palić ( sr. 12- 15 obwód szczapy 30-35). Jednak co do gatunku to już się nie przy drewnie A nie rozróżnia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba się uważnie przyjrzeć, żeby wychwycić ten wdawało by się drobny szczegół dot. 14kW, na stronie w opisie jako ostatnia pozycja jest paliwo i tam jest info. o drewnie liściastym, http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-ds14.html  drugą wskazówką jest certyfikat.

Jakiś czas temu  w wątku o MPM-ie ktoś wspominał, że rozmawiał z producentem i z rozmowy wynikało, że planują wiosną wprowadzić na rynek kocioł typowo do drewna, tyle wiem, po szczegółu niestety muszę odesłać do producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie typ wiele kotłów HG ma takie paliwo jako zalecane ( w życiu kotłach żywica i jej toksyczność robi problem choć bodaj buk dużo lepszy w tych kwestiach nie jest)

Certyfikat mówi że kocioł był badany na takim paliwie. A w tym co decydujące - tabeli wpisane jest rano stacji opałowe.

Nie spotkałem się z certyfikatem który by określał jakie drewno jest certyfikowane na kocioł. Dotarlem do certyfikatów austriackich czy niemieckich i tak samo. 

W ich certyfikatach jest wyszczególnione że robisz na brzozie. Czyli chyba najbardziej posrednie drewno pomiędzy płomiennymi a koksowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla testów musiano wybrać jakieś drewno referencyjne. W moim, a zapewne i wielu innych, przypadku będzie to mieszanina różnych rodzajów drewna o różnej kondycji, począwszy od pociętych desek, przez zabrane z lasu wiatrołomy, często już przypróchniałe. Brzoza, topola (najczęściej ścięta jako rosnąca), świerk (niewiele), sosna (sporo), olcha, wierzba, jakieś gruszki itp. itd. Nie znam nikogo w okolicy, kto by kupował drewno tylko jednego gatunku drzewa (na przykład tylko bukowe lub brzozowe).

Wydaje mi się, że zarówno producenci kotłów jak i ludzie od norm, badań i certyfikatów zdają sobie z tego sprawę. Przecież dokładnie tak samo testuje się i bada kotły na węgiel - używając zawsze taki sam sortyment i klasę opału.

Wracając do tematu: chyba pozostanę przy U22 Economy, waham się tylko między 25 a 30 kW. Chodzi głównie o zajmowane miejsce w kotłowni. Różnica między długością tych pieców to 11 cm. Niby niewiele, ale jakbym tego nie ustawił, to jakoś mi się nie widzi wygodna obsługa tego większego... Najlepiej, żeby miał czopuch z prawej strony, ale to chyba niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 z tym wiadrusem daj sobie spokoj - sam jak zmieniałem kocioł patrzyłem na róznych producentów,  a ten viadrus to nic innego jak czeska wydumka - przerobiony stary typ pieca górnego spalania na dolne.   Plus zobacz sobie ceny za elementy ceramiki - to bedzie pekać - a koszt nowego jest spory.  Po drugie ten piec jest zeliwy = słaby odbior ciepła + wew jest mało wody w wymienniku co dodatkowo wzmaga słaby odbiór ciepła  -   np kocioł 16kw (u22) ma w wymienniku 40l wody.   W 14kw mpm masz 67l wody i 2x wiekszą pow. wymiennika. 

Ja na twoim miejscu jeśli na 100% planujesz bufory brałbym mpm 25kw albo zaczekał na te wersje pod drewno (to ma być całkiem inny piec - coś jak zgazowujący) - ale pewnie cena tez bedzie wieksza.  ale nawet obecna wesja mpm ds25 jak dla ciebie bedzie bdb bo ten piec ma  bezsprzecznie 3 mega zalety:

1.- komora na drewno jest ogromna- jest o wiele szersza tj o ponad 10cm   niż w 14kw i 18kw  +  jest wyższa - na pewno do wersji z górnymi drzwiczkami zasypowymi , naładujesz na 1 wsad przynajmiej 2x tyle co do podobnego wiadrusa gdzie jak widze komora jest nieregularna i niższa.

2. 25 kw jest tani 5200

3. wymiennik w mpm masz ogromny = o pow. 3.4m2  , w wiadrusie nie pisze nigdzie jaką ,ma on pow. ale widać nie za duzo bo wygląda jak moj stary zebiec swk który wywalał całe ciepło w komin...

W mpm nawet w tych bez certyfikatu na drewno mozna spalać drewno bezproblemowo- sam tak palę 70% czasu - tak mi sie pali - https://www.youtube.com/watch?v=4g_b5kh30Og

Na koncu warto dodać ze to jest polski produkt i warto wspierac naszą produkcję .   Na pewno najidealniejszy dla ciebie byłby kocioł HG ale patrząc jakie są ceny np defro hg - ponad 13k za hg to ja dziekuje - oszczedność w spalaniu drewna identyko - porownywałem np temp spalin na hg i w mpm a z komina u mnie jak i wielu kolegów co palą drewnem w mpm np maronka - zero dymu .    Zrób jak uważasz. _ Pozdro.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mikkei, dziękuję za komentarz. Twoja wypowiedź zmotywowała mnie do kontaktu bezpośrednio z MPM.

Rzeczywiście, pracują nad nowym modelem kotła do drewna, ale - jak miły Pan z MPM zaznaczył -  jeśli nic im nie popsuje planów, MOŻE przed wakacjami coś się z tego wykluje. Wydaje mi się, że warto poczekać z zakupem, choćby z ciekawości :) Zresztą, nic mnie w tej chwili nie ciśnie, jeśli chodzi o termin modyfikacji kotłowni.

Niezależnie od tego, potwierdzono twoje słowa co do kotłów DS ogólnie - to, że mają certyfikat tylko na węgiel nie znaczy, że nie można palić w nich drewnem. Wg producenta świetnie sobie radzą ze spalaniem drewna. Wiem, że każdy swoje chwali... Muszę jeszcze poczytać w sieci o tym, jak się sprawują te kotły w realnym użyciu. Może ktoś z użytkowników tego forum mógłby jeszcze swoje 5 groszy? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, podepnę się do tematu, też szukam kotła na drewno.Myślałem o proponowanych i opisywanych tutaj ale w dobrych pięniądzach mogę mieć piec firmy lazar HG.Nie mogę nic na tym forum znaleźć o tym piecu,może ktoś go ma i opowie jak się spisuje ,ewentualnie coś doświadczeni koledzy podpowiedzą.

Wysłane z mojego SM-G398FN przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.