Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Drugi zawór bezpieczeństwa CWU w szeregu.


Misiek71

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z racji kwarantanny mnie mogę zamówić oryginalnego zaworu wielofunkcyjnego (upust, dopust, bezpieczeństwa 6 bar). Nie udało mi się oczyścić ani wyrównać powierzchni tak aby stary zawór nie przeciekał. Wymyśliłem więc założenie drugiego zaworu 6,3 bar na wylocie pierwszego. Czy taka konfiguracja będzie bezpiecznie działać? Teoretycznie nie powinno dojść do wyrównania ciśnień po obu stronach pierwszego zaworu (i jego zamknięcia) ponieważ otworzy się drugi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi...

Czy wiesz dlaczego Tobie leci woda, z tego pierwszego? Woda rozszerza swoją objętość pod wpływem nagrzewania się, a jest ona nieściśliwa. Zasobniki c w.u. o pojemności równej, lub większej niż 100 litrów, winny zabezpieczone być naczyniami przeponowymi dedykowanymi dla c.w.u. Miejsce wpięcia ich do instalacji, to odcinek po między zaworem zwrotnym, a zasobnikiem, na zasilaniu od strony z.w.u...

U Ciebie okazać się może, że nie wystarczy założenie drugiego zaworu bezpieczeństwa. Dzieje się tak, z powodu szczelnego zaworu zwrotnego na zasilaniu. Podczas ładowania zasobnika (podgrzewania c.w.u), ów zawór nie pozwala cofnąć się wodzie wstecz. Tu robotę powinno wykonać naczynie, zapewniając rezerwę objętości, na rozszerzalność cieczy.

Przepraszam, że założyłem z góry, że u Ciebie jest brak naczynia przeponowego, ale, z Twojego opisu, tak to wynika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór bezpieczeństwa przecieka, bo:

1/ albo brak jest naczynia i po zadziałaniu nie domyka się do końca, czego przyczyną jest zakamienienie.

2/albo jest naczynie, ale uszkodzona przepona co skutkuje sytuacją jak w p.1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem tego, się naczynie jest i zostało sprawdzone i nabite. Wcześniej przez wentyl spadło ciśnienie i zadziałał zawór (oraz się zakamienił). Obecnie nie mogę wymienić tego zaworu (że względu na czas dostawy i koszty - piec ma 15 lat i pewnie niedługo będę go wymieniał). Pytanie brzmi - czy dodanie drugiego zaworu nie spowoduje zawieszenia pierwszego. Dla pewności zadziałania mogę zmienić wkład pierwszego na 3bar. Wtedy zadziała na pewno zanim drugi 8 bar puści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.