Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Heitz Bio + Kipi 26KW - prośba o ocene ustawień


kruszan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

na wstępie napiszę, że od kilkunastu dni czytam tematy na tym i innych forach, mam mętlik w głowie. Zdaje sobie sprawę, że nastawy to mocno indywidualna kwestia zależna od masy czynników, nie oczekuję złotego środka i cyfr totolotka, ale w końcu forum od tego jest aby rozmawiać, wymieniać się doświadczeniami i pomagać sobie wzajemnie, dlatego postanowiłem napisać ten wątek. Instrukcje sterownika i palnika czytałem, testowałem różne nastawy itp...

Ogólnie kocioł posiadam od maja 2016r przepaliłem już kilkanaście ton, początkowo oryginalnych ENplus A1, a od 2 sezonów no name za astronomiczne 500zł tona :-) (jakość pelletu wykluczam ponieważ poza trochę większym zapyleniem, drobnymi spiekami/żużelkiem spala się on bez żadnych problemów, ten "oryginalny" miał popiół jak mąka, obecny jakoś drastycznie zły nie jest) Dom dwurodzinny starego typu, wybudowany 1980r, nieocieplony z pełnowymiarową piwnicą oraz dużym poddaszem, okna plastik średnio szczelne, na szczęście stoi na górce i piasku więc nie ma kompletnie problemu z wilgocią. Powierzchnia domu jest duża, ale grzejniki w piwnicy zakręcone, na klatce schodowej tak samo. Na chwile obecną pozostaje jakieś 160m2 powierzchni użytkowej na dole i górze. Grzejników aktywnych jest 15, zamontowane głowice z termostatem, nastawione na 3ke czyli około 21/22'. Piec to Heitz Bio z palnikiem Kipi 6-26KW, sterownik Pluma ecoMax850P2-C Touch. W styczniu postanowiłem zainstalować zasilanie awaryjne UPS, zakupiłem w końcu ecoNeta i zamontowałem czujnik pogodowy (wiem że powinienem to zrobić w maju 2016...) od tego momentu obserwuje dokładniej piec, wykresy pracy i temperatur itp. Moja instalacja jest bardzo prosta, jedna "lepsza/inteligentniejsza" pompa na obieg grzewczy ustawiona od 40' pracuje w oparciu o krzywą/zapotrzebowanie, druga działająca na priorytecie zwykła ustawiona na 1 stały poziom nagrzewa zbiornik CWU 140l Kospela z podwójną wężownicą. Czyli najpierw grzeje mi wodę potem grzejniki. Nie posiadam "chyba" zaworów mieszających, na pewno nie mam regulatora ciągu kominowego ani innych udogodnień, a może coś powinienem mieć i mi doradzicie.

Swoją drogą aplikacja Pluma to totalna porażka, zbawieniem jest możliwość korzystania przez przeglądarkę www.econet24.com

Do sedna, od momentu zamontowania czujnika pogodowego zmieniłem dotychczasowy tryb standardowego sterownia na sterownie pogodowe oparte na logice FuzzyLogic. Wcześniej temperaturę zadaną kotła miałem na 65' histereze na 20', CWU 45' z obniżeniem nocnym o 5'. Wyższą histerezą oraz funkcją nadzoru na minimalnej mocy 1KW, cyklem na 7s i 20% dmuchawa czas 30min "wyeliminowałem" zbyt szybkie wychładzanie się układu/domu i zbyt dużą liczbę rozpaleń pieca itp. Dłużej to wszystko "trzymało". Obecnie jak steruje pogodowo to sam sobie moduluje temp zadaną ale czy to dobrze to nie wiem. Może ten cały fuzzy logic jest zbędny?!

Obecnie mam wrażenie, że strasznie szybko wychładza mi się dom/układ tzn grzejniki są ciepłe, temperatura stała ale piec częściej się załącza/gasi/rozpala itp...

Aktualne nastawy, wkleiłem różne nie tylko modulacje, może coś mam kiepsko ustawione:

Temperatura zadana kotła    65°C    
Sterowanie pogodowe kotła    Włączone    
Krzywa grzewcza kotła        2.5    
Przesunięcie równoległe krzywej    0°C    

Modulacja mocy
Moc maksymalna - nadmuch    45%    
Maksymalna moc kotła        26kW    
Moc pośrednia - histereza H2    5°C    
Moc pośrednia - nadmuch        35%    
Pośrednia moc kotła        13kW    
Moc minimalna - histereza H1    3°C    
Moc minimalna - nadmuch        25%    
Minimalna moc kotła        6kW    
Histereza kotła            20°C    
Moc nadmuchu - Ruszt        30%    
Minimalna moc kotła FL        0%    
Maksymalna moc kotła FL        100%

   

Czyszczenie palnika        24h.    
Intensywność czyszczenia    5%

Temperatura zadana CWU    45°C    
Tryb pracy pompy CWU    Priorytet    
Histereza zasobnika CWU    10°C    
Dezynfekcja CWU        Włączona

Wydajność podajnika    10.0kg/h

Tryb termostat            OFF    
Czas cyklu w trybie PRACA    15sek.    
Kaloryczność paliwa        5.0kWh/kg    
Pojemność zbiornika        160kg    
Wydłużenie pracy podajnika 2    7sek.

Czas czyszczenia Rozpalanie    10sek.    
Czas czyszczenia wygaszanie    2min.    
Nadmuch czyszczenia        100%    
Cykl rotacyjnego oczyszczania    220sek.

Czas nadzoru            30min.    
Czas cyklu            7sek.    
Moc nadmuchu            20%    
Moc kotła w trybie Nadzór    1kW

Ochrona powrotu 4D        ON        
Histereza powrotu        5°C    
Minimalna temperatura powrotu    45°C    
Przymkniecie zaworu        10%    
Wybór termostatu        Wyłączony    
Min. temperatura zadana kotła    40°C    
Maks. temperatura zadana kotła    80°C    
Temperatura schładzania kotła    90°C    
Parametr A FuzzyLogic        5    
Parametr B FuzzyLogic        40    
Parametr C FuzzyLogic        15    
Wyłączenie pompy od termostatu    OFF

Temperatura załączenia pompy CO            40°C    
Postój pompy CO podczas ładowania CWU        0min.    
Min. temperatura zadana CWU            20°C    
Maks. temperatura zadana CWU            70°C    
Podwyższenie temp. kotła od CWU i mieszacza    5°C    
Wydłużenie pracy CWU                3min.    
Wymiennik ciepła                Nie

Czas pracy na mocy 100%        4352h.    
Czas pracy na mocy 50%        963h.    
Czas pracy na mocy 30%        1594h.    
Ilość rozpaleń            15272    
Czas pracy podajnika        2562h.

przepraszam za ten elaborat, ale czytając  wiele tematów autorzy podali mało informacji, dopytywanie o podstawy przeciągało tematy na kilkanaście stron bo nikt nie jest jasnowidzem, a odpowiedzi mogły być od razu... dlatego chciałem od początku zawrzeć w miarę dużo licząc, że komuś będzie się chciało to przeczytać...

Nie jestem człowiekiem, który chce zaoszczędzić na siłę, zdaje sobie sprawę, że mam duży kwadratowy nieocieplony dom, ciepło jest z niego po prostu wysysane, a ściany zimne - jest to porażka, planujemy budowę nowego, teściu chciał niestety zmarł, teściowa została na dole i ona nie chce... Może warto pomyśleć na buforem/wymiennikiem ? Na ocieplenie szkoda mi środków, musiał bym zainwestować około 30/35tys które wole przeznaczyć na nowy obiekt. Martwi mnie duża liczba rozpaleń, 15tys przez 4 lata to około 11 rozpaleń na dobę. Co zmienić by palić bardziej efektywniej, dłużej utrzymywać ciepło i cykl palenia? Zwiększyć nadzór do 60min? Zwiększyć krzywą podnosząc tym samym zakres maksymalnych temperatur zadanych kotła. Obecnie mam 2,5, jak ustawiłem na chwilę 3.0 to temp zadana zmieniła się na 73 więc nie tak źle. Nie wiem ile ton spalam sezonowo, kiedyś to pisałem dokładnie ile kupione ile dosypałem worków ale jakoś dałem sobie z tym spokój. Obiektywnie wychodzi mi jakieś 7-8 ton rocznie (piec w trybie letnim ogrzewa mi zasobnik wody, nie posiadam w nim żadnej grzałki itp.)

Proszę o Waszą ocenę tych ustawień, może potrzeba tylko małej korekty a reszta to moje przewrażliwienie i wymysły bo mam econeta i "zaglądam do pieca" kilkanaście razy na dobę :-)

pozdrawiam serdecznie, Robert

   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kruszan napisał:

 

11 minut temu, kruszan napisał:

 

Temperatura zadana kotła    65°C     70
Sterowanie pogodowe kotła    Włączone     wwyłączone

Modulacja mocy
Moc maksymalna - nadmuch    45%    
Maksymalna moc kotła        26kW    
Moc pośrednia - histereza H2    5°C    
Moc pośrednia - nadmuch        35%    
Pośrednia moc kotła        13kW    
Moc minimalna - histereza H1    3°C    
Moc minimalna - nadmuch        25%    
Minimalna moc kotła        6kW    
Histereza kotła            20°C    
Moc nadmuchu - Ruszt        30%    
Minimalna moc kotła FL        0%    
Maksymalna moc kotła FL        100%

   

Czyszczenie palnika        24h.    
Intensywność czyszczenia    5%

Temperatura zadana CWU    45°C     50
Tryb pracy pompy CWU    Priorytet    bez priorytetu
Histereza zasobnika CWU    10°C    
Dezynfekcja CWU        Włączona

Wydajność podajnika    10.0kg/h

Tryb termostat            OFF    
Czas cyklu w trybie PRACA    15sek.    
Kaloryczność paliwa        5.0kWh/kg    
Pojemność zbiornika        160kg    
Wydłużenie pracy podajnika 2    7sek.

Czas czyszczenia Rozpalanie    10sek.    
Czas czyszczenia wygaszanie    2min.    
Nadmuch czyszczenia        100%    
Cykl rotacyjnego oczyszczania    220sek.

Czas nadzoru            30min.    
Czas cyklu            7sek.    
Moc nadmuchu            20%    
Moc kotła w trybie Nadzór    1kW

Ochrona powrotu 4D        ON           wyłączona
Histereza powrotu        5°C    
Minimalna temperatura powrotu    45°C    
Przymkniecie zaworu        10%    
Wybór termostatu        Wyłączony    
Min. temperatura zadana kotła    40°C    
Maks. temperatura zadana kotła    80°C    
Temperatura schładzania kotła    90°C    
Parametr A FuzzyLogic        5    
Parametr B FuzzyLogic        40    
Parametr C FuzzyLogic        15    
Wyłączenie pompy od termostatu    OFF

Temperatura załączenia pompy CO            40°C    
Postój pompy CO podczas ładowania CWU        0min.    
Min. temperatura zadana CWU            20°C    
Maks. temperatura zadana CWU            70°C    
Podwyższenie temp. kotła od CWU i mieszacza    5°C    
Wydłużenie pracy CWU                3min.    
Wymiennik ciepła                Nie

Czas pracy na mocy 100%        4352h.    
Czas pracy na mocy 50%        963h.    
Czas pracy na mocy 30%        1594h.    
Ilość rozpaleń            15272    
Czas pracy podajnika        2562h.

   

 

A najlepiej zrobisz jak wrócisz do ustawień fabrycznych i zastosujesz te poprawki poza tym , że trzeba przeważyć pelelt i wprowadzić wagę itd.

Skoro nie masz siłownika na mieszaczu to po co Ci czujka pogodowa. Nie steruje się kotłem pogodowo jest to nie efektywne i nie wskazane.

Czy kiedykolwiek i ktokolwiek robił Ci serwis tego palnika, bo może się okazać , że w przedniej części są już pozaklejane otwory komory paleniskowej tam gdzie spada pellet , spala się on w tedy nie efektywnie , idzie go zgoła więcej , w tym kocioł się częściej odpala a efekt mizerny jak sam piszesz.

Jak masz możliwość przy wygaszonym palniku zrobienia foto komory paleniskowej pod kątem 45 st tak bym zobaczył jaka jest wielkość otworów. Albo inaczej kup wiertło o średnicy 2,8 mm i wsadź w otwór przy wylocie, jak nie będzie luzów to OK, jak będą to już zaczyna komora się wypalać , sygnał , że otwory są pozapychane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przywrócenie ustawień zrobię jutro - z uwagi na wolny od pracy dzień. Na spokojnie przeważę "dawkę" pelletu :-) Czyli wracam do trybu standardowego nie pogodowego, ale fuzzy zostaje?

Uważasz, że powinienem skonsultować moją instalacje z jakimś instalatorem/fachowcem pod kątem montażu takiego zaworu/mieszacza? Rozumiem, że miało by to za zadanie chronić powrót/jego temperaturę? Poza żywotnością kotła wyższy powrót pomoże w mniejszym wychładzaniu się układu/sprawności ogółu?

Serwis palnika robiłem jesienią 2019, rozebrałem go na części pierwsze, wyczyściłem sprężarką, nasmarowałem tryby itp... nie mam uwag co żadnego elementu, otwory były drożne, małym okrągłym pilnikiem niektóre z nich "udrożniłem" ale nie były mocno zaklejone.

Wodę ustawiłem w priorytecie aby nie czekać na ogrzanie domu, a mieć zawsze ciepłą bańkę do kąpania, brak priorytetu pomoże? Mając cotygodniową dezynfekcje CWU warto trzymać te 50? 45 jakoś do tej pory mi wystarczało choć nie upieram się, że 50 będzie ok, może wolniej się będzie wychładzał wymiennik?

Zastanawia mnie jeszcze nadzór, funkcja jest logiczna i wg. mnie przydatna ale podajnik w palniku pracuje niemalże cały czas!?, wcześniej zmniejszałem wartość czasu cyklu na np 3sec podawania tak, że podajnik przy zasobniku pelletu pracował 0,5sec i zrzucał może kilka ziarenek do palnika, pomimo mocy na 1KW i nadmuchu na 20% czasami temperatura pieca wzrastała do 85' lub wyżej i następowało wygaszanie pieca. Ale to chyba nic szkodliwego? Po to jest to zabezpieczenie aby się wygaszał i nie przegrzał i tyle? Może zmniejszyć w nadzorze moc nadmuchu?

Zwiększenie mocy pompy zasilającej baniak z wodą jest lepszym rozwiązaniem niż powolne ogrzewanie? Obecnie 1 poziom stałych obrotów, może lepiej szybciej zagrzać zbiornik? czytałem o takich tezach, że korzystniej ustawić na 3ke i szybciej ogrzać wodę w baniaku?

I ostatnie: jeśli nie zmienię nic w układzie, nie dołożę żadnego zaworu, pompy cyrkulacyjnej, mieszacza itp czy można jakoś wymusić zwiększenie temp tego powrotu? zwiększyć moc pompy obiegowej na grzejniki? obecnie pracuje na 1 poziomie wg krzywej proporcjonalnego ciśnienia, pompa to Hel-Wita Delta HE 55-25. Szybszy obieg dogrzeje bardziej powrót? Są 4 tryby tego "proporcjonalnego ciśnienia", niby jest to dedykowane do grzejników z głowicami termostatycznymi.

lub przemyśleć modernizację układu o jakiś bufor, miejsca w piwnicy mam od groma, wtedy jakieś zawory 3d lub 4d i zrobić tak jak powinno być, wtedy też sterownie pogodowe miało by sens

Szczerze powiem, że spodziewałem się jakiegoś "OPR" i gruntownych zmian, ale rozumiem, że nic szczególnego u mnie nie ma i sugerowane korekty dadzą pozytywny efekt, a reszta nie jest taka zła :)

dziękuje za ekspresową odpowiedź w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Palnik OK. Nie pisz opowiadań i nie mieszaj wszystkiego bo można dostać oczopląsu.

Powiem , tak , wiem , że to znaczny koszt ocieplenia domu jak nie masz pieniędzy , staraj się o dofinansowanie dadzą Ci jak najbardziej na taką inwestycję( choć teraz w dobie nadejścia recesji długotrwałej w Europie kto wie czy Unia nie wstrzyma wszelakich programów ) dołożysz drugą połowę i będziesz w tedy modernizował kotłownie. Dostawienie bufora nie załatwi sprawy jak dom sito. Tym bardziej , że to też nie tania inwestycja jak chce się ją zrobić z głową.

Nie zaczyna się od tyłu lecz radzę CI małymi kroczkami od przodu. Jak mieszkasz w okolicach Białegostoku jest taka możliwość, że kolega podjedzie bądź ja i przy kawie  Ci się  wszystko wyjaśni od A do Z co trzeba zrobić z tą instalacją u Ciebie.  A jak nie to załącz foto swej instalacji  wraz ze szkicem CO zamieść w odpowiednim dziale i  nie zostaniesz bez pomocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieniądze mam ale wole je zainwestować w budowę nowego domu niż na kilka lat marnować tutaj, nikt mi potem tego nie zwróci. Co do dofinansowania to nie jest takie proste bo zakładając piec starałem się o dofinansowanie z UW - brak środków, odmówili, z UM nie mogli dać bo byłem jedyną osobą w tej części Łodzi, na tym osiedlu, która o to się starała więc zmiana jednego pieca z miału na eko wiąże się z nieznacznym polepszeniem jakości powietrza i szanse były nikłe, względem obszarów gdzie wniosków było dużo i też nie dostałem, jak to w życiu zapłaciłem gotówką... Aczkolwiek uwaga o recesji jest trafna więc na pewno będzie trudniej, pewnie niejedno się zmieni po tej całej pandemii ;-/

Dziękuje Ci za pomoc, zdjęcia instalacji wykonam i zamieszczę. Zamieszkuję w Łodzi przy węźle obwodnicy A1.

pozdrawiam sedrecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
9 minut temu, kruszan napisał:

byłem jedyną osobą w tej części Łodzi, na tym osiedlu, która o to się starała więc zmiana jednego pieca z miału na eko wiąże się z nieznacznym polepszeniem jakości powietrza 

Pellet za 500 zł, to Ty z pewnością nie jesteś eko... Za pincet to jest syf... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, kruszan napisał:

Czyli wracam do trybu standardowego nie pogodowego, ale fuzzy zostaje?

Mylisz pojęcia kolego. Masz wyłączyć sterowanie pogodowe kotła. A tryb regulacji, czyli albo Fuzzy Logic albo standardowy wybierz jaki ci pasuje. 

 

57 minut temu, kruszan napisał:

Zastanawia mnie jeszcze nadzór, funkcja jest logiczna i wg. mnie przydatna ale podajnik w palniku pracuje niemalże cały czas!?

Wynika to z twoich ustawień. Jeśli masz ustawiony czas cyklu praca (podawanie+przerwa) na 7s, a wydłużenie czasu pracy podajnika 2 też wynosi 7s, to chyba logiczne, że ten podajnik pracuje cały czas... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Trener40 napisał:

Pellet za 500 zł, to Ty z pewnością nie jesteś eko... Za pincet to jest syf... 

nie wiem czy syf i czy z pewnością nie jestem eko, ale skoro tak napisałeś to pewnie tak jest bo widać, że ty to się ZNASZ i dalsza dyskusja z Tobą sensu nie ma, więc nie będę na nią tracił czasu...
 

2 godziny temu, cezar76 napisał:

Mylisz pojęcia kolego. Masz wyłączyć sterowanie pogodowe kotła. A tryb regulacji, czyli albo Fuzzy Logic albo standardowy wybierz jaki ci pasuje. 

 

Wynika to z twoich ustawień. Jeśli masz ustawiony czas cyklu praca (podawanie+przerwa) na 7s, a wydłużenie czasu pracy podajnika 2 też wynosi 7s, to chyba logiczne, że ten podajnik pracuje cały czas... 

faktycznie źle to ująłem, sterowanie pogodowe wyłączyłem, a do wyboru został tryb regulacji, póki co zostawię fuzzy i poobserwuje wykresy, pracę pieca itd.

umknęło mi wydłużenie czasu pracy podajnika 2 (gapa)

dzięki :)
 

1 godzinę temu, Trener40 napisał:

Dawaj namiary gdzie mieszkasz i namiary tego pseudo producenta pelletu. Trzeba wyeliminować trucicieli... 

podam Ci adres, przyjedź zabij mnie moją żonę, córkę, teściową, mam jeszcze psa, wyeliminuj nas trucicieli - człowieku, ogarnij się, nie zabieraj głosu w temacie do którego nic nie wnosisz, tyle lat żyje a nadal nie wiem skąd się biorą tacy ludzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korekty wprowadzone, wydaje mi się, że po obserwacji cyklu pieca i wykresów pracy jest tak jak powinno biorąc pod uwagę prostotę mojego układu i brak dodatkowych zaworów/mieszaczy
605960762_Zrzutekranu(6).thumb.png.4bbbda63ab82d08311204b88642ff3dc.png
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytaj jak masz jakieś wątpliwości , ale nie tak chaotycznie.

Jak nie chcesz dużo inwestować w ten kocioł , to ja bym jednak był ciekawy jaka jest temp spalin , bo może się okazać , że duża gdyż te wymienniki nie są zbyt udane. ( czujnik temp spalin) zamontować. Jak duża to trzeba by ją trochę spowolnić tak by Ci opału trochę więcej nie ubywało.

Poza tym pokusił bym się o siłownik na mieszacz wraz z czujnikami temp zasilania i powrotu. Wtedy masz możliwość precyzyjnego sterowania temp zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówię ten czujnik, 85zł nie majątek, a może przełoży się na większą oszczędność.

Poczytałem trochę wątków i u mnie rzeczywiście kuleje temp powrotu, muszę skonsultować jeszcze ten układ pod kątem ochrony tego powrotu, nawet stałe zawory temperaturowe na część powrotną na np 55' wydają się zdać u mnie egzamin. Szkoda, że nie zostało to zrobione od początku, ciekawe jak ten kocioł "od środka". Dysproporcja temp kotła do temp powrotu jest masakryczna.

IMG_20200327_100923.thumb.jpg.429936a32744dee54218a1985988df8f.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz dołożyć czujnik temp zasilania , za zaworem 4D pompa , ZZ i dopiero czujnik. Jak nie masz siłownika idzie ten zawór też ustawić ręcznie musisz nim trochę skręcić tak by temp na zasilaniu była max 48 tyle szło na grzejniki wtedy zobaczysz , że powrotu wzrośnie do ponad 55 st.

Dodam jedynie czy tylko nic nie zmieniłeś jak czyściłeś ten palnik , chodzi mi o to , że w 26 kw reguluje się dopływ powietrza do komory spalania poprzez przysłonę. Przy rozbieraniu trzeba było zaznaczyć rysikiem przy śrubie , by po złożeniu przysłona była w tym samym miejscu.

Mam nadzieję , że zwróciłeś na to uwagę, i tego nie przegapiłeś.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróciłem uwagę na tą regulację, tyle, że u mnie była ona maksymalnie otwarta, tak samo to zostawiłem. Póki co zredukowałem jeszcze moc nadmuchu max 40%. Płomień jest ładny.

Piszesz o czujniku temperatury zasilania, wcześniej o temperaturze spalin, ja myślałem, że chodzi Ci o czujnik temperatury spalin CT2S - montowany na rurę/czopuch. A temperaturę zasilania tzn?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście nr 12 widzę temp powrotu na zrzucie a gdzie jest podpięty taki sam czujnik temp zasilania CT4 jest on bardziej przydatny od powrotu. Montuje się go za zaworem 4 D pompą i zaworem zwrotnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, robin60 napisał:

W poście nr 12 widzę temp powrotu na zrzucie a gdzie jest podpięty taki sam czujnik temp zasilania CT4 jest on bardziej przydatny od powrotu. Montuje się go za zaworem 4 D pompą i zaworem zwrotnym.

616181976_Zrzutekranu(8).thumb.png.515305e0f6617728433b405e732865aa.png
T4 - czujnik powrotu mam przyklejony do rury powrotu bezpośrednio przy kotle, T1 - czujnik temperatury kotła jest poprowadzony do wnętrza kotła wraz z czujnikiem płaszcza, ja nie wiem o  jakim czujniku "temp zasilania" piszesz, rozwiń to proszę. Zgodnie z postem 11 ja myślałem aby zakupić  T6 - czujnik temperatury wylotu spalin komina PT1000 / CT2S, to miejsce w sterowniku mam wolne do wpięcia. Czyli zamontował bym go przewiercając rurę czopucha między kotłem a kominem:
804859738_CZUJNIKSPALINWYLOTUKOMINACT2s.thumb.png.b0b40e02c125d6e3f618851479f1c677.png

ochroną powrotu zajmę się niebawem, może uda się podjechać znajomemu, który ma pojęcie o instalacjach lub zamieszczę te schematy na forum aby było wiadomo co dokładnie kupić, zawory, przyłącza itd...

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup czujnik temp spalin taki jak na załączonym wyżej obrazku oraz , czujnik temp mieszacza CT4 podłączysz go pod gniazdo 26-27  T7 jest on opisany jako czujnik temp zasilania mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik spalin zamontowany, ten drugi mieszacza czeka na upgrade instalacji o ochronę powrotu, teraz czas na obserwację pracy kotła i palnika

chyba nie jest dobrze z tym wymiennikiem/kotłem, skręciłem już siłę nadmuchu na 35% przy maksymalnej mocy 26KW, płomień wygląda ładnie, jak na załączonym filmiku, ale temperatura spalin jest wysoka...

648582194_Zrzutekranu(10).thumb.png.b32f3b59ba5ff293ffbdc10873f61de1.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety  tego się obawiałem temp spalin kosmos , nic dziwnego , że Ci tyle idzie pelletu. Musisz dążyć do jej obniżenia do 120 st. poprzez dołożenie jakiejś półki i położenie zawirowywaczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł ma 17kw.... W jakim celu palnik został ustawiony na 26 kw??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kocioł to Heitz Bio 20, co nie zmienia faktu że zmniejszenie mocy palnika wydaje się rozsądnym i oczywistym krokiem. Trafna uwaga Benton661. Póki co zmniejszyłem do 20kW poobserwuje zachowanie a może i trzeba będzie to skorygować mocniej...

2 godziny temu, robin60 napisał:

Niestety  tego się obawiałem temp spalin kosmos , nic dziwnego , że Ci tyle idzie pelletu. Musisz dążyć do jej obniżenia do 120 st. poprzez dołożenie jakiejś półki i położenie zawirowywaczy. 

Półka, zwirowywacze to wszystko montuje samodzielnie we własnym zakresie? Są to gotowe rozmiwąznia czy trzeba by coś "dostosować/dorobić" to danego kotła? Na szybko to chyba mogę wsadzić elementy rusztu do drewna.

Obniżona moc kotła do 20kW dała max temperaturę spalin 220', obniżyłem jeszcze do 15kW przy max nadmuchu 31%, 10kW - 26%, min 5kW - 21% po dwóch cyklach temperatura spalin to około 185/190 max 195' więc jest ciut lepiej ale i tak za dużo. Tyle udało się samym sterownikiem.

Edytowane przez kruszan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz obniżenie . za bardzo nic nie dało , ale trzymaj go na 20 Kw nie więcej. By uprościć to zdławienie mocy nie do końca jestem przekonany czy i podawanie się zmniejszy tak jak przy palniku 20 kw. Więc musisz poobserwować jaki jest strumień paliwa na mocy 20 kw. 

Jak się okaże duży to trzeba będzie kodem wejść do sterownika i wybrać palnik 20 kw wtedy wszystkie ustawienia będą fabryczne jak przy 20.

Nie znam wymiennika , jak masz jakiś przekrój to zapodaj wtedy Ci zostaną udzielone wskazówki, które znacząco powinny spowolnić przepływa spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.04.2020 o 19:17, kruszan napisał:

Czujnik spalin zamontowany, ten drugi mieszacza czeka na upgrade instalacji o ochronę powrotu, teraz czas na obserwację pracy kotła i palnika

chyba nie jest dobrze z tym wymiennikiem/kotłem, skręciłem już siłę nadmuchu na 35% przy maksymalnej mocy 26KW, płomień wygląda ładnie, jak na załączonym filmiku, ale temperatura spalin jest wysoka...

648582194_Zrzutekranu(10).thumb.png.b32f3b59ba5ff293ffbdc10873f61de1.png

 

Moc aktualna 26 kw procent płomienia  13% wygląda jak by za dużo paliwa było w palniku i za chwile Ci go zasypie , widać że u Ciebie komin wygrzany .

Edytowane przez Kordjano
niedokończone zdanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.