Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z podłogówką


przemek568

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie
Ogrzewanie gazowe - kaloryfery + podłogówka 
Piec IMMERGAS VICTRIX EXA 24 X ERP
Sterowanie piecem - Tybox 137 

Mam problem z rozgrzaniem jednej podłogówki , mianowicie chodzi o łazienkę która znajduje się na górze. Chciałbym zaznaczyć że cała reszta działa świetnie i bardzo szybko się rozgrzewa. Niestety nie byłem przy montowaniu całej instalacji i nie znam szczegółów np co ile były kładzione rurki , jaki przekrój rurek itp , najgorsze jest również to że karteczki które były zawieszone na poszczególnych pętlach również zaginęły i nie wiem jakiej długości są pętle. Oczywiście fachowiec który to wykonywał nie przyjedzie , prosiłem przez 2 miesiące ale oczywiście nic to nie dało , więc postanowiłem napisać na forum . Jeśli chodzi o tą łazienkę to tylko na jednym "kawałku" płytki są ciepłe - reszta niestety zimna .
Zdjęcie numer 1 to rozdzielacz , ale moim zdaniem tylko do podłogówki która jest na dole ( dlaczego tak jest wyjaśnię w dalszej części )
Pompka wilo 
Termostatyczny zawór mieszający ESBE - niestety skala nie jest w stopniach Celsjusza tylko w skali 1 do 6 

Zdjęcie numer 2 - tj moim zdaniem drugi rozdzielacz i sprawa wygląda w następujący sposób że , na górze mam 4 kaloryfery i w tym rozdzielaczu są 4 rurki miedziane , więc jest to moim zdaniem od kaloryferów , są również dwie rurki białe od ogrzewania podłogowego , których koniec znajduje się w łazience na górze (zdjęcie numer 3 ) i z tego co się zorientowałem jest to zawór firmy Oventrop E RTL - ogranicznik temp. wody w rurze do O.P. - jest tam skala od 0 do 40 i jest odpowietrznik . Na rozdzielaczu tym górnym (zdjęcie numer 2 )  na belce zawieszony jest termostat przylgowy i termostat służy do załączania pompy.Chciałbym dodać że w  łazience na górze znajduje się również kaloryfer .
 

Co zrobiłem :
1. Metodą prób i błędów udało mi się ustalić która pętla odpowiada za łazienkę górną . Zakręciłem inne pętle i pozostawiłem tylko ta pętlę otwartą i nic to nie dało .
2. Czynnik na piecu mam ustawiony na 47 - zwiększyłem go najpierw na 50 później na 55 nic to nie dało .
3. Ten ogranicznik RTL ustawiłem na maxa - nic to nie dało 

Co chciałbym zrobić - tylko nie wiem czy dobrze myślę a nie chciałbym czegoś zepsuć i tu proszę Was o pomoc
1.  Zakręcić pokrętło duże z cyferkami w tym RTL ściennym, podłączyć wąż do odpowietrznika i odkręcić odpowietrznik i przelewać tyle wody aż zacznie lecieć gorąca. Oczywiście druga osoba będzie uzupełniać wodę w całym układzie CO i kocioł będzie pracować = grzać CO.
2. Chciałbym poregulować ratometrami , ale niestety tu jest chyba jakiś problem  przeźroczyste fiolki wogóle się nie kręcą  ale z tego co czytałem to nimi nie powinno się kręcić - tylko powinno się regulować tą sześciokątną nakrętką - ręcznie nie da się tego zrobić - czy mogę użyć np jakiegoś klucza ?? czy nie zacznie się lać wtedy woda ?? może jakby ratometr zaczął się kręcić wtedy mógłbym zwiększyć przepływ .

3. Dodam jeszcze że mam strasznie brudną wodę w tych ratometrach , aczkolwiek nie wiem czy to ma jakieś znaczenie 

Bardzo proszę o pomoc bo już nie wiem jak sobie z tym poradzić . Będę wdzięczny za każdą podpowiedź 

Pozdrawiam 
 

1738127100_1550108455_thumb.jpg

8409043700_1551098984_thumb.jpg

3799079000_1550108506_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że RTL zamontowany jest na końcu pętli przed rozdzielaczem powrotnym?

A konkretnie na tej rurce?

image.png.7924a8c60fb3ca3ef23f310370231e7e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jesteś pewien, że RTL zamontowany jest na końcu pętli przed rozdzielaczem powrotnym?

A konkretnie na tej rurce?

Na 99,9% tak , a jeśli tak nie jest czy to coś zmienia ??
Ja wiem Panowie że to jest kaszana , ale chciałbym to jakoś doprowadzić do ładu , chociaż nie wiem czy mi się to uda ;(

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.03.2020 o 21:11, sambor napisał:

Takie RTL-e zaleca się wstawiać w środku pętli,

Środek pętli jest przecież na środku pomieszczenia! Rozumiem, że nie zawsze jest możliwość wstawienia przy samym rozdzielaczu, ale przynajmniej do kilku metrów od końca pętli jest OK.

Kilka przykładów:

Oventrop: image.jpeg.500d9fe3934739ea70d6d525d367df0f.jpeg

Heimeier:Znalezione obrazy dla zapytania: danfoss rtl box

Danfoss: Znalezione obrazy dla zapytania: danfoss fhv-r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RTL boxy nie montuje się oczywiście na belkach ani przy samych belkach, a w dogodnym miejscu. Jednak zawsze na końcowym odcinku pętli. Z wyjątkiem tych, które przystosowane są do montażu na początku pętli. (bodajże Danfoss ma dwa typy: FHV-R i FHV-A)

Co do skrótów myślowych to zgoda, każdy je popełnia. "Dzięki" nim oraz nieprecyzyjnym określeniom niektóre tematy rosną jak grzyby po deszczu :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, przemek568 napisał:

Panowie a jakieś sensowne rozwiązania tej sytuacji ? 
Jakieś przeróbki ? da się coś z tym zrobić ? czy nie bardzo 

Tu miałeś pierwszą odpowiedź :

W dniu 26.03.2020 o 08:48, sambor napisał:

Po pierwsze do jakiejś "naprawy" potrzeba schematu całej instalacji, zdjęcia mało co wnoszą .

I co dalej?

ZERO reakcji z twojej strony!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.