Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Śmieciach przerobiony na podajnik ekogroszek.. Rakoczy Popter G pomoc


Karol93ts

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Jeśli zły dział to proszę o przeniesienie i wyrozumiałość.

Postanowiłem przerobić piec śmieciach na ppdajnikowy ekogroszek. Pacjent Rakoczy Popter G 24kw poniżej zdjęcia.

Instalacja jest stara bez zaworu mieszkającego. Baniak na wodę 150l. Na grzejnika termostaty. Większość grzejników nowych aluminiowych i 4 test żeliwnych. Ogólnie jest 14 grzejników. Dom powierzchnia około 200 metrów nie ocieplony. Na stropie jest położona wełną 20cm. Mory to jest pustak i cegła. Temperatura żądaną kotla to 50. Histereza ustawiona na 5stopni. Pompa co na 1 biegu. Podajnik 150kg starcza na 5dni wychodzi 30kg/doba. Czas podawania 7sec, przerwa miedzy podawanie 45sec ,moc dmuchawy 35%, krotnosc podawania 2, przedmuch co 5min w nadzór,  wentylator w nadzór 50% . Proszę o pomóc. Czy jest szansa na mniejsze spalanie ? I dodam jeszcze że w kotle zbiera mi się w górnej części sadza sypka. Dodam jeszcze że jest to rynna Stalkot i sterownik tigra. I jeszcze mam temperaturę podajnika 58stopni . Prosze o rady jak zmniejszyc spalanie czy wymienic stwrownik czy do instalacji coś dolozyc.

20200322_142131.jpg

20200322_141928.jpg

20200322_141930.jpg

20200322_141936.jpg

20200322_141941.jpg

20200322_141949.jpg

20200322_142106.jpg

20200322_142114.jpg

20200322_142117.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli przed przeróbka kotła na podajnikowy były spalane podobne ilości węgla to bez docieplenia budynku raczej nie wiele da się urwać z obecnego spalania węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli bym założysz zawor mieszajacy i inny sterownik ? Docelowo jak skończy się sezon grzewczy chce przerobić kotłownię. Zlikwidować te grube rury. Założyć zawor mieszajacy i nowy baniak ocieplony i pompę cwu. Nad sterownikiem myślałem timel skzp02 timel. Czy coś to pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla lepszej orientacji  na temat budynku i jego zapotrzebowania na energię można wyliczyć z tego linku  https://cieplowlasciwie.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koszty nie patrz, miałeś podać dane a propos zapotrzebowania na ciepło. Poza tym ten płomień nie jest za wielki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Im niej powietrza tym lepiej i jeśli nie masz pid to kocioł im dłużej dochodzi do zadanej tym lepiej , tam na palniku nie może być piekła tylko spokojnie ma palić ale tak aby nie kopcił , dasz za dużo powietrza to będzie ci syfić farfoclami cały kocioł aż do komina .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolege


Nie widze jakie kolega ma ustawienia podawania i przerwy


Skoro kolega ma na kaloryferach glowice to na razie niech kolega nic nie przerabia

Wszystkie te rury niech kolega ociepli porzadnie 2 warstwami


Jesli chodzi o spalanie to dzis wyszlo mi 18,5 kg czy kolega te 30 kg spalil wczoraj czy w grudniu ??? Bo w grudniu to szlo mi jakies 25 kg


Kolega ma kociol ktory ma 60 litrow wymiennik polkowy wiec dosc sporo energii idzie w komin


Ta rynna to ma 25 kw czy kolega kupil 15 kw ????


u rodzicow na retorcie jest ustawione 8 podawanie na 80 przerwy, instalacja z pompa na grubych rurach ktore sa w otulinach, przy takim ustawieniu na kotle maks temp. jakies 56 stopni ale bojler cwu non stop odbiera cieplo, a powrot do kotla ma 55 stopni

Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu nie ocieplonym wiele nie zdziałasz, ja tak mam u teścia dom 120m i spalanie obecne to ok. 18kg. i nic nie urwę jeśli nie dołożę ocieplenia. Węgiel mam dobrze przepalony i spaliny niskie, mogę jeszcze obniżyć temp. w domu lub kupić groszek za 1000zl to będzie mniej palił. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rynnie śmiało mniej węgla więcej powietrza ale konieczne zawirowywacze i kontrola temperatury spalin. 

PS. Na większych przekrojach instalacji zdlaw trochę przepływy kocioł spokojniej będzie dawał sobie radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł mam przerobiony od lutego. Więc od lutego nie było takich mrozów. Więc cały zbiornik mam mac na 5 i 5 dnia. Do zbiornika wchodzi 150kg. Pale węglem 27mj.  Czas podawania 7 sec  przerwa miedzy podawanie 45. Moc dmuchawy 35%.  Ocieplić wszystkie rory w kotłowni? Kolego @pospisz co masz na myśli zdlawic przepływ? Zawirowacze mam dwa miedzy półkami.  Ja mam ustawione 50 stopni histereza 5 stopni to powrót mam 37max dodam że bojler nie jest zasilany z pieca tylko z podkowej. @mkaczko rynna jest od 14 do 25 kw firma stalkot 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa 1 bieg o ile zrobi się zimniej w domu podniósł bym temperaturę na 60 bo powrót trochę kiepski. Ogólnie przy wolniejszym przepływie powrót jeszcze spadnie czyli konieczne podniesienie zadanej. Instalacja do poprawy ale to trzeba założyć nowy temat w dziale instalacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy taka rozwiązana. Dom jest nagrzanym termostaty mam ustawione na 21 stopni. W pokojach grzejniki są zimne. Nie włączają się. A i tak spalanie jest duże. W cieplejsze dni jak jest 10 stopni w domu jest chłodno. A jak temperatura spada na -  w domu jest cieplej. Fachowcy budowlańcy mówią że tak bedzi3 bo jest cegła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta rynna jest malo ekonomiczna , spali wszystko co można wsypac jednak nie zrobi tego wydajnie i czysto . U Ciebie kolego jest za wielki płomień . Wylatuje ten płomień poza ten"gar" . Postaraj się tak dobrac stosunek czasu podania do czasu nadmuchu by zmniejszyc ten płomień . Inaczej mówiąc albo czas podania w dół albo czas nadmuchu w górę . Albo umklo mi  lub nie widzę (juz) jeśli to dmuchawa 70 lub co gorsza 80 tka jest tego powietrza za dużo . Postaraj się zejść z jej mocą . Podam ci przykład nie konkretne nastawy . Podanie 5s . Czas nadmuchu okolo 80. Nadmuch (siła)okolo 25 .

Gdyby były problemy zostaw w spokoju podanie i sile dmuchawy a koryguj tylko czasem .

I coś jeszcze .

Zaru staraj się mieć nie więcej niż jedną trzecią rynny . Jak by było mniej skracasz czas między podaniami , gdy więcej to zwiekszasz . Ogólnie staraj się by kocioł dobijal do zadanej jak najdłużej . Inaczej w "postoju" z braku nadmuchu generuje się sadza . Ogólnie na filmie widac jak wylatuje czarny dym poza gar tego też trzeba unikać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, FAFAŁ napisał:

Ta rynna jest malo ekonomiczna , spali wszystko co można wsypac jednak nie zrobi tego wydajnie i czysto . U Ciebie kolego jest za wielki płomień . Wylatuje ten płomień poza ten"gar" . Postaraj się tak dobrac stosunek czasu podania do czasu nadmuchu by zmniejszyc ten płomień . Inaczej mówiąc albo czas podania w dół albo czas nadmuchu w górę . Albo umklo mi  lub nie widzę (juz) jeśli to dmuchawa 70 lub co gorsza 80 tka jest tego powietrza za dużo . Postaraj się zejść z jej mocą . Podam ci przykład nie konkretne nastawy . Podanie 5s . Czas nadmuchu okolo 80. Nadmuch (siła)okolo 25 .

Gdyby były problemy zostaw w spokoju podanie i sile dmuchawy a koryguj tylko czasem .

I coś jeszcze .

Zaru staraj się mieć nie więcej niż jedną trzecią rynny . Jak by było mniej skracasz czas między podaniami , gdy więcej to zwiekszasz . Ogólnie staraj się by kocioł dobijal do zadanej jak najdłużej . Inaczej w "postoju" z braku nadmuchu generuje się sadza . Ogólnie na filmie widac jak wylatuje czarny dym poza gar tego też trzeba unikać .

Ustawiłem podawanie 5 sec przerwa w podawaniu 1.20min. Moc dmuchawy 25% plomien się uspokoił jest mniejszy ale temperatura się trzyma 45 stopni więcej nie pójdzie. Stoi tak od godz. I jeszcze wzrosła temperatura podajnika na 60stopni.

To są parametry dmuchawy. 

20200323_174628.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszaj przerwę i obserwuj . Na początku możesz zejść po 15 sekund późnej już koryguj po np 5 . Temp będzie rosla bo nie dmuchasz tak mocno . Chociaż to nie usprawiedliwia tego . Czy masz wszystko szczelne ? Kosz połączenie kosza .I jeszcze jedno . 

Masz podstawe palnika tj to całe zelastwo to które jest przykrecone do kotla . Z niego wystaje kawałek rury . W którą wchodzi rura podajnika . W tej większej rurze jest u góry otwór . Czy on też ma odzwierciedlenie w rurze podajacej ? 

Ten otwór to jest hmm zamysł powietrza wtórnego . Przydaje się to na dużym nadmuchu , przy mniejszym powoduje cofanie się zaru w stronę podajnika . Jak już jesteśmy przy rurach oblec ich połączenie sylikonem , tamtedy też powietrze lubi uciekać . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystko musi być szczelne . Mam ten palnik w piwnicy :) wcześniej był w kotle ( bynajmniej rynne stalkotu ). Na foto masz czujnik w pionie ? To jest standardowa kieszonka na niego ? Czy wykorzystałes wejście strażaka . Daj go dalej tu zawsze będzie goraco .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, FAFAŁ napisał:

Generalnie wszystko musi być szczelne . Mam ten palnik w piwnicy :) wcześniej był w kotle . Na foto masz czujnik w pionie ? To jest standardowa kieszonka na niego ? Czy wykorzystałes wejście strażaka . Daj go dalej tu zawsze będzie goraco .

To jest oryginalne wejście na czujnik. :) strażak jest kolo tej małej naklejki. Powiedz mi A wentylator jakoś muszę przymknąć tymi srubkami? On ma taka klapka w środku.  Jeszcze mam j3dno pytanie. Czy jeśli przerobić te rory na miedziane 1 cal. Chodzi mi o to że po sezonie grzewczym chce przerobić kotłownię. Wywalić te rury grube. Zrobić to w miedzi. Założyć zawor mieszajacy afriso 4 drozny z słownikiem i wymienić stwrownik na skzp 02 . To coś poprawi się w paleniu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam będzie zawsze goraco :) ten palnik to kupa żeliwa A ono trzyma temperaturę jak glupie . Ty masz ten minus że masz welne która izoluje podstawe w której jest poduszka powietrzna . Nie wiem czy jasno pisze , ale jak się przygladales to skumasz . 

Chodzi co O przepustnice . Takie ramie z nakretkami które się otwiera jak wieje dmuchawa i zamyka jak nie pracuję . Jeśli tak ? To nie wiem nie mialem tego . W dwustanie powinno to pomagac bo nie będzie ciagu . Z drugiej strony zabranie ciagu powoduje tworzenie się sadzy . Tak na dwoje babka wrozyla :) A jeśli chodzi o przeslone to tak około polowy otwarcia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, FAFAŁ napisał:

Tam będzie zawsze goraco :) ten palnik to kupa żeliwa A ono trzyma temperaturę jak glupie . Ty masz ten minus że masz welne która izoluje podstawe w której jest poduszka powietrzna . Nie wiem czy jasno pisze , ale jak się przygladales to skumasz . 

Chodzi co O przepustnice . Takie ramie z nakretkami które się otwiera jak wieje dmuchawa i zamyka jak nie pracuję . Jeśli tak ? To nie wiem nie mialem tego . W dwustanie powinno to pomagac bo nie będzie ciagu . Z drugiej strony zabranie ciagu powoduje tworzenie się sadzy . Tak na dwoje babka wrozyla :) A jeśli chodzi o przeslone to tak około polowy otwarcia .

Ta wełnę sam upchalem. Myśl była taka żeby trzymało ciepło. Nie wiem czy dobrze zrobiłem:) A jak myślisz o moich zmianach ?zejdę coś z spalania dobowego przy tych zmianach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.