Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak ustawić Aristona Clas 24 do wymiennika 200 litrów i starej instalacji co.. bez termostatów..


jupi2020

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

wszystkich formułowiczów.. zamieszczam swój pierwszy post.. bo mam dość duży problem w piecem Ariston jak go ustawić..

 

Wkleje swoje ustawienia serwisowego tegoaristona clas 24 może ktoś rzuci okiem co można poprawić aby ten ariton tak nie wkurzał

 

https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_1584881119maQxFqneET2Rs4Zr1svhut.jpg

Widać wszystkie ustawienia po powiększeniu z zaznaczeniem na zielono

Pytam, bo wczoraj do 3 nocy ustawiałem to   ręcznie aby nie zamarnąc w chałupie

Piecyk jest podłączony do dużej instalacji gdzie jest wymiennik ciepłej wody na 200 litrów i mnóstwo żeliwnych grzejników powierzchnia domu to z 300 m2

Na zielono dałem jak ustawiłem to w menu..

Objawy:
1. piecyk słabo grzeje wode w centralnym nawet jak się ustawi na np. 60 stopni na pokrętle, mam wszędzie termometry i tak na wyjściu ciepłej wody z centralnego jest jakies 20-30 stopni..
2. w ogóle nie grzeje ciepłej wody użytkowej jest 15 stopni, a pokazuje temp. wody z wymiennika z 20 stopni max jak wymiennik jest nagrzany ponad 40 stopni
3. piecyk nie uruchamia się samoczynnie jak temperatura spada w centralnym

Jedyne wyjście to:
4. uruchomienie funkcji "auto" wtedy pracuje niezależnie od ustawienia regulacji pokrętłami i daje 70 stopni do wyłączenia tej funkcji [funkcja auto jest to termostatu zewnętrznego - jak wynika z instrukcji, którego brak piecyk po prostu jest podłaczonony do instalacji bez zadnych dodatków]
5. inny sposób uruchomienia tego badziewia to resetowanie i przełączanie pokrętłem regulacji na zero, wejście w menu i esc aby się ponownie uruchomił i coś grzał, jak nie wypali to ponownie uruchomienie przełącznikiem do włączania zasilania..

Moje obserewacje ustawień wg załączonej instrukcji:

W skrócie nie wygląda to dobrze, jest mało ustawień jak coś nie chodzi na mechanicznych ustawieniach pokrętła regulacji temperatury centralnego..

Jest co prawda ta funkcja "Auto" co jak widać ratuje sytuację, ale trzeba ręcznie ją uruchamiać; jest funkcja "comfort" w tym aristo clas 24 ale w innych piecykach jak CLAS B 24 CF jest zamiast tego opcja aby wyłączyć nagrzewanie wody użytkowej.. a tylko grzanie centralnego - można zobaczyć w instrukcji do tego jeszcze gorszego badziewia oznaczenia jako "Przycisk Wyłączenia zasobnika (opcjonalny)"

Po zabawie w menu jest jakiś PARADOKS
bo opcja "421" wybór rodzaju termoregulacji jest:

- 0=stała temp przepływu ->wtedy mamy opcję z "402" gdzie możemy ustawić stałą temp. centralnego ogrzewania od 35-85 stopni [jak napisali w instrukcji jak ustawi się "0" w opcji "421"]
i może wtedy funkcja "auto" nie wywali tych 70 stopni grzania centralnego nikomu nie potrzebną??

- jak ustawi się w "421" opcję "1" co oznacza "termoregulację post" - MOZEMY w opcji "244" ustawić "czas zwiększania temp. na wyjściu" tj od 0 do 60 minut - szybkie nagrzewanie zimnej instalacji [mam ustawione na 15 stopni.. tylko co z tego.. jak daje na "auto" i tak 70 stopni]

w opisie jest jednak "ten parametr można użyć do ustawienia czasu opóźniania automatycznego wzrostu temperatury na wyjściu kotła co 4 stopnie C -maksymalnie 12 stopni C)"

i tak nic z tego bo tylko funkcja "Auto" grzeje ale przy 70 stopniach..

-jest jeszcze opcja niby "231" maksymalna moc grzewcza w układzie CO: od 0 do 99.. mam ustawione 45.. ale co z tego..

- nie pomaga także nastawienie w pkt "238" nastawa prędokości pracy pomcy na 0-niska..

- teoretycznie jest jeszcze pkt "239" nastawa parametru delta t przłączania prędkości modulowanej pompy.. mam na 20 stopni..

- jak ten było napisane funcja "comfort" nic nie daje nawet na te 30 minut itd, opcja "250"

W SUMIE: jakby na to spojrzeć powstaje pytanie jak dopasować tego aristona - bez żadnych dodatków, termostatów do większej instalacji z dużym wymiennikiem 200 litrów..

skąd ten piecyk ma wiedzieć ile i jak grzać..

 

ariston2020_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki sprawdziłem to jeszcze raz i dałem wskaźnik temperatury (pokrętło) na znacznie wiecej tj min 70 stopni bez zadnych dodatkowych funkcji jak "auto" czy "comfort"  i na wyjściu ciepłej wody wg moich termometrów zewnętrznych dawał nawet 60 stopni..

Czyli tyle ile na funkcji "auto" przez cały czas..

Tylko jak sprawdzić czy może trzeba przy wodzie uzytkowej też dać ogromną różnicę, bo zakręcam ciepłą wode z wymiennika i puszczam z kranu oraz patrzę na reakcję piecyka.. nic się nie zmienia..

Po prostu nie wiem - wg nawet instrukcji serwisowej - jak on załącza w tej sytuacji..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, z ciepłą wodą nie mam pojęcia, ale myślę że najlepszą opcją będzie wezwać wykwalifikowany serwis lub zresetować ustawienia do nastaw fabrycznych i sprawdzić jak kocioł chodzi, a dopiero później zmieniać jakiekolwiek ustawienia (tylko nie tak żeby się pogubić co gdzie i jak, tylko zmieniać ustawienia stopniowo). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko sobie zapisuje.. ale wiele to nie zmienia..

raczej coś nie tak z piecem, bo jak zakręcam ciepła wodę z wymiennika i otwieram pokrętło na maksa cwu to dalej na termometrze od aristona tylko 15-20 stopni..

 

swoją drogą ciekawe czy zuzycie gazu jest mniejsze na cwu niż ogrzewaniem przez wymiennik.. z fizyki powinno być z 2 razy taniej patrząc na straty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz byli z dwa razy..

wczoraj chciałem TYLKO żeby ariston podtrzymał ciepłą wode w wymienniku koło 40 stopni i dogrzał ile się da grzejniki, tam miałem ustawioną hydraulikę

gdzieś do 24h ręcznie to sprawdzałem dzisiaj rano - ustawiłem go na noc na jakies 55-60 stopni na pokrętle co dawało spokojnie ponad 40 stopni na rurach..

efekt wymiennik zimny ma z 24 stopnie.. (fakt że ludzie zużyli rano trochę ale max z 5 stopni), do tego zimne grzejniki..

wszystko działało bez zadnych dodatkowych funkcji auto czy comfort

zużycie gazu średnio w przeliczeniu w takiej akcji nocnej to 6 m3 na 24h czyli 0.24 m2/na h

stary piecyk spokojnie przy takim zużyciu grzał ten wymiennik do 40 stopni.. i dawał trochę ciepła na grzejniki.. ariston nie dał rady

jedyne co znalazłem w tych opcjach bardziej pewne to kod 237 czas wybiegu pompki co na 2 minuty (skróciłem) ale i tak jak piszesz chodzi ciągle.. co pogrąża ten piecyk w tej instalacji..

oczywiście najniższa prędkość pompy (238) na 0 niska

prędkość modulowana powyżej 30 stopni delta (t) - to jakaś bajka, bo nawet jak na powrocie jest z 15- 20 stopni, to żeby ariston w ogóle "grzał" musi mieć z 60 stopni, zatem zawsze będzie wiecej niż najwyższa wartość 30 stopni..

reszta opcji jest tylko dla funkcji "auto" nie pisza w instrukcji ale jest w tej serwisowej z elektordy (czyli tryb zapobieganie cylicznemej pracy pompki - 235 i zapobieganiu cyklicznej pracy do 7 minut - 236), tak samo w funkcji auto jest (244) czas zwiększania pracy na temp. wyjściu (tutaj powinno być jak najmniej)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam chyba przyczynę tego stanu rzeczy z Aristonem.. chodzi o pompę co, pracuje cały czas i rozwala cały obieg temperatury..

A rzecz w tym, że ktoś "sprytny" wymyślił "odzyskiwanie ciepła" do zaworu trójnożny - który po jakimś czasie nie przełącza co- cwu..

a pompka chodzi w próźnie..


Może jakiś termostat by pomógł albo coś do wymiennika..

w wolnym tłumaczeniu:

Jest to funkcja polegająca na wykorzystaniu całej energii, która w przeciwnym razie zostanie utracona; w ten sposób otrzymuję oszczędności i mogę zagwarantować
lepszy komfort.
Funkcja działa optymalizując post-obieg pompy w kotle.
Zwykle post cyrkulacja rozpoczyna się na końcu cyklu ogrzewania (gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie ustawioną wartość
przez użytkownika), palnik wyłącza się, ale pompa nadal przepuszcza wodę w obiegu grzewczym, unikając
przegrzanie kotła i wykorzystanie całej energii wewnątrz kotła, która w przeciwnym razie zostanie utracona.
W ten sposób unikamy również ciągłych cykli włączania / wyłączania, większych naprężeń komponentów i wzrostu przestrzeni
Temperatury.
Z odzyskiem energii zawór 3-drogowy przechodzi w stan sanitarny, a pompa kontynuuje pracę (po obiegu) do
odzyskać całe ciepło z obwodu pierwotnego, przekazując je do zasobnika CWU. Oczywiście wszystko to dzieje się, gdy czołg
musi zostać ponownie podgrzany (ma temperaturę <10 ° C niż temperatura ustawiona przez użytkownika), a gdy obwód pierwotny ma
temp.> 5 ° C niż temperatura zbiornika.
na przykład
- powrót ogrzewania (NTC2): 60 ° C
- Nastawa temp. CWU (nastawa T): 50 ° C
- temperatura zbiornika (NTC1): 49 ° C
Pompa kontynuuje pracę, ponieważ 60 ° C jest wyższa niż 49 ° C + 5 ° C, 49 ° C jest niższa niż 60 ° C, a 49 ° C jest niższa
niż 50 ° C + 10 ° C
FUNKCJA ODZYSKU ENERGII gwarantuje skrócenie cykli wyłączania / wyłączania i lepsze wykorzystanie
komponentów zmniejszających naprężenie robocze, co daje 30% oszczędności energii na ponowne ogrzewanie
zbiornik

It a function to use all energy that otherwise will go lost ; in this way I get a saving and I can guarantee a
better comfort.
The function works optimizing the post circulation of the pump in the boiler.
Usually post circulation starts at the end of an heating cycle (when the room temp has reached the set value
by the user), the burner switches off, but the pump continue to run the water in the heating circuit avoiding
overheating of the boiler and exploiting all energy inside the boiler that otherwise will get lost.
In this way we avoid also continuous on/off cycles, bigger components stress and increase of room
temperature.
With the energy recovery the 3-way valve goes in sanitary and the pump continue to run (post-circulation) to
recover all heat in the primary circuit passing it to the DHW tank. Clearly all this happens when the tank
needs to be re-heated ( it has a temp < 10°C than temp set by the user) and when the primary circuit has a
temp > 5°C than Temp of the tank.
e.g.
- heating return (NTC2) : 60 °C
- DHW temp set (T set) : 50 °C
- tank temperature (NTC1) : 49°C
The pump continue to work because 60°C is over 49°C+5°C , 49°C is lower than 60°C and 49°C is lower
than 50°C+10°C
The ENERGY RECOVERY FUNCTION guarantees a reduction in off/off cycles, and a better utilization
of components reducing the operating stress, giving a 30% saving of energy for the re-heating of the
tank

https://www.manualslib.com/manual/1391527/Ariston-24-Cf.html?page=27#manual

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.