Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmalały mi przepływy w podłogówce


psztykulc

Rekomendowane odpowiedzi

Stała się rzecz dziwna z grupą pompową wilo para- nie mogę zwiększyć przepływów w podłogowce, a wcześniej bylo ok. Zwiększam moc na pompie i rotametry ledwo drgną. Kręcę regulacją temperatury na mieszaczu i na chwilę przepływ rośnie, ale po chwili spada. Padła pompa, czy mieszacz? Pompa wilo para 3-45W, mieszacz Afriso 20-43 kvs 2,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie podjął tematu?

Banalne może pytanie... Patrzyłeś na filtr moźe? Czysty jest?

Czy zawór trójdrożny, u Ciebie jest termostaryczny, czy, z siłownikiem? Jeśli jest z siłownikiem, to zdejmij go, i zamknij na maksa (Przekornie powiedziałem...  Ustaw tak, aby pompa brała ciągle, z portu "B" mieszacza, do "AB"), wtedy ma ona najmniejsze opory. Ewentualnie kręć zawieradłem zaworu 3d., i obserwuj pracę pompy. Mieszacz otwarty jest w relacji "A" do "AB", wtedy pompa ma większe opory. Na wyświetlaczu pompy, (jeśli elektroniczna jest), zauważysz zmianę w watach (wzrost). Wiedział będziesz, czy problemu doszukiwać się w 3d, czy filtrze.

 Inna sprawa... W pętlach rozwijają się grzyby i różne, niekorzystne organizmy, z racji bardzo niskiej temperatury czynnika.

Zrób to, o co Ciebie proszę, a potem pomyślimy dalej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega napisał, że mieszacz Afriso 23-40 C, czyli jest termostatyczny. Pompa Wilo Yonos Para nie ma wyświetlacza, jedynie diodowe wskażniki trybu pracy.

@termont ma rację: sprawdzić na początek filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przepraszam, za niedopatrzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem. 
No więc poszedłem do kotłowni, żeby pompę wykręcić i zerknąć w filterek. Niestety podczas oględzin instalacji okazało się, że jestem kretynem, bo zapomniałem zainstalować zaworów przy pompie i teraz czeka mnie spuszczenie 1000l wody :/

Jeśli chodzi o zawór 3D, to im niższy nastaw temperatury, tym przepływ trochę  większy. Tuż po samej zmianie nastawy  temperatury przez chwilę przepływ na rotametrach wskakuje na ponad 2l. Czyli pompa chyba w porządku?

Troszkę poczytałem i wychodzi na to, że mój zawór 3D ma za mały przepływ na taką powierzchnię grzewczą (ok 60m2, 7 pętli - średnio 70m każda).  Może być tak, że zawór jest nieodpowiedni, a teraz jeszcze jakiś syfek na filtrze pompy się pojawił i stąd takie jaja?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś kretynem, każdemu może zdążyć się błąd. 1m³ wody? Masz bufor ciepła tak?. Zawory to podstawa. Ja, nawet kulowych, u siebie w kotłowni przy nim nie mam, bo nie chciałbym spuszczać takiego zładu. Mam u siebie tak rozwiązaną instalację:

https://youtu.be/RYTQW75uKi8

Przypatrz się. Filtry na obiegach grzewczych są na powrocie z instalacji, przed odgałęzieniem do trójdrożnego. U mnie zatem wydajność pompy w chwili zabrudzenia filtra, owszem spada, ale nie zmienia się podczas kręcenia zawierałem zaworu, ewentualnie nieznacznie. Na 100%, przepływu z powrotu, ma najlepiej, bo najlżej.

Zawór 3d zmień na większy 1". Będzie większy kvs, czyli przepływ. Pytanie w którym miejscu masz filtr?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstaw zawory, abyś nie musiał spuszczać wody na drugi raz. 3d swoją drogą. Masz siłowniki na pętlach?Wszystkie pętle, równolegle nigdy nie pracują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli założyłbyś siłowniki, zawór może okazać się dobrym. Na pewno przepływ przez poszczególne pętle wzrośnie, tym samym dogrzejesz pomieszczenia. To zależy od Ciebie, bo możesz, nie musisz...

Listwa to fajna sprawa. Bezprzewodowa listwa, byłaby dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, jeśli zapomniałeś przewodów pod sterowniki położyć. Warunkiem jest napięcie 230V, w szafce.

U mojego sąsiada, jedną listwą, o większej ilości portów, obsłużyłem rozdzielacze na parterze, i na piętrze. Położyłem dwa przewody korespondencyjne. 3-żyłowe, m.dzy szafkami rozdzielaczy. Obawy miałem, czy sterowniki z parteru skomunikują się bez zakłóceń, z listwą na górze (zbrojenia stropu), ale działają należycie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa ssie z AB portu 3D. Zawieszenie się zaworu nie spowoduje ograniczenia przepływu przez pętle. Tak myślę. Brak regulacji temperatury, to tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.