Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym żeby ktoś doradził mi czy schemat instalacji kotła CO jest poprawny do zainstalowania w domu. Zamierzam podłączyć kocioł marki Kostrzewa. Poniżej poglądowy schemat instalacji.

1254346264_Schematinstalacjikota.png.ac5eadcd1240cd16d2663dd6ee8b8c32.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Witamy na forum

Do kotła na pellet taki schemat się niezbyt nadaje, ba jest do kitu.

Dobrych schematów jest kilka w dziale o instalacjach - poszukaj, ew na stronie kostrzewy też są schematy, a przynajmniej były do niedawna.

Tu na skróty nie bardzo można iść.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@sambor dodaj żeby Kolega @kamillos02 wybił sobie z głowy kocioł od Kostrzewa a Ty to potrafisz zrobić skutecznie ;) 

• Zgadzam się 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolega ma na schemacie zawór czterodrożny na obiegu c.o. Osobiście, jeśli już, to czterodrożny dałbym na obiegu podłogówki. Zawór 4d lepiej spisuje się na obiegu chłodniejszym, dlatego, że zawór ten w mniejszym stopniu otwiera się, i grawitacja na krótkim obiegu lepiej działa. Trójdrożny na c.o. To tak odnośnie schematu...

Najlepszym rozwiązaniem, oczywiście według mnie, jest pompa przewałowa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, kamillos02 napisał:

1254346264_Schematinstalacjikota.png.ac5eadcd1240cd16d2663dd6ee8b8c32.png

@palacz66, ale spójrz... Ten kocioł nie potrzebuje zabezpieczenia ;) 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
45 minut temu, palacz66 napisał:

@sambor dodaj żeby Kolega @kamillos02 wybił sobie z głowy kocioł od Kostrzewa a Ty to potrafisz zrobić skutecznie ;) 

Jeden starszy model kostrzewy mam pod swoją "opieką" i praktycznie do niego nie zaglądam, jedyna jego wada to większe spalanie,

ale sam kocioł stoi w miejscu gdzie temp potrafi być taka jak na dworze.

Ale generalnie to takiego kotła, jak już koledzy piszą, to nie należy kupować.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, termont napisał:

Kolega ma na schemacie zawór czterodrożny na obiegu c.o. Osobiście, jeśli już, to czterodrożny dałbym na obiegu podłogówki. Zawór 4d lepiej spisuje się na obiegu chłodniejszym, dlatego, że zawór ten w mniejszym stopniu otwiera się, i grawitacja na krótkim obiegu lepiej działa. Trójdrożny na c.o. To tak odnośnie schematu...

Najlepszym rozwiązaniem, oczywiście według mnie, jest pompa przewałowa.

Czyli powinienem zamienić grzejniki z podłogówką oraz układ doposażyć w pompę kotłową z czujnikiem temperatury. To wystarczające czy jeszcze zawór 3d bądź zawór zwrotny? Oczywiście na schemacie poglądowym nie rysowałem zaworów, filtrów do pomp itp.

1795881188_Schematinstalacjikotazpomp.png.5180bd280b03c291454104d7854cb5dc.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trochę zbyt dużo tych pomp można to uprościć. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Tak, zamienić obiegi właśnie, dobrze Pan zrozumiał. Dla jasności, jeśli mówimy, że zawór 4d się mniej otwiera, to znaczy, że gardziel zaworu (między portami: "zasilaniem z kotła", oraz "powrótem do kotła"), ma największe światło, co sprzyja grawitacji. Taka moja uwaga... Jestem zwolennikiem jak najmniejszej ilości kolan na tym krótkim obiegu, oraz średnicy rur, równej przyłączy kotła. Dopiero przed samym 4d zmniejszenie średnicy np na 1", jeśli 4d jest taki.

Dobrze wrysował Pan pompę przerwałową. Może być wyposażona ta pompa w czujnik temperatury, choć niekoniecznie. Osobiście, wolałbym, aby mieszała zład kotła cały czas, zwiększając stałopalność. Pompa przewałowa nie potrzebuje żadnych trójdrożnych zaworów. Kocioł robi za takie większe sprzęgło.

Lepiej zastosować myślę drugi wariant...

Edytowane przez termont

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez torq1906
      Witam,  w związku z obowiązkiem wymiany kotła węglowego do 2022 roku czas się rozglądnąć za wymianą na coś bardziej ekologicznego i rozważam dwie opcje kocioł gazowy albo pompa ciepła.
      Ogrzewana powierzchnia budynku to około 200m2, średnio ocieplony zbudowany na początku XXI wieku, ze ściany trójwarstwowej,  pustak żużlowo-betonowy  19cm styropian z frezem 5cm cegła dziurawka 12cm, poddasze użytkowe ocieplone wełną mineralną 15cm. Obecnie do ogrzewania spalane jest 4-5 ton węgla przy czym te 5 to zdarzyło się maksymalnie raz gdzie było kilka tygodni poważnych mrozów. W bliżej nieokreślonej przyszłości będzie na pewno docieplony. Instalacja wewnątrz budynku w miedzi z grzejnikami płytowymi typu 22.  Sieć gazową mam na działce jednak nie mam zrobionego przyłącza. A co do pompy ciepła widziałem mieszane opinie odnośnie tego czy jest w stanie grzać tak żeby nie chodzić w zimie w kurtce :D  to prawda czy po prostu ktoś miał spapraną robotę ?  Dodam, że przy ewentualnym rozwiązaniu z pompą ciepła zastanawiam się nad instalacją fotowoltaiczną.  Nie ma również możliwości zmiany grzejników na podłogówkę, ewentualnie w grę wchodzi tylko wymiana grzejników na  nieco większe. 
      Pytania: 
      Jakie są przybliżone koszty instalacji i eksploatacji pompy ciepła lub kotła gazowego ?
      Czy macie jakieś inne propozycje odnośnie sposobu ogrzewania ? 

• Przez Lech
      Przez ostatnie 10 lat byłe szczęśliwym (mniej lub bardziej) użytkownikiem zestawu MCR 24/II + sterownik VS5500 plus. Dom dość duży, ogrzewanie mieszane grzejniki + podłogówka. Sterownik pozwalał na odrębną regulację krzywych grzewczych dla każdego z obwodów. Grzejniki były zasilane bezpośrednio z kotła, do podłogówki jest mieszacz z siłownikiem sterowanym przez VS5500. Po dwóch pierwszych zimach udało mi się dobrać parametry dość optymalnie i byłem zadowolony z zestawu. Niestety kilka dni temu przepięcie zniszczyło sterownik. Nie jest on już produkowany i praktycznie niedostępny. Szukam więc jakiegoś rozwiązania, a na myśl przychodzą:
      1. Wymiana na inny sterownik DD; serwis podał cenę sterownika o podobnych możliwościach ok. 2600 zł...
      2. Zastosowanie sterownika innej firmy, ale umożliwiającego komunikacje po protokole opentherm i sterowanie odrębnymi krzywymi dla grzejników i podłogówki
      3. Wymiana kotła na inny + odpowiedni sterownik. Taką wersję w ostateczności też biorę pod uwagę bo w posiadanym już niedomaga mi zawór trójdrożny (kolejne 700 zł), a i 10 lat to też już trochę czasu.
      Wolałbym nie rezygnować z możliwości sterowania pogodowego. Trochę czasu trwało by dobrze ustawić krzywe, ale gdy udało się to zrobić, osiągnąłem zdrowy balans między zużyciem a komfortem.  Proszę o pomoc i sugestie. Szczególnie w obszarze doboru sterownika.
    • Przez Bolczaczko
      Witam, mój poprzedni post był chaotyczny, teraz dzieci śpią więc spróbuję pisać z sensem.
      Chce popełnić przeróbkę instalacji, przejść na ogrzewanie gazem.
      Planowany kocioł to
       ECOCONDENS GOLD PLUS 20 WKJ460
      Obecnie w części mieszkalnej jest op, obgania to pompa 25/40, przed nią zawór 3d z siłownikiem i tech z pogodynką. 
      Chciał bym zainstalować w piwnicy grzejniki.
      Myślę aby z termeta bezpośrednio (bez sprzęgła ) podłączyć 3 grzejniki ( w piwnicy), oraz op z powyższym osprzętem (zawór, pompa)
      W piwnicy temperaturę ustawiał bym ręcznie w okolicach 35/40 'c.
      Góra sterowana jak dotychczas, pogodowo.
      Grzejniki będą duże aby niska temp dały komfort w piwnicy.
      Czy takie coś ma rację bytu?
      Czy podany kocioł się nadaje?
      Bardzo proszę ocenić, czy błądzę czy jednak coś z tego może być .

• Przez Gonzo0604
      Witam wszystkich na forum.
      Ponieważ gaz ziemny nie popłynie w mojej okolicy przez najbliższe parę lat, zdecydowałem się na wybór pelletu jako alternatywy na w miarę czystą kotłownie.
      Mój dom jest w trakcie budowy, powierzchnia użytkowa ogrzewana to będzie około 110 m2, ogrzewanie będzie na całym domu podłogowe. Na ścianie 20 cm styropian, strop drewniany 40 cm wełna, fundament ocieplony, okna jeszcze nie wiem ale wiadomo ciepły montaż itp.
      1. I mam dylemat czy piec powinien być 10 kw cz większy?
      2. Czy warto inwestować w drogi mega zautomatyzowany czy jednak prostszy?
      3. Czy montować bufor bo podobno przy podłogówce to dobrze? I czy wtedy większy Piec?
      Podaję linki do paru kotłów które mi się podobają ale nie wiem czy to dobry kierunek?:
      https://allegro.pl/oferta/piec-peletowy-zebiec-agat-10-kw-5-klasa-ecodesign-7613989001
      https://allegro.pl/oferta/kociol-galmet-genesis-plus-kpp-10kw-5kl-ecodesign-9094539703?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo-ogrzewanie-łazienka&ev_adgr=Ogrzewanie&gclid=EAIaIQobChMI0Zb97eDH6QIVzbvVCh1HhQpcEAYYASABEgKvqvD_BwE
      https://allegro.pl/oferta/rakoczy-cortina-pellet-14-kw-5-klasa-ecodesign-7507585900?utm_content=mfc&utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=feed
      https://allegro.pl/oferta/kociol-piec-kostrzewa-eei-pellets-10kw-gratisy-7718491467?utm_content=mfc&utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=feed
      https://allegro.pl/oferta/kociol-heiztechnik-daspell-luxgl-12kw-ecodes-pelet-9056443273?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_DIO_pla_dom_budownictwo-ogrzewanie-łazienka&ev_adgr=Ogrzewanie&gclid=EAIaIQobChMIsa631-PH6QIVSvlRCh0nOQtyEAQYAyABEgLMV_D_BwE
      https://allegro.pl/oferta/kociol-automatyczny-na-pellet-defro-alfa-12-kw-8496035272
      Wiem że to prawdopodobnie tematy rzeka ale wystarczy mi odpowiedz w która ukierunkuje mnie czego mam szukać lub czy dobry kierunek obieram
      Myślałem jeszcze aby CWU zrobić na pompę np. na taką https://iwonapellets.pl/produkt/biawar-ow-pc-270-aquair-270l
      ale nie wiem czy to już nie za duży wydatek a nie do końca opłacalny przy pellecie?
      Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Co o tym sądzicie

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.