Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik do zarządzania mocą fotowoltaniki


Rekomendowane odpowiedzi

Znacie jakieś urządzenie aby załaczało mi grzałkę 2kw tylko wtedy gdy moc produkowanego prądu przez fotowoltanikę prądu przekroczy mi te 2000w 

Moja  instalacja  to 3.9kw  .

mój sterownik to Solax x3

chodzi mi o coś podobnego do tego

https://www.forum-fronius.pl/zarzadzanie-produkowana-energia-przy-uzyciu-czterech-cyfrowych-wyjsc-datamanagera/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie czy mozna by wstawic przekaznik nadzorczy/kontroli pradu i wykorzystac go do zalaczenia grzalki. Takie cos jest czasem w szafach elektr. lecz nie wiem czy sprawdzi sie przy wyjsciu z solarow do sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mikkei napisał:

Znacie jakieś urządzenie aby załaczało mi grzałkę 2kw tylko wtedy gdy moc produkowanego prądu przez fotowoltanikę prądu przekroczy mi te 2000w ,,,,

,,,, chodzi mi o coś podobnego do tego

https://www.forum-fronius.pl/zarzadzanie-produkowana-energia-przy-uzyciu-czterech-cyfrowych-wyjsc-datamanagera/

Powiem, że to rozwiązanie Froniusa trąci myszką, przynajmniej przy załączaniu obciążeń czysto rezystancyjnych. 

Twoja grzałka może być zasilana mocą nawet 100 W, jedynie będzie wytwarzała wtenczas  mniej ciepła.
 

Kolega @sambor wskazał kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej_M_ dlaczego? Czy nie zadziala czy tez z innych powodow?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - autor tematu ma falownik fotowoltaiczny trójfazowy.
Więc tym przekaźnikiem prądowym nie "ogarniemy" rozpływu prądu w pozostałych fazach.

Po drugie - montując ten przekaźnik prądowy pomiędzy falownikiem fotowoltaicznym i odbiornikami energii elektrycznej a licznikiem energii elektrycznej, z chwilą zadziałania przekaźnika prądowego, powstanie nam generator o częstotliwości równej bezwładności styków przekaźnika prądowego.

ps.
Tak to napisałem, że dla wielu będzie to niezrozumiałe, ale Ty @PioBin na pewno to zrozumiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor chce "aby załaczało mi grzałkę 2kw tylko wtedy gdy moc produkowanego prądu przez fotowoltanikę prądu przekroczy mi te 2000w"

ma instalację z falownikiem trójfazowym 3,9 kW, więc jak wcześniej napisałem zakłada ten przekaźnik na jeden przewód fazowy pomiędzy  falownikiem a rozdzielnią i ustawia próg  zadziałania przekaźnika aby po przekroczeniu  na jednej fazie 2000/3 przekaźnik zadziałał 

Jeżeli będzie zamontowany j.w to z chwilą zadziałania nie będzie żadnego zjawiska generatora, zadziałanie przekaźnika będzie uzależnione tylko od mocy z jaką będzie pracował falownik a jego moc będzie uzależniona od  jnatężenia promieniowania słonecznego padającego na moduły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mittek Ty się mylisz, a ja także popełniłem błąd.

Przekaźnik prądowy EPP-619, który zaproponowałeś ma pewną wadę wrodzoną o której nie wiedziałem. Otóż nie rozróżnia on kierunku poboru energii

Pozostawiając przy osprzęcie firmy F & F należało by zastosować przekaźnik prądowy kierunku poboru energii EPM-621
Przy tym przekaźniku wystąpi "efekt generatora".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nurtuje mnie (pytam) o jeszcze jedna rzecz: czy ktos z uzytkownikow instalacji PV ma "zewnetrzny swoj prywatny niezalezny" licznik pomiaru wyprodukowanej/oddanej energii wstawiony zaraz za falownikiem?

1. Czy instalacja takiego licznika nie zakloca pracy falownika?

2. Czy wskazania z takiego licznika pokrywaja sie ze wskazaniami produkcji z falownika?

3. Czy mozemy wkorzystac taka informacje z licznika do optymalizacji zalacz/wylacz urzadzen w naszej instalacji np. oswietlenia, pomp itd.

4. Czy wskazania z licznika: falownika, naszego i sieciowego sie pokrywaja +/- ?

PS. Nie przygladnalem sie dokladnie linkowi powyzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Andrzej_M_ napisał:

@mittek Ty się mylisz, a ja także popełniłem błąd.

Przekaźnik prądowy EPP-619, który zaproponowałeś ma pewną wadę wrodzoną o której nie wiedziałem. Otóż nie rozróżnia on kierunku poboru energii

Jeszcze raz: jeżeli ten przekaźnik zamontujesz na przewodzie pomiędzy falownikiem a rozdzielnią to nie potrzebujesz rozróżniać kierunku przepływu energii o mocy tych 2 kW o którą w tym przypadku chodzi ta energia popłynie zawsze od falownika

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, PioBin napisał:

 

1. Nie zakłóca

2. zależy to od klasy dokładności zastosowanego "wskaźnika pomiarowego"

3. tak o ile to urządzenie pomiarowe będzie miało wbudowany np. przekaźnik na którym ustawisz progi zadziałania 

4. być może się i pokryją o ile przez czas pracy falownika nie będziesz korzystał  z energii elektrycznej i wtedy wskazanie falownika powinno byc równe wskazaniu 2.8.0 licznika dwukierunkowego  OSD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mittek napisał:

Jeszcze raz: jeżeli ten przekaźnik zamontujesz na przewodzie pomiędzy falownikiem a rozdzielnią to nie potrzebujesz rozróżniać kierunku przepływu energii o mocy tych 2 kW o którą w tym przypadku chodzi ta energia popłynie zawsze od falownika

No to idźmy dalej tym Twoim tokiem myślenia.

Pytanie.
Jak się zachowa przekaźnik prądowy EPP-619, gdy do południa będzie spore zachmurzenie i ogniwo fotowoltaiczne będzie mało wydajne, a wyłącznik termiczny grzałki stwierdzi, że zład wody w zasobniku ma za niską temperaturę i jednocześnie załączysz czajnik na tej samej linii fazowej. 

Oczywiście domyślnie zakładamy, że do południa podgrzanie tej wody w naszym zasobniku CWU  nie jest nam potrzebne, a być może popołudniu aura będzie bardziej łaskawa i słońce wyjdzie za chmur.

ps.
Tego typu pytań, nasuwa mi się więcej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mittek napisał:

tak o ile to urządzenie pomiarowe będzie miało wbudowany np. przekaźnik na którym ustawisz progi zadziałania

Mialem na mysli bardziej zaawansowany licznik pomiarowy np. komunikacja po RS232/485 lub impulsowe wyjscie programowalne. Polaczenie go z wlasnym systemem zarzadzania urzadzeniami. Taka informacje moglibysmy pobierac bezposrednio z falownika o ile producent falownika chcialby sie z nami tym podzielic...

@Andrzej_M_ ja rozumiem jakie problemy Cie nurtuja i takie rozwiazania nie sa, nie oszukujmy sie: najlepsze. To jest tylko jakas mozliwosc (o ile zadziala).

@mittek czy spotkales takie rozwiazania w praktyce, jesli tak to w jakich konfiguracjach hardware?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mittek napisał:

próg  zadziałania przekaźnika aby po przekroczeniu  na jednej fazie 2000/3 przekaźnik zadziałał 

Czy falowniki zawsze dziela rownomiernie pradukcje na trzy fazy?Czy moze w sposob dynamiczny znieniaja obciazenie na podstawie produkcja z paneli oraz obciazenia w sieci? A noz sa takie i takie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, PioBin napisał:

Czy falowniki zawsze dziela rownomiernie pradukcje na trzy fazy? ,,,,

Według mojej wiedzy, trójfazowe falowniki fotowoltaiczne starają się zawsze równomiernie rozprowadzać energie elektryczną do instalacji elektrycznej trójfazowej. 

Potwierdzeniem tej tezy jest wprowadzenie bilansowania międzyfazowego, obowiązującego od 1 stycznia 2017 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kupuje chrupki i czekam który pierwszy upali falownik.

Ja ze względu na to, że cały czas prowadzę różne testy w tym testy wydajności mam podpięte różne ustrojstwa, liczniki i tajmery. Nie rozumiem tylko po co takie figury robić skoro jest falownik, wystarczy grzałka z tajmerem lub nastawiona na daną temperaturę przecież rozliczenie miedzy fazowe nie jest aż takie złe ile stracisz kilka złotych opłaca ci sie ryzykować falownikiem za kilka koła?

Falownik 3 fazowy NIE wystartuje gdy brakuje którejś fazy wywali błąd AC outrange lub coś podobnego. W najlepszym wypadku nie zsynchronizuje się chyba, że masz program do konfiguracji falownika to można się pobawić parametrami tylko czy jest sens wnerwiać OSD?

Cytat

Potwierdzeniem tej tezy jest wprowadzenie bilansowania międzyfazowego, obowiązującego od 1 stycznia 2017 roku.

Ty tak na serio? Choćby ze względu na istnienie dwóch rozliczeń czyli wektorowej lub algebraicznej. Algebraiczna jest bardziej powszechna co zadaje kłam twojemu stwierdzeniu. To chyba logiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sambor napisał:

Niestety ten regulator MPPT nadaje się tylko do instalacji fotowoltaicznej typu OFF-GRID.

Podążyłem jednak tropem tego regulatora i zajrzałem na stronę producenta EL-CAR Elektronika. Okazało się, że jest także do nabycia jednofazowy sterownik typu Wattrouter.
źródło:
http://el-car.auto.pl/?71,wattrouter-nie-sprzedawaj-energii-wr-02-nowa-wersja


893156567_Wattrouter_WR-02_FirmaEL-CAR.jpg.aff8a62286720b83072741a3ab7600fc.jpg

Powyżej schemat poglądowy podłączenia Wattrouter-a.
Obraz zaczerpnąłem z strony producenta sterownika, bez jego zgody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to do 1f instalacji - ta jest prostsza. A co z 3f?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zabawki. Dwa licznik energii (dazace do 0) wyjscia PWM na grzalki i/lub przekaznikowe do urzadzen innych niz rezystancyjne. OK. Fajne bo programowalne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.