Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja c.o. + podłogówka + c.w.u nowy dom ok 160m


Jacek123321

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jestem na etapie doboru ekipy do wykonania instalacji hydraulicznej w nowym domu piętrowym ok 200m , pomijajac garaz i magazynek ktorego nie chce  ogrzewac pozostaje ok 160m.

Zasilanie gaz ziemny, woda ze studni glebinowej , szambo. rodzina 3 os.

Z tego co widze to raczej kociol jednofunkcyjny z zasobnikiem ( na 3 os. rodzine ok 100L)

Polecane kotły to buderus GBo72 20 kw oraz Vitodens 100w

Odnośnie  c.w.u. to wiem ze z kotlow sa oddzielne wyjscia na zasobnik i nie potrzebujemy dodatkowej pompy.  Czy cyrkulacja jest potrzebna? bo jesli to kwestia poczekania kilku sekund na ciepla wode to jestem w stanie zrezygnowac z dodatkowej pompy ( im mniej dodatkow i elementow mogocych sie w przyszlosci zepsuc tym lepiej), druga kwestia ze jesli musimy poczekac na ciepla wode to troche zimnej leci i szybciej zapelniamy szambo.

Jakie sa Wasze spostrzezenia odnosnie tych cyrkulacji ?

 

Jesli chodzi o ogrzewanie domu to moj pomysl ( nie wiem czy prawidlowy) wyglada nastepujaco:

w kotlowni maly grzejnik poniewaz jest oddalona on czesci mieszkalnej i nie bedzie z zadnej strony ogrzewana, z kotlowni ktora znajduje sie na parterze puscic zasilanie ciepla woda: na parter tu rozgalezienie na jeden grzejnik ktory bedzie w gabinecie na parterze, reszta nitki idzie na rozdzielacz ( w wiatrolapie) z mieszaczem i pompa i rotametrami (bez silownikow)- z niego rozporwadzam petle podlogowki na parterze.

Na pietrze chcialbym miec wszedzie grzejniki (czyli na pietrze rodzielacz na grzejniki) + w lazience i pralni na pietrze podlogowka i tu pytanie czy moge puscic petle podlogowki z rodzielacza na parterze? podobno nie bo bedzie sie zapowietrzac.

 

jak to zrobic zeby nie czarowac a zeby bylo dobrze?

jezeli chodzi o sterowanie cala temperatura w domu to jakis sterownik na korytarzu na parterze ktorym ustawiam kiedy ma byc grzana woda w zasobniku i jaka ma byc temp  w miejscu w ktorym sie ten sterownik znajduje czyli np korytarz. Pogodowka.

Grzejnikami steruje termostatami na grzejnikach , natomiast cala podlogowke chcialbym wyregulowac rotametrami ( jeden podkrecic bardziej , drugi wykrecic wzgledem petli korytarzowej na ktorej mam sterownik) i oczywwiscie przed rozdzielaczem mieszacz ktory zabezpieczy przed doprowadzeniem wody o zbyt wysokiej temp w petle podlogowki

moze moge liczyc na jakas podpowiedz odnosnie opisanej sytuacji? czy warto stosowac sprzeglo w tym wypadku ? 

 

w zalaczniku rzuty parteru i pietra

 

 

 

 

3_parter.pdf 4_piętro.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Jacek123321 napisał:

moze moge liczyc na jakas podpowiedz odnosnie opisanej sytuacji? czy warto stosowac sprzeglo w tym wypadku ? 

 

Witam na forum

Jak większość inwestorów zaczynasz od d..y strony - co cię teraz interesuje kocioł czy sprzęgło.

Ważne jakie jest zapotrzebowanie na ciepło z rozbiciem na poszczególne pomieszczenia - czyli przydałoby się OZC, potem trzeba dobrać grzejnik i policzyć podłogówkę i dopiero wtedy dobrać do tego kocioł - model i jego moc.

PS

Jak myjecie tylko ręce i zęby to 100l na 3 osoby wystarczy.

 

Życzę miłego i owocnego pobytu na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o to mi wlasnie chodzilo- konkrety,

zrobilem wyceny u kilku hydraulikow i zastanawiam sie czy faktycznie ktos to liczy czy leca jakims standardowym kompletem na wszystkie domy

- czy czlowiek ktory sie tym nie zajmuje zawodowo jest w stanie dokonac sensownych obliczen?

sciagnalem pierwszy lepszy program KISAN OZC ale czuje ze nie bedzie łatwo 

 

- odnosnie pomyslu, samego zarysu instalacji, gdzie grzejniki, podlogowka, sterowanie, jakie rozdzielacze czy to ma sens i jest poprawne?

 

PS

jakiej pojemnosci zasobnik na c.w.u na 3 os?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyceny robia i nie pytaja - dlatego tu jestem, dlatego pytam, gdyby cos nie rodzilo moich podejrzen o fuszerke bysmy sie tu nie spotkali .

 

zbiornik ok Twoja wersja ze ok 150L,

 

odnosnie fachowej i swiadomej wyceny - co powinienem miec ? OZC, cos jeszcze?

 

moze polecicie jakis program do tych obliczen? chetnie przysiade i sprobuje, jest ich w internecie masa  - jedne pewnie lepsze, drugie gorsze.

 

schemat nazwijmy to ideowy tzn:

- kociol jednofunkcyjny + zasobnik 150L bez dodatkowej pompy, czy cyrkulacja na c.w.u potrzebna?

- wyjscie z kotla , rozgalezienie na: jeden grzejnik na parterze, rozdzielacz z mieszaczem i pompa na podlogowke na parterze, oraz rozdzielacz( na pietrze) na grzejniki na pietrze (potrzebna dodatkowa pompa przed grzejnikami?)

jezeli chce na pietrze miec w jednym pomieszczeniu podlogowke gdzie ja wpiac w takiej sytuacji  ( w ktory rodzielacz)?

 

I to samo odnosnie sterownia  (ideowe):

-pogodowka + sterownik np taki RC310FA na parterze np na korytarzu

Sterownik polaczony z kotlem steruje woda na wyjsciu z kotla analizujac odczyt z pogodowki oraz z temp w miejscu umieszczenia sterownika czyli korytarz .

Grzejniki wiadomo sterujemy termostatami na grzejnikach.

Natomiast podlogowka zeby nie wieszac w kazdym pokoju termostatu (zeby w ogole nie uzywac termostatow-silownikow,) sterujemy tylko i wylaczenie rotametrami na rozdzielaczu, regulujemy je wzgledem petli na korytarzu tzn w lazience ustawiamy cieplej niz na korytarzu a np w wiatrolapie zimniej. I mamy uklad sztywy zaleznosci temp wzgledem poszczegolnych pomieszczen. Sterownikiem  wkorytarzu zwiekszamy temp podnosza nam sie wszystkie ale roznice pomiedzy pomieszczeniami zostaja zachowane tj w lazience jest cieplej niz w wiatrolapie itd.

Czy wg Was jest to poprawne rozwiazanie? 

na takie pytanie chyba mozna odpowiedziec nie majac OZC itd? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jacek123321 napisał:

Natomiast podlogowka zeby nie wieszac w kazdym pokoju termostatu (zeby w ogole nie uzywac termostatow-silownikow,) sterujemy tylko i wylaczenie rotametrami na rozdzielaczu, regulujemy je wzgledem petli na korytarzu tzn w lazience ustawiamy cieplej niz na korytarzu a np w wiatrolapie zimniej. I mamy uklad sztywy zaleznosci temp wzgledem poszczegolnych pomieszczen. Sterownikiem  wkorytarzu zwiekszamy temp podnosza nam sie wszystkie ale roznice pomiedzy pomieszczeniami zostaja zachowane tj w lazience jest cieplej niz w wiatrolapie itd

Jak dobrze policzysz to nie potrzeba termostatów ani wyłączania pomp.

Podłogówka powinna chodzić non stop.

Rotametrami regulujesz tylko raz, ew mała poprawka.

Mogę pomóc, ale to już na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

Jak dobrze policzysz to nie potrzeba termostatów ani wyłączania pomp.

Podłogówka powinna chodzić non stop.

Rotametrami regulujesz tylko raz, ew mała poprawka.

Mogę pomóc, ale to już na priv.

zgadza sie termostatow nie chce, chce tylko jeden panel sterujacy w korytarzu, z mozliwoscia ustawienia godzin w ciagu doby kiedy mam miec ciepla wode, kiedy ogrzewanie domu w ciagu doby moze byc delikatnie nizsze a kiedy ma byc cieplej itd

zgadza sie rotametrami ustawiam raz ew jakies korekty i tyle

o wylaczaniu pomp jeszcze nie slyszalem, bardziej chodzi mi o ilosc pomp

 

17 minut temu, berthold61 napisał:

Im mniej tych sterowań tym lepiej , sambor ma rację .

do tego samego daze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często zmniejszanie temperatur okresowo w ciągu doby nic nie daje. Testowałem u siebie obniżenie o 2 stopnie w nocy. Ilość zaoszczędzona w nocy opału była wypalana nad ranem do ponownego nagrzania. Efektywne oszczędzanie następuje jeśli na stałe obniżysz temperatury. Ja w sypialniach mam teraz 19 stopni zamiast 22 jak w salonie i to jest odczuwalne na spalaniu.

Nie zaobserwowałem poprawy przy czasowym obniżaniu na kilka godzin u siebie. Ale może u Ciebie wszyscy domownicy >12h na dobę wychodzą i to da efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2020 o 15:56, jacekrutkowski napisał:

Często zmniejszanie temperatur okresowo w ciągu doby nic nie daje. Testowałem u siebie obniżenie o 2 stopnie w nocy. Ilość zaoszczędzona w nocy opału była wypalana nad ranem do ponownego nagrzania. Efektywne oszczędzanie następuje jeśli na stałe obniżysz temperatury. Ja w sypialniach mam teraz 19 stopni zamiast 22 jak w salonie i to jest odczuwalne na spalaniu.

Nie zaobserwowałem poprawy przy czasowym obniżaniu na kilka godzin u siebie. Ale może u Ciebie wszyscy domownicy >12h na dobę wychodzą i to da efekty.

w ogole nie zmieniasz temp w ciagu doby?  w jaki sposob sterowanie podlogowka rozdzielacze z silownikami czy bez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór na wejściu termostatyczny 3 d nastawiony na 30 stopnia i pompa na stałe ale ja mam jeszcze grzejniki wszędzie poza kuchnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniam w ciągu doby, cały czas salon, kuchnia, jadalnia  22 stopnie regulowane z czujnika temperatury w salonie, który odłącza przez sterowni cyrkulację na C.O. Łazienki mają na grzejnikach termostaty na ok 23 stopnie. Sypialnie 19 stopni na termostatach. Wiatrołap tylko podłogówka chodzi, grzejnik zakręcony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.