Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik Płytowy + Zbiornik Akumulacyjny 1000l


MarekM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam parę pytań do kolegów z forum odnośnie podłączenia jak w temacie.

Zakupiłem zbiornik AKU 1000l (bez wężownic) i chciałbym go jakoś wpiąć do mojej instalacji: mam Atmosa DC32 podłączonego poprzez wymiennik płytowy (układ grzejnikowy zamknięty), naczynie zabezpieczające układ otwarty powieszone na wysokości ok. 1,9 m o pojemności ok 120 l. W układ otwarty wpięty zasobnik CWU 200l z dwoma wężownicami (wykorzystana tylko jedna).

Mam cztery pytania:

1. Czy mogę podpiąć naczynie zabezpieczające które mam na strychu (ok. 20-30 l - pozostało po starej instalacji przed podłączeniem wymiennika płytowego a zrezygnować z dużego "baniaka" 120 l - zajmuje troche miejsca i chyba jest za nisko (robi za małe ciśnienie - zbiornik aku. ma 2m. wysokości).

2. Jak podpiąć sensownie zbiornik AKU do instalacji (nie wymontowując wymiennika).

3. Jak wpiąć zasobnik CWU żeby korzystał ze zgromadzonego ciepła w akumulatorze.

4. Czy do ocieplenia tego akumulatora można użyć 20 cm. wełny mineralnej i czy to dobry pomysł.....

Posiadam Laddomat 21 (nie podłączony do instalacji).

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to lecimy

zbiornik lepiej zeby juz sostał ten w kotłowni o wiekszej pojemnosci a 2 metry jest wystrczajace bez problemu

jesli masz ładomat to go zastos€j i nie bedzie problemu tylko musisz rozgraniczyc ile energi ma isc na bufor a ile na wymiennik tak zebys miał ciepło a jednoczescnie mógł magazynowac energie

choc przyznam ze ten wymiennik to do szczescia potrzebny nie jest

co do izolacji to polecam wełne samopprzylepną termafix albo cos podobnego z taką srebrną folią np o grubosci 50mm i trzykrotnie owinac i ładnie obrobic taśmą i bedzie i skutecznie i ładnie ocieplony -zaizolowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, sporządziłem mały schemat istniejącej instalacji (załącznik):

1. Gdzie najlepiej wpiąć ten akumulator?

2. Co zrobić z bojlerem (czy go inaczej podłączyć czy zostawić jak jest)?

3. Czy do ocieplenia można użyć tej maty:

http://www.rockwool.pl/sw60711.asp - ma temperaturę pracy tylko 50 stopni....

4. Czy zbiornik zabezpieczający nie "robi" też ciśnienia w instalacji C.O? Wczoraj sprawdziłem mój jest na wysokości ok 1.8 metra, a zbiornik akumulacyjny ma ok 2.1 metra - czy woda stojąca wyżej w akumulatorze nie wypchnie tej ze zbiornika (czy nie będzie się zapowietrzał cały układ)??? Czy mój zbiornik musi być tak duży - gdzieś czytałem że wystarczy ok 20l - w Atmosie DC 32S jest ok 80l wody?

post-2673-1248776410_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie producenta znajdziesz proponowane schematy podłączeń tych kotłów. Z opisów wynika że jeżeli zastosujesz zbiornik buforowy to nie potrzeba wymiennika. Jesteś odważny bo producent bezwzględnie zaleca stosowanie Landomatu (ochrona przed punktem rosy) do kotłów. Sprawdź jaką wersję kotła posiadasz bą są również ze spiralą do pracy w układach zamkniętych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam spirale do chłodzenia zamontowaną i podłączoną do instalacji wodociągowej (zawór termiczny otwiera go powyżej chyba 95 stopni C) - zastanawiam się właśnie czy nie zamknąć układu C.O montując dodatkowo zawór bezpieczeństwa 1,5 bar (wkurza mnie ten duży zbiornik wzbiorczy - jest w innym pomieszczeniu piwnicy i wydaje mi się że nie daje takiego ciśnienia w instalacji jak powinien. Co do układów na stronie producenta to nie widziałem tam schematu takiego jak u mnie z wymiennikiem płytowym - wolałbym go nie demontować - dość dużo pracy przy tym a przecież działa ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję przeanalizować schematnr 1i 2 gdzie pokazano ogrzewania w układzie zamkniętym (widzę że chcesz pozbyć się naczyniaoraz schematy 13,14,15 ogrzewania ze zbiornikiem akumulacyjnym w układzie zamkniętym. Na spokojnie je przeanalizuj. Co do wymiennika to przy układzie ze zbiornikiem może zostać ale eksploatujesz dodatkowy układ pompowy, no i na wymienniku będą jakieś straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizowałem te schematy i wydaje mi się że najbliższy mojej kotłowni jest schemat nr. 9 (załącznik) ponieważ będę montować Laddomat - ze schematu wyrzucam solar i podłogówkę bo tego nie mam. Mam pare pytań do tego schematu:

1. Czy muszę oprócz zaworu bezpieczeństwa 1,5 bar zamontować zamknięte naczynie wzbiorcze (jeżeli tak to jakiej wielkości na piec Atmos DC 32S)

2. Co to są za elementy instalacji nr. 13,12 i 10 na tym schemacie - czy tam mam zamontować zawór bezpieczństwa?

3. Co zrobić z dwoma rurami (dość duży przekrój - idą do pomieszczenia obok kotłowni) do istniejącego zbiornika wzbiorczego - uciąć i zaspawać?

4. Czy układ CWU (pierwszy schemat) pozostawić tak jak jest?

5. I ostanie :) odnośnie ocieplenia akumulatora - kolega "automatyk" napisał żeby użyć wełne samopprzylepną termafix ale nie mogę tej wełny w necie znaleźć - może ktoś wi gdzie to można kupić (jakiś adres internetowy) lub podobry produkt??

post-2673-1248938589_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję instalacje wykonać zgodnie ze schematem, czyli jeżeli występuje naczynie to go zastosować. Co do wielkości naczynia to na odległość trochę trudno określić jego wielkość. Proponuję skorzystać z programu doboru (darmowy programik na stonie jednego z producentów) z jego wykorzystaniem zajmie ci to dosłownie kilka minut. Co do elementów instalacji o nr 10, 12 i 13 to poprostu grupa bezpieczeństwa czyli zawór bezpieczeństwa, manometr i odpowietrznik. Co do instalacji cwu to właściwie masz wszystko pokazane na schemacie. Co do wełny termafix to nie zanam produktu, ale proponuję skontaktować się z producentem bufora w ofercie powinien mieć do niego izolację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję instalacje wykonać zgodnie ze schematem, czyli jeżeli występuje naczynie to go zastosować. Co do wielkości naczynia to na odległość trochę trudno określić jego wielkość. Proponuję skorzystać z programu doboru (darmowy programik na stonie jednego z producentów) z jego wykorzystaniem zajmie ci to dosłownie kilka minut. Co do elementów instalacji o nr 10, 12 i 13 to poprostu grupa bezpieczeństwa czyli zawór bezpieczeństwa, manometr i odpowietrznik. Co do instalacji cwu to właściwie masz wszystko pokazane na schemacie. Co do wełny termafix to nie zanam produktu, ale proponuję skontaktować się z producentem bufora w ofercie powinien mieć do niego izolację.

 

Mam pytanie do tego schematu:

Czy zbiornik akumulacyjny jest podłączony do instalacji przez trójniki (tak to wygląda na schemacie) czy "przelotowo" - z jednej wchodzi do zbiornika z drugiej wychodzi???(mój zbiornik ma osiem dużych 5/4" przyłączy i chyba trzy 1/2").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.