Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka podpięta pod grzejnik


ifreakzz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pewien problem z ogrzewaniem podłogowym mianowicie rurka od zasilenia jest gorąca a powrót zimny.

Podłączenie jest raczej standardowe, podłogówka była odpowietrzona wczoraj. Kiedyś jak miałem jeszcze stary piec na węgiel to ogrzewanie podłogowe działało, ale od paru sezonów już nie działa.

https://zapodaj.net/35c142e4a2df6.png.html

 

Powierzchnia jaką miałaby ogrzewać ta podłogówka to jakieś 3m2. I teraz mam kilka pytań

1. Jak powinien być ustawiony ten zawór RTL? na 50 stopni czy na 20 i co to oznacza? Bo nie bardzo mogę zrozumieć zasadę działania tego zaworu..

2. Czy jeżeli przykręcę trochę wszystkie grzejniki to coś pomoże?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak działało kiedyś to teraz też powinno - może zapchane jest, przepłucz. Problem może być z przepływem bo ta pętla stawia największy opór więc zdławienie grzejników powinno pomóc. (zdławienie nie polega na zmniejszeniu nastawy na głowicy tylko na ograniczeniu przepływu przez grzejnik np przez nastawę wstępną na zaworze. Na czas próby możesz po prostu odciąć czy zaworem czy głowicą grzenik/kilka grzejników. Jak pętla zacznie grzać dopiero kombinuj z dławieniem grzejników które grzeją najlepiej)

Na głowicy RTL ustawiasz temperaturę na powrocie pętli. Zawór jest otwarty do momentu osiągnięcia nastawionej temp w miejscu gdzie jest zamontowany. Potem przymyka się aby zdławić przepływ żeby utrzymać zadaną. Gdy spadnie poniżej znów się otwiera. Podobnie jak głowica na grzejniku tylko tu nie mierzy temp powietrza tylko wody przepływającej przez zawór. Jaka ma być nastawa to musisz ustawić doświadczalnie - to zależy od długości/gęstości ułożenia pętli i przepływu ale na pewno nie 50. Ja np u siebie mam ok 22 st. Zacznij od dołu (20st) odczekaj parę godzin. Jak będzie trzeba to podnoś ale po trochu, o parę stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to zrobię coś takiego.

Mam 11 grzejników które przymknę do połowy (zawór kulowy motylowy na każdym grzejniku)

Następnie wszystkie zawory RTL ustawie na 20 stopni ( 3 zawory RTL na 3 podłogówki aktualnie ustawione na 50 i tylko jedna podłogówka grzeje a dwie nie )

Jeżeli to nie pomoże to ustawię pompkę CO na 3 bieg (aktualnie na 2)

Podłogówki były przelane i odpowietrzone wczoraj bo też pierwsze co pomyślałem to to że jest zapowietrzona bo zasilanie jest gorące a jak tylko zejdzie pod posadzkę to rurka jest zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.