Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Budowa kolejnego piętra i PC do obecnego kotła na pellet


ded

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dom piętrowy kostka PRL. Ocieplony styropianem 10, okna plastiki ale już kilkunastoletnie. Na sezon spalam 3t pelletu (CO+CWU w sezonie grzewczym). Mój dom mam 120m2, ale myślę nad budową kolejnego piętra (czyli +50%). Jestem monterem fotowoltaiki i chciałbym ogarnąć sobie jednospadowy dach na południe, który pozwoli mi zamontować ok 15kwp paneli. Nie dawno zmieniałem kocioł na pelletowy, bo śmieciuch był przewymiarowany. Aktualnie mam Teklę bio compact 12. W mocne mrozu jednak już musi pracować na maxa, a nawet trochę zwiększam moc powyżej deklarowanej przez producenta. Jak dojdzie 50% więcej powierzchni do ogrzania, to raczej nie ma szans, że pociągnie. Zastanawiałem się nad PC monoblok, którą w mocne mrozy wspomagałby aktualny kocioł pelletowy. Chyba nawet, mimo chęci, nie mógłbym się go pozbyć, bo jest wzięty z dofinansowania... Zastanawiam się, czy np w duecie z LG therma V starczyłoby mi to do ogrzania domu. Czy mogę ustawić PC, tak żeby pracowała do określonego COP a potem dołączał się kocioł? Mam jeszcze instalację grawitacyjną, oczywiście już stosownie przerobioną, ale to są dalej grube rury i kilka żeliwnych grzejników też zostało. Na nowym piętrze nie planowałem podłogówki z uwagi na koszt i komplikację konstrukcji. Zastanawiam się na z jakim zużyciem energii muszę się liczyć? Aktualnie mam 10kw, jak się ociepli rozbudowuję do 15. Falownik ma 20kw a przyłącze 21. Potencjał falownika pewnie do ok 25kw, może trochę więcej. Czy takie rozwiązanie może się sprawdzić? Zastanawiam się, do jakiego poziomu mógłbym zredukować zużycie pelletu (pewnie do 0, tylko gdzie ja upchnę te wszystkie panele). Do jakich temp COP jest jeszcze sensowny? Jak połączyć takie dwa układy w jedną całość? Wstępnie nie myślałem o buforze bo Tekla fajnie moduluje moc, ale może to jest jakieś wyjście? Chciałbym, żeby całość działała w miarę automatycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobudujesz piętro czy zagospodarujesz już pobudowane?

Budując nowe możesz zadbać o dobrą izolację dachu itd.

Trochę kłócą się informacje które podałeś.

Napisałeś że kocioł 12kW ma ciężko w mrozy a jednocześnie spalasz tylko 3 t pelletu??

Albo dziwnie grzejesz CWU (gdy brak mocy to w mrozy można wykorzystać gaz)

Albo masz ładny przedmuchy i w duże mrozy wentylacja grawitacyjna nabiera rozmachu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piętro chcę dobudować, aktualnie mam płaski dach kryty papą. Spalam mało, ale jak się robi - 15, to muszę ustawić temp nocną równą dziennej, bo kocioł przez cały dzień nie jest w stanie podbić ten 1 stopień. Oczywiście mogę podnieść moc palnika, tracąc na sprawności, ale jak zwiększę kubaturę o 50%, to słabo to widzę. Jak zmieniałem kociol, to dobierałem go "na styk" bo wcześniejszy zębiec kwkd 22kw był mocno przewymiarowany. Wentylacja ma faktycznie dobry cug, bo jak hydraulik robił mi test ciągu komina, to mówił że rck obowiązkow. Ale w razie czego to sobie krateczką reguluję.
Chciałbym przejść w dużej mierze na pompę, bo panele sobie ogarnę po kosztach. Monoblok LG na 3 fazach jest całkiem atrakcyjny cenowo. Większy dom nie będzie mnie bolał finansowo, gdy będę miał prąd i ogrzewanie za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, ded napisał:

 Większy dom nie będzie mnie bolał finansowo, gdy będę miał prąd i ogrzewanie za darmo.

Kolego za darmo nic nie ma, nawet pół darmo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Puki mam kasę na inwestycje to robię. Jak by przyszły chudsze czasy, to wtedy będę do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz gaz z sieci?

Możliwe że twój kocioł na pellet pracuje na 8-10kW

Niestety ale w duże mrozy kociołek musi swoje zjeść. Jeśli zjada nieproporcjonalnie dużo to wina braku rck/ wymiennik nie za czysty/ złe nastawy do mocy maksymalnej.

W jakiej cenie ten monoblok lg ?

Z tą inwestycją na przyszłość to trochę źle myślisz. Duży dom to duże wydatki na przyszłość, umowa prosumencka jest na 15 lat a nie na wieczność. Ale to trochę odbieganie od tematu.

COP jest zależny od temperatury zewnętrznej, trzeba by zamontować sterownik który zależnie od temperatury załączał by kocioł na pellet a po chwili wyłączał pompę ciepła. Kwestia ustalenia przy jakiej temperaturze pompa ciepła nie daje rady albo staje się nieopłacalna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam gaz ale używam tylko do kuchenki. Kocił pracuje jak trzeba. Pelet zważony, wprowadzona kaloryczność i jak popiół jest kiepski to koryguję nastawy. RCK i zetkę mam. Nie narzekam na zużycie kotła, ale raczej na to, że w duże mrozy pracuje cały czas i brakuje mi jeszcze jeden stopień... Jak mu dołożę 50% więcej powierzchni do ogrzania, to raczej nie ma szans, że da radę. Oczywiście mogę zwiększyć podawanie i powietrze, uzyskać pewnie jakieś 18kw (na razie podkręciłem chyba max do 14, a z w taką lekką zimę jak teraz to ustawiam na 8-10kw). Monoblok jest w cenie 10-15k pln. Zamierzam iść na szkolenie z montażu pomp ciepła, to sobie sam to ogarnę. Kwestia jeszcze znaleźć hurtownię, która mi to tanio sprzeda.

Co do tego sterownika, to właśnie coś takiego mi chodzi po głowie. Chyba już koło -5, -10 robi się słabo z opłacalnością PC. Wtedy mógłby mi się dołączyć kocioł pelletowy. Z drugiej strony to jak się zrobi -15, -20 to sam pelletowy nie da rady, więc PC pewnie i tak by musiała "pomagać", nawet na grzałce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanio pompy ciepła mają instalatorzy którzy je montują w dziesiątkach sztuk. Żeby spiąć dwa źródła do jednoczesnej pracy to wyższa szkoła jazdy. Teoretycznie można by nowe piętro puścić z podłogówki(pompy ciepła) a stare z pelletu. I mocowo w mrozy wyrobisz

Jakie masz maks spalanie godzinowe przy pellecie?

W całej inwestycji podstawa to dobra izolacja poddasza. np 30cm wełny na strop, 15 cm grafitu na ściany, i co najważniejsze, ciągłość izolacji na łączeniu ściana - strop.

Jak to dobrze zrobisz to może się okazać że zapotrzebowanie nie wzrośnie 50% a 20%.

Najłatwiej by połączyć pompę ciepła z kotłem gazowym

........

Przeglądam specyfikację techniczną monoblocków lg.

COP +2/35 wynosi 3,5 Jeśli dasz wtedy na grzejniki 40 stopni to spadnie do 3.

Czyli poniżej zera ta pompa ciepła i przy grzejnikach ma słaby sens.

Do grzejników są dedykowane pompy ciepła wysokotemperaturowe. Ale i tak trzeba dążyć żeby jak najwięcej obwodów szło na podłogówce, a pozostałe na przewymiarowanych grzejnikach. W innym przypadku nie ma sensu w to wchodzić.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalania na 1h nie liczyłem, nie wiem czy zobaczę to w sterowniku. Co do izolacji, to o ile strop mogę ogarnąć tak jak mówisz, to obecnie mam 10cm białego styropianu na ścianach i na tym elewacja. W związku z tym pewnie będę musiał dać 10cm grafitowy, żeby to się dało jakoś sensownie ogarnąć. Nie wiem jakie jest ocieplenie stropu. Od spodu pod sufitem podwieszanym mam jakiś cienki styropian a pod papą pewnie to co było pod ręką w 70tych latach... Pompy LG nie są specjalnie wydajna, ale z tego co czytałem to w miarę to wychodzi. Z racji tego, że instaluję fotowoltaikę bardziej mi się opłaci dać pompę z gorszym COP i więcej paneli. Tym bardziej, że monoblok to pewnie ogarnę samodzielnie. Generalnie to planuję wybrać się na szkolenie z pomp ciepła, zawsze to jakiś początek, żeby eksperymentować na sobie. Co do podłogówki to masz rację, te pompy raczej nie są dedykowane do grzejników. O ile mogę iść w podłogówkę na nowym piętrze, to nie zamierzam w taki sposób remontować tych, które mam. Z drugiej strony nie chcę przesadnie komplikować obecnego układu, ale obawiam się, że przynajmniej bufor mnie nie ominie. Dzięki za uwagi, widzę że  muszę jeszcze sporo przemyśleć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.