Skocz do zawartości

Deafnezz
Wiadomość dodana przez marcin,

W temacie dyskutujemy wyłącznie o polecanych aktualnie ekogroszkach (zalety, wady, jakość, cena). Wszelkie ogólne dyskusje proszę prowadzić np: Ogólnie o cenach opału itp... i podobne tematy

Rekomendowane odpowiedzi

Paliłem grochem rosyjskim,  brunatnym, nawet Bogdanką, Bartexem Gold, Silver, Rubin, Greenpalem. Ostatni sezon to Karlik. I zamierzam go kupić na następny sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Karlik 910 że sklepu pgg lub 900 na autoryzowanym składzie. Za te same pieniądze mam pod każdym względem lepszy Sambudrol Ecodesign, który z ostatecznym rozrachunku będzie kilkanaście procent tańszy. Jednak za 6 stów na kopalnianej wadze to inna bajka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ja paliłem ten sezon Chwałowicami i już innego nie chcę , moc pod 28mj popiół sypki dopalony do cna a na składzie po 720/tona na kopalnianej wadze 619 zł/tona ,super ekogroch .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oldek masz rację, palę cały sezon Silverem i widać wyraźnie że jest mieszanką. Są dwa rodzaje bryłek, jedne świecące i czarne jak smoła , inne szarawe i matowe ale spala się OK. Popiół ładny tylko troszkę dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
3 godziny temu, popo76 napisał:

A w jakim składzie kupujesz Chwałowice? 

W Zakrzowie woj Opolskie 3-4 km od domu , do niedawna handlował jeszcze Piastem (retopal) ale ludzie psioczyli że raz sadzi a inny znów nie ,zeszły sezon paliłem Piastem i trafiłem na ten dobry ale Chwałowice to jednak inna liga ta lepsza liga , mam możliwość kupna też na kopalni bo to ok 45km ale przewożnik za 3 tony bierze 3 stówki i wychodzi na to samo ,musiałbym ze 15 ton kupić to by było opłacalne i na 7 lat spokój .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, berthold61 napisał:

W Zakrzowie woj Opolskie 3-4 km od domu , do niedawna handlował jeszcze Piastem

Masz na myśli IMX Na Pieszo? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja skłaniam się raczej, że na ten sezon kupię Power Maxa. Mam pewność, że w tym worku mi wyschnie nawet jak będzie wilgotny. Jeszcze rozważałem Ogień Ultra z firmy Sibugol. Ruski węgiel, ponoć mały popiół i czystość w kotle, ale nie mam gwarancji, że będzie suchy, a w foliowych workach nie wyschnie, więc odpada. A kolejny rok z wodą w podajniku nie chcę się meczyc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Ramboo napisał:

Możesz coś więcej powiedzieć jak Ci się spala Karlik ? Jak z popiołem i granulacja ?

Spala się dobrze, najlepiej z tych co wymienilem, kocioł czyszcze rzadziej niz przy tych wcześniejszych. Nie koksuje, lekki popcorn, dodaje trochę wapna, to tez pomaga. Ilość popiołu akceptowalna. Palnik w rodzaju Ekoenergii, ruszt wodny. Granulacja zmienna, są worki z lekka domieszka miału, niestety, choć mi to pasuje, doszczelnia trochę wytarty slimak i rurę.

Edytowane przez Jasiek11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam palnik retortowy. Ja raczej odpuszczam Karlika ze względu na cenę. Luzem 877zl z dostawą, a w workach wychodzi 910zł za tonę z dostawą. Dokładając niewiele więcej mam groszek trochę z "wyższej półki". Jeszcze zastanawiam się na Ogień Ultra 28MJ z firmy Sibugol, oglądałem filmiki na YT i dosyć fajnie wypada, ale podejrzewam, że też loteria jeśli chodzi o wilgoć. A nie mam zamiaru rozsypywać kolejny sezon groszku na podloge, żeby wysechł, nie po to kupuję w workach, żeby mieć bajzel w kotłowni :) 

Edytowane przez Ramboo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, berthold61 napisał:

W Zakrzowie woj Opolskie

Jestem z opolskiego :) Turawa.

Jednak ten Zakrzów to trochę daleko.  A transport pewnie tani nie będzie.
Szukam czegoś online. Jakoś tak mi groszek z ATEX wpadł w oko. ECOSUN Pisze MINIMUM 27 Mj za 870 zł a kolejne tony -50 zł. palił ktoś tym? Biorąc 3 tony wyjdzie za dość mocno kaloryczny (jeśli wierzyć opisom) węgiel ok 837zł/t z transportem.

Po tym jak wpakowałem się aktualnie w coś co się nazywa MOCNY (mocnyopal.pl) muszę na zimę pomyśleć o czymś w miarę sensownym. Nie dość, że w workach można pływać, to kaloryczność ślicznie opisana jako MAX 24. Z obserwacji może ma 22 max, ale to też tak na wyrost. Spalanie jak na te ostatnio dość ciepłe dni dla mnie mało atrakcyjne. Duży plus za brak popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od kilku dni palę ekogroszkiem KGM Gold 29MJ, Wcześniej paliłem KGM Standard 26MJ, Retorta ekoenergia 25KW, wegiel zakupiony zimą koszt 960zł/t z transportem ,opał w workach bardzo mokry, granulacja podobnie jak w standardzie trochę miału, nie widać kamienia,  

Podobnie jak do Standarda do Golda dosypuję ok 5% pelletu

różnice są spore na korzyść Golda, już sama różnica w spalaniu rekompensuje wyższą cenę, spalanie spadło o ok 20%, ale oszczędność ta to nie tylko sprawa kaloryczności, ten węgiel w porównaniu do standarda inaczej się pali, jest rozżarzony na wskroś, Standard opalał się dookoła a w środku był kamień, z uwagi na sposób palenia ilość powietrza została zmniejszona niemal o połowę, co ma ogromny wpływ na spalanie bo kocioł potrzebuje mniej (zimnego) powietrza do spalania, ciepło spalania jest sporo wyższe, można zauważyć po temperaturze podajnika , u mnie +10stC, Gold zawiera bardzo mało popiołu, gdzieś o połowę mniej od standarda, ok 3-4%, popiół jest sypki ,nie robią się spieki, co do czystości w kotle to Gold minimalnie kopci, wymaga nieco więcej powietrza wtórnego, i dobrego deflektora, w kotle pojawia się trochę czarnej sadzy, na zdjęciu pył na półkach ze Standarda przykryty świeżym z Golda, i jeszcze jedna bardzo ciekawa sprawa, sterownik skzp02 zupełnie inaczej prowadzi spalanie tego węgla, kocioł łatwo wchodzi w modulacje, a wykresy same się prostują, 

Gold jest też spalany w innym kotle na podajniku rynnowym, i tam występują spore problemy z kopceniem, 

Zalety , Wysoka kaloryczność, mniejsze zapotrzebowanie powietrza, mniej popiołu,mniej opału,łatwiejsza modulacja 

Wady, Dużo wody przy zakupie zimą, podziarno, możliwe kopcenie, trudny do spalania na rynnie 

 

20200323_214338.jpg

20200323_170226.jpg

20200323_170129.jpg

  • Lubię to 2
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja właśnie na testy mam Sobianka Lampart i Lew. Wcześniej paliłem KGM GOLD - już teraz widzę sporą różnicę na + dla Sobianka.

Pierwszy poszedł Lampart - Palił mi się około 29h/25KG. Dom 127m2 ocieplony styro 20cm grafit + ocieplony strop. Dach narazie nie ruszany -  (nowe budownictwo). Co mogę powiedzieć - ekstra popiół, praktycznie jak z papierosa, minimalne spieczki, ale bardzo kruche (mimo, że bardzo mało dmucham). Czystość w kotle również niezła, minimalnie przykapca, ale bardzo znikome ilości, tak więc szczerze polecam. Lew właśnie wsypany, więc wypowiem się o nim za 2 dni. Dotychczas najlepszy groszek jaki miałem, a testowałem Skarbka, Eko Classic (też całkiem niezły, również mogę polecić za tą cenę, trochę mało kaloryczny, ale popiół super, dobry na lato do CWU), KGM GOLD i teraz Sobianka. Dodam też, że wilgotność minimalna, brak kamienia.

 

KGM niestety rozczarowanie jak za tą cenę - popiołu bardzo dużo, ciężko go ustawić, bardzo mocno trzeba dmuchać... Nie wiem, może taka specyfika mojego kotła (Tekla Draco Duo 15), nie byłem z niego zadowolony. Popiół też, przypominający popcorn, bardzo dużo objętościowo (wagowo nie ważyłem), na pewno nie wypala się tak super jak Sobianek. Jeśli chodzi o spalanie, starcza na trochę dłużej niż Lampart, zobaczymy jak wypadnie Lew.
 

Pozdrawiam

Edytowane przez Azarah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd, palił się 29h, przy czym był ponowny rozruch kotła (czyściłem go). Nie wiem, czemu napisałem 16h :). Wyszło około 20kg na dobę. KGM Gold wychodziło około 16kg bez ponownego rozruchu.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Azarah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam jeszcze zdjęcia - niestety marnej jakości, ale mam stary telefon zastępczy. Popiół + to co się zebrało na ściankach. Zauważyłem też, że łatwiej opanować mi temperaturę podajnika - na Sobianku około 30 - 34 stopni, na KGM kręciło mi się około 46 stopni. Doprecyzuję jeszcze - w domu trzymam cały czas między 24 - 25 stopni (moja dziewczyna to zmarźluch :). Z wody korzystają 3 osoby, bojler 120l, albo 140l, już nie pamiętam. Wody raczej nikt nie żałuje, tak więc podgrzewa pewnie 2 razy w ciągu doby.  Podłogówki około 65m2 + 5 kaloryferów. Dodatkowo zamontowany zawór 4 drogowy mieszający powrót z wodą na grzejniki.

 

Ogólnie polecam laikom na pierwszy opał - łatwo go ustawić nawet na tak prymitywnym sterowniku jak mam w Tekli. Z KGM musiałem już się trochę pobawić.

popiół.jpg

2.jpg

1.jpg

Edytowane przez Azarah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.