Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana Kotła Na Defro Optima Komfort Plus 15kw


buki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zamierzam jeszcze przed zbliżającym się sezonem grzewczym, a w zasadzie na dniach, zmodernizować kotłwnię w związku z czym zwracam się do Was z prośbą o radę, komentarz itp. itd.

 

Dom ma powierzchnię około 200m2 (parter + poddasze). Dom z lat 60-siątych ubiegłego stuledcia z białej cegły, okna wymienione, dom ocieplony styropianem (chyba 10 albo 12 cm, nie pamiętam dokładnie). Poddasze ocieplone wełnę mineralną (grubość warstwy wełny = 20 + 5 cm). Jeśli chodzi o instalację to jest to C.W.U + C.O. (nie mam podłogówki) .Do tej pory dom był ogrzwany piecem "OGNIWO" typ: SI-10K o powierzchni grzewczej 0,8m2 (dane z tabliczki znamionowej pieca). Sam piec jest wiekowy bo z 1979 roku i wyprodukowany w Bieczu (ale znawcy tematu C.O o tym doskonale widzą). Poniżej kilka fotek pieca "OGNIOWO" aby lepiej zobrazować ten kociołek:

 

1) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d46132428d92bcb7.html

2) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e9fa4b43abe1aa96.html

3) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a7b673f56e760244.html

 

 

Jeśli chodzi o jego wydolność tak jak najbardziej dawał radę aby ogrzać chatę ale denerwujący jest już fakt, że piec ten po podłożeniu wieczorem do rana zupełnie wygasa (wiadomo nie jest to piec zasypowy). W związku z powyższym zamierzam ten stary kociołek wymienić na nowy i wybór mój padł na DEFRO OPTIMA KOMFORT PLUS 15kW, który to ma powierzchnię grzewczą 1,7m2 i jest w stanie ogrzać 120-150m2.

Piec ma spaliać generalnie wszystko - węgiel, miał, drewno a DEFRO spełnia te wymagania i można go rozpalć od góry jak i od dołu. Mój dom ma co prawda ok. 200m2 a piec moze ogrzć od 120m2 do 150m2 ale skoro takie stare ogniwo o powierzchni grzewczej 0,8m2 dało radę to ten DEFRO powinien również podałać (pamiętając iż dom jest, wydaje mi się, dobrze ocieplony), jak sądzicie, czy moze jeste mw błędzie ?

Poza tym zastanawiam się czy skupić się na starej linni tego DEFRO czy nowej linii, która to różni się kolorystyką (ale to nie ma znaczenia), sterownikiem (nowa seria posiada sterownik typu PID) oraz posiada dodatkowy czyjnik spalin na wylocie. Co do tego czujnika spalin to czytałem w instrukcji pieca iż przy spalaniu drzewa należy go wyjmować aby nie uległ uszkodzeniu a to trochę niekomfortowe aby jeszcze pamietać o wyjmowaniu jakiegość czujnika.

Generlanie nowa linia nie jest jeszcze tak rozpowszechniona ale może już ktoś ją używał / montował i może jest w stanie powiedzieć czy warto w to wchodzić czy pozostać przy starej linii ?

 

Link (stara linia): http://www.defro.pl/index.php/kotly/optima-komfort-plus

 

Link (nowa linia): http://www.defro.pl/index.php/kotly-nowa-l...plus-nowa-linia

 

Oprócz 200m2 pow. domu, do ogrzania będzie również woda C.W.U. w pogrzewaczu gazowym, pojemnościowym z wężownicą o pojemnośći 100 litrów.

 

Link do pogrzewacza (aby wiedziec o czym rozmwiamy): http://www.termica.pl/psw.php

 

Wybrałem ten typ podgrzewacza aby wyeliminować stary piec gazowy (który widać na jednej z fotek dotyczących pieca "OGNIWO") i aby latem kiedy nie pali sie w piecu węglowym ogrzwać wodę C.W.U gazem natomiast w sezonie grzewczym woda C.W.U. będzie ogrzwana wężownicą z kotła C.O.

 

Jak sądzicie, kociłek DEFRO OPTIMA KOMFORT PLUS 15kW pociągnie to wszystko ? Co wogóle sądzicie o tym piecu, może ktoś go używa i podzieli się swoimi spostrzeżeniami, uwagami na jego tamat ? Może ma jakieś poważne minusy, o kótrych warto wiedzieć ? Czy wchodzić w nową linię czy pozostać przy starej linii DEFRO.

Co samej instalacji to czy dawać jakieś zawory typu trójdrożny czy czterodrożny ? Instalacja, jak już wspomniałem na poczatku wątku, to tylko C.O. + C.W.U. (bez podłogówki). Ja jestem w tym temacie zupełnie zielony więc może któś z userów by się pokusił o prosty szkic mojej instalacji z rozmieszczeniem pomp, podgrzewacza i ewentulanie tych specyficznych zaworów (np. czterodrożny), co i jak pospinać i wrzucił skana (badź fotekę) w postaci linku albo na e-maila.

 

Z góry dziękuję za odzew.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nikt nic nie skomentuje ? Moze chociaż coś na temat samego kotła tj. warto iść w nową linię czy pozostrać przy starej. Zapewne znajdzie się jaksa grupa osób, która użytkuje ten typ pieca w związku z czym licze na spostrzeżenia, opnie co do jego wad, zalet itp. id.

 

A może jednak zamiast DEFRO wybrać kocioł Kostrzewa WARMET 200 Ceramik (o mocy18,5 kW i możliwości ogrzania od 140 do 250m2)? Co o Nim sądzicie jako użytkownicy, monterzy i wszyscy inni którzy są zorientowami w tym dziedzinie ?

 

Oczywiscie wszystkie inne kwestie zawarte w początkowym, doćć długim opisie też są w dalszym ciagu jak najbardziej aktualne i liczę na Waszą pomoc bo nie pozostało mi wielu czasu na wybór kociołka ?

 

P.S. A może założyłem wątek nie w odpowiednim miejscu forum i nalezy go przeniść do innej kategorii skoro tu nikt się nie wypowiada ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym ale widzę że jakoś wogóle nikt nawet nie próbuje podejąć dyskusji a podejrzewam że niejeden z userów forum ma wiedzę na temat kołtów które wymieniłem i mógłbym rzucić jakiś komentarz. Podać wady / zalety , uwagi spoetrzeżenia itp. itd. nie to żebym się czepiał i cokolwiek komukolwiek zarzuacł, ale w końcu do celu (wypowiadania się, komentowania) służy to forum.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym ale widzę że jakoś wogóle nikt nawet nie próbuje podejąć dyskusji a podejrzewam że niejeden z userów forum ma wiedzę na temat kołtów które wymieniłem i mógłbym rzucić jakiś komentarz. Podać wady / zalety , uwagi spoetrzeżenia itp. itd. nie to żebym się czepiał i cokolwiek komukolwiek zarzuacł, ale w końcu do celu (wypowiadania się, komentowania) służy to forum.

 

Pozdrawiam.

 

 

Kolego wybór kotła jest trafny sam miałem ten kocioł przez 2 lata i wymieniłem na taki z zasobnikiem.

Super pali się miał od góry, tylko ja przy taki samym metrażu i zbiorniku 100 litrów miałem kocioł o mocy 25 KW, zasyp na dobę 60 kg miału i naprawdę masz spokój. Także co do kotła to naprawdę dobrze się ws nim spala jednak pomyśl na mocą. Bo ja nowy kocioł mimo że pali si non stop mam również 25 KW. A ten defro to kocioł tzw. mówiąc potocznie dobowy. Ale ogólnie będziesz zadowolony.

 

 

Pozdrawiam Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Zastanwię się jeszcze i chyba zdecyduje się na 20kW, chociaż patrząc iz ten mój stareńki "OGNIWO" o pow. grzewczej 0,8m2 dał radę ogrzać chałupinke to ten 15kW o pow. grzewczej 1,5m2 (dwa razy większejj) tym bardziej powinien dać radę. A moze się mylę i błędnie rozumuję ?

 

A moze ktoś wypowie się jeszcze w kwestii czy brać starą czy nową serię tego DEFRO Kfomfort Optima Plus? W tej nowej jest steronwik z PID i dodatkowo dołozyli czujnik spalin co by niby jeszcze zaoszczęzić na paliwie ale jest też jeden minus. Przy paleniu drzewem trzeba ten czujnik wyjmować, o czym pisza nawet w samej instrukcji, żeby nie uległ zbyt szybko uszkodzeniu. Ktoś coś moze więcej powiedzieć na ten temat ? Brać starą czy nową linię ?

 

Btw. Czy orientuje się ktoś jaki typ sterwonika jest montowany w starej serii kotłów DEFRO tj. ST-14 , ST-28 czy może ST-32. Pytam bo z tego co wyczytałem w necie to w ST-14 nie można zmienić progu temp. załączenia / wyłączenia pomp. Jak można sprawdzic typ zamontowanego w kotle sterownika, da się go odczytać bez demontazu sterownika z obudowy czy tzreba cosik rozbierać aby się cokolwiek dowiedzieć na temat sterownika ? A może instrukcji dołączonej do kotła jest jasno i wyraźnie napisane jaki typ sterownika został użyty ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko mam nastepujące:

 

W nowej linii DEFRO wentylator jest montowany z boku pieca w jego dolnj części natomiast w starej linii wentlyator jest montowany na kotle. Tak sobie myślę że może zmiana miejsca zamontowania wentylatora ma jakieś konkretne przesłanki, może to jest w jakimś sensie jest lepsze rowiązanie niż montowanie wentylatora na kolte ?

Jak uważacie, które rowiązanie jest lepsze ?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.