Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbiornik Buforowy Własnej Roboty.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Mam pewien pomysł na instalację grzewczą w moim domu (którego budowa niebawem powinna się rozpocząć).

Jako główne źródło ciepła zakładam kocioł na zgazowanie drewna. Producent zaleca zbiornik buforowy 1m3... i tu problemy:

1. Rozmiar - nie mam piwnicy, kotłownia jest mała.

2. Koszty - prawie tyle co kocioł.

 

Ważne: domek będzie mały - 85 po podłogach.

kocioł 18kW Atmos mi się podoba

myślę o wspomaganiu ogrzewania za pomocą solara i/lub kominka z płaszczem

cwu chciałbym uzyskać z wężownicy umieszczonej w zbiorniku.

 

 

I wymyśliłem:

1. Schować zbiornik pod podłogą parteru - w fundamencie.

2. Wykonać samemu z jednego z dostępnych za ok 300zł zbiorników z tworzywa sztucznego o poj. 1000l np: http://www.allegro.pl/item684676358_zbiorn...nik_1000_l.html

 

Zbiornik chcę umieścić w rogu fundamentu ocieplony z każdej strony styropianem i każda przestrzeń obok wypełniona pianką dla zabezpieczenia przed odkształcaniem ścianek. Wężownice z rur miedzianych.

 

W związku z tym pytania do Szanownych Kolegów Doświadczonych Instalatorów i Innych.

 

1. Czy zbiornik wytrzyma temperaturę?

2. Czy wytrzyma ciśnienie (nie będzie duże - myślę o otwartym naczyniu wzbiorczym nad sufitem poddasza).

 

Dziękuję za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak dobrze to nie maniesttey ,jesli bufor jakims tanim kosztem to niestetety ale blacha i spawanie naweno wyjdzie taniej ,a wymiary to podobne jak arkusze bachy czyli 110/150 wiec wyjdzie buforek około 2 m i bedzie super komfortowo

a tak wstepnie z obliczen wynika ze taki zbiornik wydzie około 2500-3000zł i nictanszego nieznajdziesz a taki zbiornik trzeba jeszcze z głową pospawac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak pozbyć się problemu ciśnienia i pojemność bufora wykorzystać bez przepływu w nim wody. Ładowanie bufora by było za pomocą wężownicy i odbiór ciepła za pomocą innej, a może nawet i tej samej...

 

Pozostała by tylko kwestia temperatury, która miałaby jednak mniejsze znaczenie z powodu braku obciążeń mechanicznych związanych z ciśnieniem.

 

Rozszerzalność cieczy można by załatwić jakimś zbiorniczkiem wyrównawczym (jaka objętość dla 1m3?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hihi a znasz to ?

co sie nie najesz to sie nie naliżesz?

wiec nie licz na to ze ktoś cos w takim zakressie doradzi jesli z gory wiadomo ze to jesl do d...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam. Jestem nowy na tym forum. Jestem właśnie w trakcie instalowania takiego bufora a dokładnie 1000 l do pieca ATMOS AC20GS. Bufor oryginalny kupiony na allegro nowy za 1300 zł z dostawą do domu. Obecnie dokonuję w nim własnych przeróbek to znaczy montuję w nim wężownicę cwu. Jest ona wykonana z 20 metrów rury spiraflex DN25. Mam nadzieję że będzie to wszystko dobrze działać. Pierwszy sezon piec ogrzewał dom ok. 140 m2 bez bufora ale z ladomatem 21 i zaworem 3 drożnym. Co do wydajności i stałopalności nie mogę mieć zastrzeżeń ale komfort użytkowania można podnieść. Teraz chcę dodatkowo zastosować bufor 1000 l i pogodowe sterowanie zaworem. Zobaczymy jak się sprawdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Dokładnie moja aukcja już przeszła do archiwum ale znalazłem późniejszą tego samego sprzedawcy oto link: http://www.allegro.pl/item674881293_674881293.html

Widzę że cena odrobinę skoczyła. Jedyny minus to taki że musiałem ok 3-4 tygodni czekać na transport ale za to za darmo. Z rozmowy telefoniczne wynikało że co jakiś czas pojawiają się te zbiorniki a jeśli nie ma wystawionych zawsze można zadzwonić i się zapytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Owszem. Myślałem o betonie, ale ma on mniejsze ciepło właściwe niż woda a także pewnie gorzej by odprowadzał ciepło. Zbiornik jest już wkomponowany w fundament, zaizolowany i czeka na zakończenie budowy i wykonanie instalacji. Jak nie zadziała to będę miał schowek bimber. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...

Panowie wszystkowiedzący, przeszukałem milion stron, nie wszyscy są tak zajebiście ustawieni, że budują domki, my plebs mieszkamy w małych mieszkankach, po wsiach, koloniach i mamy taki mały problem, też chcemy tanio ogrzewać mieszkania, dobrze by było wykorzystać w naszym C. O. właśnie bufor, ale nikt nie potrafi doradzić jaki? Jak zamontować? Mamy małe kotły 10,15 kW, małe mieszkanka 50-70 m2, ale na świecie nie ma fachowców którzy by nam maluczkim pomogli! 

Edytowane przez darson517
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci zaproponuje zeby robic cztery bufory do czterech mieszkan po 70m2 i palic na cztery kotly. Zostaw ten jeden kociol 10/15kW i podziel instalacje z cieplomierzami na cztery mieszkania. Bedzie tanio i zajeb....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.