Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomóżcie Jak Podłączyć Bojler Do C.o.?


kostek83

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam nietypowy (chyba) problem z podłączeniem bojlera do instalacji c.o. Zakładam nową instalacje c.o , problem w tym,że warunki mieszkaniowe nie pozwalają mi na zamontowanie bojlera przy piecu tzn.pozwalają ale wtedy musiałbym ciągnąć i zimną i ciepłą wodę do kotłowni a to jest jakieś 10m.Wydaje mi się ,że zamontowanie bojlera w łazience(10m od kotłowni)zmniejszyłoby straty ciepła i wody bieżącej.Nie wiem co byłoby lepsze .Dodatkowo zastanawiam się nad podłączeniem bojlera szeregowo z uwagi na odległość (przy wyborze opcji bojler w łazience).Przy tym rozwiązaniu trzeba się liczyć, że w lato trudno będzie mi z niego korzystać,ale mam jeszcze dobry bojler elektryczny.Pomóżcie mi czy takie połączenie zda egzamin,bojler jest płaszczowy i będzie przed grzejnikiem łazienkowym(ostatnim w instalacji).Czy tez może puścić dwie rury równolegle i zasilać osobno bojler???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam nietypowy (chyba) problem z podłączeniem bojlera do instalacji c.o. Zakładam nową instalacje c.o , problem w tym,że warunki mieszkaniowe nie pozwalają mi na zamontowanie bojlera przy piecu tzn.pozwalają ale wtedy musiałbym ciągnąć i zimną i ciepłą wodę do kotłowni a to jest jakieś 10m.Wydaje mi się ,że zamontowanie bojlera w łazience(10m od kotłowni)zmniejszyłoby straty ciepła i wody bieżącej.Nie wiem co byłoby lepsze .Dodatkowo zastanawiam się nad podłączeniem bojlera szeregowo z uwagi na odległość (przy wyborze opcji bojler w łazience).Przy tym rozwiązaniu trzeba się liczyć, że w lato trudno będzie mi z niego korzystać,ale mam jeszcze dobry bojler elektryczny.Pomóżcie mi czy takie połączenie zda egzamin,bojler jest płaszczowy i będzie przed grzejnikiem łazienkowym(ostatnim w instalacji).Czy tez może puścić dwie rury równolegle i zasilać osobno bojler???

Czyli chcesz zamontować podgrzewacz jako "grzejnik" w układzie CO? Moim zdaniem to kiepski pomysł. Zastanów się czy nie rozsądniej będzie zamontować podgrzewacz w kotłowni i zastosować układ cyrkulacji CWU szczególnie ze wzgłędu na koszty wykonania oraz estetykę łazienki(chyba że nie przeszkadza Ci 100 czy 150 litrowy podgrzewacz wiszący w łazience). Wygodniej Ci będzie zastosować pompę cyrkulacyjną nawet z jakimś wyłącznikiem czasowym (możliwość ustawienia cykli pracy). Z opisu nie wynika z jakich materiałów zamierzasz wykonywać instalację, ale wykonanie zasilania wody zimnej oraz instalacji CWU w jednej z technologii z tworzyw sztucznych czy pex to naprawdę nie są jakieś wielkie pieniądze (drożej z miedzi, bardziej pracochłonne ze stali). Pompa cyrkulacyjna to też niewielki koszt. Robisz nową instalację to staraj się aby była dobrze wykonana ale i estetyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-8698-1247142114_thumb.jpg

 

Przepraszam za rysunek ale na szybko robiony oczywiście pompa,zawory i.t.d.są pominięte ze względu iz chodzi mi tylko o ocenę czy to zda egzamin.Czy też będzie trzeba go ciągnąć równolegle do linii z grzejnikami.A zbiornik wyrównawczy ma być 50cm nad grzejnikiem łazienkowym .Czy w tym wypadku pompę montować na zasilaniu czy powrocie będzie to układ otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi tu o robienie z podgrzewacza grzejnika (i tak jest izolowany)zastanawia mnie tylko czy grzejnik będzie dostatecznie ciepły po przepływie wody przez podgrzewacz.W łazience mam akurat taką wnękę na "niego" .instalacja będzie robiona z miedzi,no i pompa oczywiście :mellow:.A instalacja tylko na parterze a rurki 22mm,może przy grzejnikach18mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz dać 22 mm daj taką. pompka bez znaczenia czy na powrocie czy na zasilaniu. Ważne aby wytrzymywała do 110-130 st. C (niektóre wytrzymują tylko 90 - 100 st. C) Patrz DTR. inaczej się zniszczyć nie da. Ponadto kocioł służy jako odmulacz, poprzez pojemność spowolnia przepływ i nie niekoniecznie trzeba stosować filtry siatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.