Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Taurus Gaur 25Kw 2009 + sterownik Tech ST-40 - Wydostające się sadze z komina


krzychu9412

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem posiadaczem pieca Taurus Gaur 25Kw 2009 + sterownik Tech ST-40 i opałem Eko - Groszek z kopalni Chwałowice. Problem polega na tym że wewnątrz kotła osadza się sadza która jest smolista a dodatkowo lekka co powoduje że wydostaje się ona przez komin! Jest to bardzo uciążliwe bo widać gołym okiem na parapetach czy na kostce i obawiam się że jeśli spadnie śnieg będzie dużo gorzej :( . Dodatkowo muszę czyścić kocioł co dwa dni a to chyba nie o to chodzi. 

 

Ustawienia Pieca:

Temp. Zadana CO - 60 stopni (było 50) Jest poprawa ale i sadza tak się wydostaje

Temp. Zadana CWU - 52 stopni (4 os. w domu)

Moc Nadmuchu 1 bieg na 10 i klapka wentylatora przysłonięta w 80%

Praca Podajnika 9 sekund

Przerwa Podajnika 2min 25 sekund

 

Popiół elegancki, brak spieków, drobny pyłek czasami większe ziarna ale nie narzekam.  Jeśli jest połowa groszku w podajniku w środku nagromadza się intensywny brązowy dym a na klapie z podajnika sklapla się woda. Zapach przypominający gaz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze chodzilo że maly nadmuch masz . Podnieś moc dmuchawy powyżej 20% spokojnie mozesz startować z 25% . A i tą przyslone tez bardziej odslon .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwórz klapkę z nadmuchem całkiem. Żeby się dobrze w piecu paliło potrzebny jest tlen. Brak tlenu równa się duuuuzo sadzy. Miałem ten sterownik i wymieniłem go. Daj mu na drugi bieg przynajmniej i zobacz czy lepiej

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, krzychu9412 napisał:

Jeśli jest połowa groszku w podajniku w środku nagromadza się intensywny brązowy dym a na klapie z podajnika sklapla się woda. Zapach przypominający gaz

To co powyżej to może być nieszczelny lub nie domknięty kosz, mokre paliwo i brak dosuszania w koszu.

Tu masz coś na temat dosuszania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie co tam w kominie jest . Oby nie było za wiele bo szybko potrafi się zapalic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj warto :) dwa razy w roku to takie minimum . Tymbardziej jak kociolek generuje sadze . I przedz zimą powinno się to zrobić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczyść komin. Tłoki  produkują sadzę przechodząc z cyklu pracy do cyklu podtrzymania. Jak będzie Ci dalej sadza wylatywała to przyglądnij się temu przejściu, najlepiej przez szybę którą przykładasz tak by było widać palnik, szybę oklej po brzegach taśmą papierową, malarską aby jak pęknie to Cię nie pokaleczyło. Zmieniasz ustawienia, między innymi ilość powietrza lub ilość podawanego opału, i unikasz długiego, czerwonego, kopcącego  płomienia to on generuje sadzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z sadzą zostaje zamknięty. Następnym problemem jest fakt iż temp na dworze w ciągu dnia jest od +10 do +5 wieczorem i na piecu temp zadaną mam 60 stopni a piec ledwo osiąga 52 dmuchawa cały czas chodzi na 4 biegu przysłona odsłonięta w połowie brak spieków i podajnik podaje co 2min 30sek przez 9 sekund. Już nie mam pojęcia co może być przyczyną.. popiół super 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sadze dalej wydostają się przez komin niezależnie od ustawień na piecu po prostu stosowałem już chyba z 20 możliwości i brak skutku.

Kominiarz wyczyścił komin niestety zapomniałem aby sprawdził ciąg komina. Wyjściem z pieca jest kolano i rura do komina z klapką rewizyjną dziś postawiłem tam cegłe może to zmniejszy ciąg i ilość wydobywanej sadzy. Na 100% nie jest to wina opału ponieważ w moim regionie 90% ludzi grzeje właśnie tym i u nikogo nie spotkałem takiego przypadku. Czy ktoś ma jeszcze jakiś pomysł?

Aktualne ustawienia pieca:

Temp na Piecu 60stopni

Praca podajnika: 12sek

Przerwa Podajnika 2min 25sek

moc nadmuchu 1 bieg i klapka odsłonięta w 30%

Piec czyszczony na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.11.2019 o 22:40, krzychu9412 napisał:

na piecu temp zadaną mam 60 stopni a piec ledwo osiąga 52 dmuchawa cały czas chodzi na 4 biegu przysłona odsłonięta w połowie

 

45 minut temu, krzychu9412 napisał:

moc nadmuchu 1 bieg i klapka odsłonięta w 30%

Witam.

A dlaczego kolega nie spróbuje ustawić w połowie........ Jeśli coś za dużo a coś za mało to może pomiędzy będzie ok.

Tak właśnie (podobnie) działają sterowniki z PID.... one to za Ciebie robią.

Pozdrawiam. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem też już w połowie niestety bez zmian. Teraz piec trzyma 60 stopni przy 1 biegu wtedy chyba za szybko sprawdzałem efekty gdy jeszcze dom nie był nagrzany i wtedy piec działał na 100% teraz gdy temp w domu jest ok piec trzyma 60 :) Głowice przykręcone na grzejnikach 2,5-3,5 skala.

 

Dziś rano wyczyściłem znów piec do czystego wsadziłem cegłę. Teraz zaglądam sadze dalej lecą :( Zauważam to na samochodzie... został zaparkowany pół h temu po przyjechaniu z myjni i znów z okna widzę na nim świeże kropki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Na piecu próbowałem już wiele ustawień chyba najlepiej pracuje na :

60 stopni temp zadana

moc nadmuchu 2

praca podajnika 10 sekund

przerwa podajnika 2.25 min

 

Natomiast sadze dalej wylatują. Macie może jeszcze jakieś sposoby co by można było zrobić? Dam więcej nadmuchu robią się spieki dam więcej podawania nie spala się do końca więcej się osadza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odświeżam temat jeśli ktoś z forum jest mi w stanie pomóc z tymi sadzami stawiam dobrą flaszkę! Sadze dalej wydostaja sie z komina. Opał suchy prosto z Kwk Chwałowice ekogroszek. Dodatkowo wyprowadzony wężyk z dostarczaniem tlenu do zbiornika z dmuchawy

Był kominiarz sprawdzał ciąg kominowy jest ok. 

Aktualne ustawienia:

Temp pieca 55 stopni

Moc nadmuchu 2

Przysłona odsłonięta w 70% brak spiekow, popiół niemal że idealny

Praca podajnika 10sek

Przerwa podajnika 2,30min

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.