Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Izolacja podłogi


aikon91

Rekomendowane odpowiedzi

Wyremontowałem dom z lat 90z podpiwniczeniem gruntownie. Ogrzewany po całości podłogówką.

Moim zdaniem ociepliłem solidnie.

Sciany: pustak 24 + 6cm pustka powietrzna + cegła czerwona + 12cm styro

Strop: wylany strop + 10cm styro + 6cm posadzki

Podłoga : dawna posadzka + 5cm styro + posadzka. Ze względu na wysokość pomieszczeń nie dało się ułożyć więcej styro. Pod spodem piwnica, której specjalnie nie ogrzewam. Stoi kocioł i to on grzeje oraz rurki. Zima temp w granicach 17* więc ciepło.

Jak sądzicie czy przy takim ociepleniu podłogi może ciepło uciekać w piwnicę? Wydaje mi się że nie bardzo gdyż ciepło idzie zawsze do góry.

Mam wysoka piwnicę i istnieje możliwośc ocieplenia w niej sufitu dodatkowym styro .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strop nie będzie problemem bo w razie "W" mogę rzucić wełnę. 
NAtomiast z podłogą nic się juz nie zrobi. Czy ciepło z ogrzewnia podłogowego może iść do piwnicy? Jaki %% może iśc w dół a ile w górę?

Wiem, że to dziwne i trudne pytanie ale naszło mnie na takie rozmyślenia ostatnio.

@Jamjestcichy co masz na myśli wiekszych strat w piwnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, aikon91 napisał:

Czy ciepło z ogrzewnia podłogowego może iść do piwnicy?

Oczywiście,że tak.Gdyby było inaczej to nie byłoby wymagań styro 10 czy 15cm na glebę.

3 minuty temu, aikon91 napisał:

co masz na myśli wiekszych strat w piwnicy?

Np kontakt ścian piwnicy z glebą (chyba,że poniżej też ocieplone).Po drugie jeżeli grzejesz w piwnicy (rury) a nie użytkujesz jej to tutaj jest już starata.

Jeżeli byś ocieplił rury to w zasadzie mógłbyś zignorować to co napisałem powyżej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sciany piwnicy sa ocieplone do samej ławy. Rury ocieplę otulina z pianki. 

10cm na gołą ziemie to bez szału. Wydaje się gorzej niz moje 5cm nad piwnica.
Zastanawiam sie czy jest sens dac jeszcze styropian na sufit piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aikon91

Nie wiem czy 10 czy 15cm,ale tam jeszcze chudziak dochodzi,więc ogólnie jest to lepsze niż te 5cm nad piwnicą.

Ociepl rury i potem decyduj.Będziesz widział ile stopni masz w piwnicy po tym zabiegu.

Dobrym pomysłem jest zmierzenie temp sufitu w piwnicy po ociepleniu rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazania pirometru są takie:

temp w piwnicy 15,5* na wysokości ok 1,2m

temp w piwnicy przy suficie 17*

Taki pomiar za wielkiego pogladu mi nie dał, bo nie wiem czy to przebija ciepło z podłogówki czy poprostu unosi się z niższych parti pod sufit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury zaizolowane, została jedynie od cwu ale grzeje 2 razy na dobę . Poza tym mierze w najdalej oddalonych pomieszczeniach. Piwnica wysoka ze sporymi oknami. Sufit ponad metr nad ziemią. Może jeszcze za ciepło na pomiar i nie będzie wiarygodny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@aikon91

Może i za wcześnie,ale mi to wygląda jednak na przebijanie ciepła przez podłogówke.

Zrób przeciąg w piwnicy (by obniżyć temperaturę),przy samym suficie powieś termometr rtęciowy a pirometrem zmierz sam sufit zaraz obok rtęciowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię jak radzisz. Podzielę się obserwacjami. 

Zasilanie podłogi 26 * a temp w pomieszczeniu 23-24*. Wydaje mi się że mała temp idzie na zasilanie ale mogę się mylić . Natomiast jeżeli idzie w piwnice to niezły wynik grzewczy wychodzi tzn 10 kg eko ruskiego na ogrzanie 190 mkw

Jeżeli faktycznie idzie w piwnice to od wiosny zaaplikuje się 10cm styro od spodu i mam nadzieję że pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test przeprowadziłem. Piwnica wietrzona 12 h. Nie miałem termometru rtęciowego więc użyłem elektronicznego. Wskazanie przy suficie tzn z 10 cm poniżej to 14.8* natomiast pirometr oszacował sufit na 16.8*.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zewnątrz 12 stopni. Od podłogi do 2 m mniej więcej ta sama temp tylko sufit lekko cieplejszy. Może to faktycznie przebija z podlogi. Czy jest jakiś sposób aby to obliczyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co chcesz obliczyć? Stratę przez sufit?

Przy minusowy temp wynik będzie inny niż teraz.

Napisz przekrój sufitu i jego powierzchnię to coś będzie można obliczyć.

Zmierz temp sufitu z metr od okna-tam z pewnością nie powinno być 17°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do przekroju sufitu może być ciężko bo to budynek z 90 lat gruntownie wyremontowany. Może znajdę jakieś plany. 

Na oko bylo tak, jeżeli to coś da. Sufit piwnicy jakiś beton ciężko powiedzieć grubość na to 5 cm styro, folia i 6 cm wylewki.

Powierzchnia sufitu 90 mkw. Jak wrócę do domu poszukam jakiś planów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się pisze wszędzie, może troche chaotycznie bo już sam nie wiem "ucieka mi w dół czy w górę a może wcale".
Być może w dół idzie z 5%, to nawet nie wiem czy byłby sens ocieplać sufit podpiwniczenia bo koszt spory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie nie jest takie extra, wskoczyło 11kg . Znajomek ma ok 200m i pobiera mu 8kg ale troche ciężko w to uwierzyć. Niby fotki wysyła z licznikiem spalania. Mierzyłem metr od okna i temp na całej powierzchni sufitu taka sama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tematy w dziale Izolacja nie mają takiego wzięcia jak np Kotły z Podajnikiem. Mała rzesza forumowiczów tu zagląda.
Jak ktos jeszcze wpadnie dodatkowo poza kolega, który daje wsparcie, niech sie odniesie do mojej sytuacji. Mianowicie, powierzchnia mieszkalna cała w ogrzewaniu podłogowym. Posadzka , 5cm styro, folia i wylewka. pod spodem piwnica do której częśc ciepła prawdopodobnie przenika.

Moje pytanie jest takie czy dając styro na sufit piwnicy wystarczy 10 czy 15cm biały/grafit? Co do grafitu jakoś nie mam przekonania że jest znacznie lepszy.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.