Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Do Podłogówki: Zawór Termostatyczny 3-drożny Czy Termostat Z Kapilarą?


bartekj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Oświećcie mnie proszę w tkaim temacie: Zasadniczo z tego co widziałem są 2 układy zasilania podłogówki: z zaworem termostatycznym i z zaworem "dopuszczającym" ciepłą wodę na

podstawie temp powrotu - stosuje się tu zawór termostatyczny z kapilarą..

 

I teraz pytania:

- jakie są zasadnicze róznice użytkowe tych 2 układów?

- mam ok 80 m2 podłogówki (w sumie 7 pętli..). Produkcja ciepła z kominka z płaszczem (oczywiście 2 obiegi, wymiennik itp) zamienni z piecem gazowym. Które rozwiązanie tu będzie lepsze? Skłaniam się do zaworu 3 drogowego.. Jeżeli tak to jaki kupić, Honywell, ESBE,... ?

- gdzieś na jakiejś aukcji na alledrogo spotkałem się z opisem ze ten zawór nadaj się dla podłogówki do 50m2... skąd mozę być takie ograniczenie ?

 

pozdrawiam,

bartek j.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KApilarka--masz stabilizacje temp. i spokój ale czujnik bym pałozyl nna kolektor zasilania. To z reguły 3/4 przelot ale po mojemu wystarczy na 80m2

gdy chałupa ocieplona. Ja mam 100 m2 --6 pętli i przy -10stC zadaje 40 stC na kolektor zasilajacy.

No i do 3d można siłowniczek pogodowyy zapiąć choc mało kto wie po jakie licho. Hej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Oświećcie mnie proszę w tkaim temacie: Zasadniczo z tego co widziałem są 2 układy zasilania podłogówki: z zaworem termostatycznym i z zaworem "dopuszczającym" ciepłą wodę na

podstawie temp powrotu - stosuje się tu zawór termostatyczny z kapilarą..

 

I teraz pytania:

- jakie są zasadnicze róznice użytkowe tych 2 układów?

- mam ok 80 m2 podłogówki (w sumie 7 pętli..). Produkcja ciepła z kominka z płaszczem (oczywiście 2 obiegi, wymiennik itp) zamienni z piecem gazowym. Które rozwiązanie tu będzie lepsze? Skłaniam się do zaworu 3 drogowego.. Jeżeli tak to jaki kupić, Honywell, ESBE,... ?

- gdzieś na jakiejś aukcji na alledrogo spotkałem się z opisem ze ten zawór nadaj się dla podłogówki do 50m2... skąd mozę być takie ograniczenie ?

 

pozdrawiam,

bartek j.

Witam , ograniczenie wynika z przekroju otworu jaki posiada ten zawór ,jego kvs może być zbyt mały aby zasilić cały układ ,najprościej mówiąc KVS to ilość cieczy jaka zdoła przepłynąć przez ten zawór w określonym czasie , więc powinieneś szukać zaworu z większym kvs ,takim na 80 m/2.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy są jeszcze stare posty na tym forum a było o podłogówce duzo inf i obrazków

mieszacz na termostacie z kapilara musi byc zasilany dwoma pompami

jedna wpycha wode druga miesza

na pow 80 m2 zastosowałbym TZM ESBE VTA 372 35-60 st Kvs=3,4 wystarcza do 100 m2 -wg producenta

na allegro tego raczej nie znajdziesz a są TZM VTA 322 Kvs 1,6 wystarcza do 50 m2

, odwiedz strone producenta porozmawiaj z przedstawicielem skieruje cie do dystrybutora ich wyrobów . W ub roku taki zawór kupowałem za 330 zł

 

jak jeszcze nie masz połozonych rurek podłogówki to postaraj sie aby długosci były zblizone

mniej problemów z regulacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okay, dzięki za odpowiedzi.

Mam taki zawór na oku o kvs = 1,6 [m3/h]. W sumie ot nie wiem czy to dużo czy mało. Warunki pomiarowe kvs odnosza się do różnicy ciśnień 1 bar, a tam przecież aż tyle nie ma (w sumie to nie wiem za bardzo ile przyjąć do obliczeń).

To jak, tak z doświadczenia ten zawó o kvs = 1,6 będzie dobry ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.