Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie poddasza użytkowego 130


Uknowmyname

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mieszkamy (rozpoczyna się 3 sezon) na poddaszu i ogrzewamy go piecem kondensacyjnym. W łazience podłogówka. Temperatura w nocy min. 20,6 a w dzień 21,4. Piec wykorzystywany również do ogrzewania wody. Cena za sezon wyszła 2700zł (rejon dość wietrzny, pod górami, beskidy, zawsze ostrzeżenia). Na dachu izolacja od 15-20cm (niestety nie wszędzie była opcja dać 20 z uwagi na belki, 2 folie, deskowanie, blacha na zakładkę). Okna są starsze drewniane, odmalowane, dodane uszczelki. Kubatury nie podam ( nie pamiętam niestety) ale w najwyższym miejscu ponad 2,5m. Dwie powierzchnie są otwarte (kuchnia połączona z jadalnią ok 50m z klatką schodową  oraz jedno pomieszczenie ok 50m2, na razie niewyposażone, taka składownia). Dom jest starszy, rozbudowany ok 25 lat temu o poddasze i 1 piętro, w ścianach jest wełna. I teraz pytanie, chcę wymienić okna, czy poprawi to termoizolację? Czy takie zużycie gazu jest ok i taka wymiana okien nie wiele zmieni, lub jakie okna dobrać? Od razu z potrójną szybą?

Dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie nie wiem, są to stare okna z podwójną szybą. Dodałem uszczelki, niestety jak mocno zacina deszcz to w 4 z nich przechodzi trochę wody na parapet. Przy wietrze można poczuć podmuchy delikatne w niektórych miejscach. Okien jest 7 z tego 4 trapezowe o wymiarach 140x78x123.

Będą o współczynniku U=0,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Uknowmyname napisał:

Obecnie nie wiem, są to stare okna z podwójną szybą

Podwójna zespolona się rozumie? Czy podwójna jak to kiedyś bywało,czyli szyba odstęp z 5cm i znów szyba.Daj foto

2 minuty temu, Uknowmyname napisał:

Będą o współczynniku U=0,5

To można przyjąć,że o około 3 razy lepsze od dotychczasowych lub nawet 4/5 jeżeli masz naprawdę stare.

3 minuty temu, Uknowmyname napisał:

Okien jest 7

Jaki wymiar?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki współczynnik mają tamte okna,ale przyjmijmy U=1.7 bo mniej z pewnością nie mają.

Okien wychodzi jakieś 7.5m2,więc policzmy.

Teraz ucieka Ci ciepła:

1.7×7.5×20=255Wh ×24h=6120Wh

Przy nowych oknach wyjdzie:

0.5×7.5×20=75Wh×24h=1800Wh

Różnica 4320W×cena gazu i wynik gotowy.

Tylko weż teraz pod uwagę,że ta różnica będzie 2 krotnie wyższa przy -20°C na zewnątrz oraz przy starych oknach ten współczynnik wyniesie coś w granicach U=2.5 i więcej,więc różnica ogromna.

Napisz z jakiego roku okna to coś można poszukać jakie były wtedy normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.