Skocz do zawartości
mik90

Nawiew-wywiew kotłowni

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, mik90 napisał:

I czy np. przy większych podmuchach nie będzie za mocno mu dawać.

Podmuchy nie mają wpływu na nic bo ich być nie powinno :)

Kocioł sam sobie pociagnie potrzebną ilość powietrza,więc nic się nie martw.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli moze byc na wprost kotla? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 godziny temu, mik90 napisał:

A więc wykonałem...

Ociepl tą rurę, bo będzie Ci się na niej skraplała woda jak się zrobi zimno. 

PS Zresztą, sam sprawdzisz co się dzieje, może będzie ok u mnie kapała woda z plastikowych.

Edytowane przez o6483256
  • Zgadzam się 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takiej rady tutaj nie słyszałem..ale sprawdzę co się bedzie dziać. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam u siebie Z fi110 do kotła 30kw. Palić się w miarę pali jedynie mam problem z ciągiem kominowym i dymem przy otwarciu drzwiczek . Zastanawiam się nad zmiana nawiewu na fi160 czy to coś polepszy w pracy kotła , a tez z czasem planowana wymiana kotła na 15kw wiec chyba taka średnica zła nie będzie ? Obecnie Z jest 1,5m od kotła warto ja dać gdzieś dalej czy może być tak blisko kotła ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Piec komfort eko defro spalanie dolne , czyli to normalny objaw ,ze co wzruszam palenisko albo czyszczę to mam zawalony cały piec syfem i kotłownie ?

Co do rury warto te 110mm na 160 zmienić , mimo wymiany kotła na mniejszy z czasem ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fi 110 to 2x za mało , więc sobie sam dośpiewaj resztę.

Minimum dla kotłów do 25kkW to 200cm2 i to nie ważne czy kocioł ma 10 czy 25kW

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

O tych 200cm2 właśnie doczytałem , dlatego zmienię na rurę fi160 . Pytanie czy jest jakaś różnica czy nawiew będzie blisko czy daleko kotła ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z zetki zawsze trochę ciągnie, przy mrozach w zasypowych kotłach - gdzie więcej jest roboty- daje konkretnie, nawet jeżeli jest wykonana prawidłowo dlatego najlepiej umieścić wylot tak aby nie wiało po plecach jak wyciągamy skrzynkę z popielnika czy rusztujemy. Przy -20 stopniach to pod taką zetką potrafi podłoga zamarznąć, przynajmniej u mnie.

Edytowane przez jacek61

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To zostawię w tym samym miesiącu co mam czyli 1,5m  za kotłem tylko 110 rozwierce na 160 . Powinna być poprawa w pracy i wentylacji pomieszczenia .

Z w piwnicy pod sufitem na zewnątrz wychodzi jakieś 70cm nad gruntem , ale jak teraz leci z niej powietrze to nie ma co się tutaj doszukiwać jakoś to działa .

Edytowane przez adamu

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mam ta zetke z rury fi 200. Tylko coś mi się wydaje że słabo wieje.. jak była temp. bliżej 0 i jakiś wiaterek to coś tam leciało ale powyżej 5st to przykladajac rękę niewiele leci, jeśli w ogóle. Tak ma być? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

U mnie też teraz słabo wieje ale najważniejsze to czy przy pracującym kotle nie ma cofki w kanałach wentylacyjnych w kotłowni ( test z zapalniczką). Przyjdzie -20 to poczujesz jak wieje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No tak, ale kiedy bedzie -20.. chodzo mi raczej o to czy przy obecnych warunkach dostarczam do kotlowni wystarczająca ilość powietrza?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma cofki z wentylacji to znaczy, że jest dość powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@jacek61

Ja mam czasem cofkę z wentylacji,ale wynika ona z warunków pogodowych-wietrzna pogoda.

49 minut temu, mik90 napisał:

chodzo mi raczej o to czy przy obecnych warunkach dostarczam do kotlowni wystarczająca ilość powietrza?

Patrz co kolega wyżej napisał.Stała cofka-źle,brak cofki-dobrze.

Kocioł sobie sam pociągnie potrzebną ilość powietrza.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 27.11.2019 o 20:52, jacek61 napisał:

U mnie też teraz słabo wieje ale najważniejsze to czy przy pracującym kotle nie ma cofki w kanałach wentylacyjnych w kotłowni ( test z zapalniczką). Przyjdzie -20 to poczujesz jak wieje.

Tego właśnie masz nie czuć, to nie jest wentylacja , tylko powietrze dla kotła, jak jest dobrze pracujący kocioł i prawidłowa wentylacja na ścianie, to tak jest.

jak jest cofka albo z Z-ki albo z wentylacji to jest źle!

Prawidłowo to działa tak - powietrze wchodzi przez Z-kę, kocioł pobiera tyle ile potrzebuje a reszta wychodzi wentylacja, dzięki temu masz w kotłowni świeże powietrze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taką rurę od strony kotłowni ocieplić ? Są +- bo zostało mi troche wełny 15cm ile się da to mogę obwiązać .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Można ocieplić, nie zaszkodzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Był fachman do wykonania otworu i namawia do wykonania rozwiertu na rure fi200 . Ja nastawiam się na fi160 , aktualnie przy kotle 30kw czopuch do komina ma średnice 180 ,ale z czasem przejdę na coś słabszego i tam pewnie będzie już 160mm . Tak jak wspomniałem przy 110mm niewyrabiało , mam też okienko 50x100cm i przy opcji uchylenia wentylacja zaczyna ciągnąć , a ciąg w kominie taki ,że regulator ciągu rck nastawiony na 30 Pa otwiera się przy pracy kotła . Nie wiem na ile wnosi moje spostrzeżenie z oknem , ale tak jak mówię chyba te 160 wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zetka założona wydaje mi się ,że lepiej kocioł spala paliwa oraz kratka wentylacyjna zaczęła coś ciągnąć . Normalne ,że z Zetki przy posadzce cały czas wieje , wlot 60cm nad gruntem wylot 20cm nad posadzka ? Wiercił majster ręcznie poziomu przez ścianę nie ma ,ale to nie ma znaczenia przy wentylacji i zasysaniu przez piec powietrza .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, adamu napisał:

oraz kratka wentylacyjna zaczęła coś ciągnąć .

Prawidłowo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli to normalne zjawisko ,że cały czas wieje z zetki ? Która nie jest typowym nawiewnikiem powietrza ? Może być to również oznaka za dużej kratki wywiewnej bądź mocnego ciągu przy wysokim kominie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi