Skocz do zawartości
Panstan

Kocioł ceglany (Kuzniecow) z buforem

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając ruskie piece online  parę miesięcy temu wpadłem na tego youtubera

a jego ciekawa strona to:

https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=auto&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fwww.samteplo.ru%2Fkotel%2Fnuzhen-teploakuumuljator.html

http://www.samteplo.ru/boiler2.html

parę filmów z konstrukcji pieca także można oglądnąć.

To klasyczny przykład pieca Kuzniecowa z wymiennikiem rurowym podpiętym do bufora 1000 L. Dość ciekawa konstrukcja i potężne palenisko 100 kw,wg autora potrafiące nagrzać baniak w 1 h do 90*C i ja mu wierzę. Jak wiadomo przy okazji nagrzewamy masę akumulacyjną pieca która potem oddaje swoje ciepło wodzie w wymienniku,a w tym przypadku także przez ścianki do piwnicy. To marzenie każdego palacza ;), ograniczyć intensywne palenie do 1-2h /dziennie a później spokój. No i palimy czysto i bezdymnie drewnem. W Polsce powstało kilka konstrukcji tego typu ale na mniejszą skalę,pomysł jest jednak przedni. Mówię o piecach Kuzniecowa z wymiennikiem rurowym, klasycznych Kuzniecowów jest o wiele więcej,idzie chyba moda odkąd sam Kuzniecow był u nas już dwa razy na warsztatach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niewielu chyba potrafi zbudować taki piec. Kiedyś piece kuchenne miały tzw. „podkowę” – do nagrzewania wody w bojlerze. Gdy podkowa przeciekała to przychodził fachowiec i naprawiał. Robota dość poważna. A jak w tym piecu? Gdyby wymiennik uległ awarii da się go łatwo zastąpić nowym?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie ma problemu, 3 wymienniki umieszczone w komorze,wyjmuje się kilkanaście cegieł,rozkręca wymienniki i wymienia. Podejrzewam,że będzie działało 20-30 lat przy dobrze rozwiązanej ochronie powrotu.  Wrzuciłem tę ciekawostkę,bo dobrze obrazuje inwencje naszych wschodnich sąsiadów,którzy mają duże zasoby drewna i tradycje budowy pieców ceglanych. To wariacja pieca KIK Kuzniecowa http://kuznetsovstove.com/en/boilers .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja mam takiego kuzniecowa, mam też bufor 2m3.

spacer.png

Tak się w nim pali:

https://youtu.be/KvhC4K8knDU

Planowałem na początku podłączyć kuzniecowa do bufora ale stopień komplikacji i koszty mnie zniechęciły.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Do 2 m3 sam piec ( moc paleniska) musiałaby być większa,w salonie nie postawisz giganta. Jakie cegły użyłeś na oblicówkę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Oczywiście że nie było to w planie, miało byś uzupełnienie do mpm-a w kotłowni.

Cegła z cegielni Łukowa, to nie jest klinkier ale dobrej klasy zzwykła cegła ze starej cegielni.

Oczywiście piec stawiał zdun nie ja.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fajne ciepełko, ale nie w każdym domu ten piec się sprawdzi. W takim jak na zdjęciu jak najbardziej, ale w innych może być problem z dystrybucją tego ciepła do oddalonych zamykanych pomieszczeń . W pomieszczeniu w którym stoi za gorąco, a w tych oddalonych pomieszczeniach dużo chłodniej. Ale z buforem i częściową zawnętrzną izolacją pieca śmiało dawał by radę.

Jaki koszt postawienia tego pieca?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zeszły sezon dom w trakcie budowy ogrzewałem tym piecem paląc w nim raz-dwa razy w tygodniu i nawet w oddalonych pomieszczeniach nigdy nie spadła temperatura poniżej 10st. Fakt że zima była łaskawa. Piec z zewnątrz nie nagrzewa się do wysokich temperatur, nawet po intensywnym paleniu nie ma miejsca do którego nie przyłożysz ręki bo byś się oparzył - oprócz drzwiczek naturalnie. Za to nawet po 24h od rozpalenia piec jest jeszcze dobrze ciepły, oczywiście w trakcie sezonu anie podczas pierwszego palenia gdy masa akumulacyjna dopiero się wygrzewa. Co ciekawe temperatura na antresoli, przy paleniu tym piecem, jest tylko o 3 stopnie wyższa niż na parterze i dystrybucja ciepła po pomieszczeniach w otwartej części domu jest bardzo równomierna. Jeszcze ciekawsza rzecz to pracując w pomieszczeniu gdzie piec odczuwalna temperatura była znacząco wyższa niż pokazywana przez termometr. Przy 18 w pomieszczeniu trzeba było pracować w podkoszulku.

Co do cen, gdy szukaliśmy wykonawcy ceny kształtowały się na poziomie 8-15 tys za robociznę plus materiał który u nas wyszedł niecałe 8tys

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi