Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła ekogroszek 200m2


PapaJoe

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

To mój pierwszy post, ponieważ właśnie stoję przed poważną decyzją wyboru kotła.

Parametry mojego domu dostępne są tutaj: http://cieplowlasciwie.pl/wynik/bf2
2 piętra + poddasze, łącznie ok. 200 m2.

Według ceplowlasciwe powinienem celować w okolice 19 kW

Mój instalator korzysta osobiście i poleca kotły Ogniwo. Ja poczytałem nieco o modelu Eko Plus M i opinie są średnie. Nie znalazłem niestety nic na temat następcy, czyli Eko Plus+. Ktoś ma jakieś informacje, jak to się sprawuje?

Dzięki temu forum znalazłem Sekom SKAMP-PV20. Instalator tej firmy jednak nie zna i trochę się boi, bo nie wie jaka jakość i jak z serwisem. W dodatku obecnie czeka się około miesiąca na dostawę.

Mówi, że już prędzej wybrałby Galmet 17 kW, ale tam z kolei jest blacha 5mm, w dodatku są to kotły marketowe, więc jakość może być różna ;)

Szwagier od 8 lat korzysta z kotła Pol-Spaw Sawiccy i bardzo chwali.

 

Proszę, pomóżcie w wyborze odpowiedniego kotła, z którym nie będzie dużych problemów i poradzi sobie w moich warunkach :)

Z góry dziękuję za każdą opinię i pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecny chyba i na tym forum "Pieklorz" obszernie ci opowie o Skampie. Na forum Muratora sa obszerne watki na temat Ogniwa i Skampa. Podobnie na  forum "esterownik"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skamp-pv masz pionowy grill z czyszczakami. Grill spalinowy czyszczony jest od góry i wybierasz po sezonie od przodu po wyjęciu skrzynki popielnikowej. Zasowka w górę i narzędziem do przodu.

 

Ten drugi ma kanały pionowe jeden za drugim a to oznacza boczne wyczystki na dole z boku kotła. Musisz mieć miejsce z danego boku i najpewniej przyjdzie Ci okresowo nurkować za kosz zasypowy.

W skamp-pv masz palnik sv200 technix

W drugim wg szkicu jest zwykła retorta na ekogroszek a taka wymaga dobrego paliwa o niskiej spiekalnosci. Przez to, że to retorta musiano dołożyć ceramikę aby wyszły wyniki wg szkicu jest ona nad palnikiem a to jest ryzyko, że za jakiś czas tak umieszczona może pękać (zależy na jakich mocach będzie kocioł pracować)

To tak w skrócie co ważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PapaJoe jeszcze mrozów nie nadają, do zimy zamontujesz ;)

Na SkampPV warto poczekać. Nie spotkałem się z negatywnymi opiniami na temat tego kotła ani tu ani na innych forach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@radik81 @Pieklorz

Namówiliście mnie, będę zamawiał SKAMPa :)

Pytanie jeszcze do was, jaki sterownik wybrać? Parter i piętro mają stary obieg z grzejnikami żeliwnymi, a na 2 piętro pójdzie nowy obieg na nowych kaloryferach. Do tego oczywiście bojler.

Który sterownik da sobie z tym radę? Chciałbym też mieć możliwość sterowania przez Internet ;)

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pieklorz jest producentem tego kotła on Ci doradzi co i jak, napisz bezpośrednio do niego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt,  patrząc na podobieństwa skupiłem się na  palniku i ew sterowniku zapominając o wymienniku i czyszczeniu :). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SkampPV 13 ma na pewno Ecodesing, SkampPV 20 raczej też ale lepiej dopytaj @Pieklorza.

Możesz jeszcze zerknąć na Klastera, kociołek również godny uwagi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?307235-Kocioł-SKAMP-PV-Vklasa-wg-PN-EN-303-5-2012/page19

Z tego co piszą;

"W klasie 5ej z Ecodesign są:

Skamp-PV 13 (13,3kW) palnik technix SV200n-15
Klaster 5-11 (max 12,2kW), palnik stały Ardeo AZP-T 12
Klaster 5-14 (14,7kW), palnik obrotowy ardeo AZP-TR 15 (dostępny tez stały AZP-T 15)
Klaster 5-24 (23,5kW), palnik obrotowy ardeo AZP-TR 25 (dostępny też stały AZP-T 25)
palnik Ardeo w kotłach Klaster-5 wpisany jest na atestach, atest jest nieważny w przypadku montażu innego palnika"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.09.2019 o 23:58, PapaJoe napisał:

@radik81 @Pieklorz

Namówiliście mnie, będę zamawiał SKAMPa :)

Pytanie jeszcze do was, jaki sterownik wybrać? Parter i piętro mają stary obieg z grzejnikami żeliwnymi, a na 2 piętro pójdzie nowy obieg na nowych kaloryferach. Do tego oczywiście bojler.

Który sterownik da sobie z tym radę? Chciałbym też mieć możliwość sterowania przez Internet ;)

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Obecnie bym wybrał SKZP-02 Full + moduł internetowy jeśli zależy Ci na dostępie przez internet.

Co do Ecodesign warto przedzwonić i porozmawiać ;-)

Termin dostawy 3 tygodnie obecnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.09.2019 o 14:36, PapaJoe napisał:

Dzięki temu forum znalazłem Sekom SKAMP-PV20. Instalator tej firmy jednak nie zna i trochę się boi, bo nie wie jaka jakość i jak z serwisem. W dodatku obecnie czeka się około miesiąca na dostawę.

Zainteresuj się kotłem Duoko firmy Kotłospaw, poczytaj i wszystko dobrze przemyśl. Ze swej strony dobrze Ci radzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obrotowy Pancerpol do ekogroszku jest dość awaryjny, nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł wybrany, zamówiony Skamp-PV20. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Dla potomnych: Gdyby ktoś jeszcze miał problem z Ecodesign w tym modelu, polecam kontakt z @SUSPENSER ;)

Robin60 - DuoKo wygląda bardzo ciekawie i jest to świetny pomysł, ale na start kocioł kosztuje 4 tys więcej, a do tego jeśli będę chciał zmienić na pelet, to muszę wydać jeszcze 7 tys - średnia inwestycja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2019 o 14:25, robin60 napisał:

A technix, garażowy wyrób ma problemy z utrzymaniem gwarancji.

Do czego Ty @SUSPENSER ludzi przekonujesz, sam zachodzę w głowę,. Jak tak można postępować.

 Z Pancerpolem @PapaJoe nie ma żadnych problemów na gwarancji jak i poza nią.

Nie chodzi mi o papiery tylko o praktykę - wiem czego i ile od lat serwisuję , sam używałem Pancerpola przez lata a teraz mam kocioł z SV-200 Technixa i widzę różnice - krótko mówiąc sobie wybrałem to co uważam za najlepsze.

Rozumiem, że przekonujesz do Pancerpola bo go sobie założyłeś po użytkowaniu Technixa i jest super,  a jeśli nie to nasuwa się pytanie "Do czego Ty ludzi przekonujesz, sam zachodzę w głowę,. Jak tak można postępować." ?

Napisz proszę czym mnie do Pancerpola chcesz przekonać bo może o czymś nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już nikogo do niczego przekonywać nie zamierzam, każdy ma swój rozum , jest wszelaki dostęp do informacji wszem i wobec, Więc każdy niech wydaje swoje pieniądze jak chce.

Węgiel się skończy już za niedługo, gaz tylko do 2050 roku Holendrzy już odeszli od gazu i definitywnie zaprzestali się nim ogrzewać , Niemcy się zastanawiają i są też za odejściem w najbliższym czasie przed 2030.

Tak , że niedługo nas zaleje kolejna partia kotłów na gaz i innych wynalazków używanych.

Pozostaną jedynie pompy ciepła i pellet jako alternatywne źródło energii którym będziemy mogli się ogrzewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszenie dzieci kominiarzem... Węgiel prędko się nie skończy. Teraz pewnie 40% rynku węgla w PL to import, jak u nas stanie wydobycie to wzrośnie do 100% i dalej będziemy palić. Ruscy jak wyczerpią swoje kopalnie to pewnie za chwilę potkną się o kolejne.
Fajnie się mówi, jak się ma małe domki i pyka pelletem, ale przejedźcie się po większych domach gdzie ludzie mają kotły po 20-25kW nie dlatego, że mają przewymiarowane kotły, ale hawira ma 3 piętra i poddasze. Spalanie z 6-8 ton grochu to nie jest żaden wymysł. Lub ktoś ma zakład i mieszkanie na górze - 12 ton groszko-miału. Myślicie, że tacy ludzie przejdą na pompę ciepła? :D

Co do pelletu to oprócz finansowania kotłów nie mamy do tego żadnego wsparcia co do paliwa. Polska to jeden z największych producentów mebli drewnianych w Europie, na południu Polski co pare km mamy stolarnie. Słyszeliście o dofinansowaniu maszynek na pellet? Skupowaniu trocin celem tworzenia eko-paliwa? A potem jeden gościu na terenie coś klepie po 1000 zł za tonę bo przecież konkurencji nie ma i strach ten kocioł na pellet kupić.

Zamiast tego mamy dotację kotłów na węgiel, promujemy kotły na węgiel jako super rozwiązanie, wydobywamy węgiel a potem narzekamy, że palimy węglem... Polska...

Do tego modernizacja kotłowni z kotłem, bojlerem i kominem to wydatek rzędu 20-25k, za te pieniądze to by ludzie 5 razy kocioł gazowy założyli...

Co do PC i pelletu - to od 2022 kiedy wejdą nowe normy budowlane to dopiero się rozpędzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgiel tak szybko nie umrze. Na konkurencyjnym forum jest wątek o zakazie palenia węglem, ma 6 lat... Nie zmieniło się nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.