Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła na pellet.


zelik20

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

To będzie mój pierwszy kocioł na pellet (jeśli się na taki zdecyduję) więc tym bardziej jestem przerażony.

Mój domek 160 m2 dość dobrze ocieplony  (http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5x8i) aktualnie ogrzewam kominkiem z nadstawką wodną zużywam podczas zimy około 10-12 m3 drewna dębowego, jednak obecnie po 2 zimach chce przenieść kotłownię z salonu do garażu (konieczność montażu komina zewnętrznego). Niestety nie mam możliwości ogrzewania gazem ziemnym z racji braku przyłącza i znacznej odległości od niego (280m).

Rozważałem możliwość ogrzewania domu  powietrzną pompą wody ale jakoś nie jestem przekonany aby dało to bezpieczeństwo 22C w domu bez konieczności załączenia grzałek a z cenami prądu nic nie wiadomo.

Dlatego mój typ to kocioł na pellet z zasobnikiem, tylko jaki???

W domu posiadam bufor750l i też zastanawiam się czy go użyć czy nie. Ilu hydraulików tyle opinii.

Czy ma któryś z forumowiczów podobny dom i moje rozterki już za sobą??

Co sądzicie o piecu Kostrzewa Twin Bio Luxuary compact 12-16 kw???

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie:)

Wiem, że późno się do tego zabieram, ale potrzebuję ten piec już na ten sezon.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laguna Edilkamina, Black Star, Biawar, jak coś budżetowego to Ferroli Biopellet. To moje typy. Mam ten pierwszy i jestem bardzo zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bufor to go wykorzystaj. Kostrzewę sobie odpuść. Kotły jak proponują poprzednicy. Chociaż przy buforze nie potrzeba chyba wybierać kotła duża modulacja a to może wiązać się z kasa. Biawar wydaje się Ok.

Stawiać całego komina ro chyba nie trzeba. Wystarczy rura spalinowa. Prawdzic w przepisach jeżeli takie istnieją lub dopytaj się kolegów obeznanych w temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, pastor napisał:

Stawiać całego komina ro chyba nie trzeba. Wystarczy rura spalinowa. Prawdzic w przepisach jeżeli takie istnieją lub dopytaj się kolegów obeznanych w temacie

Chyba trzeba - gdyż wysokość minimalna komina to 4m nad wejście czopucha do kanału spalinowego a dla zachowania odpowiedniego ciągu może potrzeba więcej.

Ponadto ograniczeniem mogą być odległości nowego komina od innych elementów istniejących budynków.

Aby postawić komin musi być zgłoszenie do powiatowego inspektoratu budowlanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy a dlaczego Kostrzewa nie??? Niby lider kotłów na pellet. Jestem świeży w temacie więc można mi wszystko wcisnąć , a lokalny dystrybutor Kostrzewy wydawał się gadać sensownie o modulacji palnika  zmianie jego geometrii itp. 

Potrzebuję dystrybutora i instalatora z papierami producenta blisko domu (okolice Wieliczki), bo gdy coś zimą padnie to słabo czekać tydzień na naprawę.

Gaz by był najlepszy, lub ta pompa ciepła, tylko czy ona dała by radę.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zelik20 napisał:

Koledzy a dlaczego Kostrzewa nie??? 

Sam mam mini bio Kostrzewy, ale odniosę się tak : Ogólnie to byłem zielony w temacie i poprosiłem serwisanta o pomoc, ponieważ kocioł był używką, więc  miał zrobić cały przegląd łącznie z rozkreceniem palnika i jego wyczyszczeniem ( tak to miało wyglądać, a nie wyglądało)Kasę wziął i tyle... Ustawiania sterownika na pałe, czyli standardowe,bo jak można coś ustawić w 5 min jak się nic nie wie o instalacji, oraz zapotrzebowaniu... I to była jego jedyna wizyta u mnie... Kocioł ma już swoje lata i wiadomo, że powstają jakieś koszty eksploatacyjne. Kupiłem go (używke), więc cena była 1/3 wartości nowego. Na początku, gdy znalazł się już u mnie nic o nim nie wiedziałem, a także o ustawieniach sterownika. Po jakimś czasie jak już go eksploatowałem miałem kilka  pytań, więc zadzwoniłem do Kostrzewy, aby uzyskać odpowiedzi. Kazali mi wszystko opisać i wysłać do nich e-mail. Chyba nie muszę pisać, że odpowiedzi do dziś nie otrzymałem, a minęły już trzy lata. Od tego momentu nic od nich nie potrzebuje i nic od nich nie kupuje. Teraz będzie 4-ty sezon jak go będę eksploatował. Musiałem wymienić dwa motoreduktory, bo już halasowaly ( oczywiście sam sobie wymieniłem) Ominalem Kostrzewe i kupiłem prosto z firmy, która owe motoreduktory miala w ofercie. To, że było taniej, to nie muszę pisać... 

Kolejnym elementem, który uległ przepaleniu ( powstały malutkie przepalania przy samym ruszcie tuż nad grzałka - kontakt z ogniem) to była rynna podajnika pelletu w palniku. Z czystej ciekawości zadzwoniłem ile kosztuje ten kawałek powyginanej blaszki. Jak dobrze pamiętam, to Pani powiedziała mi ok 300zl i od razu padło pytanie " gdzie Panu mamy to wysłać" - podziękowałem :) 

Na zlomie za 5 zł kupiłem kawałek kwasówki 0.5 mm i dogiąłem ją w taki sam kształt jak wygląda rynna podajnika. Wiertarka + 6 szt sróbek i po problemie. Pomiędzy slimakiem a rynną jest na tyle miejsca, że spokojnie dało się nałożyć dodatkową  blaszkę. 

Grzałkę ceramiczną PSx-2 założyłem sam pomimo, że stara jeszcze działała.

Kocioł ma teraz 9 lat i wcale się nie dziwię, że ta wymiana i naprawa mnie dopadła. Można powiedzieć, że dołożyłem ok 900zl. Kocioł odpala, działa, grzeje, wygasza się. Jak zdechnie wymiennik , to będę wtedy myślał... 

Czy bym kupił teraz Kostrzewe? 

Jeżeli by nowy kocioł kosztował 3000 zł to tak, ale za serwis bym podziękował wiedząc, że nie będę miał gwarancji. 

Pozdro ludziska :) 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, zelik20 napisał:

Koledzy a dlaczego Kostrzewa nie??? Niby lider kotłów na pellet. Jestem świeży w temacie więc można mi wszystko wcisnąć , a lokalny dystrybutor Kostrzewy wydawał się gadać sensownie o modulacji palnika  zmianie jego geometrii itp. 

Potrzebuję dystrybutora i instalatora z papierami producenta blisko domu (okolice Wieliczki), bo gdy coś zimą padnie to słabo czekać tydzień na naprawę.

Gaz by był najlepszy, lub ta pompa ciepła, tylko czy ona dała by radę.?

Jak jesteś z Wieliczki to masz też blisko instalatora kotłów KBO kotło-bud  osiek z palnikiem kipi ,zawsze możesz podjechać zobaczyć na żywo i pogadać , Kostrzewe odpuść bufor wykorzystaj , instalator nowej generacji to powinien ci to dobrze ogarnąć , jak będziesz zainteresowany to ci wytłumaczę gdzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, , opierając się na moim doświadczeniu  jak ktoś szuka kotła niekoniecznie  montowanego seryjnie w fabryce to optymalnym rozwiązaniem jest składak , wymiennik zakupić w firmie Witkowski mowa o modelu BIOVERT przystosowany do zamontowania palnika VIPER z sterownikiem SKZP-04 ,moim zdanie zadowalająca jakość w przystępnej cenie wystarczy trochę chęci i zastaw  godny polecenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ostatnio ktoś się mnie pytał właśnie o coś pod Vipera. Dasz jakieś namiary gdzie, za ile i jak to wygląda? Ew. na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.08.2019 o 12:19, Trener40 napisał:

Sam mam mini bio Kostrzewy, ale odniosę się tak : Ogólnie to byłem zielony w temacie i poprosiłem serwisanta o pomoc, ponieważ kocioł był używką, więc  miał zrobić cały przegląd łącznie z rozkreceniem palnika i jego wyczyszczeniem ( tak to miało wyglądać, a nie wyglądało)Kasę wziął i tyle... Ustawiania sterownika na pałe, czyli standardowe,bo jak można coś ustawić w 5 min jak się nic nie wie o instalacji, oraz zapotrzebowaniu... I to była jego jedyna wizyta u mnie...

 

Czy bym kupił teraz Kostrzewe? 

Jeżeli by nowy kocioł kosztował 3000 zł to tak, ale za serwis bym podziękował wiedząc, że nie będę miał gwarancji. 

Pozdro ludziska :) 

U mnie w tym roku podobnie wyglądało pierwsze odpalenie.

Też bym się drugi raz zastanowił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IWitam wszystkich,

Podpinam się do tematu i proszę o pomoc w doborze kotła na pellet a konkretnie jego mocy kw. Sytuacja wygląda następująco:

Powierzchnia całkowita to ok.260 m2 . W tym piwnica (63m2) w której będą 3 grzejniki a w garażu podłogowka. Poddasze nieużytkowe (70m2). Parter (63m2) całość w podłogówce. Piętro (63m2) grzejniki i podłogówka. Ocieplenie styropianem grafitowym 8cm, okna 3-szybowe.

Mam dylemat nad moca kotla 21kw a 25kw? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób sobie jakiś bilans na stronie cieplowlasciwe.pl, będzie Ci łatwiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim

temat dopadł także i mnie więc jeśli mogę to podpinam się dyskusji ze swoim problemem, a więc: stary dom  rozbudowany o dodatkowe pomieszczenia (pokój i garaż w bryle budynku) i poddasze użytkowe (mury kamień wapienny i beton komórkowy na nowej części i poddaszu jakieś 2/3 budynku) podłogówka w całym budynku 160 m2 + CWU 140 l . http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5wcp Brak gazu stąd pomysł na pellet.

Problemem jest mała kotłownia ( 1,9 m x 6 m  x 2 m wys. ) co ogranicza ilość modeli kotłów i montaż dużego bufora i tutaj dla mnie robi się zagwozdka jak to ugryźć. Po lekturze forum wstępnie mam takie typy kotłów :  Ferroli Biopellet Tech 14 SC, Lidia Compact 5-15 kw, SlimKo 12 kw. Budżet napięty wiadomo i w okolicach 12 tys. za kocioł chciałbym się zmieścić ale jeśli warto w coś zainwestować to się pomyśli... Czy mała pojemność wodna tych kotłów to duża przeszkoda? co byście doradzili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Anerus napisał:

...Czy mała pojemność wodna tych kotłów to duża przeszkoda?

To uwazam za zalete, ale musi byc to spiete z dobrym palnikiem i automatyka w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z budżetowych polecam Ferroli Biopellet. Za 14 tyś. masz Black Stara, bardzo fajny kociołek. No i oczywiście polecam Lagunę Edilkamina z kompresją popiołu, samoczyszczącym palnikiem i wymiennikiem no ale tu cena trochę większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, PioBin napisał:

To uwazam za zalete, ale musi byc to spiete z dobrym palnikiem i automatyka w instalacji.

Czyli nie będzie wielkiego zgrzytu podłogówki z tego typu kotłami? Zawsze wydawało mi się że do podłogówki im więcej wody tym lepiej ale to może przy kotłach na węgiel. Wstępnie po poście kolegi radik81 zacząłem poważniej myśleć o Ferroli tylko chyba Biopellet Pro wydaje się ciekawszy od Tech SC? laguna niestety trochę za droga. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Ferroli to chodziło mi o ten model;

f6c1737b.jpg.3bcab0ae3425987b15f55e2279a91e8c.jpg

Jeśli chodzi o cenę Laguny to najlepiej skontaktować się z kolegą @Puławiak.

Producent Laguny wymaga umieszczania na stronie cen katalogowych, dlatego co do ceny najlepiej dopytać się dystrybutora.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Anerus, na początek musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki sposób prowadzenia kotła pelletowego najbardziej by Ci odpowiadał, chodzi głównie o to, czy chcesz żeby pompa od podłogówki pracowała cały czas, czy wystarczy Ci dogrzewanie cykliczne. Pokrótce postaram się wyjaśnić na przykładzie kilku kotłów, jak ma to wyglądać:

Laguna i Ferroli - bardzo dobre włoskie kotły z prostym sterowaniem, które działają na zasadzie kotła gazowego od termostatu pokojowego, czyli po spadku ustalonej temperatury w domu odpalają się, dogrzewają chatę do ustalonej przez termostat pokojowy temperatury i wyłączają się. Na plus Laguny przemawia nowatorski i sprawdzony system optymalizacji spalania, czyli w skrócie zwalnia on Cię od ustawień takich jak dawki i nadmuch rozpalania, cykle podawania paliwa, korekty nadmuchów itp. Palnik i wymiennik oczyszczają się automatycznie, jest kompresja popiołu, czyli w skrócie Twoja obsługa w skrócie polega tylko na dosypywaniu pelletu i raz na 2-3 miesiące opróżnieniu pojemnika na popiół. Minusem może być cykliczne wychładzanie podłogi, nie każdemu to pasuje z uwagi na komfort termiczny w domu, ale podobno u niektórych się to sprawdza.

Kocioł Slimko, albo jakikolwiek inny z palnikiem obrotowym Revo lub Kipi - najtańsze rozwiązanie, bez wodotrysków. Plusem jest stosunkowo łatwa obsługa, choć elementarną wiedzę już trzeba mieć. Przyjazne i przejrzyste sterowanie Pluma, większe niż we Włochach możliwości sterowania instalacją i sposobem prowadzenia kotła, moduł internetowy Econet, który bardzo się przydaje, palniki radzą sobie z gorszej jakości pelletem, jeśli taki akurat się trafi. Minusem przy podlogówce będą stosunkowo małe pojemności wodne kotłów, przez co będzie zwiększona ilość cyklów rozpaleń i wygaszeń i kiepska modulacja na bardzo małych mocach palnika. 

Biawar Pellux 200 - kocioł i mini bufor w jednym. Pozwoli na ciągłą pracę pompy ogrzewania podłogowego nawet długo po wygaszeniu kotła, bo będzie pobierać z niego energię do momentu spadku o wartość histerezy na kotle, co powoduje jego ponowne rozpalenie. Postoje palnika przy tak dużej pojemności wodnej kotła będą bardzo długie, co przełoży się na mniejszą ilość cykli rozpalania/wygaszania i w efekcie oszczędności paliwa. Z plusów dodatkowo to automatyczne czyszczenie palnika, wymiennika i sterowanie Pluma. Jednak tego kotła trzeba się "nauczyć" , czyli jakiś czas trzeba poświęcić, żeby nauczyć się prawidłowych nastaw i doboru optymalnych parametrów. Z minusów , jeśli ktoś grzeje latem CWU, może być większa ilość zużycia paliwa , bo kocioł musi pobrać sporo energii, by dogrzać sam siebie, jeśli jest wychłodzony. 

Wreszcie kotły duńskie, czyli Blackstar i RTB, dla mnie osobiście kotły bez większych wad (może prócz ceny, ale za jakość trzeba płacić, niestety) . Zalety to bardzo rozbudowany i przejrzysty sterownik, który zadowoli każdego i każdy znajdzie coś dla siebie, jeśli chodzi o sposób prowadzenia kotła. Genialny moduł internetowy, rejestrujący pracę, wymiennik gwarantujący wysoką sprawność urządzenia, kompresja popiołu,  palniki czyszczone kompresorem (w RTB kompresor czyści również wymiennik kotła) zakres efektywnej modulacji palnika rozpoczyna się już od 2kw, co pozwoli na ciągłą pracę kotła w zależności od zapotrzebowania bez zbędnych wygaszeń, generujących straty,  10 lat gwarancji na wymiennik. Dzięki małej pojemności wodnej kocioł rozgrzewa się błyskawicznie, co ma też bardzo duże znaczenie latem, przy dogrzewaniu CWU spalanie pelletu jest ograniczone do niezbędnego minimum, bez większych strat na dogrzewanie samego kotła. Z minusów, jak dla mnie, to będzie płatny dostęp do serwera internetowego po bodajże 3 latach, ale nie są to jakieś astronomiczne kwoty, nie każdemu też internet jest do szczęścia potrzebny...

Widać więc wyraźnie, że każdy rodzaj kotła pelletowego jest inny i do czego innego stworzony, tzn wszystkie są stworzone do grzania domu oczywiście, ale jest różnica w ich prowadzeniu. Trzeba wiedzieć czego się oczekuje i mądrze wybrać. Jest to jedno z najważniejszych urządzeń w domu i nie ma większego sensu sugerować się tylko ceną urządzenia, jeśli chcemy długo i bezproblemowo je użytkować.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.