Skocz do zawartości
daniello27

Ogniwo Dmuchawka do ogniwa 13 kw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Kocioł ogniwo 13 kw palone weglem i drewnem. Piec ma mozliwosc podłaczenia dmuchawy z boku pieca. Jaka dmuchawe kupic? Prosze najlepiej o linka bo jestem zielony. Do tej pory palone w piecu.. Tak ze trzyma gora 2 godziny. Najeazniejsze pytanie czy majac taką dmuchawke ze sterownikiem moge zasypac kociol weglem i ustawic tak ze jesli temp. Spadnie ponizej 40 stopni to sama zacznie mu dmuchac? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz sterownik z dmuchawa to tylko zestaw z funkcją PID. Może być Tech ST 28 lub ST 81 oba z funkcją PID. Sterowniki bez pid-u są badziewne i nie idź w to. 

Palić należy od góry , sterownik utrzymuje stałą temperaturę , taką jaką nastawisz ,cały czas. Wentylator pracuje non stop w zakresie obrotów od 1% do 100% cały czas i nie ma przerw ani tzw przedmuchow. I o to chodzi, tak działa funkcja PID.

Edytowane przez witek1234
  • Zgadzam się 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzieki a co jesli rozpali za mocno i np. temperatura ustawiona na 60 i przekroczy to wentylator powinien sie wyłaczyc? A co z klapko na drzwiczkach do ktorej podlanczamy miarkownik zamykamy ja na stałe? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po przekroczeniu zadanej temperatury o 5 stopni, sterownik wyłącza nadmuch całkowicie i przechodzi w tryb czasowych przedmuchow aż temperatura kotła nie spadnie do zadanej. Taka sytuacja praktycznie się nie zdarza, ja tego nie doświadczyłem bo sterownik zwalnia obroty wentylatora do 1 % aby uniknąć przegrzania. Taka sytuacja może się zdarzyć jeżeli kocioł jest za duży lub gdy ma nieszczelności na sznurach uszczelniających drzwi .

Klapka PP musi być zamknięta .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli jednym slowem warto doposazyc kocioł w dmuchawe bo jesli go zasypie i poustawiam to przypuszczam ze niebede musial lazic co godzine i dosypywac... Ok sterownik juz wiem jaki kupic a dmuchawa? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolego zobacz ten krótki filmik - przy paleniu od góry naprawde fajnie idzie opanować piec i spalać czysto i długo. 

Dmuchawa to kiepski temat lepiej dobrze uszczelnij drzwi zasypowe i i popielnika powymieniaj wszystkie sznury w czopuchu i drzwiczkach  + kup dobry miarkownik, ba za 200zł mozesz kupic nawet elektroniczny miarkownik kepasa - mam taki i bardzo ale to bardzo stabilnie urzymuje temperaturę.  Jak chcesz wiecej info pytaj. 

Edytowane przez mikkei

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Powiedzmy sobie jasno : wszystko zadziała jeżeli będziesz palił od góry cały wsad i nie będziesz niczego po drodze wsypywal. Masz odpalić kocioł i palić bez dokladania aż się wypali. Potem powtórka. Wówczas nawet 12 godzin masz spokój.

Zajrzyj na stronę firmy TECH, tam znajdziesz kompletne zestawy sterowników razem z wentylatorami .

Pamiętaj że sterowniki st 28 lub 81 też występują bez funkcji pid i tych unikaj bo to lipa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pomyśl o czym pisał autor w 1 poście. Pomyśl dwa razy.:)

Edytowane przez witek1234

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez Dziczek
      Witam, chciałbym uzyskać informację odnośnie pieca. Na tabliczce znamionowej widzę symbol S (zamazana cyfra) WC-10, rok produkcji 2002. Z czystej ciekawości chciałbym się dowiedzieć jaki to może być kocioł. Nadmieniam, że posiada on dwoje drzwiczek, nie jest zainstalowany miarkownik, dmuchawa założona jakiś czas temu we własnym zakresie.Na górnych drzwiczkach dokręciłem kawałek blachy, gdyż okrągły przeziernik wpuszczał lewe powietrze. Jak oglądam zdjęcia w necie, wydaje mi się że może to być S7WC, ale czekam na odpowiedź z waszej strony ;)

• Przez palaczRybnik
      Ten sezon to ostatni sezon w moim wysłużonym kotle zasypowym. Chciałbym prosić o pomoc w dobrze odpowiedniej mocy kotła. Zastanawiam się nad kotłami firmy Ogniwo, SAS, Defro. Wstępnie wybór padł na Ogniwo Eko Plus M. Mój dom ma aktualnie takie parametry http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6ttz ale planuje w tym lub przyszłym roku termomodernizacje strychu tak żeby to wyglądało mniej więcej tak http://cieplowlasciwie.pl/wynik/6tu1
      Na strychu planowałem ocieplić dach tylko w połowie tak żeby uzyskać powierzchnię pod pokoje w okolicach 60-70 m^2. Pokoje chciałem ogrzewać kaloryferami żeby niepotrzebnie nie obciążać dodatkowo stropu. Strop jest monolityczny. Co do reszty strychu to panuję tam ułożyć styropian 10 cm i zrobić wylewkę tak żeby było miejsce na "rupieciarnię".
      Waham się między 20 kW a 26 kW. Bardziej bym się przychylał do mocy 20 kW, ale nie jestem pewien czy to dobry wybór. Dodatkowo chciałbym się jeszcze poradzić odnośnie komina. Mam około 12 m komin do którego będzie montowany wkład kominowy ceramiczny. Niby w DTR kotła (Ogniwo) jest napisane, że minimalna średnia to 160 i teraz pytanie czy powinienem montować właśnie taką czy lepiej dać większą w okolicy 180 (jeśli da radę)? Zapomniałem jeszcze napisać, że chce wymienić również zbiornik CWU na 200l stojący.
      Za wszystkie rady w z góry dziękuję.
    • Przez DzonyZerg
      Właśnie więcej, nie zawsze lepiej. Jak ktoś bierze przez Czyste Powietrze to audyt wziąć i dobrać dokładnie. Im większa moc tym większy bufor potrzebny. 
      W normie 303-5:2012 jest wzór, gdzie wstawiasz stalopalnosc T. Zamiast Qn *T można zastąpić Q zasyp czyli kaloryczność zasyp. Spójrz w DTR i sobie policz. Raczej trzeba dobrać bufor do budynku oraz zasyp kotła do bufora. Choć kombinujac przy wzorze można sobie sprawdzić jak stalopalnosc. 
      Ciepło właściwe jest super ale to nie jest profesjonalne narzędzie użyte przez zawodowca. Minimalny rozmiar bufora wyznaczony przez te aplikacje nie zawsze jest aż taki do końca komfortowy. Z tego co pamiętam to tak rozmiar jest liczony dla temperatury bufora 90* i rozładowania do 30*. Z tego co wiem to niekoniecznie jest u każdego możliwe. Trzeba to wziąć pod uwage
      Pojemność bufora cieplna bufora w kW to  Pojemność /1000 * (Temp max - T rozladowania) *1,17
      Teraz czym będzie palone? 
      Kwestia jest taka że większą moc prawie zawsze niesie za sobą większy zasyp. Przy weglu to właśnie mniejsza moc jest lepsza, bo zasyp wystarczy a dobrze dobrany kocioł zapewni zima dłuższe palenie bez gaszenia. 
      Większą moc to z kolei możliwość przygotowania kolejnego odpalu w dogodnej chwili. 
      Przy drewnie niby moc dolniaka jest niższa a dodatkowo większą moc da większy zasyp. Wtedy można też myśleć o serio dużej mocy by można było napakowac większą ilość drewna naraz do wielkiej komory. Choć na średniej mocy masz z kolei możliwość ciągłego palenia. Moc też przeważnie ma wpływ no rozmiary komory czyli na długość szczap. 
      Różne moce potrafią też wpłynąć na inne cechy danego kotła. 

• Przez lukk9314
      Panowie mam do was ogromną prośbę. Dzisiaj u mojej babci zaczęło się lać z  kotła ogniwo s6wc 17 kw kocioł został zamontowany w 2008 roku został dzisiaj pospawany ale raczej to już jest jego koniec jedyny plus że jeszcze może wytrzyma na czas zakupu nowego kotła.
      Mam na miejscu Ogniwo Ds 13 kw w bardzo dobrej cenie. Jak myślicie czy osoba 75+ da rady sobie sobie z obsługą tego kotła ? Zawór 3d będzie zamontowany na pewno jeśli będzie to konieczne to max. bufor jaki mogę zamontować to 500l jednak wolałbym tego uniknąć instalacja jest w miedzi a grzejniki stalowe.
      Największe moje obawy budzi komin bo jest ze zwykłej cegły 14x14 jednak kawałek części pod dachem zostało dwa lata temu odbudowane przy okazji wymiany dachu oraz część nad dachem jest z klinkieru, dodam w części strychu mogę go bez problemu ocieplić.
      Myslałem też na ogrzewaniem gazowym, niestety na razie nie wchodzi w gre bo niestety dom nieocieplony a osoba tam mieszkająca 75+ lubi jak jest dosyć ciepło.
      Czasu mam mało a zimno się zbliża, będę bardzo wdzięczny za pomoc.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.