Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Po wymianie kotła problem z temperaturą grzejników


tomek1979b

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po wymianie kotła mimo ustawienia temperatury na mieszaczu np 30st. pokazuje 50st. Oprócz tego całe ciepło ucieka na piętro, parter i piwnica jest zimna. Jeżeli na górze zamknę termostaty to zaczyna grzać dół ale i tak nie wszystkie grzejniki. Wcześniej było ok. Pompka była na zasilaniu. Teraz jest na powrocie (właściwie dwie). Co tu jest nie tak? Instalacji nie robiłem ja.

 

20190707_072534_resized.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam



Nie jestem wielkim znawca tematu ale

Jaka role pelni to afrisio atm ?? - ochrona powroru

Silownik i zawor 3 d czy 4d

Jak zastanowic sie nad srodkiem schematu to brakuje na rysunku zaworow zwrotnych

Ten srodke jest bez sensu dla mnie a jestem laikiem odnisze wrazenie ze w istalacji obieg wody nie jest wlasciwy


Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie sa zawory zwrotne

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór jest do tego aby na instalacje nie poszła temp wyższa niż ustawisz, czyli całkiem odwrotnie niż potrzeba do ochrony powrotu kotła do czego pewnie ten zawór miał służyć.

Ponadto masz 2 pompy w szereg na obiegu CO- powrót do kotła.

Mam nadzieję że jeszcze przed zimą zdążysz to przerobić na prawidłowy układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co wlasciwie koledze zawor 3,4 - d ???

Do ochrony powrotu polecam esbe vtc
Mam to u rodzicow i dziala to wysmieniciee23254d36d82d4b0df28f8b505365d1f.jpg

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednym slowem kolega ma do wyboru
1. Mala przerobka - uporzadkowalbym ten srodek instalacji, wady nie wiem jak bedzie wygladac zuzycie pelletu w tym ukladzie,
2. Duza przerobka - uporzadkowac inst. dokupic bufor, jeden z kolegow na forum ma kociol pelletowy z buforem

musisz troszke poczytac forum i poszukac mie ma tu prostej odpowiedzi

Jest tez kwestia pieniedzy aczkolwiek duza przerobka pozwoli na efektywniejsze spalanie pelletu z duza sprawnoscia na wysokiej temp. Co przelozy sie na zuzycie w zimie

Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tym ale tak patrząc na moją instalację to mam chyba dokładnie coś takiego teraz. Mieszacz w złym miejscu, jak kolega zauważył "środek do przeróbki". I teraz czy wystarczy uporządkować to przekładając mieszacz w tam to miejsce zaznaczone żeby rzeczywiście mieszał wodę na grzejniki? Czy to bezpieczne w razie zaniku zasilania jak pompki staną? To jest układ otwarty.  Jak mówię nie znam się kompletnie na instalacjach, próbuje sam to ogarnąć, dlaczego mi nie grzeją grzejniki tak jak powinny :)

Ps: a zamiast tego TSV3B mam termostat Afriso 35-60.

1903181478_Zrzutekranu2019-07-6o22_56_13.png.c03cbf038aee36b7096c2064b203d3a0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktyczny schemat

Jesli dobrze pamietam wypowiedz z innego postu

W tym ukladzie 1 pompa na powrocie a 2 za mieszaczem pcha na instalacje

Jak brakie pradu to calosc stanie w sensie pracy

Ile masz m2 i kaloryferow


Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym układzie nie możesz dać dodatkowego mieszacza, bo do mieszacza musisz dołożyć pompę a wtedy będą pompy w szeregu. Żeby było dobrze trzeba dać sprzęgło. Za sprzęgłem możesz wtedy dać mieszacze i pompy równolegle

Jeśli masz termostaty na grzejnikach to wystarczy pompa i mieszacz na powrocie do ochrony powrotu a obniżenie temp na instalację nie jest konieczne - temperaturą wewnętrzną zajmą się termostaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o podpowiedź czy dobrze kombinuję. Mieszacz przenieść wyżej tam gdzie ciepła idzie na grzejniki i spotyka się z zimną. Pompkę nr 2 przenieść na rurę za nią. Czy wtedy rzeczywiście zacznie mieszać tak jak ustawię na sterowniku temp. mieszacza jaka ma iść na grzejniki? Zamiast mieszacza niżej grze jest obecnie (czyli generalnie nic nie miesza...) wstawić zwykły trójnik i woda powracająca będzie szła na pompkę 2 i na instalację a część na termostat Afriso i do kotła. Dobrze myślę czy lipa...

PS: to jest chyba to co znalazłem na necie na tym schemacie wyżej. Ten sam układ, tyle że u mnie dołożono ten zawór mieszający w złym miejscu...

20190707_072534_resized.thumb.jpg.8f30a8d1e7f9114305767a67ec917e22.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widze sensu na zawor 4 d, kociol nie bedzie przeciez non stop praciwac na wysokiej temp.

 

Zanim zaczniesz przerabiac poczytaj na forum o instalacji z buforem

 

Wysłane z mojego LG-M700 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, tomek1979b napisał:

a zamiast tego TSV3B mam termostat Afriso 35-60.

I tu jest podstawowy błąd - jak TVS3 ma za zadanie nie puścić na powrót kotła temp niższej od np 55C to Afriso ma odwrotnie działanie - nie puści na kocioł temp wyższej niż zadana np 50C.

Wszystkie dotychczasowe propozycje autora tematu na temat poprawienia są złe!

Albo dajesz jak ci już proponowali zaw ochrony powrotu np ten TVS, lub VTC bez dod regulacji temp wody na instalację, tylko głowice na grzejnikach

Albo dodajesz sprzęgło   między obiegami + poprawny zaw ochrony powrotu - wtedy możesz regulować temp wody na grzejniki zaw 3-D z siłownikiem, wtedy nie trzeba głowic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor, jak dam ten mieszacz na ochronę powrotu to w jaki sposób będę nim regulował temperaturę jaka ma iść na grzejniki? Przecież jak na sterowniku temp. zadana mieszacza ustawie 30 st. to tyle pójdzie do kotła. Nie rozumiem...

 

Wychodzi na to że najprościej wstawić TVS3 zamiast afriso, pozbyć się mieszacza i pomki, i polegać na termostatach grzejnikowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.