Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w doborze kotła na pellet


suzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

szukam kotła na pellet do nowo postawionego budynku - dom w zabudowie bliźniaczej - całość 213 m^2 , będzie jeden wspólny piec, dwa zbiorniki na wodę po 300L każdy. Parter ogrzewany w całości ogrzewaniem podłogowym + grzejniki, na górze tylko grzejniki. Dom z poddaszem - dach to pełne deskowanie + 25 cm wełny o lambdzie 0,033, sciany postawione z Porothermu, ocieplone styropianem grafitowym 15 cm lambda 0,031, podłoga - 10 cm styropianu o lambidze 0,030. 

 

Proszę o pomoc w doborze kotła. Dobrze, żeby miał zasyp z góry (chodzi mi o podajnik, który znajduje się na górze). Chciałbym zainwestować już w coś lepszego co posłużyło by długi okres czasu.

 

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/5pmh

 

Fajnie byłoby także, jakbym dostał dofinansowanie na zakup tego kotła. 

Z góry dziękuję za pomoc. 

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz  coś "dobrego" co wymaga minimum obsługi i gdzie nie będziesz przesiadywał w kotłowni grzebiąc w ustawieniach żeby to w miarę dobrze pracowało polecam włoskie lub duńskie konstrukcje. Kotły działające na zasadzie "włącz wyłącz". Z włoskich polecam Edilkamin Lagunę. Jak chcesz kocioł z wiekszym zasobnikiem to duński Black  Star. Jak budżet masz ograniczony i trochę więcej czasu na obsługę to polecam Ferroli Biopelet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie Laguna Edilkamina. Kompaktowe wymiary. Mam ten kociołek. Tylko dosypujesz pellet i dwa, trzy razy w sezonie opróżniasz pojemnik na popiół. Nic nie ustawiasz nic nie czyścisz. Kocioł sam się czyści zarówno palnik jak wymiennik, sam się odpopiela. Sam dobiera wszystkie parametry do prawidłowego spalania w zależności od zapotrzebowania. Jeśli chodzi o moc to myślę, że Laguna P 18 spokojnie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
Godzinę temu, suzik napisał:

 

 

Jeśli chodzi obsługę chciałbym, żeby jak najmniej tam zaglądać ;)

Przy Lagunie bedziesz tam zaglądał co 2-3 dni celem uzupełnienia paliwa ( zasobnik na 60 kg) Jeżeli Ci to nie przeszkadza, to kociol godny polecenia. 

I tak jak wyżej.... P18 wystarczy o ile Twoje wyliczenia nie są zaniżone przez stronę " ciepło właściwe". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

Kolego @suzik jedynym kotłem spełniającym Twoje potrzeby przy takiej instalacji CO gdzie połowa to podłogówka a reszta grzejniki + 2 X 300 L CWU. To jest ten produkt https://pellux.pl/pl/produkty/kotly-c-o-na-pelety/pellux-200touch/, uwzględniając powierzchnię Twej kotłowni. Innej alternatywy nie widać pozostaje jeszcze https://budmetnocon.pl/forest.php , ale pomimo jego klasy A++ to jego pojemność wodna jest mniejsza a cena kosmiczna. W Twym przypadku musi być kocioł z dużą pojemnością wodną ponieważ to jest  wymuszone obiegiem podłogówki gdzie pompa będzie chodziła cały czas zaś pozostały układ CO (Grzejniki) będą tylko dogrzewały pomieszczenia  , i tu proponuję wyłączenie pompy od termostatu po osiągnięciu temp w pomieszczeniach na górze, + dochodzi odbiór KW  z kotła na dwa niezależne zasobniki CWU.

Jest światełko w tunelu , że choć trochę ten palnik odpocznie.

Musisz poszukać profesjonalnego instalatora CO by to wszystko z głową podłączył.

Wiesz mi ten kocioł będzie miał co robić u Was w bliźniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robin60 a mógłbyś powiedzieć dlaczego np. ten kocioł  Laguna Edilkamina nie zda egzaminu w tym bliźniaczku?

Jeśli chodzi o tego pelluxa, kocioł 25kW powinien wystarczyć prawda? 

 

Może znasz jakiegoś dobrego instalatora w woj. świętokrzyskim?

Jeszcze nasunęła mi się jedna myśl. W tej kotłowni postawiliśmy dwa osobne filary (kominy). Może lepiej byłoby kupić dwa mniejsze piece? Co o tym sądzicie? Wtedy powierzchnia automatycznie na pół 106,5 m^2 i jeden CWU 300L. 

Szukam najlepszego rozwiązania ;)

 

Z góry dzięki za pomoc i odpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40

To zła myśl moim zdaniem. Po pierwsze masz małą kotłownie, a dwa kotły o niższej mocy nie oznacza, że one będę małe, a po drugie, to wyjdzie drożej... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

Wywołałeś mnie do odpowiedzi więc , z grzeczności Ci odpowiadam.

Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie jest kocioł bufor minimum 1000 l i sterowanie pogodowe mieszacza, ale jak piszesz skoro nie ma miejsca to ja nic na to nie poradzę.

Każdy kocioł da radę w tym i Laguna , ale jak go włączysz na jesieni to wyłączy się na wiosnę, będzie pracował non stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Biawar Pellux 200 20 kw jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Warto doposażyć go w moduł sondy lambda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze warto, aby pierwsze odpalenie wykonał serwis albo jakiś autoryzowany dystrybutor Biawara. Poustawia wszystko jak trzeba i powie co i jak. Jeśli chodzi o schemat podłączenia kotła, to dopilnuj żeby było sprzęgło hydrauliczne i zawór termostatyczny na 55 stopni, coś w ten deseń:

 

934318942_schematzesprzeglem.jpg.1193f30d76f75032ef9500592613d54a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze @Benton661 instalacja musi być prawidło wykonana no i pierwsze odpalenie serwis. Bo później mogą być problemy tak jak niżej;

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2019 o 19:36, robin60 napisał:

Wywołałeś mnie do odpowiedzi więc , z grzeczności Ci odpowiadam.

Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie jest kocioł bufor minimum 1000 l i sterowanie pogodowe mieszacza, ale jak piszesz skoro nie ma miejsca to ja nic na to nie poradzę.

Każdy kocioł da radę w tym i Laguna , ale jak go włączysz na jesieni to wyłączy się na wiosnę, będzie pracował non stop.

OOO a to ciekawe dlaczego Laguna ma pracować non stop w takiej instalacji ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

A ile będzie stać w postoju przy 40 litrach wody w kotle do ogrzania 210 m 2 i połowie podłogówki jak dom podwójny zapotrzebowanie na wodę ciepłą różne a pompy od podłogi chodzą non stop.

Proszę odpowiedz autorowi tematu. Bo mnie nie musisz nic udowadniać. Ja wiem swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tyle ile trzeba akurat Włoskie kotły nie są sterowane temperaturą wody tylko temperaturą otoczenia ( sygnałem z termostatu pokojowego) Wiec będzie czekał aż temperatura w domu spadnie i dopiero się odpali. Robię sporo takich układów w których np parter to podłogówka a piętro grzejniki ( dwa oddzielne termostaty i funkcjonuje to bardzo fajnie) podłogówka grzeje kiedy trzeba i kiedy trzeba grzeją grzejniki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu przyznam rację @robin60. Nie wszędzie sprawdza się schemat sterowania termostatem pokojowym. Tym bardziej jak jest podłogówka. Niektórzy wolą żeby podłoga np w łazience grzała cały czas. A tu jeszcze dochodzą 2 bojlery po 300 L na każdą rodzinę. Eliks kupował do łazienki dodatkowy grzejnik na prąd. O typowym komforcie przy takim grzaniu (start, dogrzewanie, stop)  nie ma więc mowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Benton661 napisał:

Tu przyznam rację @robin60. Nie wszędzie sprawdza się schemat sterowania termostatem pokojowym. Tym bardziej jak jest podłogówka. Niektórzy wolą żeby podłoga np w łazience grzała cały czas. A tu jeszcze dochodzą 2 bojlery po 300 L na każdą rodzinę. Eliks kupował do łazienki dodatkowy grzejnik na prąd. O typowym komforcie przy takim grzaniu (start, dogrzewanie, stop)  nie ma więc mowy...

Dlaczego ? Spoko całkiem fajnie to funkcjonuje zrobiłem naprawdę dużo takich układów na Redach na Lagunie i wszyscy są zadowoleni nikt nie marudził że ma zimną podłogę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Benton661 napisał:

Tu przyznam rację @robin60. Nie wszędzie sprawdza się schemat sterowania termostatem pokojowym. Tym bardziej jak jest podłogówka. Niektórzy wolą żeby podłoga np w łazience grzała cały czas. A tu jeszcze dochodzą 2 bojlery po 300 L na każdą rodzinę. Eliks kupował do łazienki dodatkowy grzejnik na prąd. O typowym komforcie przy takim grzaniu (start, dogrzewanie, stop)  nie ma więc mowy...

To jeśli sterowanie podłogówką termostatami pokojowymi się nie sprawdza to po co są systemy sterowania strefowego do układów ogrzewania podłogowego przecież 90% z nich działa na zasadzie start stop ( zamknij przepływ/otwórz przepływ) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoby, które paliły ekogroszkiem długi czas, gdzie podłoga była ciepła non stop  po takiej radykalnej zmianie mogą czuć dyskomfort. Do tego dochodzą jeszcze te 2 duże bojlery o nieokreślonym poborze ciepłej wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z bojlerami może żaden problem. Kocioł będzie się częściej odpalał. Gorzej z dyskomfortem w łazience na podłogowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.