Skocz do zawartości
IGNOROWANY

JAKI KOCIOŁ ?


Grzechu82

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Pytanie częste, ale pewnie dlatego że każdy chciałby pomocy dla własnego przypadku.

Ja również zwracam się do Was z takim pytaniem i prośbą.

Jaki kocioł - marka i moc ????

Mam do piętrowy - 170 m2 podłóg w ogrzewaniu podłogowym ( tylko niski parametr) - parter 70 m2 (1 rozdzielacz - 10 obiegów) oraz piętro 100 m2 ( 2 rozdzielacze po 8 obwodów). Wylewka anhydrytowa, gaz z sieci. Pętle od 70 -80 m. Liczone OZC, podłogówka wg. projektu. W sumie 1300 m rurki.

Z projektu wyszło zapotrzebowanie 7 kW na co i 1 KW na cwu.

Do tej pory myślałem o takim rozwiązaniu:

Immergas victrix TT 20 + zasobnik Immergas 160 + zestaw pomp ze sprzęgłem DIMM (2 pompy) + sonda zewnętrzna + sterownik pogodówka CARv2 ( koszt takiego zestawu 8000 zł)

Chciałbym dokupić drugi termostat ( sterownik) bo chciałbym osobno sterować dołem i osobna górą. Nie mam termostatów w każdym pokoju.

Pytania

Czyto dobry zestaw (czy 12 KW może starczy?), czy zaproponowalibyście coś innego. 

Czy vixtrix jest ok, czy lepiej dopłacić do EXA z wymiennikiem z nierdzewki ( ale moduluje od wyższej mocy)

Czy może inny model lub inna firma - Junkers , Termet, Vaillant, Vaissman ( chociaż raczej mnie nie stać), w cenie podobnej j.w.

W moim mieście raczej nie będzie problemu z serwisem w żadnej z marek.

Immergas przyciągnął mnie ceną oraz opiniami o dobrej elektronice (sterowaniu).

 

Pomóżcie proszę.

 

@sambor @teres @odpowietrznik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz brać tego Immergasa z zestawem DIM. Nie brałbym Exa tylko właśnie Victrixa. Będziesz musiał dołożyć naczynie przeponowe na 90%.

A jakbyś wziął Junkers Cerapur Smart albo nawet Compact (palniki te same) + sprzęgło + pompa + MM100 + regulator. Drobnym minusem jest, że masz jedną temperaturę na wyjściu z podłogówki na cały dom, ale oczywiście sterowaną pogodowo. Na 100% nie będzie drogo.

Termet się nie nadaje.

Z Vaillanta zrobisz to samo, co z Junkersa. Ewentualne dodatkowe obiegi wyjdą Cię taniej (jeśli Ci na nich zależy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za odpowiedź.

Skalkuluje sobie jeszcze taki wariant jak podałeś. Zobaczę jak to wyjdzie cenowo.

A jeżeli chodzi o moc, to 12 czy raczej 24 ?. Mam 2 wanny, 2 deszczownice i 2 Kobitki.

I czy sterowanie dla takich założeń będzie optymalne ? ( 2 sterowniki - góra i dół) czy lepiej coś jeszcze dołożyć, albo z czegoś zrezygnować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasobnik 150L i kocioł 12 kW, albo mniejszy zasobnik i mocniejszy kocioł. Jak masz duże deszczownice, to może 200L

Jak masz osobno rozdzielacze podjechane do kotłowni, to można myśleć o oddzielnym sterowaniu temperaturą na parterze i piętrze. Wychodzi to dość drogo. Ja bym na początek dał jeden sterownik i starał się to wyregulować na rozdzielaczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Grzechu82 napisał:

Z projektu wyszło zapotrzebowanie 7 kW na co i 1 KW na cwu

Bzdura!

Ale ponoć masz projekt podłogówki i od tego trzeba zacząć -jakie są warunki zasilania? ,jakie przepływy sumaryczne?

1 kW to potrzeba do 1 szklanki herbaty, a nie do grzania bojlera. 

12 godzin temu, Grzechu82 napisał:

Czyto dobry zestaw (czy 12 KW może starczy?)

Nie wystarczy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka wygląda na OK, ale skąd ten 1kW na potrzeby CW? - to tak jakby było grzanie CW cały czas, a przy kotle kondensacyjnym jest to niemożliwe - kocioł grzeje albo CW albo CO, jak grzeje CW to dom stygnie, teoretycznie aby ta przerwa była mało zauważalna przyjmuje się że przerwa na grzanie CW nie powinna przekraczać

20-30min i w ten sposób dobiera się kocioł kondensacyjny - z jednej strony zapotrzebowanie domu na moc grzejną ( CO) z drugiej zapotrzebowanie na grzanie CW i wybiera się większy wynik,

Przeważnie CO jest mniejsze niż CW, które decyduje o mocy kotła.

Ponadto na potrzeby mieszkańców określa się zasobnik CW - średnio 50l/ osobę  dziennie. i mamy wtedy pojemność zasobnika, a moc kotła na potrzeby CW powinna zapewnić nagrzanie tej pojemności w czasie nie większym niż 30min.

I tak powinieneś dostać w projekcie, a nie jakieś śmieszne 1kW.

Możliwe że to 1kW to do bilansu energetycznego jest policzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może projektant(-ka) założył (według mnie słusznie), że przerwy na ogrzewanie zasobnika przy akumulacji ciepła w wylewkach są niezauważalne. Lepsze to niż gdyby napisał np. CO 7 kW + CWU 10 kW = 17kW - to by była bzdura.

PS. rozmawiałem ostatnio z klientem i był bardzo zadowolony z zasobnika 150L + kocioł 14kW. Zwaliła mu się rodzina na głowę, w domu mieszkało 8 osób i nie brakowało nikomu ciepłej wody :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, teres napisał:

Może projektant(-ka) założył (według mnie słusznie), że przerwy na ogrzewanie zasobnika przy akumulacji ciepła w wylewkach są niezauważalne. Lepsze to niż gdyby napisał np. CO 7 kW + CWU 10 kW = 17kW - to by była bzdura.

Nie pisz głupot - z resztą co mi do tego, ja swoje napisałem i mnie to co ty piszesz ani ziębi, ani grzeje.

PS jak zapewnisz ten 1kW do grzania CW przy pomocy kotła gazowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sambor napisał:

Nie pisz głupot - z resztą co mi do tego, ja swoje napisałem i mnie to co ty piszesz ani ziębi, ani grzeje.

Gdzie napisałem głupotę, możesz wskazać?

8 godzin temu, sambor napisał:

PS jak zapewnisz ten 1kW do grzania CW przy pomocy kotła gazowego?

A kto mówi o zapewnianiu takiej mocy. Napisałem, że według mnie lepiej, że projektant tak to napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, teres napisał:

Gdzie napisałem głupotę, możesz wskazać?

Cały post #8 - przeczytaj go kilka razy i zastanów się nad jego treścią.

Zasobnik  150l do kotła 14kW w zasadzie przez większość sezonu ujdzie, większość kotłów gazowych grzeje CW z większą mocą niż nominalna moc kotła a czas przerw zależy od temp na zewnątrz i szybkości wychładzania się budynku.

 Wiele zależy od zasobnika i samego kotła oraz temp do której grzejemy wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2019 o 08:51, sambor napisał:

Nie wystarczy!

To ile wystarczy ?

 

W dniu 23.05.2019 o 08:33, teres napisał:

Jak masz osobno rozdzielacze podjechane do kotłowni, to można myśleć o oddzielnym sterowaniu temperaturą na parterze i piętrze. Wychodzi to dość drogo. Ja bym na początek dał jeden sterownik i starał się to wyregulować na rozdzielaczach.

Osobno idą rury od rozdzielacza z piętra osobno idą z parteru. Od początku zakładałem dwie pompy ze sprzęgłem i dwa sterowniki- parter i piętro (stąd w zestawie DIMM), choć nie wiem do końca czy dobrze, bo może jest prostszy sposób.

 

18 godzin temu, sambor napisał:

Nie pisz głupot - z resztą co mi do tego, ja swoje napisałem i mnie to co ty piszesz ani ziębi, ani grzeje.

Szkoda się sprzeczać, doceniam Wasze wpisy i pomoc, bo przeczytałem sporo wątków z Waszymi wpisami i zależy mi na opinii obojgu.

 

W dniu 22.05.2019 o 22:04, teres napisał:

Możesz brać tego Immergasa z zestawem DIM. Nie brałbym Exa tylko właśnie Victrixa. Będziesz musiał dołożyć naczynie przeponowe na 90%.

 Dlaczego nie EXA i dlaczego musi być dodatkowe naczynie przeponowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.05.2019 o 22:04, teres napisał:

Termet się nie nadaje.

Może podaj dlaczego?

Ja do takiego domu proponuję właśnie termeta Golda  ze sterowaniem pogodowym, będzie na pewno działać.

Moc 20kW , można dać dodatkowo sterowanie Open therm

W dniu 22.05.2019 o 19:48, Grzechu82 napisał:

Immergas przyciągnął mnie ceną oraz opiniami o dobrej elektronice (sterowaniu).

Akurat elektronika  jest fatalna!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem ofertę Termeta i wygląda ciekawie. Sprawdzę tylko serwis w okolicy.

Widzę ze mają też zestawy pompowe i zasobniki, tylko czy dobre?

Jeżeli chodzi o sterowniki Termeta to rozumiem że wybierać jedynie te które nie działają na zasadzie on/off ?

@Ksieciunio @Animus może Wy coś wrzucicie do koszyczka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, sambor napisał:

Cały post #8 - przeczytaj go kilka razy i zastanów się nad jego treścią.

Nadal nie wiem o co Ci chodzi :-/

13 godzin temu, sambor napisał:

Zasobnik  150l do kotła 14kW w zasadzie przez większość sezonu ujdzie, większość kotłów gazowych grzeje CW z większą mocą niż nominalna moc kotła a czas przerw zależy od temp na zewnątrz i szybkości wychładzania się budynku.

Przy ogrzewaniu podłogowym jest luz, przy grzejnikach lepiej żeby był mocniejszy kocioł, który szybciej zagrzeje zasobnik.

4 godziny temu, sambor napisał:

Może podaj dlaczego?

Bo nie umieją zrobić fajnego sterownika który:

1) potrafi zmienić temperaturę CWU na kotle, naładować zasobnik, wygrzać legionellę

2) skoryguje płynnie moc palnika jeśli w środku jest już ciepło, ale trzeba jeszcze minimalnie grzać

3) będzie widział, że na polu zaczyna się robić cieplej i można bardziej ograniczyć grzanie

4) będzie potrafił sterować pompą cyrkulacji według zaprogramowanego harmonogramu

Za dużo jest doktoryzowania się ze sterownikami OT do Termeta.

4 godziny temu, sambor napisał:

Ja do takiego domu proponuję właśnie termeta Golda  ze sterowaniem pogodowym, będzie na pewno działać.

Moc 20kW , można dać dodatkowo sterowanie Open therm

Akurat elektronika  jest fatalna!

Ja montuję te Termety do starszych instalacji z grzejnikami, do tego dostają w pakiecie sterownik pokojowy np. Auraton. Jak do tej pory 100% zadowolonych klientów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto, według Ciebie, robi sterowniki posiadające powyższe funkcje ? Do tej pory myślałem że Immergas ma naprawdę dobre sterowanie ale sambor zwiększył moją czujność i drążę dalej.

Naczytałem się ostatnio sporo też o Vaillancie (piec+sterowanie) i w ogóle zrobił mi się mętlik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.05.2019 o 22:29, Grzechu82 napisał:

@Animus może Wy coś wrzucicie do koszyczka ?

Nie widzę potrzeby zaśmiecania wątku moimi wpisami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Teres ja tez bylem sceptycznie nastawiony do sterownika termeta ale zaskocze cie cterownik cr 11011 dedykowany do termeta wszystko co wymieniasz w 3 pierwszych punktach to potrafi. Pkt.4 mozna rozwiazac kupujac programator za 30 zl. A jak chcesz cos jeszcze ładniejszego to tech robi sterownik z open therm dotykowy. A sam open therm niczym nie jest bardziej skomplikowany od innych sterownikow. Fakt jest tylko taki ze do dwoch obiegow termet sie nie nadaje bo sa lepsze rozwiazania. Podzielam twoje zdanie z podłogowka i moca kotla. Nawet jak 45 minut bedzie grzal cwu to w nowym budownictwie bedzie to niezauwazone. Mozna smialo brac 12kW na 150L co i tak bedzie ok 15kW dla cwu. Co do Auratona to powiem ze z moich testow wszystko jedno czy damy on/off (auraton) czy pid (11011). Oczywiscie w obu przypadkach czujnik temp zewn. Jak sie dobrze wstrzelimy z krzywą spalanie takie same. Na cr 11011 duzo wiecej opcji do ustawien, fajny jest programator grzania cwu, wplyw pomieszczenia na moc kotla, i sporo ustawien uzytkownika.

Grzechu82 jak chcesz 2xmm100 to musisz cw 400 na jeden obieg i kolejny regulator na drugi obieg. Ale lepiej jest zrobic podłogowy na cw 400, podłoga na 1xmm100 w niego zawor 3d i pompe podlogi. Pompe grzejnikow wpinasz w kociol.Krzywa grzewcza dla podłogi i osobna na kotle dla grzejnikow. Kociol pracuje non stop. Na grzejnikach termostaty.

Reasumujac jak 1 obieg to jak Sambor radzi - Gold + czuj. zewn + cr11011. 

Jak 2 obiegi junkers, mm100, cw 400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo że się wtrącę do tematu, ale sam jestem w trakcie wyboru pieca i tych wszystkich innych niezbędnych bajerów, mam dom z 1970 - stare budownictwo, ale leci generalny remont więc nowe okna, ocieplenie itp. W domu będzie podłogówka ~ 120 m2 + 2 drabinki w łazienkach + grzejnik w "przedpokoju" / "ganku" - wejściu do domu + 3 grzejniki w piwnicy. Hydraulik który aktualnie zaczął działać w domu mówi że piec immergas + mieszacz do podłogówki + zasobnik 150l ale czy nie lepszy byłby zestaw z Junkers'a ? Moglibyście mi podać dokładnie co by było dokładnie potrzebne (jaki dokładnie piec, jaki moduł, jaki zasobnik) aby było najoptymalniej. W gospodarstwie domowym mam 3 kobitki - więc ilość ciepłej potrzebnej wody będzie niebawem (jak młode podrosną) dość kluczowa, a i żeby zużycie gazu nie było zabójcze :)

 

Dodam że nie jestem zbytnio obeznany w temacie więc prosiłbym o podanie dokładnie każdego elementu jaki będzie potrzebny. Sterowanie podłogówką chcę mieć w każdym pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to albo zrobisz 2x MM100 do tego cw 400 i CW 100 ale będziesz w ten sposób kierował się dwoma pomieszczeniami nadrzędnymi po jednym na kondygnacje. Nie wiem czego w ten sposób oczekujesz ale efekt bedzie taki ze bedziesz mogł sterować tylko kondygnacją jako całością. Ja bym zrobił na jednym obiegu wszystko lub jeżeli chcesz sterować każdym pomieszczeniem z osobna to listwa i siłowniki na belki, pieniądze podobne a szerszy wachlarz ustawień choć na 70 m2 na dole i 100 na górze nie nasterujesz się bardzo z osobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.