Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Wyczyścić Kocioł żeliwny


Rekomendowane odpowiedzi

witajcie. Mam konkretne pytanie. Sprawa dotyczy zwykłego kotła żeliwnego o mocy gdzieś ok. 55kW. Palone w nim jest od chyba 4 sezonów. Zawsze jak go czyściłem po sezonie to nie miałem żadnych problemów z usunięciem większości zabrudzeń, sadzy i innych brudów. W zeszłym sezonie było w nim palone mokrym drewnem głównie z sosny, ojciec i dziadek ładowali w nigo co popadnie. Po jakimś czasie zauważyłem ze sie robi wszędzie taka skorupa czarna od wewnątrz pieca w komorze spalania i w rejonie rurek. Teraz sie temu przyglądnąłem i zabrałem sie za usuwanie. I pojawił sie problem. Ta skorupa nie chce sie poddać! zastosowałem różne metody drapania, lekkiego obstukiwania. Nic! dodam ze wygląda to jak smoła, przepalona żywica z drewna i w dodatku różne plastiki śmieci :/ sie to tak zapiekło ze hej. Grubość szacuje na 1..2 mm. na zdjęciach powinno być widać to czarne dziadostwo. Wydaje mi się ze musi być jakaś metoda na oczyszczenie pieca. Nie wiem, chemicznie? jakiś środek czyszcząco-żrący? Tak skorupa na bank zmniejsza wydajność kotła a u nas w domu zawsze słabo sie grzało. dopiero teraz piec będzie pracował na pełnym ciągu, bo usunąłem drugą rurę od starego pieca na olej (pamiątka z dawnych lat jak jeszcze był olej za 0,70zł) I tan fakt powodował ze sie strasznie źle spalało w piecu. dodatkowo jak przywiózł dziadowski węgiel to już kaplica było ogrzać dom. Panowie znacie jakiś sposób na to???

post-8272-1244379320_thumb.jpg

post-8272-1244379335_thumb.jpg

post-8272-1244379347_thumb.jpg

post-8272-1244379358_thumb.jpg

post-8272-1244379370_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otwierasz wszystkie grzejniki gdzie się da - tak aby był jak największy pobór ciepła i wygrzewasz kocioł przez 2-3 ha, tak aby temperatura kotła oscylowała w granicach 85-95C przez cały ten czas - potem czyszczenie kotła,póki jeszcze gorący. Większość syfu powinna ścieknąć do wymiennika na dole lub się spalić,resztę wyskrobać

 

pozdrawiam :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.