Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulator ciągu kominowego co lepsze? Smart Flow?


HardyDemon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym zamontować regulator ciągu kominowego w celu oszczędności pelletu. 
Jednak usłyszałem od znajomego, ze lepsze od tradycyjnego regulatoru ciągu kominowego będzie smart flow ponieważ dodatkowo osusza komin i chroni go.

W moim przypadku może mieć to znaczenie ponieważ mam stary murowany komin i może mieć to dla niego ochronę. Ale różnica w cenie jest spora.

Proszę o opinie czy sens jest płacić ponad 100% więcej i jak to się ma w praktyce.

https://www.youtube.com/watch?v=Rfe7HCkP75k

 

Pozdrawiam i dziękuje za radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
19 minut temu, HardyDemon napisał:

 

W moim przypadku może mieć to znaczenie ponieważ mam stary murowany komin 

Lepiej zainwestuj we wkład do komina. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie licz na cuda. Jedno i drugie reguluje ciąg kominowy i po to służy. Moim zdaniem prędzej czy później będziesz montować wkład. Ja sam na tym chciałem zaoszczędzić ale sąsiadowi z podobnym domem wyszło po 2 miesiącach i w listopadzie musiał kuć tynki więc ja nie chciałem tego błędu powtórzyć u siebie. 12m wkładu fi 130mm z robotą na gotowo wraz z tynkowaniem dziury na ścianie 2200zł brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość robin60

Kolego @HardyDemon, jeśli nawet zainwestujesz we wkład kominowy i doposażysz się w regulator ciągu Darco to i tak będziesz spod skraplacza wylewał wodę co jakiś czas ponieważ ten regulator tylko i wyłącznie przyniesie Ci połowiczne korzyści w postaci takiej iż ograniczy Ci ciąg kominowy wraz z jego wychłodzeniem a co za tym idzie kondensatu będzie jeszcze więcej. Zmniejszysz ilość spalonego pelletu , ale to kiepskie rozwiązanie.

Jak doposażysz się we wspomniany smartflow to korzyści będą obopólne komin suchy opału mniej a co za tym idzie wkład wytrzyma CI dużo dużo dłużej.

Zapytaj kolegę @Darek21  co się stało jak zamontował wkład w komin murowany, oraz zastosował regulator Darco, ile misek wody musi wylewać spod skraplacza i co dzieje się z wkładem po niespełna 2 latach użytkowania a wkład ze stali 144.04.

U mnie komin FI 200 na wkładzie ze stali,  smartflow już ponad 5 lat komi suchy jak pieprz i zero pary z komina. A temp. spalin na kotle nie osiąga 90 st.

Więc powiem CI krótko to co pisze producent tego regulatora na stronie to prawda i tylko prawda.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@robin60 zdania sa podzielone i ja jestem tego przykladem. Komin krotki jakies 6 m wyniary 27x27 murowany. Ciag zawsze dobry lub nawet za duzy. Bez regulatora Darco co roku problem z mokrym kominem okolo 1 m od konca. Nie bylo tego tyle aby przesiaklo ale wizualnie i organoleptycznie byl mokry. Nie wiem ile w tym "zaslugi" regulatora Darco ale po jego zamontowaniu obraz mokrego komina ustapil (zredukowal sie do prawie niezauwazalnego). Obecnie i tak jestem na etapie montazu wkladu ze stali fi200 i jesli bede mogl sie podzielic za rok/dwa wnioskami to to zrobie.

Co do smartflow nie wypowiadam sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zdania są podzielone bo Darco nie "pomaga" w tworzeniu się wody w kominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wkład owalny fi 100x150 około 8 metrów, przestrzeń między wkładem a kominem wypełniłem perlitem. W wyczystce Darco. Palę pelletem od października i w odskraplaczu nie widziałem kropli kondensatu a w wyczystce tylko pył. Nie wiem czy to zasługa Laguny która ma wentylator wyciągowy, perlitu czy to regulator Darco tak działa ale komin suchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie w sprawie skraplania się wody w kominie to ja jestem specjalistą chyba :) Posiadam komin w ścianie zewnętrznej jest zimny. Temperatura spalin przy mocy maksymalnej nie przekracza 90 stopni.  Zamontowany wkład kominowy fi 150 , dodatkowo regulator ciągu Darko dający zimne powietrze. Skutek do przewidzenia zimą ok litr wody z komina na dobę i to żrącej. W sumie to dobrze że w kotle się nie skrapla. Jak masz wolne ze  600 zł to myślę że regulator smartflow ma przewagę nad Darko bo nie dodaje do komina zimnego powietrza. Kondensat jest bardzo żrący w ciągu 2 lat przerdzewiała nierdzewna miska o grubości 1mm wykonana ze stali chirurgicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek  skropliny  masz bo wkład dolega ci do  zimnego komina a blacha  skutecznie chłonie zimno , a spalinami nie jesteś w stanie dogrzać ściany , u mnie komin ceglany , biegnie przez środek domu ,nie jest już tak sucho jak kiedy paliłem w kopciuchu ,ale tragedii nie ma , ja myślę wstawić smartflow i zobaczę jakie będą efekty ,przynajmniej deszcz tam nie będzie padał , o wkładzie na razie nie myślę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję za pomoc i zaangażowanie w temacie. Jestem wdzięczny za odpowiedzi :)

Reasumując temat z tego co wyczytałem Smart Flow ma zdecydowaną przewagę nad zwykłym regulatorem ciągu. 

Zredukowanie wilgoci w kominie przez Smart Flow spowolni proces niszczenia się komina po przejściu z pieca śmieciucha na pellet tak? 

Nie ukrywam, że bardzo chciałbym uciec od tematu stosowania wkładu do komina. Popytam instalatorów o zamontowanie tego rozwiązania. 

pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Darek21 napisał:

...dodatkowo regulator ciągu Darko dający zimne powietrze...

W zasadzie to o temperaturze powietrza w kotłowni.

A mnie zastanawia pewne zjawisko: Jakkolwiek zimą unoszący się tuż nad kominem "dym" często jest po prostu parą wodną, która po 2-3-5 metrach znika. Latem gdy temperatura powietrza jest np. 20-25 C zjawisko to nie występuje. Szkoda że nie ma @heso on lubi wyjaśniać takie proste rzeczy... A może ktoś inny pokusi się o analizę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba lata, wystarczy kilka stopni na plusie i tej de facto pary już nie widzisz. 

 

@HardyDemon tylko nie wyciągaj pochopnych wniosków bo nikt Ci tutaj nie da gwarancji że do ceglaka zamontujesz smart flowa i będzie wszystko cacy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, eliks napisał:

...że do ceglaka zamontujesz smart flowa i będzie wszystko cacy. 

Nie będzie lub będzie tak samo jak w każdym innym przypadku gdy zostanie osiągnięty punkt rosy.

Wchodze na Wikipedie a tam:

Temperatura punktu rosy lub punkt rosytemperatura, w której może rozpocząć się proces skraplania gazu lub wybranego składnika mieszaniny gazów przy ustalonym ciśnieniu, a w przypadku mieszaniny gazów, również przy określonym składzie.

Przybliżony wzór służący do wyznaczenia temperatury punktu rosy (chyba powietrza - nie spalin = mieszaniny gazów):

td=H1008⋅[112+(0,9⋅t)]+(0,1⋅t)−112,{\displaystyle t_{d}={\sqrt[{8}]{\frac {H}{100}}}\cdot [112+(0{,}9\cdot t)]+(0{,}1\cdot t)-112,}{\displaystyle t_{d}={\sqrt[{8}]{\frac {H}{100}}}\cdot [112+(0{,}9\cdot t)]+(0{,}1\cdot t)-112,}

gdzie:

td{\displaystyle t_{d}}{\displaystyle t_{d}} – temperatura punktu rosy [°C],
t{\displaystyle t}t – temperatura [°C],
H{\displaystyle H}H – wilgotność względna w %.

 

Liczył niczego nie będę ale moją uwagę przykuło t - temperatura [C] i H - wilgotność względna w %

Edit: Formatowanie tekstu usunęło wzór, jak ktoś będzie zainteresowany to znajdzie w wiki. Bardziej chodzi mi o to: t - temperatura [C] i H - wilgotność względna w %

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Od maja zeszłego roku palę w kominie z cegły 30x30cm ale ekogroszkiem i spaliny prawie nigdy nie przekraczają 60-70 stopni a komin mam suchy być może suchy bo w środku domu i docieplone poddasze wełną a sam komin wystaje poza szczyt tylko jakieś 30cm i jak na razie nie widać jakichś niepokojących oznak , zimą jak był duży ciąg i wiatr wyrywał z kotła wszystko to otwarłem klapkę wyczystki i zapomniałem o tym aż do nie dawna i być może też coś pomaga takie wentylowanie komina nie wiem nie znam się aż tak na tym ale jest suchuteńko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to co zimą widzicie z komina , wydechu samochodowego , wydychanego powietrza to skroplona para wodna czyli mgła , pary wodnej nie widać bo to gaz który musi zostać  gwałtownie schłodzony żeby mógł się skroplić i uwidocznić w postaci mgły ,czy rosy , potrzeba do tego dużej różnicy temperatur ,właśnie z tego bierze się kondensat trzy tek zwane roszenie w kotle , teoretycznie wydawało by się proste nie dopuścić do gwałtownego schładzania pary wodnej i w kominie będzie sucho ,para w postaci gazu  pójdzie w atmosferę , gorzej w praktyce .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Trener40
10 godzin temu, HardyDemon napisał:


Jednak usłyszałem od znajomego, ze lepsze od tradycyjnego regulatoru ciągu kominowego będzie smart flow ponieważ dodatkowo osusza komin i chroni go.

Jeżeli osusza, to oznacza, że dusi w kominie spaliny aby wygrzac komin. Przy kotle w którym jest zamontowany wentylator nie powinno się dusić tego co ma wylecieć... Takie moje zadanie ( a może może się myle). 

Mam wkład i jeszcze nigdy nie zauważyłem żeby coś mi płynęło odpływem z komina,a temp spalin oscyluje w granicach 100-120 st na czopuch. Komin zaledwie 6m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem nasada Smartflow - oprócz filtracji zanieczyszczeń (tak podaje producent) - zmienia punkt rosy? Źle zmienia jeden z warunków do jego wystąpienia?

Jako, że nasada "nie dopuszcza" innego powietrza do komina a tylko reguluje jego stały przepływ (podciśnienie w kominie) rozumiem że wilgotność spalin (mieszaniny gazów) jest stała - od czopuch aż po wylot? Jedynie co może zmienić to temperaturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kordjano napisał:

...to co zimą widzicie z komina , wydechu samochodowego , wydychanego powietrza to skroplona para wodna czyli mgła , pary wodnej nie widać bo to gaz który musi zostać  gwałtownie schłodzony żeby mógł się skroplić i uwidocznić w postaci mgły...

A mnie interesuje ciekawostka: Gdybys tak mogł wymieszac dwa gazy:

1. O temperaturze 80C i wilgotności: hmm nie wiem załóżmy 70%,

2. Oraz gaz o temperaturze 25C i wilgotności 40%

w stosunku 20% pierwszy i 80% drugi to czy do skroplenia by doszło? A może jeszcze jakieś inne dane są potrzebne?

PS. Skład obu (różnice) pomijam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przy paleniu pelletem i dobrym wymienniku występuje to samo co w kotłach gazowych i tego się nie przeskoczy. Jak z komina leci para to i w środku będzie woda. W sumie można pogorszyć odbiór ciepła przez wymiennik ale wtedy wylecą ciężko zarobione złotówki:)

ps. Rura w kominie jest obsypana keramzytem i chyba lepiej mieć nie może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No,kiedy bedzie para wodna trzymana w kominie dlužszy czas przy smartflow,i komin nie bedzie sa wystarczajaco dogrzewac,potem wiecej skroplin porobi sa.Wtedy lepiej classic RCK i powietrze  z kotlowni.RCK musi byč w tym samym pomieszczeniu jak kociol.Wylot spalin szybczsy i rozcienczony suchym powietrzem kotlowni,jesli jest sucha.U mnia komin 12m w srodku domu,cegelny.20x30,suchy,lekky pylek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem docentem  fizyki , więc nie wiem jaka musi być różnica temperatur i stężenie gazu , ale zauważ że nawet w lecie przy temperaturze 30st widzisz skropliny wylatujące z gotującego wodę czajnika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam rck więc nie porównam z wami, ale komin miałem suchy całą zimę (wkład). Mam typowy lotny pyłek tylko w środku. Czy wentylator wyciągowy w tym pomaga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kordjano napisał:

lecie przy temperaturze 30st widzisz skropliny wylatujące z gotującego wodę czajnika

 

2 minuty temu, Kordjano napisał:

Nie jestem docentem  fizyki , więc nie wiem jaka musi być różnica temperatur i stężenie gazu , ale zauważ że nawet w lecie przy temperaturze 30st widzisz skropliny wylatujące z gotującego wodę czajnika .

Ja też nie jestem.

Temperatura ok. 100C i wilgotność 100%

I po chwili znikają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak @Darek21 chodzi o temperature spalin i komina (w zasadzie to drugie wynika z tego pierwszego). W zasadzie to tylko to jest istotne. Ale kolega pyta o Smartflow lub RCK a nie izolacje cieplna.

Czekalem rowniez az ktos sie doczepi do moich 25C wpuszczanych do komina w ilosci 80% w stosunku do spalin ( celowo przesadzonych). Ten komin bez wody za darmo nie jest. Te iles m3 powietrza podgrzane do np. 25C kosztuje... W zasadzie to efekt podobny do otwarcia drzwiczek w kotle (no moze nie dokonca bo jeszcze zepsulbym spalanie).

Po drugie dalej nie znalazlem odpowiedzi jakim sposobem zmienia punkt rosy regulator Smartflow? Nie neguje, ale nie rozumie.

Tymbardziej zastanawiajace i niezrozumiale dla mnie jest to: 

11 godzin temu, robin60 napisał:

komi suchy jak pieprz i zero pary z komina.

To gdzie ta woda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.