Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Panele PV i grzałka 230V


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio namierzyłem panele CIS tanie jak barszcz i dlatego takie pytanie?

Czy łącząc 12 paneli po 4 w szeregu x3 wychodzi mi 216V i około 600W mocy na maxa można podłączyć bezpośrednio do grzałki 230V - 2kW z termostatem bimetalicznym który w razie co mógłby wyłączać obwód panel-grzałka?

Czy zastosowanie takiego czegoś ma sens czy lepsza byłaby grzałka o mniejszej mocy . Czy zwykła grzałka może być i czy to bezpieczne z tym wyłączaniem obwodu w razie przegrzania się wody?

Powiem tylko że taki zestaw kosztowałby mnie ok. 450zł za nowe panele, kable i grzałka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd zwarcia 1,4 Ax3=4,2 A napięcie pracy 43Vx4=172V  Moc zwarcia 43x3,6 x4=620 W . rezystancja obciążenia maksymalnego 40ohm.  To co Ty liczyłeś V oc to jest napięcie bez obciążenia przy oświetleniu 1000 W/m2. 40 Ohmowa grzałka z napięcia pracy 230V 1320 W musisz szukać takiej grzałki.

pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadłem jeszcze na taki pomysł żeby zrobić łączenie 3S4P rezystancja Twojej grzałki to 26 ohm co przy połączeniu 3x42=126V wymusi prąd 4,7 A rozkładając to na 4 stringi 4,7/4 =1,17 A na panel co idealnie trafia w dane katalogowe.

pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz @Hermogenes, ale moim zdaniem jest to takie "polskie" dziadowanie.
Bez elektronicznej przetwornicy się nie obędzie, która to zawsze wyznaczy najwyższy uzysk mocy z paneli fotowoltaicznych.

Nie jestem w temacie obeznany z aktualnościami na rynku, ale by było tanio, należało by szukać coś w stylu przetwornicy ECO Solar Boost.  
Wówczas łańcuch fotowoltaiczny możemy przewymiarować, by uzyskiwać zadowalające efekty sprawnościowe w dni o mniejszym nasłonecznieniu lub w dni o podwyższonej temperaturze otoczenia.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2019 o 08:03, szakallo napisał:

Czy łącząc 12 paneli po 4 w szeregu x3 wychodzi mi 216V i około 600W mocy na maxa można podłączyć bezpośrednio do grzałki 230V - 2kW z termostatem bimetalicznym który w razie co mógłby wyłączać obwód panel-grzałka?

Zwykły termostat taki jaki jest zabudowany przy grzałce na 230 V prądu przemiennego  AC nie nadaje się do prądu stałego DC jaki idzie bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych chodzi o łuk elektryczny  który powstaje przy rozłączaniu styków grozi to uszkodzeniem termostatu a nawet pożarem .Na filmiku dobrze widać  co się dzieje przy przełączaniu pomiędzy AC a DC .Do podłączenia paneli PV do grzałki najlepiej użyć regulatora grzałek PWM lub MPPT .

https://www.wykop.pl/link/3346701/ac-vs-dc-rozlaczanie-pod-obciazeniem/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły filmik Marcus - słyszałem o tym ale nie widziałem że to aż taki ładny łuk powstaje. Jak tak to trzeba pomyśleć o jakimś innym sposobie połączenia. PWM i MPPT wiem że to najlepszy sposób ale cena trochę nie po drodze z pomysłem taniego dogrzewania wody w zasobniku. Czytałem o żarówce podobno skutecznie niweluje łuk ale przyznam że chyba potrzeba poszperać jeszcze zanim zabiorę się za wykonanie i zakupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hermi sterownik zacny tylko ta cena :( 

Czy ktoś spotkał się z jakimś sterownikiem bez wyświetlacza i innych mało potrzebnych bajerów, jakiś eprom do zaprogramowania aby reszta działała bez zaglądania raz zaprogramować i zapomnieć.

CENA, komfort, bezpieczeństwo to jedyne co mi potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Ale chodzi o to że  podłączenie grzałki bezpośrednio obniża jakoś napięcie na panelach i psuje ich wydajność? 

Szukałem w Google jakiegoś prostego wyjaśnienia ale niestety tylko ogólnikowo wszedzie piszą wlasnie o spadku wydajnosci ale nikt nie pisze dlaczego tak sie dzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2020 o 21:17, Meniu napisał:

Ale chodzi o to że  podłączenie grzałki bezpośrednio obniża jakoś napięcie na panelach i psuje ich wydajność? 

 

W dniu 18.12.2020 o 15:22, Wello napisał:

Bo z paneli nie wyciągniesz maksymalnej mocy. Chodzi o MPPT.

W googlach pełno jest wyjaśnień tylko trzeba poczytać.¯\_(ヅ)_/¯ Dokładnie poczytaj o tym co kolega wcześniej Tobie napisał.... co to MPPT, jak to działa, i co to jest maksymalny punkt pracy paneli

Wszystko leży na ziemi tylko trzeba chcieć to podnieść.

Pozdrawiam.YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2020 o 01:09, Meniu napisał:

dlaczego nie można lub jest to niekorzystne podłączyć np 6 paneli 350W  bezpośrednio do grzałki 1.5kW w bojlerze. 

Ponieważ takie podłączenie nie daje możliwości pełnego wykorzystania energii z paneli, a w zasadzie niewiele energii będzie wykorzystane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2020 o 01:09, Meniu napisał:

Moze ktoś wyjaśnić  dlaczego nie można lub jest to niekorzystne podłączyć np 6 paneli 350W  bezpośrednio do grzałki 1.5kW w bojlerze. 

Oczywiście do prądu stałego byłby odpowiedni stycznik sterowany zewnetrznym termostatem. 

wszytko mozna tylko trzeba dokładnie dobrać grzałke ,PWM lub inne sterowanie punktu pracy zwalnia nas z dokładnego doboru grzałki i daje kilka do 10% lepsze uzyski zwłaszcza w dni ze słabym słońcem

przykładowo

panel 30v w pracy ,36v otwarcie ,8A

łaczysz 9 paneli w szereg co da 270V do tego dobierasz grzałke 2kW na 230V i układ śmiga bez problemu ,oczywiście w słoneczne dni

w dni ,pochmurne napięcie przy wpieciu na ostro będzie oscylowało na poziomie 30-70v ,przy pwm oscylowałoby przy poziomie 260-270v ale uzysku tyle co w pysku bo otwaricie tranzystora byłoby na poziomie 4-15%

wg mojej opinii wepnij na początek na ostro ,a jak odpalisz to będzie cie korcić żeby zmiezyc napięcie i prądy i tak do tego dojdziesz że założysz sterownik

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, automatyk napisał:

 

w dni ,pochmurne napięcie przy wpieciu na ostro będzie oscylowało na poziomie 30-70v ,przy pwm oscylowałoby przy poziomie 260-270v ale uzysku tyle co w pysku bo otwaricie tranzystora byłoby na poziomie 4-15%

 

Dzięki wielkie za rzeczowe wyjaśnienia. 

Mam jednak jeszcze pytanie o tą sytuację gdy beda pochmurne dni. Piszesz, że napięcie bedzie wtedy oscylować miedzy 30 a 70V . Tak sie bedzie działo bo 2 z 9 aneli będą tylko działać? 

Do tej pory myślałem, że panele potrzebują pewnego progu naświetlania aby wytworzyło sie na nich napięcie np. 30V i jest ono prawie niezmienne w funkcjo naświetlania i wtedy panel "działa ". Natomiast wraz ze wzrostem naświetlenia zmienia się natężenie prądu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napięcie wynika z punktu pracy ,a prze słabym nasłonecznieniu grzałka dla 9 paneli  bedzie praktycznie zwarciem ,działąj ja też tak zaczynałem jakies 8 lat temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja spróbuje wyjaśnić koledze @Meniu to zagadnienie.

 

10 godzin temu, Meniu napisał:

,,, Do tej pory myślałem, że panele potrzebują pewnego progu naświetlania aby wytworzyło sie na nich napięcie np. 30V i jest ono prawie niezmienne w funkcjo naświetlania i wtedy panel "działa ". ,,,

Tak to rzeczywiście wygląda, ale tylko wtenczas gdy do panelu fotowoltaicznego (prawidłowo moduł fotowoltaiczny) podłączysz elektroniczny miernik napięcia. 

To teraz połączmy szeregowo siedem takich modułów fotowoltaicznych i zmierzmy miernikiem elektronicznym łączne napięcie na powstałym panelu. Powiedzmy, że miernik wskazał napięcie 210 V DC. 

Nie wnikając w szczegóły, miernik napięcia będzie wskazywał nam to napięcie, od wschodu do zachodu słońca w każdy bezchmurny dzień.  

Super.
Tym sposobem zbudowaliśmy zestaw fotowoltaiczny składający się z siedmiu modułów fotowoltaicznych i miernika napięcia.
Zróbmy krok dalej i podłączmy do tego zestawu fotowoltaicznego odbiornik energii elektrycznej w postali żarówki typu LED na napięcie 230 V i mocy 1,2 W (taką znalazłem w sieci).

Jest hiper-super.
Żarówka świeci niczym gwiazda betlejemska od wschodu do zachodu słońca.

Zróbmy jeszcze jeden krok dalej i do zestawu fotowoltaicznego dołączmy teraz grzałkę elektryczną na napięcie 230 V i mocy 1200 W.
Jest letni ranek, słońce już dawno wzeszło i letko przygrzewa, a grzałka elektryczna nam nie grzeje, żarówka LED również  nie świeci, miernik napięcia oszalał i pokazuje jakieś bzdury.
Myślimy co mogło się stać, odłączamy więc  grzałkę elektryczną i w stała się jasność.
LED znowu świeci pełnią blasku a miernik napięcia wskazuje 210 V.  


To teraz zastanówmy się co należy wykonać, by o poranku i przed zachodem słońca nie tonąć w egipskich ciemnościach.

Ja proponuje, zamiast jednej grzałki 1200 W, tysiąc grzałek o mocy 1,2 W.   

I tak o poranku siadamy przed miernikiem napięcia i obserwujemy jego wskazania.
LED już świeci, miernik wskazuje prawie 210 V więc podłączamy pierwszą grzałkę 1,2 W.
Napięcie na mierniku nieco spadło, ale słońce nie próżnuje i za chwileczkę znowu mamy 210 V, więc podłączamy kolejną grzałkę 1,2 W, i tak dalej, i tak dalej, i tak dalej ,,, .

Przed południem, w południe i po południu, sjesta.

Do pracy wracamy gdy miernik napięcia wskaże wartość poniżej 210 V.
Teraz postępujemy odwrotnie. Odłączamy kolejne grzałki 1,2 W z taką częstotliwością, by miernik napięcia wskazywał nam zawsze napięcie 210 V.
Po odłączeniu ostatniej grzałki 1,2 W udajemy się na zasłużony odpoczynek. 

Myślę kolego @Meniu, że wytłumaczyłem Ci te zawiłości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Bardzo ciekawe i poglądowe wytłumaczenie kolegi @Witek-z-Ulicy.

Ja od siebie dołożę wykresy pracy mocy czyli prądu i napięcia z uwzględnieniem nasłonecznienia. Również ciekawie pokazane maksymalne punkty pracy.

Pozdrawiam. Yaro

https://4.bp.blogspot.com/-4Dvu7ZXmSZc/TxMZ8A0Rz4I/AAAAAAAAAqA/QnJsg_4WQNQ/s1600/charakterystyka pr%C4%85dowa napi%C4%99ciowa mofu%C5%82u fotowoltaicznego  suntech.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.