Skocz do zawartości
matkabezspacji

DOKOŃCZENIE KOMINKA - pomocy!

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, poprzedni właściciel zaczął stawiać kominek, czy jest tu jakiś znawca, który mógłby doradzić jak można dokończyć budowę i czy zda się nawiew na drugi pokój? Kominek był w takim stanie opalany na jeden pokój, zimami. Został on częściowo rozebrany z wełny mineralnej i płyty regipsowej, ponieważ jak mówi właścicielka - "śmierdziało topiona chemią, jakby klejem". Czy wiecie co można zrobić w tym kierunku? I ile taka przyjemność może kosztowac? Chciałabym oszacować koszty, żeby ktoś mi pomógł w tym (oczywiście zależy mi na tanich materiałach, zamiennikach). czy możecie wskazać? Co może zostać, a co rozebrać i jak dokończyć? Muszę opracować kosztorys ile będę potrzebować materiałów i jakich. Z góry dziękuję

kominek.jpg

kominek1.jpg

kominek2.jpg

kominek3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Poprzedni właściciel nie miał elementarnej wiedzy o budowie kominka , widać to na zdjęciu z wyprowadzeniem powietrza do drugiego pokoju.

Edytowane przez alex33

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez tomx
      Witam 
      Czy taki układ może zadziałać ?
      kotłownia 2019.pdf
    • Przez 6182
      Dzień dobry wszystkim paniom i panom :)
      Posiadam instalację jak na rysunku. Miała początkowo ogrzewać tylko piętro i poddasze. Obecnie zaszła potrzeba ogrzania również parteru. Funkcjonuje tam z powodzeniem osobna instalacja z piecem gazowym, ale gaz to nietanie medium, a kominek rezerwę mocy ma i szkoda jej nie użyć. Nie chcę łączyć instalacji, ani rezygnować z gazu gdyż tam akurat bezwzględnie potrzebna jest możliwość "bezobsługowego" grzania. Kominek mógłby wspomagać tę instalację, założenie jest takie, że piec gazowy załączałby się rzadziej lub wcale, mając wodę w obiegu dogrzewaną wymiennikiem.
      Problem w tym, że wymiennik nie wymienia ciepła. Przy kominku, na powrocie wisi sobie pompa Grundfos i po mozolnym odpowietrzeniu wszystkich odgałęzień nie ma problemu z nagrzaniem żadnego fragmentu, poza tym zaznaczonym na czerwono. Jedna z rur biegnących do wymiennika istotnie nagrzewa się od kominka (temperatura na niej jest wyższa o 20°C niż na rurach instalacji zasilanej gazem), ale druga ma temperaturę zbliżoną do tej jaką nadaje piec gazowy swoim rurom.
      Pomiar temperatur na rurach instalacji zasilanej gazem przed i za wymiennikiem wykazuje że nic a nic się ona nie nagrzewa.
      Wychodzi na to, że woda w tych (czerwonych) rurach stoi a nie płynie, odbywa się jedynie jakiś znikomy transfer ciepła przez sąsiedztwo cząsteczek.
      Podejrzewam że po prostu ciężko jest wepchać ciepłą wodę w dół, sprzeciwić się grawitacji. Moja pompa nie daje rady, musiałbym wstawić większą, albo drugą, na przykład przy samym wymienniku, ku czemu bardziej bym się skłaniał. Ale zanim taki eksperyment poprowadzę, wolę się upewnić czy dobrze myślę :D Z góry dziękuję za pomoc.

• Przez Dzimi92
      Witajcie, mam zle przeczucia co do podlaczenia pieca przez hydraulika i wrzucajac zdjecia chcial bym zebyscie potwierdzili moje obawy lub je wysmiali :) ogoogolnie chodzi mi o zawor 3d lub 4d slabo sie na tym znam lecz duzo sie o tym mowi a w mojej instalacji takowego nie dostrzegam... W instrukcji o nim pisze itd.. I ogolnie odnioslem wrazenie ze technologia przerosla mojego speca ale to juz wnioski z innych zaistnialych sytuacji. Dodajr pare zdjec

• Przez Logan
      Witam.
      Do sterowania swojego kominka, używam sterownik Tatarek TR-08P. Jest to sterownik niezbyt dopracowany, mały wyświetlacz, wszystko na literach i cyfrach (zero grafiki, symboli), przez co menu jest czasem mało zrozumiałe i trzeba zajrzeć do instrukcji (występują dziwne skróty w menu). Praca w menu z parametrami/ustawieniami upierdliwa. Również jestem niezadowolony z niektórych parametrów jakie można ustawić lub ich brak. Ogólnie temat założyłem, ponieważ szukam sterownika, który by spełnił moje wymagania, może taki istnieje.
      Co mi brakuje/irytuje w obecnym sterowniku:
      - temp. załączania pomp 60*C (wszystkich, jeżeli ustawione), brak możliwości ustawienia wyższej temp. niż 60*C, brak możliwości ustawienia odrębnej temp. startu pompy CWU, można ustawić np. start pompy CWU od 50*C, ale i tak wystartuje dopiero od 60*C,
      - brak możliwości ograniczenia zakresu ruch przepustnicy w opcji AUTO, zamyka się gdy płaszcz osiągnie max temp. i zamyka się całkowicie, co skutkuje kiszeniem opału i brudzeniem szyby, muszę jechać na MAN,
      - dziwne reakcje na ustawienia zał. pompy CWU, np. czujnik widzi 63*C w zasobniku, na sterowniku ustawione grzej do 75*C, histereza 1*C, min. temp. ładowania 50*C, na kominku 80*C, a pompa stoi,
      - problemy z działaniem funkcji PRIO, czyli pompa CWU wraz z obiegową działają bez przerwy, a pompa CO cyklicznie, (coś jest nie tak, bo już konsultowałem z serwisem),
      - jak wspomniałem, menu i nawigacja po nim to średniowiecze, sygnał poruszania się po menu tak samo głośny jak alarm, nie da się tego wyłączyć, hałas strasznie denerwujący,
      - brak szybkiej nawigacji po podstawowych parametrach/ustawieniach, menu trochę porozrzucane (nie chronologiczne),

Jakiego szukam:
      - wyższy zakres załączania pomp,
      - możliwość ustawienia wychyleń przepustnicy, chociaż u dołu, żeby się w AUTO nie zamykała do końca,
      - grzanie CWU, działające poprawnie wg ustawień,
      - jak wyżej,
      - menu, czytelne, przejrzyste, szybkie i proste w nawigacji.

Może dużo wymagam, ale w dobie wysoko rozwiniętej elektroniki czy to tak wiele, każdy wie co można dziś wyczyniać na np. smartfonie.
      Zapraszam do dyskusji i dzielenia się opiniami na temat posiadanych czy testowanych sterowników.
    • Przez kuncfot
      Witam

Mam następującą instalację:

Kominek z płaszczem wodnym w otwartej instalacji - zasila wężownice w buforach c.o. 400l i c.w.u. 300l.
      Zbiorniki to:
      lemet 400l do c.o. 11.400 ne -emaliowany, parametry wężownicy : 1,65m2 powierzchni, 47kw mocy, 34l/min przepływ, jest jedno wolne wejście 3/4"
      lemet -  do c.w.u. nie mam symbolu, emaliowany, 300l, parametry wężownicy pewnie o 1/4 słabsze niż w.w.

Układ ogrzewania zamknięty zasilany ze zbiornika 400l to: na dole podłogówka ok 60m2, na górze grzejniki 3xc22 600/1000 plus drabinkowy w łazience i podłogówka zasilana z mieszacza kaloryferów, przyduszona aby nie szło dużo wody w podłogę.

Czy do tego układu da się bez wielkich przeróbek podłączyć pompę ciepła? Ewentualnie mogę zrezygnować z kominka.
      Czy dało by się ją wpiąć np. w instalację c.o. na zasilaniu za buforem? czy zład instalacji jest wystarczający jak pracowały by np. same kaloryfery?
      Idealnie było by podpiąć PC do wężownic zamiast bufora ( wtedy PC zasilała by c.o. i c.w.u.) ale czy nie są za małe/za słabe? 

Myślę o lg therma 9kw - niby wystarczyła by 7kw ale z racji kaloryferów wolę większą. Zapotrzebowanie na energię to ok 18000kw rocznie co+cwu.

Proszę Was o rady

dzięki i pozdrawiam
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.