Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie,

Dom parterowy 160m2.

Kocioł na paliwo stałe SAS 23 kw UWT  (przewymiarowany z mysla o zrobieniu kiedyś poddasza użytkowego)

pompa grundfos CWU 25-40 (czy do CWU wiszącego na ścianie to nie przesada ?

pompa grundfos CO 25-60 (zastanawiam się czy nie powinna być z niższym parametrem podnoszenia np. 25-40 z uwagi na to że budynek jest aktualnie parterowy).  

Jeden rozdzielacz podłogówka (4 obwody, zawory termostatyczne na powrocie każdego obwodu) +2 obwody na grzejniki

Drugi rozdzielacz 8 obwodów - grzejniki stalowe

Podłączone w 2007r. Irytuje mnie powietrze które krąży w obiegu. Za pomocą odpowietrzników na grzejnikach oraz rozdzielaczach nie sposób się go pozbyć. Jak widać na zdjęciu mam nieprawidłowo podłączone naczynie wzbiorcze (uwierzyłem w hydraulików, zapałaciłem i tak mi zrobili). Zastanawiam się czy jak naprawię ten błąd to instalacja będzie łatwiej pozbywała się pęcherzy powietrza z obiegu ? Czytałem również że można zamontować separator powietrza na zasileniu instalacji - może to jest jakieś rozwiązanie ? Skoro aktualnie jest to budynek parterowy i o obiegu grawitacyjnym nie ma mowy, to czy muszę stosować zawór różnicowy ?

Mam w planie zrobić taki test : wykręcić pompę z CWU 25-40 i wstawić ją w miejsce obecnej 25-60 na instalacji CO i używać przez kilka dni, żeby wyeliminować prawdopodobieństwo wypychania wody z instalacji do naczynka wzbiorczego. To w sumie prosta czynność ...

Będę wdzięczny za wszelkie spostrzeżenia.

IMG_20190414_111553.jpg

InkedIMG_20190414_111553_LI.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

układ oczywiście otwarty, bo zapomniałem napisać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Oprócz tego że naczynie źle podłączone to jest zbyt mała średnica rury do niego,powinna być stal 1" lub Cu 28.

Wysokość budynku nie ma nic wspólnego z tym czy pompa ma być 40ka czy 60ka.

Brak ochrony kotła przed korozją niskokotemperaturową(chyba że CWU na stałe)

Nie podłącza się naczynia  do CWU na PEX,naczynie ma gwint 3/4" co odpowiada rurze CU 22

Z zaworem różnicowym więcej problemów niż korzyści

Nie powinno się używać ocynku w instalacjach grzewczych

Mówiąc o podłogówce masz na myśli oczywiście zawory typu RTL ,tu nie wiadomo jakiej długości są pętle(powinny być do ok.50mb)  trochę dłuższe mogą potrzebować pompy 60ki.Dla samych grzejników pompa 40ka wystarczy

Dla bojlera pompa 40ka można powiedzieć ze standard

Edytowane przez zaworek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź. Obwody na podłogówce mam krótkie, bo to małe pomieszczenia. Czyli co - podłączyć prawidłowo naczynie wzbiorcze, zawór różnicowy pominąć i podłączyć tylko pompę ? Ten pex przy naczyku od CWU mogę na razie "przeżyć"... O tym cynku w instalacji też już się doczytałem (ale przecież "wszyscy" tak robią - tak mówili hydraulicy)  ;-(

IMG_20190414_132325.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez Ernesto
      Witam,
      Z racji iż obecnie na rynku jest kilkudziesiąt (set) producentów (modeli) kotłów z podajnikiem na ekogroszek - tonę...
      Panowie, potrzebuję porady co do kotła o mocy 19kW lub 20kW. Dom 180m2  z 2005r. docieplony styropianem, stropodach i fundamenty zostaną  docieplone dopiero w przyszłym roku - na ten rok potrzebuję wymienić kocioł i mam zamiar położyć wełnę na podłodze  na piętrze. Wg. ciepła właściwego wychodzi mi kocioł na 17kW (+2-3kW na CWU) docelowo w przyszłym roku zamontujemy panele fotowoltaiczne do CWU. Z racji że kocioł będzie na dofinansowanie czyste powietrze musi spełniać "Unijne Normy" - EcoDesign i V klasa obowiązkowo.
      Prześledziłem forum i gdyby nie powyższy papier (ecodesign) to brałbym w ciemno Skamp 20kW SV200 z SPPv2  niestety w Sekom Pleszew jedynie skamp 13kW posiada ten certyfikat :(
      Poprzedni kopciuch to Ogniwo 17kW ok.13 letni - już rozszczelniony - przebył ostatnią drogę na stację 800zł/tonę.
      Ogólnie u rodzinki mają 17letniego SAS'a w tą stronę też mnie cisną ale ten SAS Efekt jakoś do mnie nie przemawia, natomiast Solid 19kW ku któremu jestem skłonny podobno "odebrali" papier na ecodesign. Na jednej stronie handlarza ten papier ma, na innej już nie.
      Jedna z podkrakowskich firm poleca mi Kawah Clover 20kW ze sterownikiem PLUM R910 i cytuję " kocioł wyposażony w nieśmiertelny, wykonany w całości z żeliwa palnik najlepszego producenta palników na rynku, czyli firmę ecoenergia "
      a drugi Kołton ecomatix 19kW nie mam danych co do podajnika i sterownika.
      Podsumowując jedną z mądrości którą nabyłem z Naszego forum - technologia,blacha,spaw ten sam- serce kotła to podajnik/palnik i sterownik i na tym mi najbardziej w doborze zależy.
      P.S. jeden z kolegów wrzucał zdjęcia zniszczonych kominów w których nie było wkładów kominowych - w jakim tempie postępują takie zniszczenia? Tzn ile mam czasu od zamontowania kotła i użytkowania do zaopatrzenia się we wkład kominowy.

Z góry dziękuję za pomoc
      Ernest
    • Przez 535353953
      Witam ponownie.
      Instalacja co w moim domu doczekała się kolejnej modyfikacji, zostały dołożone 2 grzejniki, regulator pokojowy tech st-292 oraz siłownik zaworu czwórdrożnego. Wszystko to pracuje z kotłem sas 23 kw multi oraz sterownikiem tech st-450 z pid. I tutaj pojawia się mały problem, mianowicie w momencie kiedy pomieszczenia są niedogrzane regulator pokojowy wysyła sygnał do sterownika, załącza się pompa co ale zawór czwórdrożny więcej "mocy" kieruje na powrót do kotła. Czy ktoś wie jakie ustawić parametry zaworu czwórdrożnego, aby to wszystko razem hulało. Dodam jeszcze, żę z poziomu sterownika regulator pokojowy może sterować pompą co lub kotłem, jednakże gdy wybieram sterowanie kotłem na temperaturze zadanej wyskakuje mi !-8*C. Miał ktoś może z czymś podobnym do czynienia.
    • Przez krzysiek118
      mam pytanie ostatnio przy tych mrozach coś kocioł mi przegrzewa zbiornik cwu , mam zmontowany zawór 4d , pompę co , pompę cwu , kocioł ustawiony tem minimalna 50 s, tem maksymalna 60 stopni , grzanie cwu 40 s ,dodatkowa tem 10 s , i dzieje się tak że jak piec osiagnie 60 stopni i przechodzi w podtrzymanie i temperatura dojdzie do 65 to włącza pompę cwu i dalej nie pozwala urosnąć temperaturze ale przez cały dzień tem cwu urosła do 65 s ,temp krytyczną mam ustawioną na 85 s ,sterownik multifun proszę o porady co zmienić żeby po przekroczeniu tem maksymalnej o 5 stopni nie włanczała sie pompa cwu a i piec chodzi w 2 stanie 
    • Przez Dżilu
      Witam wszystkich.
      Zwracam się do was z pytaniem na temat mojej instalacji CO.  Mam problem z ostatnio wykonaną instalacją, skoki ciśnienia w układzie w stanie zimnym: 0,4bar, w stanie gorącym na zaworze (60stC) 1bar. Oprócz tego czasami układ się zapowietrza(przy ciągłej pracy pompy CO), więc standardowo odpowietrzam i napełniam wodą do odpowiedniego ciśnienia. Najgorzej było, gdy była podłączona pokojówka, która sterowała pracą pompy CO. Gdy nie było odbioru ciepła piec się grzał do 75stC przy tej temperaturze ustawiłem zabezpieczenie na piecu żeby włączał pompę i schładzał piec- wtedy często przy pojawiał się bulgot w okolicach zbiornika przeponowego albo pieca i powietrze przedostawało się w dużych ilościach do kaloryferów. Nie mam pomysłu na to co może być przyczyną takiego stanu, dlatego też nie brałem się za montaż tylko zleciłem to firmie, która ma przyjechać i sprawdzić ciśnienie w naczyniu przeponowym ale jakoś nie jestem przekonany do ich słów, że ciśnienie musi się zmieniać gdy instalacja jest zimna i gdy gorąca. W dodatku zapytałem czy w momencie ich przyjazdu muszę wychłodzić układ żeby mogli prawidłowo sprawdzić i skorygować ciśnienie- odpowiedź brzmiała, że nie.
      Czy macie pomysł co może być przyczyną zapowietrzenia układu i czy możecie mi powiedzieć czy rzeczywiście nie trzeba wychładzać pieca tylko korygować/ pompować przeponę na gorącym piecu?
      Specyfikacja to:
      - Piec z podajnikiem na ekogroszek SAS Solid 14kW
      - Układ CO zamknięty z naczyniem przeponowym 35l
      - Układ CWU z naczyniem przeponowym
      - Zawór 4D
      - ogrzewanie: tylko kaloryfery 11szt

Zdjęcia układu w załączniku

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.