Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł SAS UWT 23 KW zasypowy


Marek78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie,

Dom parterowy 160m2.

Kocioł na paliwo stałe SAS 23 kw UWT  (przewymiarowany z mysla o zrobieniu kiedyś poddasza użytkowego)

pompa grundfos CWU 25-40 (czy do CWU wiszącego na ścianie to nie przesada ?

pompa grundfos CO 25-60 (zastanawiam się czy nie powinna być z niższym parametrem podnoszenia np. 25-40 z uwagi na to że budynek jest aktualnie parterowy).  

Jeden rozdzielacz podłogówka (4 obwody, zawory termostatyczne na powrocie każdego obwodu) +2 obwody na grzejniki

Drugi rozdzielacz 8 obwodów - grzejniki stalowe

Podłączone w 2007r. Irytuje mnie powietrze które krąży w obiegu. Za pomocą odpowietrzników na grzejnikach oraz rozdzielaczach nie sposób się go pozbyć. Jak widać na zdjęciu mam nieprawidłowo podłączone naczynie wzbiorcze (uwierzyłem w hydraulików, zapałaciłem i tak mi zrobili). Zastanawiam się czy jak naprawię ten błąd to instalacja będzie łatwiej pozbywała się pęcherzy powietrza z obiegu ? Czytałem również że można zamontować separator powietrza na zasileniu instalacji - może to jest jakieś rozwiązanie ? Skoro aktualnie jest to budynek parterowy i o obiegu grawitacyjnym nie ma mowy, to czy muszę stosować zawór różnicowy ?

Mam w planie zrobić taki test : wykręcić pompę z CWU 25-40 i wstawić ją w miejsce obecnej 25-60 na instalacji CO i używać przez kilka dni, żeby wyeliminować prawdopodobieństwo wypychania wody z instalacji do naczynka wzbiorczego. To w sumie prosta czynność ...

 

Będę wdzięczny za wszelkie spostrzeżenia.

 

IMG_20190414_111553.jpg

InkedIMG_20190414_111553_LI.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego że naczynie źle podłączone to jest zbyt mała średnica rury do niego,powinna być stal 1" lub Cu 28.

Wysokość budynku nie ma nic wspólnego z tym czy pompa ma być 40ka czy 60ka.

Brak ochrony kotła przed korozją niskokotemperaturową(chyba że CWU na stałe)

Nie podłącza się naczynia  do CWU na PEX,naczynie ma gwint 3/4" co odpowiada rurze CU 22

Z zaworem różnicowym więcej problemów niż korzyści

Nie powinno się używać ocynku w instalacjach grzewczych

Mówiąc o podłogówce masz na myśli oczywiście zawory typu RTL ,tu nie wiadomo jakiej długości są pętle(powinny być do ok.50mb)  trochę dłuższe mogą potrzebować pompy 60ki.Dla samych grzejników pompa 40ka wystarczy

Dla bojlera pompa 40ka można powiedzieć ze standard

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Obwody na podłogówce mam krótkie, bo to małe pomieszczenia. Czyli co - podłączyć prawidłowo naczynie wzbiorcze, zawór różnicowy pominąć i podłączyć tylko pompę ? Ten pex przy naczyku od CWU mogę na razie "przeżyć"... O tym cynku w instalacji też już się doczytałem (ale przecież "wszyscy" tak robią - tak mówili hydraulicy)  ;-(

IMG_20190414_132325.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.