Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie w piecu od góry


Gość Majstter

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś się może orientuje co to za przedmuch na początku 1% a potem 100, czy to nie od niskiej temperatury spalin ? zauważyłem że gdy temperatura spalin spada do np tam 55 stopni to przy własnym ustawieniu przedmuchu co 3 minuty 30% pomiędzy włącza się jakiś przedmuch najpierw 1 po chwili 100% i się wyłącza osiągając 60 stopni (temp spalin) To tak ma być czy coś nie tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Cisza w temacie bo posiadasz chyba niszowy ster który mało kto posiada czy zna. Chciałbym Ci pomóc ale nasze sterowniki są diametralnie różne a niestety niczego  na temat Twojego ( DTR ) nie znalazłem. Działanie sterownika jakie opisujesz z tymi przedmuchami to chyba jakaś ekstra funkcja wpisana  przez producenta . Jeśli wszystko działa to bym się tym nie przejmował :) Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe :) no wszystko działa jednak, po poradach zaczęło się nawet ładniej palić. Więc narazie przy tym zostanę, co najważniejsze jakoś miej opału mi idzie teraz, ostatnio zrobiłem wentylacje w kotłowni, sterownik tak jak proponowałeś ustawiony + zawór mieszający, i hula jak trza :)   nie wiem czemu tak ale jest dobrze, acha choćbym szukał nie mogę znaleźć instrukcji do mojego sterownika, jest jakas jedna, ale te podstawowe funkcje są. nie ma żadnej pracy w podtrzymaniu, ale jest okey, zawsze przekracza temp zadaną o 5 stopi tak ma, i tak trzyma przedmuchami do  momentu wypalenia. jest okey. Także dziekuje za porady jeszcz raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Gratuluję :) Gdy się dostatecznie oswoisz ze sterownikiem to nabierzesz chęci na wiecej.:)

Za jakiś czas na pewno zaczniesz sam zmieniać te ustawienia i regulować sterownik pod swoje potrzeby i wymagania. I o to chodzi. Po to masz tą zabawkę, żeby umieć prawidłowo i skuteczniej kierować procesem spalania i czerpać korzyści z oszczędności. A najważniejsza jest satysfakcja że się czegoś człowiek nauczył i że ta wiedza będzie procentowac. Powodzenia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przy dobrym sterowniku i sensownych ustawieniach, praktycznie nie zauważam różnicy. Na plus to spalanie bez kiszenia w okresach przejściowych. Mechaniczny może mieć większą bezwładność i czasem zbyt wolno reagują na zmiany temperatury. To moja subiektywna opinia oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przy montażu miarkownika, ten pręt może być dowolnie ustawiony  ? pion/poziom, ?  trochę krótki jest i w stronę drzwiczek mi się nie zmieści lub bedzie ocierał (i jeszcze się zatnie) i czy sam miarkownik może być odwrócony przy piecu tą śrubą do góry ? (by wygodniej było ustawiać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Gdzie masz mufę pod montaż miarkownika? Z boku czy od przodu?

Jeżeli z boku, to śruba mocująca ramię miarki ma być od dołu. Odwróć przy montażu ramię tak, by odchodziło od kotła w bok a nie w stronę drzwi.

Jeżeli od przodu, to śruba mocująca ramię ma być od dołu . Samo ramię montujesz od prawej strony ale generalnie zależy to, w którą stronę otwierają się drzwi. Mocowanie ramienia mniej więcej w połowie krótszego odcinka.

Śruba mocująca ramię ZAWSZE ma być od dołu bo miarkownik nie będzie działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Dopisuję bo mi wyszło z głowy : ramię montujemy w poziomie lub nieznacznie do góry ( nie więcej niż 45% ).

Reszta wyjdzie Ci podczas montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Majstter

Witam. Mam po boku mufę pod miarkownik, kupiłem  honeywell fr 124, jeszcze nie założony, ale już przy przymiarce widać  że nie może być w poziomie w stronę drzwi, gdyby ramie było dłuższe to możliwe że wtedy, ewentualnie odwrócić ramię by strona co trzyma łańcuch i podnosi klapkę była krótsza, wtedy o drzwi pieca nie bedzię ocierać czy tak można ? ( tylko wtedy trzeba wykombinować by łańcuch się trzymał pewnie). Albo faktycznie dam w poziomie ale w druga strone.

A miałem montować tak by śruba była od góry, bo jakieś filmiki widziałem ze tak mają, bo wygodniej ustawiać ramię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Można trochę rozgiąć ramię , tak aby nie tworzyło kąta prostego a kąt rozwarty.

Można założyć, aby ramię odchodziło od kotła, nie w stronę drzwi.

Aby miarkownik działał  poprawnie, śruba od dołu a dłuższe ramię po prawej patrząc od " przodu " miarki.

Może zadziała śrubą do góry ale wydaje mi się że wówczas dłuższe ramię musi być po lewej.

Złóż miarkownik  " na sucho " bez montowania i kręć pokrętłem. Zobaczysz czy zadziała tak jak chcesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Majstter

Działa mi również do góry śrubą, ale jednak nie bedę kombinował, założę tak jak piszesz. Jak mi nie bedzie działał w drugą strone drzwiczek w poziomie, to spróbuje troszkę rozgiać jak się da, Bo samego ramienia dłuższego to raczej nie dokupie prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Majstter

poprawka,  nie działa mi jak jest śrubą do dołu i ramieniem w stronę drzwiczek, natomiast działa śrubą  również do dołu i w przeciwnym kierunku drzwiczek :) no coś wykombinuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Majstter

jeszcze jedno pytanko: Czy te 2 mm powietrza ustawić ze śrubą regulacyjną przy klapce popielnika czy można bez ? chodzi mi o to by całkowicie przymykał miarkownik klapkę gdy np bedzie awaria prądu, chodzi mi o bezpieczeństwo by temperatura nie rosła zbytnio w czasie awarii. Czy jednak ta śruba musi tam być ze szczeliną cały czas ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość witek1234

W jakim sensie nie zapanujesz? Powinno się rozpalić na małym , stałym, góra 5 mm uchyle klapki co da Ci powiedzmy 200-250 stopni. 

Gdy dojdziesz do zadanej , zapinasz łańcuszek miarkownika i ustawiasz tak by była szczelina na ok 2 mm. Po ustabilizowaniu palenia nie będzie początkowo więcej jak 120 stopni a potem poniżej 100. I tak jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Majstter

bo sterownik w jakiś tam sposób panuje nad spalinami, a miarkownik nie, ale faktycznie nie jest źle :)

Ogólnie to czy mogę odłączyć wentylator wtyczką gdy pale miarkownikiem ? Nic sie nie stanie ? Czy palić z napisem wygaszanie na sterowniku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Miarkownik też panuje nad spalinami tylko inaczej. Nie można zadać mu utrzymywania jakiejś tempertury jak jest w sterowniku z pid, ale zamyka klapke PP gdy dochodzi do zadanej co sprawia że spaliny nie mają wysokiej temperatury. Nie dopuszcza do przegrzania kotła.

 Możesz sterownik wyłączyć całkowicie, możesz odłączyć sam wentylator. Nic się nie stanie, ja sam teraz mam też włączony ster by mieć podgląd na parametr temperatury kotła. Palę na Honeywellu bo padł mi czujnik spalin w sterowniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Majstter

tzn. u mnie to jest tak że jak całkowicie wyłączę sterownik to nie będą działać pompy bo to wszystko do sterownika pieca podpięte, jak odłączę wentylator to włącza się kontrolka że dmuchawa rozpala lub robi przedmuchy a jej nie ma przecież bo odłączyłem, i własnie nie wiem czy nic się nie stanie ogólnie to pale na miarkowniku w ten sposób że na piecu jest napis wygaszanie a a temperaturę i tak podnosi miarkownik no ale... dziwnie tak :)

Ale ogólnie mniej dymu na miarkowniku z komina, moze bardziej leniwie się pali ale jest dobrze jak narazie, co do sterownika mojego dziwnego :)  to zrobiłem taką swoją przysłone na wentylator bo jak kiedys pisałem nie szło zmniejszyć obrotów wentylatora, pomogło faktycznie bo nie szalał tak piec i mniej dymu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Jeżeli masz wypiętą wtyczkę to może tak być, nic się nie stanie. Sterownik będzie pokazywał czym tam steruje w danym momencie ale tylko tyle . Ja też mam wypięty wentylator i ster wyświetla wygaszanie, ale nie ma to żadanego negatywnego  wpływu na sterownik. Przywykniesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Majstter

okey, jeszcze tylko co z powietrzem wtórnym?, nie mam kierownicy powietrza wtórnego  a nie mam możliwości narazie jej dorobić , czy w takim wypadku wyjmować uszczelkę dolną z drzwiczek ? bo czytałem że powietrze wtórne potrzebne jest tylko na początku, a potem już tak nie, więc jak wyjmę ja na stałe jak to bedzie się udzielać na całokształt palenia ? : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.