Skocz do zawartości
Ptaszniko

Spostrzeżenia i opinie po zmianie kotła zasypowego na kocioł na ekogroszek

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda to właśnie tak. Wezmę się w końcu i zerknę tam. Te wyczystki na rurze to są jakoś przesuwne bo chyba nie odkręcane? Czym ją najlepiej czyścić? Sorry za te może infantylne pytania ale kto pyta nie błądzi.

20190306_053752.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Ptaszniko napisał:

Te wyczystki na rurze to są jakoś przesuwne bo chyba nie odkręcane? 

Okręcane,klucz 10 jeżeli się nie mylę.

W tym kolanku 45° możesz mieć sporo syfu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Będę drugi raz podchodził do użycia zawirowywaczy by pozbyć się sadzy. Za pierwszym razem piec mi wygasł. Jak to teraz zrobić? Można czyścić na włączonym?

Ostatnio było tak:

"Dokończę co wydarzyło się w sobotę. Otóż po tym wyczyszczeniu włączyłem kocioł i wyszedłem z kotłowni. Był wyłączony około godziny może trochę dłużej bo męczyłem się by dostać się do zawirowywaczy. Po godzinie kaloryfery zimne. Schodzę a tam w popielniku ponad polowa suchego węgla! Kocioł wygasł. Dramat. Co się namordowałem żeby go rozpalić to niech szlag trafi.

Wtedy pomyślałem jednorazowa akcja. Wczoraj około 22 poszedłem wybrać popiół. Wyłączyłem go może na 20 minut. Po godzinie kaloryfery zimne. Powtórka z rozrywki. W popielniku suchy węgiel . Kocioł wygasł!!! Myślałem ze zwariuje rozpalałem go ponad 3 godziny i przed 3 poszedłem spać. Zaczynam mieć pomału dość tego wszystkiego."

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

do rozpalania polecam korę ogrodową. wcześniej rozpalałem palnikiem gazowym. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobrze się rozpala podpałką do grila taką w kostkach.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja kupiłem w promocji worek pelletu za 10zł, który do rozpalania wystarczy mi chyba na 25 lat :D Przy rozpalaniu sypię 3-4 garści, polewam biopaliwem (2 łyżki stołowe), podpalam i tyle. Zero syfu, szybko łapie bo to czyste biopaliwo + pellet.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ze względu na umiejscowienie palnika na ścianie bocznej jak to powiedział instalator rozpalanie go to istna katorga. Próbowałem rozpałką do grilla, szczapami suchymi na wiór. Pozostaje kupić palnik gazowy za 50 zł.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ptaszniko a może Ty wiatrem dmuchasz za ostro . Kilka drewienek na to kilka węglików do tego podpałka i leci . Fakt trzeba go przypilnować i podać ręcznie ( tj nie puszczasz pieca samopas  tylko ze sterowania ręcznego ) od czasu do czasu ale tak to nie mam problemów .

Edytowane przez FAFAŁ

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kup sobie worek peletu on wystarczy na 20 lat oraz 2 litry ropy do diesla ,  wybierz trochę węgla z palnika wsyp dwie garście peletu na to garść ekogroszku i polej to ropą tak 50-ka spokojnie wystarczy zapalasz dajesz minimalny wiatr siadasz czekasz z 4 minuty dajesz piec na pracę wychodzisz i po sprawie .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Ptaszniko, a jak rozpalasz to dym leci w komin czy na kotłownię? Sprawdziłeś ten czopuch, komin, ciąg itp?

PS. Kiedyś w lecie chciałem odpalić i to była istna męka, dopiero potem sobie przypomniałem że zamknąłem czopuch na lato ;) .

Ostatnio mi wygasło bo zapomniałem dosypać., Trochę pelletu, kartonu, jakieś drzazgi i poszło od zapałki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, Ptaszniko napisał:

Ze względu na umiejscowienie palnika na ścianie bocznej jak to powiedział instalator rozpalanie go to istna katorga. Próbowałem rozpałką do grilla, szczapami suchymi na wiór. Pozostaje kupić palnik gazowy za 50 zł.

Najlepszy do rozpalania w moim przypadku okazal sie wegiel drzewny. Taki zwykly do grila.  Troche tego wegla drzewnego na palenisko i troche ekogrochu na wierzch. Rozpalic kostka do grila. Najlepiej taka biala parafinowa i wlaczyc lekki nadmuch. Po takim zabiegu i po pieciu minutach na palenisku jest jak w hucie. 

Edytowane przez Visitor1230

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi