Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze kotła


kamilsob

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ,

proszę Was o pomoc w wyborze kotła peletowego, kilka słów o parametrach mojego domu, czyli
- powierzchnia grzewcza 220m kw podłogówki + 5 grzejników
- dom ocieplony 20cm grafit, sciany Silka
- CWU zbiornik 250L
- bufor 300-400l

Kocioł z opcją dofinansowania "Czyste Powietrze".

Firma wykonująca instalację przedstawiła następujące opcje kotła:
- DREWMET Biotec Komfort ED 24 kW
- Galmet EKO-GT KPP 24 kW palnik hybrydowy
- Galmet Genesis PLUS KPP 24 kW palnik hybrydowy
- PEREKO seria KSR BETA Pelet 24 kW 
- SAS BIE EFEKT 23 kW
- SAS BIO SOLID 23 kW 
- SAS BIO SPARK 23 kW 
- VITEO EG Pellet Mini Compact 24 Hybrid 24 kW
- Kostrzewa EEI Pellets 21 kW
- Kostrzewa EEI Pellets 24 kW

Wszystkie w podobnej cenie, co o nich myślicie i co wybrać ? A może coś zupełnie innego ?

 

Wszystkie kotły z osprzętem i montażem ma wycenione na 21tys. zł i taki budżet chce przeznaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Lagunę Edilkamina. Zajrzyj tutaj;

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?338025-kotły-na-pellet-Edilkamin

Naprawdę polecam ten kociołek. Obsługa kotła to jedynie dosypywanie pelletu i raz na dwa-trzy miesiące (w zależności od ilości spalonego pelletu) opróżnienie pojemnika na popiół. Kocioł sam się czyścić zarówno palnik jak i wymiennik. Sam się odpopiela. Nie ustawiasz żadnych parametrów,  dawki paliwa, powietrza itd. wszystkie parametry kocioł dobiera sobie sam w zależności zapotrzebowania. Mi zależało na tym aby nie mieć poźniej  problemów ze zbyt dużym spalaniem, niedopalaniem pelletu itp. dlatego wybrałem Lagunę i nie żałuje. Laguna P 18  z komletnym zestawem pompowym kosztuje coś około 14500 zł, Laguna P 24 16000 zł, ale szykują podwyżkę tak, że jak coś to szybko się decyduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @kamilsob pomijając dom jak twierdzisz dobrze ocieplony ufam , że tak jest , ale jeszcze istotną kwestią jest jakość wykonania poprawnej instalacji CO.

Jak już jest w projekcie bufor to bierz największy a jak możesz to dopłać jeszcze do większego, przyda Ci się on bardzo szczególnie do obiegu podłogowego.

Z wymienionych przez Ciebie kotłów nie widzę produktów w których pracuje ich serce czyli palnik jaki palnik jak zwykła rynna to już widać , że inwestor idzie po bandzie i tnie koszty. Jak masz możliwość to szukaj albo dopłać do palnika z obrotową komorą spalania albo KIPI albo REVO Pellasa. 

Nie sugeruj się kotłem z opisem , że sam się czyści i odpopiela to mit marketingowy. Najlepszym czyszczeniem kotła pelletowego i zachowanie go w najwyższej sprawności jest ingerencja jego właściciela co najmniej raz w miesiącu.

Przy wyborze kotła szukaj wymiennika pionowego , oraz kotła który ma jak największą pojemność wodną w danym zakresie KW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
2 godziny temu, kamilsob napisał:

Witam wszystkich ,

proszę Was o pomoc w wyborze kotła peletowego, kilka słów o parametrach mojego domu, czyli
- powierzchnia grzewcza 220m kw podłogówki + 5 grzejników
- dom ocieplony 20cm grafit, sciany Silka
- CWU zbiornik 250L
- bufor 300-400l

 

A po co az 24 kW do tak ocieplonego domu? Przy podlogowce i buforze?  15- 16 starczyloby spokojnie. Zuzycie pelletu dla mocy nom. takiego kotla ( 24 kW) to okolo 130kg/ dobe. Czyli 4 To. na miesiac, Sezon 20 To. Zakladasz takie zapotrzebowanie?

Bufor do podlogowki tak duzy jak sie da. Spokojnie moze byc 750L lub wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lumo Bio Max z palnikiem Kipi lub Revo.

Jak masz więcej "monet"  Edilkamin Laguna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zaglądać na forum tylko z ciekawości to polecam Lagunę. 

U Ciebie Laguna P 18 spokojnie wystarczy. Cena za kocioł z zestawem pompowym to 14500zł na 8%. Kotły które wymieniłeś masz wycenione na 21 tyś z osprzętem i montażem. Myślę, że wybierając Lagunę w zakładanym budżecie też się zmieścisz a napewno z kociołkiem nie będziesz miał problemów. Kontaktuj się z kolegą  @Puławiak z forum on mi montował  Lagunę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ale u nas pisali :)

 

strona 306 od postu nr. 7643

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też dobry wybór

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem niedawno przyjemność widzieć w akcji i ustawiać kocioł Biawar Pellux 100 i jestem pod wrażeniem jego możliwości, więc ten kociołek też warto wziąć pod rozwagę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowy błąd a potem zaczynają się tematy o pomoc bo kocioł wywala węgiel, za dużo pali i produkuje smole. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ja zastanawiam sien nad prawidłowością wyników obliczonychvw "Cieplowo właściwe"".Bo jak juz ktoryś z kolegów zauwarzył że zawyza kw na ciepła wode.Dalej poruwnując wyniki z projektu  to znacząco się różnia.Nawet o 2 razy mniejsze .A projektant obliczał na tych samych materiałach.Pisząc do autora tego projektu że jest bład w  wyliczeniach powierzchni sam przyznał że program zawyża tą wartosc i jest to tylko darmowe. narzędzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zawyża a nie zaniża. To nie jest profesjonalne OZC domu, tym bardziej jak niechlujnie wypełnisz tabelki. Za to pokazuje patologię jakie pierdoly piszą w projektach. Ja sugerowalem się tym kupując sobie peleciaka a 3 sezony temu kocioł na groch dla rodziców gdzie na chatę 223m2 sprzedawca wciskal mi 25KW. Zrobiłem po swojemu i kupilem 16KW który w 4 strefie przy słabo ocieplonym domu nigdy nie sięgnął 80% mocy. Ty nadal widzę swoje, nie potrafisz, albo nie chcesz zrozumieć kilku podstawowych kwestii. Rób jak uważasz i uważaj co robisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już Ci powiedziałem, to są zerżniete gotowe projekty a nie żadne wyliczenia.  Czy masz m tym forum choć jeden wątek że ktoś ma za mały kocioł i zimno w domu? 

Jeśli chcesz profesjonalne ozc, czyli faktyczne wyliczenie zapotrzebowania Twojego domu,  dam Ci kontakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

czytając post widzimy problem z miejscem w kotłowni oraz sam autor wątku o tym wspominał. Zachęcam do sprawdzenia również produktu SlimKo Kotłospaw o mocy 16kW/20kW:
***
Bardzo małe wymiary przy zachowaniu dużej pojemności zasobnika. Kocioł z palnikiem Kipi, samoczyszczące palnik, intuicyjna automatyka.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2019 o 01:20, Benton661 napisał:

Miałem niedawno przyjemność widzieć w akcji i ustawiać kocioł Biawar Pellux 100 i jestem pod wrażeniem jego możliwości, więc ten kociołek też warto wziąć pod rozwagę:)

 To chyba  muszę zaprosić Cię na uruchomienie Blackstara lub RTB w Wielkopolsce  a propo możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko będzie czas i w miarę blisko, to czemu nie? Zdania zmieniać nie muszę, kolego Pulawiak, bo wiem, że to dobre kotły, tylko nigdy nie widziałem ich w akcji:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż bardzo niewielka pojemność wodna Blackstara nie każdemu może odpowiadać....

A cena takiego RTB jest nie do przyjęcia dla większości ludzi mieszkających w naszym kraju...

Ale w sumie istnieje program "czyste powietrze", więc kto wie... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.