Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana ogrzewania na Gazowe


dembol23

Rekomendowane odpowiedzi

Silver również ma opentherma ( https://www.termet.com.pl/produkt/ecocondens-silver/67 )

Panowie Open therm tylko na przewodowych, to modulacja prądu na kabelku pozwala na modulacjie palnika. Ja również interesuje się zmianą z obecnego ON/off na sterownik  OT/OT+, na innym forum ustalili że jest jeszcze honeywell CR11011 (ok300zł) który obsługuje OT np  z silverem, nawet lepiej niż easyremote bo  ma pelen algorytm PID dokładnie wyliczający uchyłki przez co grzejniki nie stygną.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3515694.html
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3368173.html#16909893
https://pl.wikipedia.org/wiki/Regulator_PID

Ogólnie z tym Opentermem jest tak że w teorii to uzgodniony pomiedzy producentami standard i jeżeli kocioł jest certyfikowany na to że umie czytać protokół to każdy sterownik OT powinien działać ( a przynajmniej najbardziej pożądana funkcja modulacji palnika przez sterownik) No ale wiadomo że każdy producent ma faworytów w sterownikach i co za tym idzie czasem ciężko dowiedziec sie konkretów;)

Może moderator przypiąłby temat z wymianą doswiadczeń w temacie sterowania OT.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby miło gdyby ktoś rozwiał wątpliwości :)  Tylko  wspomnę że widziałem opinię jak kto niektórzy się zdziwili po podłączeniu OT narzekania że kocioł szaleje i szarpie w pierwszych dniach , ale nie dziwota musi "wyczuć " jak podejść do konkretnego budynku;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze pytanie odnośnie zbiornika na cwu do kotła. Obecnie do "smieciucha" mam zbiornik Biawar ale on chyba się nie nada do Gazowego? 

podgrzewacz-biawar-w-e10021-z-wezownica-u.jpg

IMG_20190214_181007.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem po pierwszych ośmiu godzinach od zainstalowania CR11011 do kotła Termet Silver 20 kW 1F. Sterownik wspolpracuje z tym kotlem, kocioł nie wylącza sie, sterownik mierzy temp w pomieszczeniu, porownuje krzywa grzewcza i przesowa ja tak aby kociol jak najdluzej pracowal oprocz tego parametr kompensacja sprawia ze wszystko to płynnie jest wyliczane, jednym slowem full PID jak napisal kolega Lolekx86. Palnik przez wiekszosc dnia pracuje na ok.15%.  Zobaczymy jak na rachunkach wyjdzie ☺ 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dziwi podejście termet'a, ze nie reklamuje takiego rozwiazania. Masz to podlaczone tak jak ten sterownik On/Off ? Bo chyba to na tym polega ze ma regulacje na zasilaniu od 0 do 10 V.

Kurcze mi nie pasuje prowadzić przewodów i znów malować ścian. To jest tylko duży minus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oni sami nie wiedzą co mają jeśli chodzi o automatykę. Nawet na szkoleniach termeta nic o tym nie wspominają. Podpiąłem to pod wyjście on/off (RT/OT) a tu o dziwo jest napięcie bo własnie z tego wyjścia regulator CR11011 bierze "prąd". Wejdziesz na stronę termetu wybierzesz kocioł i po lewej stronie masz jakie sterowniki są do niego dedykowane: niby CR11011 obsługuje tylko kocioł Slim i Crystal II. A o sterowniku ST-2801 już wogóle nie wspominają. Jak to w Polsce cudze chwalicie swego nie znacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KubaSko Świetna wiadomość!.

Ciekawe do jak niskich  wartości temperatury wody schodzi kiedy jest super małe zapotrzebowanie, zauwazyłeś  jakiś dolny pułap? czy może nadal w takim układzie są kilkuminutowe pauzy, coś jak funkcja blokady palnika przeciw taktowaniu w kotle ( lub właśnie dokładnie ta funkcja nadal obowiązuje).

Przymierzam się również do zmiany, jednak u mnie ze wzgledu na małe zapotrzebowanie palnik i tak musi się kiedyś  zatrzymać a bez sensu(chyba) byłoby gdyby grzał aby grzać bo wyliczył np jakies 27 których nie czuć z grzejnika. Ciekawe co algorytm zrobiłby w takiej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie. Jestem po pierwszej wizycie instalatora. Zeby zobaczył i ocenił ile to może wszystko kosztowac. Zaproponował kocioł dwufunkcyjny. Bo mam bardzo blisko do kranow z ciepłą wodą. Łazienka i kuchnia jest nad kotłownią.  Może faktycznie zrobić tak jak mówi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz blisko to ok, tylko daj kocioł 25KW jak chcesz 2F. Ja mam 20 KW i jak ktoś odkręci kran w kuchni a biorę prysznic to leci chłodniejsza woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.02.2019 o 22:08, KubaSko napisał:

Hmmm poobserwuje jak sie zachowa sterownik. Z tym ze nie mam tego w domu zainstalowanego tylko w innym budynku wiec troche mi to zajmie bo rzadko tam bywam.

@KubaSko i jakie wrażenia po 2 miesiącach użytkowania nowego sterownika?  Czy on tak samo będzie działał z 2 funkcyjnym Silverem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam, kociołek już kupiony zdecydowałem się na Termet Silver 2 Funkcyjny 25 KW.

 

Jeszcze mam pytanie odnośnie Rury gazowej od skrzynki do kotłowni. Czy definitywnie wymieniać na nową? Spawaną bądź prasowaną? Czy zostawić taka jaka jest  ( skręcana ) ? 

 

Edit.

 

Sprzedawca do kotła sprzedał mi taki zestaw w szacht, będzie ok?

 

https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-szachtu-60-100-ricom-zb-12-7354457251

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Cześć,

 

Posiadam kocioł termet ecocondens gold plus 2f. Chciałbym dokupić do niego sterownik. Byłem zdecydowany na TECH ST-292, tylko czytając opinie ponoć lepiej coś wybrać z open term.

Pytanie jaka jest różnica pracy między np. takim CR11011, a ST-292 ON/OFF? Czy dla zwykłego zjadacza chleba potrzebne są funkcje z open term? Póki co ustawiam sobie na kotle około 50stopnii i kocioł chodzi długo rzadko taktując. Temperaturę w pokojach ustawiam na termostatach na grzejnikach. Przy plusowych temperaturach na zewnątrz starałem się obniżyć temperaturę na kotle do 45 lecz po jakimś czasie i tak wzrasta do 50 coś i kocioł się wyłącza(wiem że serwisant nie ustawił mi najniżej mocy minimalnej kotła, chyba nawet wgl nie sprawdzał do ilu można zejść 😕

 

Lepiej wybrać w takim razie takiego TECH'a ST-292 czy CR11011? Czy są jakieś opcje w ST których np. taki CR11011 nie ma?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.