Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła na pellet 15 KW


pbl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Jestem nowy na forum. Na wiosnę planuje zacząć remont domu dlatego szukam kotła na pellet. Prędzej trochę czasu przeglądałem forum i trochę poczytałem. W tej chwili grzeje zwykłym piecem zasypowym, głownie drewnem i węglem. Dom parterowy + będę adaptował poddasze. Łącznej powierzchni będzie około 190m2. Planuje ocieplenie 15cm styropian grafitowy, poddasze 25cm wełny. Ogrzewanie grzejnikowe + zasobnik cwu 200-250l. Z obliczeń na cieplowlasciwie.pl wychodzi mi średnie zapotrzebowanie ok 4,5kw + 4kw cwu, zalecany kocioł 14kw.
Zdecydowałem się na ogrzewanie pelletem. Kocioł 5 klasy. Skłaniam się ku palnikowi kipi.  Znalazłem kilka kotłów z tym palnikiem:

KOTŁOSPAW DuoKo pellet 15kw
https://kotlospaw.pl/duoko/

Biadała TORET PLUS 15kW
https://kotlypleszewskie.pl/pl/p/Kociol-TORET-PLUS-15kW/48
tutaj można zamontować palnik również z boku kotła bo taki by mi bardziej pasował w kotłowni + ewentualna dopłata do ecotouch 860

SEKO Maxx Pelet le 15kw
http://seko.pl/kotly_piece_co/kotly_pelet_seko_pellet/#

Biadała SLIMEKO 16kW -wymiennik rurowy
https://kotlypleszewskie.pl/pl/p/Kociol-na-pellet-SLIMEKO-16kW/19


Zastanawiałem się też nad:
https://kotlypleszewskie.pl/pl/p/BIOVERT-PREMIUM-21kW/10

21 KW to niby za dużo jednak palniki tak 16 jak i 20kw posiadają modulację od 5KW. A podobno pellet "lubi" większy wymiennik. I teraz pytanie jaki wymiennik będzie najlepszy?

Co do producentów to w tej chwili od ponad 10 lat korzystam z kotła Biadała. Przez ten czas paliło się w nim bardzo dobrze, nie sprawiał żadnych problemów, nie było żadnej awarii dlatego sprawdzałem ofertę tej firmy.

Prosił bym was o rade i ewentualną opinie jeśli ktoś miał do czynienia z którymś z wymienionych kotłów. Ewentualnie może ktoś mógł by polecić sprawdzony kocioł na pellet z palnikiem kipi o mocy około 15kw w rozsądnej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol. @pastor, a dlaczego jesteś tak negatywnie nastawiony do kipi, z powodu ilości wpisów w wątku o kipi, czy jesteś może niezadowolonym użytkownikiem tego palnika ? Jak już dałeś do zrozumienia, że kipi jest fee, to zaproponuj coś innego... Ja z kipi jestem bardzo zadowolony. Problem w tym, że nowi użytkownicy kipi, dowiedzieli się, że jest wszystkopalny i wsypują do niego wszystko oprócz pelletu. Może użytkownicy innych palników mają świadomość, że do swoich palników powinni sypać pellet najwyższej jakości i taki sypią i wówczas palnik działa super. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @pbl Twój kierunek co do wyboru kotła jest słuszny.

Z przedstawionych linków ja osobiście pochylił bym się na kotłem Kotłospaw. seko.

Chcę Ci  jeszcze coś doradzić. Jak już będziesz wybierać kocioł w odpowiedniej mocy dla siebie to szukaj kotła który ma największą pojemność wodną.

Prócz wymienionych kotłów poszukaj jeszcze kotłów innych producentów którzy swoje produkty wyposażają w palniki Pellas Revo.

I głównie trzymaj się tych dwóch kierunków. 

A wypowiedź usera @pastor traktuj jak by jej nie było , widać wyraźnie , że osoba ta nie ma najmniejszego pojęcia o czym pisze.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, cezar76 napisał:

Kol. @pastor, a dlaczego jesteś tak negatywnie nastawiony do kipi,

Nie jestem negatywnie nastawiony do kipi. Nigdy tego nie napisalem. 

1 godzinę temu, pastor napisał:

I dlaczego kipi? chcesz potem siedziec caly czas na forum?

Nie bez powodu jest tyle wpisow uzytkownikow tego palnika. Mozliwe ze wynika to z tego ze posiadanie kotla z palnikiem, w ktorym trzeba korygowac ustawienia bo ciagle cos wynika z wiedzy/niewiedzy uzytkownikow. Podejrzewam ze "techniczni" latwiej ogarniaja temat i im nie przeszkadza grzebanie w sterowniku i przesiadywanie w kotlowni.

Piszac cytowane zdanie chcialem aby autor zastanowil sie. Czy chce sobie zycie ulatwiac czy nie. Jak kogos beda interesowac szczegoly chetnie temat rozwine.

A co do:

15 minut temu, robin60 napisał:

 

A wypowiedź usera @pastor traktuj jak by jej nie było , widać wyraźnie , że osoba ta nie ma najmniejszego pojęcia o czym pisze.

Pzdr.

robin60 wybacz ale na jakiej podstawie oceniasz moja wiedzę na temat palnikow i palenia pelletem?

Zaskakujaco latwo przychodzi ci ocena ludzi i wypowiadanie sie w sposob, ktory moglby niejednego urazic.

 

40 minut temu, cezar76 napisał:

 Jak już dałeś do zrozumienia, że kipi jest fee, to zaproponuj coś innego...

Kipi nie jest zle ale jestem zdania ze warto rozwazyc zakup kotla typu RED, Edilkamin etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, pastor napisał:

Nie bez powodu jest tyle wpisow uzytkownikow tego palnika.

Demonizujesz @pastor. Duża część wpisów to luźne rozmowy. A użytkowników tego wątku jest dużo. Problemy zaczynają się w większości, gdy wsypie się do palnika, coś, czego nie powinno się wsypać, coś, co koło pelletu nawet nie stało i wówczas zaczyna się problem, że miało się spalić wszystko, a się nie pali... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie o to chodzi choc po czesci masz racje zapewne.

ja przeszedlem juz etap palenia pelletem w kotle gdzie trzeba bylo korygowac nastawy - teraz mam kociol ON/OFF i jestem zadowolony. I bede zwolennikiem tego typu kotlow wiedzac o ich wszyskich wadach bo wyleczylem sie z biegania do kotlowni ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat w mojej okolicy roznica w cenie pomiedzy tym "zlym" a "dobrym" pelletem to ok 100pln wiec z reguly pale tym lepszym. Przy 3t na sezon to nie bardzo sie oplaca brac ten tanszy gdzie zawsze jest ryzyko. A sam kociol pozwala na korekte podawania pelletu i predkosci wentylatora w granicach +/- 30%. jaka jest to wartosc rzeczywista nie mam pojecia. Ja pale na fabrycznych bo tamte zmiany niewiele wnosily.

i to tyle jesli chodzi o regulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pastor napisał:

akurat w mojej okolicy roznica w cenie pomiedzy tym "zlym" a "dobrym" pelletem to ok 100pln wiec z reguly pale tym lepszym.

Widzisz, i tutaj jest pies pogrzebany... Palisz dobrym pelletem. Jeśli w dodatku zakupisz z jednej partii taką ilość, która starczy na całą zimę, to faktycznie wystarczy jedna czy kilka wizyt w kotłowni na ustawienie i na całą zimę masz spokój. Ja kupiłem w jednej dostawie zasób na pół zimy, bo na tyle pozwalają mi warunki do przechowywania. I też ustawiłem dosyć szybko palnik, bo wybrałem dobry pellet i też mam teraz spokój. Wizyt w kotłowni nie unikniesz, bo trzeba uzupełnić opał, czasem poczyścić kocioł, wybrać popiół. Krasnoludki tego nie zrobią. W twoim kotle też masz tylko zasobnik na 40 kg pelletu? Jeśli tak, to ja w moim przypadku i tak musiałbym chodzić codziennie, żeby uzupełnić zbiornik...

Reasumując, jedną z ważniejszych rzeczy przy paleniu pellem jest jego jakość. Czasem początkujący użytkownicy kipi od samego początku sypią do niego najgorszy szmelc, bo jest powiedziane, że palnik spali wszystko... A jeśli dodatkowo zmienia się dostawcę i pellet co tonę, to niestety, trzeba palnik przystosować do nowego paliwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie masz racje. ale ja pelet kupuje po 1 palecie. konczy sie zamawiam i tak w kolko. zasobnik maly wiec z przyzwyczajenia idac do domu worek w lapy i dosypuje. 5min.

a jak chce wyczyscic biore odkurzacz i odkurzam. 10 min.

dluzej mi zajmuje utylizacja workow po pellecie ;-)

ja nie mowie ze red jest idealny ale jak ktos nie chce przesiadywac w kotlowni lub na forum to warty jest wziecia pod uwage

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi, wsypałbyś do siebie pellet z łuski słonecznika lub miskanta, bo w wątku o kipi, byli magicy którzy to robili? Owszem, musieli poświęcić trochę czasu na ustawienie palnika, ale sobie z tym poradzili. 

Twój kocioł mi się podoba i nie mówię, że jest zły, bo wygląda porządnie. Ale proszę, nie mów innym, że jeśli chcą siedzieć na forum (poza tym forum i chęć pomocy i dzielenia się swoją wiedzą wciąga) i w kotłowni, to niech kupią kipi... Wszystko zależy od tego czym się pali i kto to robi...

Pozdrawiam i życzę bezproblemowego spalania... I żeby pellet był jak najlepszy i najtańszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi nic do tego jaki kto ma kociol i palnik. chce tylko aby kazdy swiadomie wybral w zaleznosci od tego co potrzebuje

kazdy dom kociol instalacja jest inna

kazdy z nas jest inny

pellet pelletowi nie rowny

a wszyscy spotykamy sie na forum ;-)

tylko jedni z problemami inni z ciekawosci

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pastor napisał:

mi nic do tego jaki kto ma kociol i palnik. chce tylko aby kazdy swiadomie wybral w zaleznosci od tego co potrzebuje

kazdy dom kociol instalacja jest inna

kazdy z nas jest inny

pellet pelletowi nie rowny

Zgadzam się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pastor napisał:

Nie jestem negatywnie nastawiony do kipi. Nigdy tego nie napisalem. 

Nie bez powodu jest tyle wpisow uzytkownikow tego palnika. Mozliwe ze wynika to z tego ze posiadanie kotla z palnikiem, w ktorym trzeba korygowac ustawienia bo ciagle cos wynika z wiedzy/niewiedzy uzytkownikow. Podejrzewam ze "techniczni" latwiej ogarniaja temat i im nie przeszkadza grzebanie w sterowniku i przesiadywanie w kotlowni.

Wątek o KIPI jest off - top na temat tego palnika jego problemach zaletach i wadach i tak ma być. W tym jak sobie radzi ze złym pelletem i ma to służyć jego użytkownikom. Każdy kupuje taki pellet jaki uważa za słuszny jeden lepszy drugi gorszy ale dużo tańszy coś za coś. Dotychczas nie znam negatywnych opinii użytkowników tych palników. Przypadek kolegi @mhosaja pokazał , że palnik ten miał poważny problem z przetrawieniem dostarczonego paliwa. Ale jakoś sobie palnik radzi i grzeje dom użytkownik nie marznie. Jak chcesz sprawdzić pellet @mhosaja w swym Red to nic innego jak do niego napisać i na pewno Ci wyśle 30 kg za darmo i zobaczymy jak twój Red sobie poradzi , był bym bardzo ciekawy ale nie tylko ja pewno kolega @pbl także. Jeśli chodzi o mnie w kotłowni nie siedzę przebywam jedynie raz w tygodniu dosypać pellet do zbiornika i raz na dwa tygodnie skontrolować popiół ewentualnie go wyrzucam i drapnę wymiennik szczotką drucianą. Kontroluje kocioł przez internet i to jest wystarczające.

Piszac cytowane zdanie chcialem aby autor zastanowil sie. Czy chce sobie zycie ulatwiac czy nie. Jak kogos beda interesowac szczegoly chetnie temat rozwine.

A co do:

robin60 wybacz ale na jakiej podstawie oceniasz moja wiedzę na temat palnikow i palenia pelletem?

Twoją wiedzę na temat palników i palenia pelletem oceniam na podstawie Twych wpisów

2 godziny temu, pastor napisał:

nie o to chodzi choc po czesci masz racje zapewne.

ja przeszedlem juz etap palenia pelletem w kotle gdzie trzeba bylo korygowac nastawy - teraz mam kociol ON/OFF i jestem zadowolony. I bede zwolennikiem tego typu kotlow wiedzac o ich wszyskich wadach bo wyleczylem sie z biegania do kotlowni ;-)

Widać wyraźnie , że nie radziłeś sobie w żaden sposób z palnikiem i i jego spalaniem, widać byłeś wyposażony nie w ten palnik co trzeba albo umiejętności Ci brakło. Więc postanowiłeś iść na łatwiznę i słusznie. Każdy robi jak uważa i pali w czym chce.

Zaskakujaco latwo przychodzi ci ocena ludzi i wypowiadanie sie w sposob, ktory moglby niejednego urazic.

Ocena ludzi przychodzi mi na podstawie ich treści postów a moje wypowiedzi są na tyle delikatne by nikogo nie urazić.

 

Kipi nie jest zle ale jestem zdania ze warto rozwazyc zakup kotla typu RED, Edilkamin etc.

Jak najbardziej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się, że wywołam taką gorącą dyskusje;) 

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, szczególnie za przypomnienie o palniku Revo bo znalazłem całkiem fajny kocioł z tym palnikiem, ale o tym później.

Co do samego wątku. Nie mam zamiaru palić byle czym, ani przesiadywać w kotłowni i na forum. Zdecydowałem się na palnik obrotowy żeby mieć większe pole manewru w doborze pelletu i nie być ograniczonym do jednego typu. Pewnie wybiorę jakiś w miarę ok pellet w rozsądnej cenie, pod niego ustawie i nim będę palił. Ale trzeba pamiętać, że rynek się zmienia więc myślę że bardziej elastyczny w tej kwestii palnik jest zaletą.

Jeśli chodzi o kotły typu edelkamin, red itd. to nie da się ukryć, że ich cena jest wyższa. Po drugie trochę przeraża mnie ich zintegrowanie i skomplikowanie, systemy czyszczące itd. Wszystko jest ok jak to działa, w przypadku awarii bez serwisu się nie obejdzie. Wolałbym kocioł prostej konstrukcji, typu tego TORETA lub DuoKO. Po trzecie to trochę taki patriotyzm gospodarczy. Skoro mamy dobre rozwiązania polskich firm to po co mam kupować kocioł włoski niemiecki czy jeszcze inny?

Jeśli chodzi o kocioł z palnikiem revo to z tego co by mi odpowiadało to Galmet Genesis Plus KPP 15kw 
https://galmet.com.pl/pl/produkt/kociol-z-podajnikiem-na-pellet-5-klasa-genesis-plus-kpp
Jednak ma trochę utrudnione czyszczenie z tylnymi kanałami i wynikającą z tego dużą głębokość, co sprawia, że miał bym dość ciasno w kotłowni.

Drugi kocioł z Revo który wpadł mi w oko to EG PELLET-MINI 16kw
http://ekogren.pl/product/17/eg-pellet-mini
Wydaje się całkiem rozsądną nie skomplikowaną konstrukcją, wymiarami też mi pasuje. 
W famelu ten kocioł pod marką viteco z palnikiem revo kosztuje 10420zł netto + dopłaty za s Touch i internet. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie z tym kotłem to bardzo proszę o opinie.

Co do kotłów z kipi które podałem prędzej to skłaniałbym się do wyboru pomiędzy biadała toret i kotłospaw duoko. Z tego co widzę to oba kotły mają podobną budowę z górnym poziomym wymiennikiem, z tym że kotłospaw ma ładną obudowę. 2800 za ładny wygląd raczej nie dopłacę. W tej cenie w biadale będę miał sterownik touch860, moduł internet i zostanie na boiler albo pompy.

Drogą eliminacji wygląda na to, że będę wybierał pomiędzy Biadała Toret a EG PELLET-MINI, chyba że jeszcze coś się zmieni po waszych uwagach.

Co do wyboru między kipi a Revo. Czy Revo rzeczywiście jest tak dużo prostsze w obsłudze od kipi? Jest duża różnica dla zwykłego użytkownika? Nie mam zamiaru testować wszystkich peletów na rynku i szukać idealnego płomienia. Przeczyszczenie raz na kilka dni, wyrzucenie popiołu to nie problem, dlatego nie szukam bajerów typu automatyczne czyszczenie odpopielanie itd. Ale jeśli chodzi o samą pracę kotła to chciałbym żeby to po prostu działało, bez grzebania w ustawieniach typu czas podawania, czas nadmuchu itd. W obu przypadkach brał bym kocioł ze sterownikiem touch, do tego termostat w salonie, czujnik pogodowy i moduł internet. Chciał bym ustawić temperature, obniżenia dobowe, korektę pogodową i tylko dosypywać pellet. Który palnik będzie dla mnie lepszy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, pbl napisał:

Drugi kocioł z Revo który wpadł mi w oko to EG PELLET-MINI 16kw
http://ekogren.pl/product/17/eg-pellet-mini

Kotła jako takiego osobiście nie widziałem w akcji, ale słyszałem bardzo wiele pochlebnych opinii o nim

28 minut temu, pbl napisał:

Co do wyboru między kipi a Revo. Czy Revo rzeczywiście jest tak dużo prostsze w obsłudze od kipi?

Jest prostsze. Wiele funkcji jest zautomatyzowanych, które działają całkiem ok. Mniej doświadczony użytkownik nie ma tam dużego pola do popisu, żeby coś totalnie sknocić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisujesz tylko wydajność  podajnika, którą musisz ustalić, wybierasz zakres mocy, w których ma pracować palnik, wpisujesz kaloryczność i tyle. Resztę sterownik robi za Ciebie. Można jeszcze robić korekty nadmuchów, żeby było perfect :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.