Skocz do zawartości
IGNOROWANY

KOSTRZEWA TWIN BIO 16KW - BARDZO DUŻO BIERZE PELLETU


rroman31234

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem.... od początku grudnia jestem posiadaczem kotła kostrzewa twin bio 16kw (zielony). Temperaturę zadaną w domu mam 19 stopni histereza 2 stopnie. Domek 120 metrów kwadratowych. Spala mi ponad 3 worki pelletu. Kupuję pellet wysokiej jakości - stelmet platinum. U znajomych, którzy mają dom większy pali o połowę mniej! Niestety nie mają dostępu do ustawień serwisowych- mają zakodowane. Ja mam odkodowane.... poniżej podaje moje ustawienia. BARDZO PROSZĘ  O POMOC!!!!! ( 3 worki po 15zł =45zł x 30 dni w miesiącu = 1350..... to strasznie dużo. Jeśli tak będzie palił to będę zmuszony przejść z powrotem na śmieciucha. Serwisant powiedział, że pali tyle co musi!!!! Bez dyskusji!!!!

 

Rozpalanie

 

czas rozgrzewania 30sek

dawka startowa paliwa 60g

detekcja płomienia 5%

nadmuch rozpalania 50%

czas rozpalania 7min

 

Praca

1. maksymalna moc palnika16kw

maksymalna moc palnika w trybie fuzzy logic – 100%

minimalna moc palnika w trybie fuzzy logic -30%

 

ustawienia nadmuchu

 

-nominalna 43%

-pośrednia 33%

-minimalna 26%

 

czas cyklu podawania 25sek

czas nadzoru( maksymalny czas pracy w trybie nadzoru) – 0min

Wydajność podajnika 5,6kg/H

kaloryczność paliwa 5,1

 

 

Ustawienia kotła

 

tryb pracy- automatyczny

min temperatura zadana – 55stopni

maksymalna temperatura zadana – 80 stopni

wybór termoststu – uniwersalny

histereza kotłą – 3 stopnie

wyłącz. Pompy od term. - tak

 

ustawienia zasobnika

pojemność zbiorowa 180kg

czujnik poz. Paliwa - włączony

ilość paliwa minimum 16kg

 

podajnik

 

czas testu wydajności

 

Ustawienia Co I CWU

 

temperatura załaczania pompy CO – 40stopni

czas postoju pompy co podczas ładowania cwu – 0min

czas postoju pompy co przy aktywnym termostacie – 15min

czas pracy pompy co przy aktywnym termostacie – 15sek

minimalna temperatura zadana cwu – 25stopni

maksymalna temperatura zadana cwu - 60 stopni

podwyższenie temp. zadanej co od cwu i mieszacza – 5 stopni

wydłużenie pracy cwu – 3min

wymiennik ciepła - nie

 

obwód grzewczy

 

wybór termoststu – uniwersalny

minimalna temperatura zadana obwodu - 20 stopni

maksymalna temperatura obwodu – 85 stopni

praca w lato - nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ubogie te twoje informacje. to ile spala zalezy od

1. ustawienia samego kotla

2. instalacji

3. sposobu sterowania

4. zapotrzebowania budynku na cieplo

 

A ty nie podales nawet jaka masz temp na kotle (lub ja nie doczytalem)

Daj przede wszystkim schemat instalacji,zdjecia i opisz jak sterujesz kotlem oraz jak on pracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom poniemiecki  120 metrów, ocieplony styropianem 10 ( pewnie jakość styropianu kiepska)- 15 lat temu ocieplałem.... Poddasze ocieplone porządnie 20cm wełna.

w domu kaloryfery purmo- wszystko w miedzi.

palnik w piecu - kostrzewa platinum

czujnik w domu bezprzewodowy ( delta dore)- ustawiony na 19 stopni - histereza 2 stopnie.- ( włącza się przy 18, wyłącza przy 20).

na piecu temperatura zadana 55 stopni, histereza 3 stopnie

Jeżeli chodzi o instalację w kotłowni to się na tym kompletnie nie znam.... fotki w załączniku.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Moim zdaniem:

- brak silownika na zaworze 4D sterowanego pogodowo

- temperature kotla ustaw na 70 stopni z histereza 15

W drugim przypadku wystapi problem ze zmienna temperatura na grzejnikach. A to ze wzgledu na punkt pierwszy.

Co robi sterownik pokojowy? Wylacza kociol i pompe?

Jezeli tak to sa nastepny blad

- brak stalej pracy pompki ( woda w ukladzie w przypadku postoju sie wychladza, a po starcie zalewa kociol)

- sterownik pokojowy ze zbyt duza histereza.

Wskazowki:

- zastanowilbym sie na buforem np 750 L, jezeli ster kotla moglby go obsluzyc

- zamontowac silownik zaworu i czujnik zewnetrznej temp.

- sterowac uklad pogodowo

- mozna zamontowac sterownik wewnetrzny z mala histereza, ktory bedzie modulowal temp na obieg. W stosunku do tego co na chwile obecna zadaje pogodowka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak. sterownik pokojowy wyłącza kocioł i pompę. w rezultacie gdy temperatura w domu jest osiągnięta kaloryfery robią się zimne chociaż na piecu często jest powyżej 60 stopni. myślałem, że tak ma być....

czyli histerezę zmniejszyć do 1 stopnia?

ktoś mi podpowiedział abym zmniejszył dawkę  startową paliwa z 60 g do 45g...... czy to ma sens?

jest możliwość ustawienia pompy co  aby się częściej załączała ( bez względu na temperaturę pieca i temperaturę w pokoju)???

jeśli tak to które ustawienia mam zmienić?

z góry dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
2 godziny temu, rroman31234 napisał:

czyli histerezę zmniejszyć do 1 stopnia?

No wlasnie. I tu zachodzi konflikt ze wzgledu na zle skonfigurowana instalacje. W peleciakach stosuje sie duze histerezy. Zeby kociol popracowal i sobie troche postal. Wtedy moze byc oszczednie. Jezeli bedzia zasuwal non stop to nici z oszczednosci. A przy obecnym sposobie dystrybucji… no wlasnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie 45kg / 24 to moc cieplna 6,5-7,5kW/24 czyli spalanie jest w normie, ale można je lepiej wykorzystać .

Po pierwsze zrobić to co pisze kolega @visitor, po drugie możesz zmniejszyć moc kotła z 16kW na np 12kW.

Warto sprawdzić jak jest temp powrotu na kocioł - to też ma pewien wpływ na jakość spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, rroman31234 napisał:

Czy ma ktoś jeszcze jakieś propozycje? Generalnie bez zmian.... około 45 kg na dzień....

Trzy grosze ode mnie, a raczej stwierdzenia 

Rozumiem, że jak dogrzeje się mieszkanie do zadanej, to następuje wygaszenie kotła i kocioł ma ponad 60 stopni temperatury. W momencie gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie o ustawioną histerezę załącza się pompa CO, a ponieważ masz ustawiony start pomp na 40 stopni, więc pompa CO załącza się i pracuje do momentu aż kocioł będzie miał 40 st i następuje ponowne rozpalenie kotła. Można powiedzieć, że start kotla jest poniżej 30 st.  gdyż kocioł został zalany zimną wodą z instalacji. Jeżeli tak jest, to kocioł na co robić i dlatego masz takie spalanie. Zmień start pomp CO na 55st, a chłopaki niech podpowiedzą, czy w Twoim przypadku nie byłoby lepiej gdyby pompę CO zamontować na powrocie, czyli na rurze powrotnej z 4d do kotla.

Tak w skrócie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest jak Pan pisze.  piec i pompa co się wyłącza jak temperatura w domu jest zadana.

Dziękuję . Tak zrobię.  Zasugerowano mi abym zwiększył  temperature kotla na 70 stopni z histereza 15.

Czyli włączenie pompy co 55 stopni.  a co z temperaturą kotła??? zostawić 55 ? czy zwiększyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pastor... O ile się nie myślę, to ten kocioł, a raczej sterownik i jego praca w automacie nic nie zmieni jeżeli chodzi o ustawienie temp kotła. Automat sam dobiera i ustala do jakiej temp kocioł ma grzać ( tak jest u mnie i jak się nie mylę, to u kolegi też). Temp zadana kotla działa w trybie pracy 24h na dobę) czyli utrzymuje przykładowo 65 st schodząc z mocą. U kolegi jest tak, że kocioł zaczyna pracę i po chwili wchodzi na max, aby dogrzać mieszkanie do zadanej po czym następuje wygasznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trener40 wyższa temp pracy kotła oznacza w skrócie podniesienie sprawności. Musisz przy pellecie zachować powrót do kotła na poziomie od 55 w górę aby prawidłowo spalać Pellet. Kocioł ma się rozpędzić trzymać powrót wysoki a resztę puszczać na instalacje. Jak się dom nagrzewa to schodzi z mocą bo już tyle energii nie potrzebuje dom. Bo do kotła zaczyna wracać coraz cieplejsza woda. Im cieplejsza tym moc kotła mniejsza a dalej stara się utrzymywać zadana. Jak dom się nagrzeje termostat da znać ze grzać nie trzeba robisz stop kotła. O teraz od instalacji oraz kotła i sterownika zależy co dalej. Czy pompy maja pracować. Czy kocioł ma pracować wg histereza i pilnować swojej temperatury. Czy czekać aż termostat powie ze zimno i pora grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, rroman31234 napisał:

podniosłem do 65 z histerezą 10. jakoś do 70 nie miałem odwagi:)) generalnie zmian wielkich na korzyść nie zauważyłem...

Szybko korzyści możesz nie zobaczyć.Poniewaz Twój kocioł pracuje na takich samych zasadach jak mój, więc  musisz pomyśleć o tym abym przy ponownym rozpalaniu kotla zimna woda nie zalewała tak drastycznie kotla, bo nawet zwiększenie temp załącznenia pomp niewiele pomoże. Dlatego sugerowałem aby pompę CO zamontować na powrocie, wtedy część gorącej wody będzie wracało do kotla i tym spasobem kocioł będzie pracował stabilniej. Tak jak Ci pisał " Sambor" zmniejsz moc kotla, bo teraz robi za rakietę :) Jak ogarniesz aby byl dogrzany powrót, to możliwe jest, że wystarczy Ci 10KW aby dogrzać mieszkanie... Ale teraz to tylko gdbanie dopóki nie jest tak jak powinno być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pastor... Wszystko się zgadza, ale autor miał 40 st start pomp. ( trochę lipa)  Ja mam właśnie u siebie start pomp na 60st i pompę CO na powrocie. W rezultacie podczas pierwszego załączenia pompy  powrót mam ok 53 st. Kocioł wygasza się przy 65, a powrót mam 63.  Dlatego sugerowałem aby kolega pompę CO zamontował na powrocie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.