Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana pieca - z obecnego leje się woda


boas43

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie.......właśnie teraz strzelil mi stary piec ( 10-cioletni z Pleszewa). Muszę coś na szybko kupić i to jest najgorsze...

Dom 120 m2 , podpiwniczony, nieocieplony, lata 70/80, plaski dach, grzejniki stalowe Kermi ...typowa kostka gierkowska w którym są wymienne okna i drzwi. Z wyliczeń potrzebuję kotła całodobowego zasypowego o mocy +- 28kW ( obecny ma 30kW) na paliwo stałe - miał . Niczym innym nie palę. 

Jakiej firmy kupic piec , co teraz jest w miarę rozsadnego - Defro, Zębiec czy cos innego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale widze że piece z serii KMW już są wycofane ? Co to się dzieje ?

Jest jakis jego/ich zamiennik......nteresuje mnie tylko piec na mial (całodobowy)-górnego spalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górnego spalania nie kupisz bo nie spelnia klasy 5.

Można nadal dostać kotły które tej klasy nie spełniają, trzeba poszukać po sklepach, sprzedają to teraz jako kocioł do  CWU albo kocioł na niedrzewna, nikt niby nie kontroluje tego kiedy kocioł kupowales itd. ale warto mieć to na uwadze, szczególnie jak mieszka się w miejscu gdzie straż miejska może kontrolę urządzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszelkie info.

Czas mnie goni i dlatego też tak chaotycznie pisze i pytam się.

Na portalu aukcyjnym rzeczywiście znalazłem kilka kotłów. Panowie czy Zebiec aqua 23 będzie odpowiedni do palenia miału ? To będzie odpowiednik KWM ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zębiec KMW 23Kw jest w dwóch sklepach: pierwszy, drugi.

Przy takich cenach tego kotła ja bym dołożył w miarę możliwości i kupił kocioł z podajnikiem, nawet najtańszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według wyliczeń z ciepło właściwe i ze strony zebca odpowiedni dla mnie jest 23 kW. Obecnie mam/miałem 30 kW i jest za duży ponieważ temperatura na kotle jest w granicach 40-45 stopni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, boas43 napisał:

Według wyliczeń z ciepło właściwe i ze strony zebca odpowiedni dla mnie jest 23 kW. Obecnie mam/miałem 30 kW i jest za duży ponieważ temperatura na kotle jest w granicach 40-45 stopni 

Im większy , tym dłuższa stałopalność.  Nie rozumiem, skoro palisz normalnie i kocioł wydoli ledwie 45 stopni to wg mnie jest za mały. Do palenia miałem są inne przeliczniki niż do zwykłego węgla.

Ja paliłem w Zębcu 23 kW na 100m2 i pełen zasyp 3.5 wiadra miału starczał na ok. 16 godzin zależnie od temperatury zewnętrznej, nigdy nie dał rady wytrzymać całą dobę a o to chyba chodzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, witek1234 napisał:

Nie rozumiem, skoro palisz normalnie i kocioł wydoli ledwie 45 stopni to wg mnie jest za mały.

Myślę że sterownik źle ustawiony lub kocioł przewymiarowany a w domu za ciepło i to dla tego praca była na tak niskiej temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, witek1234 napisał:

Im większy , tym dłuższa stałopalność.  Nie rozumiem, skoro palisz normalnie i kocioł wydoli ledwie 45 stopni to wg mnie jest za mały. Do palenia miałem są inne przeliczniki niż do zwykłego węgla.

Ja paliłem w Zębcu 23 kW na 100m2 i pełen zasyp 3.5 wiadra miału starczał na ok. 16 godzin zależnie od temperatury zewnętrznej, nigdy nie dał rady wytrzymać całą dobę a o to chyba chodzi .

Nie...źle zrozumiałes. Mam taka temperaturę ponieważ w domu już jest za ciepło .Przy 42 stopniach na kotle w domu mam 22-23 stopni przy temp. zewnętrznej -1/+2 stopnie. Pamiętam jak 2-3 lata temu były mrozy -15 stopni to kocioł pracował na temperaturze maks. 55 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Od podawania ciepła na dom jest tak zwany zawór 3 drogowy koszt 3 dobrych flaszek gorzały i na kotle grzac można 70 stopni zdrowo , a druga sprawa jakie to są oszczędności paląc miałem ? wg mnie kompletnie żadne poza paskudną robota , miał drogo wychodzi za drogo jak na swoje koszty ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, berthold61 napisał:

Od podawania ciepła na dom jest tak zwany zawór 3 drogowy koszt 3 dobrych flaszek gorzały i na kotle grzac można 70 stopni zdrowo , a druga sprawa jakie to są oszczędności paląc miałem ? wg mnie kompletnie żadne poza paskudną robota , miał drogo wychodzi za drogo jak na swoje koszty ,

To już teraz nie chodzi o oszczędności ... wstawiam nowy kociol na miejsce starego i wykorzystuje te 3 tony miału co mi zostało w kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł z podajnikiem też przerobi pozostały miał. Ale czy wstawisz miałowiec, czy z podajnikiem musisz zainstalować zawór 3D lub 4D dla ochrony temperatury powrotu (pompa kotłowa mile widziana). Mój miałowiec z Pleszewa wytrzymał 13 lat, ale żadnych ochron powrotu nie miałem. Miałowca zamieniłem na podajnik, oszczędności w postaci zł. żadnych, ale stała temp. w pomieszczeniach i brak codziennego rozpalania kotła rekompensuje mi to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
36 minut temu, boas43 napisał:

To już teraz nie chodzi o oszczędności ... wstawiam nowy kociol na miejsce starego i wykorzystuje te 3 tony miału co mi zostało w kotłowni.

Z całego serca ci radzę odejdź od tego pomysłu , nie masz kasy kup jakiś złomek zdatny do użytku i zbieraj kasę a jak masz jakąs kase to kup sobie normalny kocioł czy to dolniaka a najlepiej podajnikowca , ten miał albo spalisz w podajnikowcu bez najmniejszego problemu albo sprzedaż w ostateczności a mordowanie się z tym dalej to kompletnie bez sensu bo śpiewają że miału też sprzedawać nie będą , miałem nie opłaca sie palić no chyba że 1/3 ceny węgla to co innego , a tak z ciekawości co ty z ta mocą tak wyskoczyłes ? mnie tez wychodziło z obliczeń że 23 kw koles instalator goraco wręcz nalegał na 25kw ja kupiłem 20 kw defro i po 3 latach sprzedałem go bo od samego początku był 2 razy za mocny a teraz grzeję 160m2 kotłem 10kw podajnikowym na połowie jego mocy , nie słuchaj ciulów co ci doradzają takiego bydlaka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten epitet to do mnie? Nieładnie.

Po pierwsze boas43 napisał że ma dom nieocieplony a to zmienia postać rzeczy.  Skoro tak mu wyszło że 23 kW to niech kupi taki i  nie zawraca d***y. A najlepiej 16 kW żeby nie był przewymiarowany. OK?

Po drugie nie wyliczaj mocy kotła na swoim przykładzie bo paliłeś  węglem a obecnie kotłem podajnikowym . To przepaść w stosunku do lichego miału 21 czy 23 MJ. Nie paliłeś miałem to nie wiesz nic w temacie. Żeby była stałopaność całodobowa musi być większy kocioł. Wiem to na swoim własnym przykładzie.
Ja podałem swoje doświadczenia i pisałem jak to wyglądało u mnie w praktyce. Gdyby wtedy produkowano Zębce o mocy 30 kW to taki bym kupił i byłoby cudnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Nie nie chciałem nikogo obrażać ani  nic w tym stylu, tylko kupowanie miałowca w tym czasie to bez sensu bo po pierwsze on jest zdecydowanie za drogi a po drugie spiewają że miał tez będzie zakaz sprzedaży i inwestować w 3 tony to jakoś trąci , lepiej postawić te same pieniądze na cos co ma przyszłość . (dom miałem kompletnie nieocieplony kiedys a kocioł był dwa razy za duży) wg obliczeń był za mały , chyba że podłogówkę inaczej się jakoś liczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.