Skocz do zawartości
Mazi89

Ogrzewanie, nowy dom 100m

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jesteśmy na etapie SSZ domu parterowego bez poddasza, link do projektu: https://www.extradom.pl/projekt-domu-california-2-BBE1037

Dom będzie ocieplony 15cm lub 20cm styro, fundamenty są ocieplone 10cm. Chcemy aby kotłownia  z piecem była przy pobliskim garażu bo wybraliśmy ekogroszek i kotłownia na jednym poziomie w mieszkaniu nie wchodzi w grę. Mam pytanie odnośnie programu czyste powietrze, czy dostaniemy dofinansowanie tylko na  piec czy na montaż wraz z innymi akcesoriami tez? Dodam ze chcemy zrobic podłogówkę w salonie, korytarzu, jadalni i kuchni a także w kibelek i łazienka. Dodam, że okna mamy z firmy petecki, 3 szyby, 7 komor na profilach veka82.

Jeszcze jedno pytanie, ile orientacyjnie możemy spalic ton ekogrochu w sezonie? Jak to się ma do peletu i gazu? Jeżeli gaz to tylko zbiornik ponieważ u nas nie ma gazociągu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przy taim dociepleniu i powierzchni nie powinieneś spalić wiece3j ja 2 tony , ale czy dostaniesz dopłate tego nie wiem , ja w pobliżu jest gaz lub dostęp do sieci miejsiej to na ban nie dostaniesz , ale jak w miarę masz dochody powyżej 1600zł/na łebka w rodzinie to nawet gitary sobie tym nie zawracaj i licz na siebie , nawet nie wiem czy dopłaty tyczą się nowych domów czy tylko starych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, berthold61 napisał:

ale jak w miarę masz dochody powyżej 1600zł/na łebka w rodzinie to nawet gitary sobie tym nie zawracaj i licz na siebie ,

Od początku roku dofinansowanie jest zamrożone, że niby aktualizacja aplikacji :D Okazuje się,. że zmniejszają procent dofinansowania i tak było 30% przy dochodach pow.1600, a po zmianach ma być 15%.

To jakiś żart skoro od nowego roku płaca minimalna ponownie wzrosła. To dofinansowanie to ściema i najlepiej jak by dom był na jakąś babcie / dziadka z niską emeryturą, tylko że znowu skarbówka się doczepi z kąt osoba na emeryturze ma tyle kasy na remonty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Widocznie chcą tych najbiedniejszych jakoś nakłonić aby nie palili gumiakami z biedy czy co .

ale ludziska tez przeginają do upadłego , z wczasów nie zrezygnuje , auto co dwa lata bedzie zmieniał a jak bo sąsiad kupił nowsze , piwsko po dwie zgrzewki dziennie ale wydać na kocioł 6 czy 8 tys to *** jakas tragedia bankructwo murowane .

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie używać wulgaryzmów

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Proponuje sobie policzyć realne zapotrzebowanie na energie w domu. Jest też w projekcie określone chociaż mogą być błędy. W ciemno strzelam, że zapotrzebowanie na moc będzie pewnie max 5kW a średnio 2kW, nie ma tak małych kotłów na groszek, widziałem w castoramie takie podajniki w 5 klasie 8kW za 5000 wiec nie wiem czy jest sens starania się o dotacje. Gdyby był gaz w pobliżu to przy tak małym zapotrzebowaniu domu różnica w cenie była by niewielka i zabawa w węgiel przy rzetelnych obliczeniach może się mało opłacać.

Dotacje są dla banków i urzędników żeby mieli co robić bo urzędy są przeładowane i duże podatki idą na ich wypłaty, dotacje nigdy nie są dla obywateli.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zawsze można kupić bufor,ale chyba podajnikowy nie ma wtedy sensu.

Może pelet+bufor z sensownym sterowanien.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zastanawiamy się między ekogrochem a peletem. Pelet czystszy i jak pelet to moglibysmy wrzucic go do kotłowni w domu. Ekogroch w domu odpada, słysze od ludzi, że starsznie się kurzy. Jaka może być różnica w paleniu peletem a ekogrochem na takim domku? Myślę, że chyba nieduża, czytam ile ludzie spalają peletu na 100m dobrze ocieplonej chaty to wychodzi ok 3 ton na rok. Do przyjęcia. Odnośnie kotła na pelet to czytam, że wystarczy mały do 100m...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Co do kotłowni - nie montuj jej w garażu.  O wiele lepsze wyjscie to dobudowanie kotłowni z tyłu domu-  bedziesz miał bardzo małe straty ciepła,  + bedzie łatwy dostep do ładowania paliwa 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi