Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka kotła weglowego defro optima komfort na pellet


szumik83

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstepie chciałbym przywitać się serdecznie z wszystkimi forumowiczami oraz poprosic o pomoc

Ze względu na to ze musielismy sie szybko wprowadzić do naszego nowego domku oraz braku funduszy po budowie, poszlismy najtańszą drogą i został zainstalowany kocioł, niestety węglowy (wiem ze nie pakuje sie do nowych domów smieciuchów ale sytuacja tego wymagała) 

Dziś chodzi mi po głowie pomysł taki aby przerobić swój kocioł węglowy na pellet gdyż nie jest on jeszcze zuzyty i chciałbym prosić was o pomoc w doborze palnika oraz sterownika i czy ma wogóle taka przeróbka sens? myslałem tez nad pompą ciepła,ale to drogie urządzenia  a i sporo pradu by ciągneło bo moja zona jest ciepłolubna i w domu musi być 24-25 stopni cały czas, więc postawilismy na pellet. 

kocioł do przeróbki to Defro optima komfort 12 kw1763799250_kocio.jpg.06c85bbbe89c78d039bacf578a5b3ae8.jpg

dom nowo wybudowany parterowy 90m2, na całości podłogówka, drabinka tylko w łazience, komin fi 200-jest mozliwosc wstawienia RCK w wyczystce,

temperatura podłogówki sterowana jest recznie zaworem 3 drogowym afriso ale jest mozliwosc zamontowania na nim siłownika, zbiornik cwu 250l zasilany kotłem oraz solarami,

spalnie wegla na sezon zimowy to 2 tony wegla orzech oraz drzewo na rozpalkę

Czy istnieje mozliwosc aby przerobić ten kocioł na pellet tak aby to wszystko zagrało?   

Dziękuje za zainteresowanie i pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, szumik83 napisał:

temperatura podłogówki sterowana jest recznie zaworem 3 drogowym afriso ale jest mozliwosc zamontowania na nim siłownika

I bardzo dobrze.Do tego dołożyć czujnik pogodowy,termostat w pomieszczeniu i przy zakupie palnika zwrócić uwagę czy sterownik   to obsłuży.Czyli poprowadzi instalację  według krzywej grzewczej i obniżenia temperatury wody w podłodze od termostatu w pomieszczeniu.Koniecznie zadbać o wysoką temperaturę powrotu w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, gazociąg oddalony jest o kilka kilometrów tak wiec nie wchodzi w grę, 

https://gielniak-energosystem.pl/sterownik-ecomax-350.html

https://kotly.com.pl/produkt-czujnik-pogodowy-plum-ct4-p-do-sterownika-ecomax-3383.html?l=pl

https://ekohaus.pl/czujnik-pokojowy-plum-ct7-do-sterownika-ecomax-p-362.html

czy taki zestaw byłby dobry aby to wszystko działało? i czy w kotle tym sa potrzebne przeróbki np. cegła szamot? 

aha i jeszcze mam pytanie czy da się to samu zamontować i uruchomić czy lepiej szukać fachowca jakiegoś 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palnik zamontowałem sam.Potrzebna będzie flansza montażowa i trochę umiejętności ślusarskich. Pojemnik na pellet zrobiłem z kosza na śmieci.Żeby mieć gwarancję to trzeba wezwać dystrybutora i się dogadać albo wszystko robi on.Do sterowania potrzebujesz bardziej rozbudowany sterownik(ecomax 850)Chyba,że pozostajesz przy obecnych ręcznych nastawach to ecomaź350 wystarczy ale wiadomo raczej zmierzamy do komfortu.

Jeśli chodzi o cegły to przeróbki będą zależne od temperatury spalin.Jak będzie za wysoka to trzeba będzie zrobić jakieś zawirowacze. Ważne czy komin wytrzyma pracę w niskiej temperaturze spalin jak nie to trzeba jeszcze myśleć o wkładzie z blachy kwasowej i RCK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Ci za informacje, bardzo mi pomagasz:)  dzwoniłem do lokalnego dystrybutora w Zamościu bo to najbliżej mnie  i powiedział mi że za taki zestaw palnik 5-16kw sterownik ecomax850 plus montaz to ok 5 tys, ale to tak na oko :)

co do komina to mam postawiony ten systemowy z wkładami ceramicznymi-myslisz ze bedzie za słaby?

Mam jeszcze pytanko, ile metrów grzejesz i ile Ci idzie tego pelletu na sezon grzewczy?  Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeróbka z filmu nie jest moja.Jeśli chodzi o pellet to jest mój pierwszy sezon.W moim profilu jest link do ciepłowłściwe ..Ponoć  przy założonych 23 stopniach w domu mam się z mieścić w 4T pelletu. Pożyjemy zobaczymy.Jeśli chodzi o Twój komin to raczej kondesat nie powinien go zniszczyć.Jedynie przy tak dużej średnicy raczej obowiązkowo RCK do ograniczenia ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jamjestcichy napisał:

@szumik83

Czy te 5kW to nie za dużo?

Czy nie lepiej dopłacić i kupić piec przeznaczony do pelletu a ten sprzedać?

@g69

Ta przeróbka na filmie to Twoja?

Witam nie wiem czy te 5 kw to nie za duzo ale co innego znalezc?

link do obliczeń   http://chttp://cieplowlasciwie.pl/wynik/525rieplowlasciwie.pl/wynik/525r

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak narazie to ile Ci tego pelletu idzie na dobę?- jesli mozna wiedzieć oczywiscie:)

Mam jeszcze taką klapkę w czopuchu która przytyka ciąg kominowy, czy ona może zastepować  regulator ciągu czy raczej nie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, szumik83 napisał:

Witam nie wiem czy te 5 kw to nie za duzo ale co innego znalezc?

No dokładnie,sam z ciekawości szukałem i nic nie ma.

7 minut temu, szumik83 napisał:

Mam jeszcze taką klapkę w czopuchu która przytyka ciąg kominowy, czy ona może zastepować  regulator ciągu czy raczej nie?

Raczej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Jamjestcichy napisał:

 

Czy nie lepiej dopłacić i kupić piec przeznaczony do pelletu a ten sprzedać

W przeróbce dostrzegam zaletę a mianowicie możliwość palenia innym paliwem niż pellet.

Jak mój kocioł skończy żywot to prawdopodobnie kupię DS MPM i wstawię palnik na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to jest fajne ze nie jesteśmy skazani na jedno paliwo, jak pellet pójdzie w góre to wracamy do wegla.

Moja żona mówi do mnie tak  rób sobie co chcesz ale jak po tej przeróbce w domu bedzie niższa temperatura niż teraz to ona woli palić weglem:) 

A mam jeszcze pytanie odnośnie palenia w tym palniku owsem, bo mieszkam na wsi i miałbym dostep po kosztach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ale na bufor nie mam miejsca niestety, mam mała kotłownie w której jeszcze kilka innych rzeczy musi stać oprócz kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jamjestcichy napisał:

 

Tylko,że te 5kW dla Ciebie to jest dużo za dużo

Tyle,że palnik nie będzie ciągle pracował.Odpali się,zrobi co trzeba następnie się wygasi i będzie czekał na kolejny sygnał do odpalenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@g69

No ok,ale gdy zapotrzebowanie będzie na poziomie 2kW to jak to będzie wyglądało?

Trzeba by było ustawić tak kocioł by w momencie włączania dom pobierał minimum 5kW do momentu dogrzania,czyli temp zadana musiałaby być większa niż przy ciągłym grzaniu.Zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szumik 83 jak u Ciebie wygląda palenie węglem.Jaka metoda?Jaka temperatura wody idzie w podłogę?

Jamjestcichy zgadza się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To na palniku peletowym w menu serwisowym nie da się zjechać z mocą do np 10 czy 15 procent ? w moim na ekogroszek jak jest jesień a moc ustawiona na 30 procent i kocioł  nie może schodzić niżej niż 3kw to w trybie serwisowym podaję moc minimalną na 20 procent i działa ba nawet w październiku jechałem na 15 procent mocy a to 1,5kw w pid i bez najmniejszego problemu modulował sobie , a wy tu mówicie że w peleciaku się nie da ? albo nie podają kodu serwisowego ?

polukałem przed chwilą i np palnik w zębcu agat 10kw ma modulację od 3 do 10kw , bez wygaszania (mam ten sam kociołek ale na ekogroszek )

https://www.zebiec.pl/kotly-co/agat-kociol-pelletowy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2019 o 10:52, szumik83 napisał:

A mam jeszcze pytanie odnośnie palenia w tym palniku owsem, bo mieszkam na wsi i miałbym dostep po kosztach 

Jeśli już to w takiej sytuacji brałbym pod uwagę ten palnik:

http://pellasx.pl/produkty/palnik-revo-mini/

Kipi 5-16KW który posiadam jest bardziej  wrażliwy na słabą  jakość paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie technika palenia węglem wygląda tak    zasypuje kocioł 12-18 kg zależnie od temp.zewn. zapalam od góry i to się pali kilka godzin 6-10h  na miarkowniku ustawione mam 55-60 ale kocioł i tak nie dochodzi do tej temperatury, dochodzi przeważnie do 50stopni  i pózniej zaczyna juz temperatura powoli spadać bo się kończy opał, jak jest taka potrzeba zeby jeszcze podgrzać to dorzucam polano drewna na wierzch, w podłogę idzie mniej wiecej 35 stopni a powrót to już jak wyjdzie ale przeważnie jest 10 stopni chłodniejszy od zasilania i własnie z tym powrotem mysle zeby zrobić tak- spiąć zaraz za kotłem zasilanie z powrtem i na tej spince wstawić zawór termostatyczny 20-60stopni 1 calowy z kapilarą i tą kailare zamocowac na powrocie tuż przy kotle.  Nie wiem czy to zda egzamin ale czytałem trochę o tym i niektorzy tak maja i to działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.