Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe - problem z odpowietrzeniem


KonradSzot

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

To mój pierwszy post na forum więc wybaczcie jeśli coś będzie nie tak.

Mam problem z OP, ale opiszę może wszystko od początku...

Wprowadziłem się do nowego domu w ubiegłym roku i uruchomiłem od razu ogrzewanie. Wszystko było super, ogrzewanie fajnie działało, aż do obecnego sezonu grzewczego...

Mam kocioł Buderusa Logamax GB172-14 T150S G20 V2. Cały dom jest w podłogówce poza jednym pomieszczeniem i garażem (gdzie są zwykłe grzejniki). W każdym pomieszczeniu mam po 1 pętli, a w salonie i kuchni po 2. Niestety w salonie zapowietrzyła się jedna z pętli i w jednym pokoju także. Efekt jest taki, że jak temperatura na zewnątrz spadnie do -5 w domu zaczyna robić się zimno (w ubiegłym roku były mrozy -15/-20 i całość dawała radę, więc moc kotła jest wystarczająca;) ) Dodam jeszcze, że teraz mam na kotle ustawione 40*C, a w ubiegłym roku przy dużo większych mrozach było od 38 do 42*C. Pompy (jakieś dziwne IBO - nigdy takich nie wiedziałem i najprawdopodobniej zmienię na Grundfoss'a lub LFP, ale to na przyszły sezon) wpięte są pod zaciski w kotle, przez co uruchamiają się co jakiś czas - nie wiem czy jest to prawidłowe. Nie byłem także w stanie wyregulować pętli (chyba mają duże różnice w długościach).

Załączam zdjęcia jak 'instalatorzy' podpięli pętle OP. Na parterze i piętrze jest po 5 pętli. Na każde piętro jest osobny rozdzielać podłączony w identyczny sposób.

W związku z tym, że nie jestem w stanie odpowietrzyć tych niedziałających pętli (nie wiem dlaczego) myślałem o wylaniu całej wody z instalacji i zalaniu jej ponownie. I tutaj pojawia się moje pytanie jak to zrobić szybko i sprawnie, żeby nie wychłodzić domu i żeby nie było problemów z zapowietrzaniem...

 

Mam nadzieję, że opisałem wszystko. Czekam z niecierpliwością na odpowiedź:) 

Pozdrawiam Konrad

Uzupelnianie instalacji.jpg

Rozdzielacz_pompa.jpg

Rozdzielacz_calosc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym spuszczeniem wody i zalaniu instalacji po ponownie to sam na to wpadłeś czy ktoś podsunął ci tak fantastyczny pomysł. Dlaczego nie jesteś w stanie odpowietrzyc pętli? Wiesz w ogóle jak się do tego zabrać?

 

Wysłane z mojego HTC U12+ przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam;) 

Czy wiem... Wydaje się że wiem, ale oczywiście mogę coś robić źle. Zamykam wszystkie pętle poza tą, która jest zapowietrzona i czekam. 5-10 minut i popuszczaj odpowietrznik automatyczny, który jest na belce rozdzielacza na powrocie.

Jeśli robię źle to proszę o sprostowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Zamknij zawory zasilajace i powrotne do rozdzielacza. Podepnij węża z kranu do zaworu spustowego na belce zasilającej, drugiego węża do zaworu spustowego na belce powrotnej, drugi koniec do wiadra z wodą (tak jak odpowietrzanie hamulców :) ) Zakreć  wszystkie pętle i "napełniaj" po kolei pętle które chcesz odpowietrzyć. Ciśnienie w sieci pozwoli Ci bez problemu przepchnąć powietrze. 

Poza tym, tak jak koledzy z forum radzą, zakręć odpowietrznik automat na belce powrotnej, docelowo wymień na zwykły, bo może "zaciągnąć" lewe powietrze. Automat tylko na zasilaniu.

Wczoraj napełniałem całą podlogówkę u siebie w ten sposób. Z tym, że mam pompę Wilo z funkcją odpowietrzania. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że niestety moi instalatorzy nie założyli zaworów odcinających na belkach...

Z tym odpowietrznikiem to właśnie tak mi się wydawało że może zostać napowietrznikiem:)

Jakie powinno być ciśnienie w instalacji? Na kotle mam malutki manometr i podczas pracy wskazuje 2 bary może odrobinkę więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim to ustal, która rura jest zasilająca rozdzielacz, a która powrotna. Na kolory izolacji nie patrz - nie zawsze się zgadzają. 

To kocioł kondensacyjny? Dlaczego więc używasz grupy pompowej? Podłogówka powinna pójść bezpośrednio z kotła.

I , z całym szacunkiem, ale nie przywiązuj wagi  do rad osób, które nie odróżniają zaworów termostatycznych RTL od odcinających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro jest tak jak piszesz, to sprawdż, czy pompa na pewno pompuje z dołu do góry oraz przełóż czujnik kapilary na górna belkę.

Potem poinformuj o efektach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku na górnej. Wg niego głowica dopuszcza tyle gorącej wody, aby na zasilaniu podłogówki utrzymać temperaturę ustawioną na głowicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górną zamkniesz. Na dolnej zaś możesz zakręcić głowicę a czujnik kapilary włożyć  do ciepłej wody albo przymocować do gorącej rury. Jeśli będzie przepuszczać mimo to, jest inny sposób: sprawdż czy przypadkiem to białe pokrętło z dolnej belki nie pasuje na zawór termostatyczny po ściągnięciu głowicy. Może akurat obydwa są M28x1 lub M30x1? Zakręcić kapturek zamiast głowicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie zapomnij o "napowietrzniku" na dolnej belce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej jeszcze raz. Tak więc misja odpowietrzania się udała. Tzn tak mi się wydaje:)

Założyłem od razu na zawór (nie wiem jak fachowo się nazywa) z głowicą jedno pokrętło od pętli podłogówki jak kolega @gmaj22 zasugerował;) dzięki za to:)

Teraz mam inny problem. Wygląda na to (na moje rozeznanie i dedukcję Sherlock'a;) ), że z jakiegoś powodu nie dopuszczana jest ciepła woda do pętli. Zawór z głowicą termostatyczną jest mówiąc najprościej jest chłodny (na dotyk ma około 25°C), a nawet jak robi się bardzo ciepły (może mieć około 40°C) woda w trójniku i pompie się nie miesza. Próbowałem odpowietrzać pompę i słychać było syczenie, popuściłem także jeden półśrubunek, ale tam nic. A najdziwniejsze jest to, że na piętrze, tam jest identyczna grupa pompowa połączona równolegle do pierwszej, zawór jest jeszcze zimniejszy. Myślałem że jest zbyt mało wody w instalacji, ale ma malutkim manometrze na kotle pokazuje troszkę ponad 2bary.

Jakieś sugestie koledzy? Później załączę jakiś prosty schemat...

Z góry dziękuję:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz cześć:)

Załączam schemat. Kiepski ze mnie rysownik schematów PiD więc sorry.

Na schemacie:

1 - odpowietrznik ręczny (taki jak montuje się na grzejnikach)

2 - zespół zaworów do zalewania instalacji

3 - zawór z głowicą termostatyczną

4 - zawór odcinający ręczny

5 - pompa

6 - termometr (ale chyba nie wskazuje prawidłowej wartości)

7 - rozdzielacz parteru

8 - rozdzielacz piętra

9 - odpowietrznik

10 - przepływomierz

11 - zaworki do regulacji podłogówki

 

W domu jest 10 pętli podłogówki i 3 grzejniki z czego jeden nie działa, bo go nie ma (to ta pętla na rozdzielaczu parteru skrajna po prawej stronie). Pozostałe dwa są na piętrze - pierwsza i ostatnia pętla na rozdzielaczu piętra.

 

Zasilanie rozdzielaczu w ciepłą wodę jest od dołu, a zasilanie pętli od góry. I niestety z jakiegoś dziwnego powodu, dla mnie oczywiście, nie miesza się woda ciepła z zimną...

15467631621446790017995641407952.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze nie przełożył?? W poście #15 pisałem o tym, a kolega potwierdził w następnym, że przełoży :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.