Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy dom 85 m2 parter jaki piec ekogroszek 8kw? Producent?


qlaz

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko jest wymienne - zrobisz wykonanie na styk to będzie droga eksploatacja,  kocioł na eko musi być w klasie 5 lub gaz lub elektryka z tego wszystkiego najtaniej jest dołożyć styropianu i zainwestować w elektrykę z grzałkami w buforze.- bufor i grzałki to koszt ok 3,5-4 kzł - czyli połowa kosztu kotła na eko.

Tylko trzeba sobie większy przydział mocy zamówić.

Może być też kominek na pellet z płaszczem wodnym - coś w rodzaju ładniejszego kotła. ale to koszt dużo większy ok 10kzł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok z kosztem pieca sie licze kolo 8k i tak klasa 5 eko.

Pelet jest drozszy niz groszek wiec chyba finalne ogrzewanie i uzytkowanie bedzie drozsze? Jesli jestem w bledzie prosze mnie wyprowaszic napewno nie znam tych tajnikow ogrzewania jak Wy...

Pradu boje sie najbardziej. Bo to najszybsza droga podwyzszenia kosztow jak narazie zawieszone podwyzki... ktos wie jakie zuzycie pradu na taki dom i 4 osoby?

Bardzo dziekuje za informacje. Musze temat rozkminic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędzanie na styropianu przy ociepleniu jest w ogóle nieopłacalne, koszt styropianu to gdzieś jedynie 1/3 ceny ocieplenia, reszta to robocizna będzie kosztować tyle samo, tynki i reszta też więc niby oszczędzisz na początku a potem więcej wydasz przy ogrzewaniu i te koszty ogrzewania musisz liczyć na 30-40 lat.

Z wentylacja podobnie, jak będzie tylko naturalna to również mogą być problemy, wilgoć a potem grzyb no i wentylacja z odzyskiem ciepła to też są pewne oszczędności w ogrzewaniu więc to trzeba tez przeliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, qlaz napisał:

Bo to najszybsza droga podwyzszenia kosztow jak narazie zawieszone podwyzki

Gaz i węgiel również idą w górę.

Mając swój dom możesz za kilka lat pomyśleć o panelach na dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem rzucilem temat styropian ale z tego co sie orientuje 12 cm styka moge dac 20 ale pytaniebsie nasuwa dlaczego nie 30 i ktora wartosc jest naprawde dobra a nie przesadzona. Temat jest do dyskusji napewno. Chyba wszyscy sa ciekawi jak gruby styropian jest ok i prosze o podzielenie sie doswiadczeniem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, qlaz napisał:

Ok rozumiem rzucilem temat styropian ale z tego co sie orientuje 12 cm styka moge dac 20 ale pytaniebsie nasuwa dlaczego nie 30 ,,,,

Dla prostoty obliczeń przyjąłem 90 m2 domu o wysokości ścian 3 m.
Wyszło (z dużym błędem) 300 m2  do ocieplenia ( sufit i podłoga uwzględniona).
Gdzieś w sieci znalazłem cenę 1 m3 styropianu grafitowego 160 zł.

Koszt ocieplenia 30 cm styropianem 14 400 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, qlaz napisał:

Ok rozumiem rzucilem temat styropian ale z tego co sie orientuje 12 cm styka moge dac 20 ale pytaniebsie nasuwa dlaczego nie 30 i ktora wartosc jest naprawde dobra a nie przesadzona. Temat jest do dyskusji napewno. Chyba wszyscy sa ciekawi jak gruby styropian jest ok i prosze o podzielenie sie doswiadczeniem:)

Na innym forum natknolem sie kiedys na wypowiedz ktora zapamiatam na dlugo, brzmiala mniej wiecej tak:

"Sens grubosci i jakosci izolacji kończy sie tam gdzie zaczynaja sie ekonomicznie uzasadnione alternatywne zrodla ogrzewania"

W prostym tlumaczeniu przy weglu i Twoim budynku nie mysisz nic docieplac i masz do wyboru kazdy kociol na rynku bedzie odpowiedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, qlaz napisał:

Ok rozumiem rzucilem temat styropian ale z tego co sie orientuje 12 cm styka moge dac 20 ale pytaniebsie nasuwa dlaczego nie 30 i ktora wartosc jest naprawde dobra a nie przesadzona. Temat jest do dyskusji napewno. Chyba wszyscy sa ciekawi jak gruby styropian jest ok i prosze o podzielenie sie doswiadczeniem:)

Koszt ocieplenia vs koszt ogrzewania i trzeba policzyć co się opłaca ekonomicznie, z czego należy pamiętać, że koszty ogrzewania będą prawdopodobnie rosły bez względu na to jaki sposób ogrzewania wybierzesz. Oczywiście ważne jaki to jeszcze styropian bo mają one różne rożne współczynniki przewodzenia ciepła i tak dając 15 cm styropianu o niższym współczynniku można osiągnąć ten sam efekt co 20 cm tego gorszego.

Wszystko trzeba po przeliczać pod konkretny projekt najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zgadzam sie koszty paliw napewno beda rosly. Wydaje mi sie jednak ze cena wegla jak wzrosnie np to nie bedzie to wzrost adekwatny do wzrostu ceny np pradu. Tu dodatkowo placi sie za przesyl i za przerobienie wegla na prad tak to na chlopski rozum biore tzn ze roznica w cenie groszku powinna byc mniejsza niz cena pradu. 

Faktycznie styropian styropianowi nie rowny. Ja nie chce sobie robic problemu i brac najtanszy i tym samym oszczedzac na ociepleniu i dokladac do grzania. Tylko wspominam ze chce realnie podejsc do tego tematu bo moge szary styropian klasc 30 jak wystarczy bialy 15 itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@qlaz

Jak masz dojścia do węgla to ok-wysyłkowo to nie dość,że drogo to jeszcze niepewnie.

A czy prąd będzie droższy od węgla to śmiem twierdzić,że będzie odwrotnie.Teraz według mnie są chore ceny za węgiel a co będzie za rok/dwa.

Już nawet nie wspominam o tym,że w tym okresie rżną Nas jak chcą :)

43 minuty temu, qlaz napisał:

Tylko wspominam ze chce realnie podejsc do tego tematu bo moge szary styropian klasc 30 jak wystarczy bialy 15 itd.

Zgadzam się-przelicz to sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qlaz - masz już komin zbudowany ? Jeśli już masz a boisz się pompy ciepła to zrób tak jak radzi kolega sambor - bufor plus grzałki, później jak już się wprowadzisz, a nie wiadomo co będzie za kilka lat zawsze możesz dołożyć małego kotła typu dolnego do takiego bufora na "srogie" mrozy.

Pisałeś też ze gaz będzie za pare lat. Te 2-3 lata oblatasz na buforze a później założysz gaz ew. panele i zredukujesz cenę za energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Jamjestcichy napisał:

Zawsze możesz zrobić po taniości tylko nie krzycz potem na forum,że coś się zawaliło.

Nie martw się Twoje oszczędności wyjdą po latach...

Jak to mogę skomentować chyba tylko tak HAHAHAHHAHA

Przez ściany ucieka najmniej ciepła więc styropian musisz sam dobrać, grafitowy jest trudniejszy w instalacji bo pracuje pod wpływem ciepła były przypadki, że całe ściany odpadały więc trzeba użyć odpowiedniej technologii i kumatych ludzi a to podraża koszty. Ja bym się skupił na dachu, gruba warstwa waty i nie musi być najdroższa ważniejsza jest grubość niż przenikalność. Trzeba liczyć, wszędzie są kalkulatory wystarczy przeliczyć kilka scenariuszy i już masz jakiś obraz sytuacji. 

Ja mam samego parteru 160m2, powierzchnia dachu 300m2 koszt całego docieplenia czyli ściany, dach, podłoga wyszedł koło 10 tysięcy, zapotrzebowanie na moc około 5,5kW gdybym zrobił jak mi radzono to koszt samego docieplenia wyniósł by chyba z 50-60 tysięcy kiedy by mi się to zwróciło? A ekologiczna pompa ciepła kiedy by mi się zwróciła? Musiał bym chyba mieszkać w tym domu ze 70 lat. Ile węgla bym za to kupił na dwa pokolenia by starczyło i to przy nieocieplonym domu :) Kalkulator jest nieubłagany :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, miki1212 napisał:

grafitowy jest trudniejszy w instalacji bo pracuje pod wpływem ciepła były przypadki, że całe ściany odpadały więc trzeba użyć odpowiedniej technologii i kumatych ludzi a to podraża koszty.

Panie ekspercie,taki styropian zamontuje każdy kto ma chęć i jakieś pojęcie o tym-tutaj na forum są osoby,które to robiły pierwszy raz.

Jakie to według Ciebie odpowiednie technologie? Czekam na odpowiedź ekspercie od wszystkiego.

22 minuty temu, miki1212 napisał:

gruba warstwa waty

Chłopie,Ty nie masz pojęcia o czym piszesz,gdzie kupowałeś "watę"?

25 minut temu, miki1212 napisał:

koszt całego docieplenia czyli ściany, dach, podłoga wyszedł koło 10 tysięcy

No to masz porządne ocieplenie jak dałeś 10tys z robocizną ściany/podłoga/dach-sam z pewnością tego nie robiłeś patrząc na to jakie bzdury wypisujesz.

Lejesz wodę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czytam i czytam te porady. Jesli chodzi o ociepleniebchyba bedzie to pianka tzn napewno odetne strop piana. Gora nie ma byc w sumie ogrzewana ale faktycznie cos tam chyba ocieple. Nie wiem czy tez nie paiana tzn mam dojscie do piany po znajomosci. Bede kalkulowal na bierzaco. Faktycznie im mniejsze straty ciepla tym taniej bede ogrzewal. W pewnym momencie zastanawialem sie nad zbiornikiem gazu zeby przeczekac az mi pidciagna gazociag. Niestety to drogi biznes a ja na dobra sprawe nie moge sie dowiedziec kiedy bede mial gaz. Juz mial byc ciagniety do rownoleglej ulicy ale z jakis powodow temat stoi. Potrm jest moja ulica ale musi byc kilka zgloszen o podlaczenie. Kilka dzialek jest inwestycja finansowa wiec tam sie nic nie bedzie dzialo. A reszcie sie nie spieszy. Na ta chwile tak to wyglada. A i oprocz zużytego gazu placi sie jeszcze chyba 100 za przesyl.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj że straty ciepła to nie tylko ściany.

W moim budynku wygląda tak jak załączam, u każdego będzie inaczej ale warto mieć świadomość :). 

Materiały izolacyjne wyszły mnie ponad 20k + robocizna własna.

straty.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czekałem na gaz ponad 15 lat od podpisania umowy !  i do mojego domu szybciej podeszła rura z ciepłowni, gazu nadal nie ma. Na zwiększenie mocy przyłączeniowej (elektrycznej) z 5 na 20 kW czekałem ponad pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to współczuję z tymi terminami. Ja musze musze miec szybkie tempo prac na budowie. Wiec tez obawiam sie co bym przy zbyt wielu zmianach nie wydluzyl sobie czasu oczekiwania na mozliwosc budowy itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

To ja pogodze wszystkich , budujcie ten dom z bloczków styropianowych typu izodom , od środka 5 cm potem w środku 15cm beton a na zewnątrz 20 cm styro , ten dom ma 0,12 lambdy więc normy inijne te nowe nawet wyprzedza , potem grzanie dwiema świeczkami przy lampce wina .

http://www.izodom2000polska.com/?akcja=produkty&produkt=king_blok&lang=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Całe docieplenie w zasadzie jest można powiedzieć na zewnątrz a te w środku to tylko 5 cm , ale sporo roboty z dociepleniem odchodzi , wystarczy zaciągnąć tylko siatką i kłaść tynki , mam kolegę który budował tą technologią w Rudzie śląskiej domek ok 90m2 ale on wtedy budował z tych 5x10x5 cm i czasem pogadamy o ogrzewaniu to on się tylko uśmiecha bo w sumie wg jego słów grzejnikiem olejowym cały dom mógłby ogrzać , ale teraz są monstra nawet z 30cm na zewnątrz , zbudować z tego niewielki domek i klimą 3,5 kw to obskoczyć , ta firma w 95 procentach sprzedaje na export , u nas jak tekie nowinki 1000 lat wchodzą i wejść nie mogą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No poczytalem dzieki. Calkiem fajne rozwiazanie. Ale jak roznica w cenie w porownaniu do zwyklej cegly i zaprawy? Nawet jak dolicze ocieplenie to wyjdzie taniej napewno o wiele. Fakt pewnie strata ciepla bedzie o wiele wiele mniejsza. Gdzies  tam wczesniej pisalem ze bede staral sie obnizyc koszta bo jestem ograniczony finansowo:/. Mnie raczej na taka technologie nie stac...

Dlatego zwróciłem sie z prosba o pomoc w wyborze tanszego ogrzewania i wlasciwego.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Jak ja chciałem kiedyś budować a był to rok 1990-ty to koszt całości na dom 107m2 był 7 tys zł , przypuszczam że teraz na tym samym poziomie co murowany to będzie ale z drugiej strony toć to tylko lego , mój kolega z żona ten dom stawiali z uśmiechem na twarzy , ustawiali 4 warstwy i zalewali betonem co drugi dzień i w kilka dni dom gotowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, berthold61 napisał:

ale sporo roboty z dociepleniem odchodzi

No racja,ale wewnątrz domu jest problem by powiesić jakieś szafki-to tylko styropian/piana.

Można poczytać na forach-są plusy i minusy tak jak i stawianie domu z płyt kreamzytowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.