Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy dom 85 m2 parter jaki piec ekogroszek 8kw? Producent?


qlaz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem w trakcie budowy domu 85 m2 parter pustak 25 styropian ok 15 cm wewnatrz plyta nida zamiast tynku. 

Strop odciety piana. Ogrzewanie podlogowe salon i kuchnia reszta grzejniki.

Czytam i czytam i nie wiem jaki piec prosze o pomoc i rady.

Zastanawialem sie nad sztokerem ale jest tyle kotlow i producentow napewno macie doswiadczenie i cos mozecie mi podpowiedziec. 

Napewno chce mozliwie zredukowac awaryjnosc oraz duze spalanie czyli tdmat sterownikow i palnikow. Ekogroszek dostepny w poznaniu a jaki jest sie dowiem jak bede palil.

Dziekuje za pomoc i pozdrawiam serdecznie :)!!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na poczatku bardzo dziekuje za odpowiedź.

Czas podlaczenia gazu w tej lokalizacji to to rok moze dwa a raczej jeszcze dluzej wiec gaz odpada:/ myslalem o nim...

Pompa ciepla jedyne co zawsze czytalem ze sie nie oplaca itd wiec najtanszym wyjsciem byl ekogroszek i dobrey piec. 

Przeanalizuje wszystkie podpowiedzi ale na ta chwile bylem najblizszy wybrania ekogroszku jako paliwa i pieca pewnie okolo 8kw.

Prosze o dalsze podpowiedzi i dziekuje z gory:)

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod jakim względem pompa ciepła ma się nie opłacać? W starych budynkach, ze starą instalacją na wysokie temperatury – tak być może, bo słabe sprawności wykręci.

Nowiutki mały domek z podłogówką – to (przynajmniej na tym stopniu ogólności) najlepsze warunki do wpięcia pompy ciepła. A nie za dobre dla kotła węglowego, chociaż z automatem tragedii być nie musi. Zarówno za pompę powietrzną jak i kocioł zabulisz podobne pieniądze. Co do kosztów grzania – zgrubne porównanie dostaniesz na cieplowlasciwie.pl jak parametry budynku wklepiesz. W ciemno nie powiem, co będzie tańsze, ale różnice tak czy inaczej będą w granicach paru stówek rocznie.

Wyboru w najmniejszych mocach kotłów nie masz tak czy inaczej za wielkiego. Natomiast co do palników i sterowników – niezależnie co wybierzesz, i tak czeka Cię wyrabianie zaocznego doktoratu ze spalania węgla. Rozejrzyj się po tematach, których tu pełno ("ratunku jakie nastawy" i podobne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba liczyć, z ogrzewaniem jak z ubraniem każdy woli co innego, na YT są czasami kalkulacje co się opłaca i zgadza się pod materiałami z PC jest sporo komentarzy negatywnych nie wiem czy pompa ciepła się nie sprawdza w naszych warunkach czy montaż był zły ale w tak niestabilnym kraju ja bym nie zaryzykował domu bez komina.

Prąd będzie u nas tylko drożał w tym roku jeszcze nie tak bardzo ale w 2020 może być podwójne skumulowane uderzenie więc PC musi być na prawdę dobrze skalkulowana żebyś potem nie musiał mebli palić w salonie żeby przetrwać zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom dobrze docieplić, dać wszędzie podłogówkę, ew. kilka grzejników i pompę ciepła. W węgiel się nie pchać, mówię to jako użytkownik kopciucha, teraz kotła z podajnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w nowym roku i najlepszego wszystkim zycze:)

Wiec jesli chodzi o pompy ciepla i to sie sam zablokowalem. W warunkach zabudowy wnioskowalem o piec na groszek ze względu na najtańsze ogrzewanie. Teraz zmiana warunkow trwala by dlugo a one da niezbędne do wydania pozwolenia na budowe co znowu jest potrzebne do uruchomienia kredytu itd.. Na mojej dzialce sa tez dreny wodne i z kopaniem tez nie jest za latwo. Prad faktycznie raczej tylko bedzie drozszy wiec moze ten piec nie bedzie najgorszym wyjsciem?

Jesli jednak chcialbym wstawic tam piec na groszek na automacie to na 85 m2 piec o mocy 8kw czy wiekszy zeby mial zapas mocy? Jacy producenci itd? Z jakimi piecami jest najmniej problemow bo mozliwie chce ominac kosztowne problemy itd.

Wiadomo chodzi o kase jak wszedzie tzn musze wybierac wszystko z glowa. 

Z gory dziekuje za pomoc

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiekszy egokroszek? Ten 8KW to juz jest za duży pewnie i w twoim przypadku na pewno nie będzie to najtańsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę koszty ogrzewanie i inwestycji a do tego dochodzi jeszcze syf związany z węglem i trzeba ten węgiel gdzieś składować. Nie ominiesz problemów bo każdy kocioł na ekogroszek będzie dla ciebie za duży.

Ile ma ta twoja kotłownia m2? Z 5?

Dobrze się nad tym zastanów bo teraz stracisz może trochę czasu, a potem będziesz się przeklinał, dom buduje się przeważnie jeden.

A co do cen prądu to przy takim maluchu to nawet jak prąd zdrożeje 3x to problemu nie będzie a zostaje jeszcze gaz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisami się nie przejmuj bo to państwo jest dla ciebie a nie ty dla państwa jednak gorzej, że potrzebujesz kredytowania wtedy musisz się dostosować, normalnie nikt tego nie sprawdza. Zapotrzebowanie na energie powinieneś mieć określone w projekcie chociaż te kupne projekty są pełne błędów, bo robią je studenci z gotowych bloków a podpisuje się uprawniony architekt, elektryk itd. Ktoś to składa do kupy i sprzedaje po 3 tysiące sztuka. Wiem bo projekt mojego domu był mocno przewymiarowany co za tym idzie nie tylko więcej materiału by poszło ale i robocizny. Jak masz możliwości to sam wszystko przelicz a jeszcze bardziej ci się to opłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo, czy jakiś moderator/administrator może zrobić porządek z człowiekiem który świadomie nawołuje do łamania przepisów prawa? Szczególnie w kwestiach w których łamanie prawa i niestosowanie się do przepisów często kończyło się tragicznie czyli śmiercią lub stratą całego dobytku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, user2018 napisał:

który świadomie nawołuje do łamania przepisów prawa? Szczególnie w kwestiach w których łamanie prawa i niestosowanie się do przepisów często kończyło się tragicznie czyli śmiercią lub stratą całego dobytku?

Każda budowa ma kierownika budowy, który nadzoruje takową, w projekcie jest jasno napisane, że za projekt odpowiada osoba, która jest projektantem a za takiego uznaje się tego kto przeprowadził adaptację projektu i wprowadził zmiany na życzenie inwestora. Adaptacja ma na celu uwzględnienie warunków budowy i przystosowanie projektu gotowego. Gdybyś miał trochę wiedzy, budował kiedyś nowy dom to byś o tym wiedział i nie oskarżał byś bezpodstawnie ludzi na forum. Czy moderator może trola user2018 usunąć bo to szkodnik, sieje hejt i dezinformacje, ktoś może brać jego głupoty na poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spoko - najlepiej po razie i do przerębli aby ochłonąć.

A tak na serio to sposób grzania wstępnie określa gmina , która w  warunkach zabudowy dla danego terenu lub konkretnej działki określa dopuszczalne źródła ciepła.

Np u mnie były to : drewno , en el i gaz.

Nie było węgla w żadnej postaci- - a były to warunki sprzed 12 lat.!

Mam pellet i drewno - nikt tego dogłębnie nie sprawdzał, natomiast było pytanie przy odbiorze - jakie paliwo?

W przypadku autora tematu zapotrzebowanie na grzanie domu będzie rzędu 5kW , natomiast zapotrzebowanie na grzanie CW będzie min 6-9kW.

Ja proponowałbym mały bufor ( trzeba policzyć) - rzędu 500-800l + grzałki + taryfa nocna prądu.

Na wypadek braku en el koza, która od biedy ogrzeje cały dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja gmina miała już plan zagospodarowania przestrzennego więc wszystko było jasne, ja miałem w projekcie zapotrzebowanie 5,5 kW na 160 m2 parteru (bez poddasza) i belki jak przęsła mostowe dlatego zalecam dużą ostrożność i współpracę z człowiekiem od adaptacji zamiast kierowanie się na ślepo zapisami, które muszą spełniać jedynie szerokie normy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystałem z linku do obliczen ciepla wlasciwego i wyszlo mi 5,6 kw i do niby 4 kw do cwu. Według tych wytycznych zalecany piec to 10kw. Chyba ze popelnilem jakis błąd przy wypełnianiu.

Faktycznie moge chyba zmienic sposób ogrzewania przy adaptacji projektu. Gadalem juz z gosciem od adaptacji wczesniej. Uczulil mnie tylko na zmiany przy projekcie np przy zmianach w dodatkowej lazience w takim wypadku trzeba niby robic nowe projekty instalacji i za kazdy placic. Wiec zastanawiam sie czy przy zmiane np na pompe ciepla musialbym dodatkowo robic projekty instalacji w celu adaptacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
40 minut temu, qlaz napisał:

Skorzystałem z linku do obliczen ciepla wlasciwego i wyszlo mi 5,6 kw i do niby 4 kw do cwu. Według tych wytycznych zalecany piec to 10kw. Chyba ze popelnilem jakis błąd przy wypełnianiu.

Faktycznie moge chyba zmienic sposób ogrzewania przy adaptacji projektu. Gadalem juz z gosciem od adaptacji wczesniej. Uczulil mnie tylko na zmiany przy projekcie np przy zmianach w dodatkowej lazience w takim wypadku trzeba niby robic nowe projekty instalacji i za kazdy placic. Wiec zastanawiam sie czy przy zmiane np na pompe ciepla musialbym dodatkowo robic projekty instalacji w celu adaptacji.

Takie moje małe wtrącenie , mam dom z 1936 roku docieplony co prawda ale jednak , ogrzewam obecnie 160m2 kotłem 10kw i on chodzi na maxa do 6 kw aa przeważnie 4,5kw . wg wskazań sterownika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jamjestcichy napisał:

Projekt przewymiarowany,więcej idzie materiału i robocizny-o matko,ten to się zna...

Noo to jest argument żebyś tyko wiedział jak się konstruuje takie budynki ale nie wiesz więc jedyne co ci zostaje to wiara, że jest dobrze. Jak to fajnie zarządzać czyjąś kasą bez odpowiedzialności hyh PC, elektryczne bojlery i PV ale nikt nie wie jakie facet ma warunki gruntowe, finansowe i możliwości przyłączeniowe, internetowi fachofcy w ataku. Strach się bać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia niby R IVa jezeli ro cos daje. Sa dreny wodne bo to teren po sadach.

Co do kasy lece jak dobrze sie da ale najtaniej i omijajac mozliwe problemy typu awarie i kosztowne naprawy. Dom na kredyt wiec wiadomo jak.finansowo stoje. Duzo bede robil sam jak budowa i wykonczenia ze szwagrem.

Dzieki i pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

2. Jeżeli projekt gotowy odpowiada w 95% - kupujcie. Zapłacicie niewiele za adaptację. Uwaga: szukajcie architekta - konstruktora. Projekty gotowe są często przewymiarowane (za dużo zbrojenia, za duże przekroje więźby) przez co zapłacicie niepotrzebnie za dużo podczas budowy. Konstruktor "odchudzi" budynek w razie potrzeby. Idealnie jest kupić projekt, według którego często budują się inni inwestorzy i możesz z nimi się skontaktować.

Źródło: Kilka konkretnych rad dla budujących

Potwierdzam, też tak miałem. Niestety widzę, jak miastowi nie mający pojęcia o mieszkaniu w prywatnym domu a tym bardziej o budowie budują bunkry z żelbetonu, szkoda zasobów,  szkoda pieniędzy. Projekty gotowe są "składane" z klocków jak domki z klocków nikt nie dba o optymalizację tylko o normy a te są ogólne. Mercedes i maluch spełniają te same normy dopuszczenia do ruchu a różnice jednak widać znaczące.

8 minut temu, qlaz napisał:

Ziemia niby R IVa jezeli ro cos daje

Chcąc mieć PC musisz najpierw ustalić czy grunt zapewni odpowiednią ilość energii. A to tylko początek obliczeń i warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Badanie trwa i kosztuje.

Najpierw badanie potem do projektu i potem do pozwolenia na budowe.

Fakt jest taki ze obecnie mieszkam na wynajmie i musze za rok juz mieszkac u siebie. Jak to wyjdzie nie wiem.

Bardzo dziekuje z gory za wszystkie podpowiedzi i sugestie. Wszystko czytam i rozwazam.

Niestety musze budowe poprowadzic szybko a koszty pozniejsze minimalizowac typu koszt ogrzewania jak np rosnaca cena pradu. W dzisiejszych czasach raczej praca na jeden etat nie pozwala na placenie kredytu i utrzymanie rodziny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miki - nikt tu czyjąś kasą nie zarządza ; a przynajmniej ja

kolega 80m2 chce ekogroszkiem opalać myśląc , że będzie ekonomicznie - nie będzie ; nie wiemy nawet czy piec zmieści się do kotłowni , nie wspominając o miejscu na składowanie opału

jeśli autor wątku chce to niech przeliczy wszystkie propozycje , które tutaj padły - koszty zakupu , koszty montażu , koszty eksploatacji - same koszta skoro one tutaj są na pierwszym miejscu ;

wtedy należy sprawdzić możliwości montażu opcji nr 11 na działce / budynku

a jeśli ma być najtaniej to chyba najlepiej "smieciucha" wrzucić ? za 2tyś magik pospawa , ze szwagrem się zamontuje w weekend i ogień :) przez rok deskami i śmieciami z budowy można palić :)

 

pozdrawiam serdecznie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pojecie o taniosci rozni sie od naprawde taniosci co cegly rekoma sie rozbija:D. Piec podciagniety pod projekt eko rozwazalem. 

Mam mozliwosc montazu pieca na groszek, gaz lub paliwa odnawialne.

Oszczednosci to np ocieplenie z zew styropian 20 jak 15 wystarczy a 12 daje tez rade. Odciecie stropu piana. Mialem na mysli takie oszczednosci.

Nie wchodze w rekuperacje bo zeraca sie albo i nie po wielu latach a sa przypadki ze zużywa duzo pradu dogrzewajac powietrze.

Oszczednosci pisalem takze odnosnie rady aby uwazac na projekty gotowe. Stali pojawi sie ilosc normalna nie na gorke zbrojenie musi byc no i strop porzadny. W projekcie sa 3 kominy no i to raczej bez sensu taka ilosc zmienie raczej rezygnujac lacznie z kominka sztuke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.